Gdzie są ustawione miniaturowe ciężarówki STAR w Starachowicach?

18720.nsmed

W 2018 roku powstała Edukacyjna „Ścieżka STARa”. Z okazji 70. rocznicy rozpoczęcia produkcji samochodów ciężarowych STAR w Starachowicach. Obecnie w różnych częściach miasta eksponowanych jest dziewięć pojazdów, a za „zdobycie” wszystkich oraz odwiedzenie ekspozycji poświęconej FSC w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach można otrzymać odznakę turystyczno-krajoznawczą. 

W przestrzeni miasta pojawiły się także miniatury STARów. - Wrocław ma krasnale, Wałbrzych figurki gwarków, a Szczytno ludowe pofajdoki. Lista polskich miast, które mogą pochwalić się trasami turystycznymi, gdzie rolę przewodników pełnią postacie związane z historią miasta jest coraz dłuższa – mówił na jednej z konferencji prasowych prezydent miasta Marek Materek. Starachowice dołączyły do grona takich miast.

- Od 2018 roku Gmina Starachowice dokonała zakupu łącznie sześciu rzeźb ciężarówek marki Star wykonanych przez lokalnego artystę Leszka Drożdża. Ich średnia cena wynosiła około 3 tysiące złotych. Rzeźby zostały zakupione z gminnego budżetu, a kolekcja ciężarówek została ustawiona w Urzędzie Miejskim tworząc w ten sposób mini Ścieżkę Stara. W tym samym czasie w przestrzeni miejskiej rozpoczęła się „budowa” dużej edukacyjnej ścieżki złożonej z witaczy promocyjnych. Duże ciężarówki okazały się promocyjnym magnesem, który zachęcał do przyjazdu do naszego miasta turystów odwiedzających te okolice. Miniatury przez kilka lat pozostały na pierwszym piętrze budynku urzędu. W tym roku opuściły jednak mury magistratu i przeniosły się do miejskiej przestrzeni. Sześć zakupionych przez gminę ciężarówek tworzy obecnie Ścieżkę Starusiów. Planowany jest jednak dalszy rozwój tej atrakcji. Prezydent Miasta podczas oficjalnego otwarcia zachęcił starachowickich przedsiębiorców oraz lokalnej instytucje do ufundowania kolejnych miniatur, by wspólnie tworzyć tę atrakcję – mówi rzecznik Urzędu Miejskiego Leszek Kowalski. 

Miniatury STARów:

1. Centrum Kreatywności Pałacyk - Star 21

2. Park Miejski – Star 200 (przy restauracji Pełna Kultura)

3. Lubianka – Star 28 (przy napisie Lubianka)

4. Rynek – Star 660 (okolice fontanny)

5. Skwer Szaraków – Star 25

6. Skwer Bilicza – Star 20 (idąc od dolnego parkingu w kierunku fontanny)

Dodane: 07.07.24 | Odsłony: 1252 | komentarze (8)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Dobrze, że.. | 2024-07-07 09:30:09 napisał(a):

..znamy lokalizację "krasnoludków" , bo trawniki są tak pozarastane, że nie sposób ich dostrzec. To jest tak potrzebne jak napis STARACHOWICE na Al. Wyszyńskiego "pielęgnowany" za grubą kasę..Kto bogatemu zabroni..

iks | 2024-07-07 11:36:26 napisał(a):

W lato fajnie, a zimą? Jak spadnie śnieg? Zasady bezpieczeństwa po zbóju. Powinny stać na cokole.

Kojot | 2024-07-07 12:08:20 napisał(a):

Podpowie ktoś ile te zabaweczki dzidziusia kosztowały nas podatników . Szczerze powiem ,że w kilku przypadkach to trzeba dobrze wyostrzyć wzrok żeby ocenić jaki to model STARA

Mały | 2024-07-07 12:12:14 napisał(a):

Bezsensowny pomysł i wyrzucanie naszych pieniędzy na bzdety. Dziwią mnie takie wydatki gdy prezydent ciágle gada że nie może zrobić np.parkingu bo nie ma pieniędzy w budżecia, i musi zabrać komuś żeby dać na takie zadanie.

Mieszkanka | 2024-07-07 14:47:35 napisał(a):

Chłopie najpierw ogarnij krzywe, zarośnięte trawskiem chodniki. Spójrz jak obecnie wyglądają Twoje zielone przystanki. Co na nich rośnie. Idź na spacer do parku i zobacz resztkę pozostałości po rzekomych nasadzeniach w parku za grube miliony. A tu proszę starusie. Już jeden poustawiał na zakrętach stary, które nie wiadomo czy wyoadły z drogi czy się popsuły. Zamiejscowym często trzeba tłumaczyć pomysł takiego co miał pomysł . Teraz kolejny. Same wynalazki, kopiujące innych pomysły. Zero swojego pomyślunku.

Cudowna ta atrakcja | 2024-07-07 18:28:28 napisał(a):

Już widzę jak ludzie z całego kraju zabijają się o miejsca noclegowe byleby tylko znaleźć wszystkie te samochodziki.

Mieszkaniec | 2024-07-07 20:04:16 napisał(a):

Ustawianie tych miniaturek to stan umysłu tego co to wymyślił i tych którzy to poparli.

do Mieszkanka | 2024-07-08 07:37:33 napisał(a):

Pan prezydent dawno przestał reagować na krytykę. Czuje się tak pewnie, że nawet prokurator czuje się bezsilny o radnych RM nie mówiąc....Zobaczcie jak wyglądają odpowiedzi na krytykę. Albo jest to bleblanie , że wszystko jest bobrze albo brak jakiejkolwiek reakcji . Mamy w UM prawdziwe Bizancjum za nasze pieniądze...

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie