Ile kosztowało referendum w sprawie tzw. spalarni śmieci?

11858.nsmed

We wrześniu w Starachowicach odbyło się referendum w sprawie planów budowy przez Zakład Energetyki Cieplnej Instalacji Odzysku Energii tzw. spalarni śmieci. Referendum było nieskuteczne, ponieważ za mała liczba starachowiczan wzięła w nim udział, choć Ci którzy wzięli w zdecydowanej mierze byli przeciw.

W trakcie wakacji, kiedy podnoszono kwestię, czy referendum jest potrzebne padały różne stwierdzenia. Mówiono też o kosztach. Wstępnie na jednej z konferencji prezydent miasta Marek Materek mówił o kosztach rzędu 100 tysięcy złotych. Stowarzyszenie „Wrażliwi Społecznie”, które przypomnijmy zebrało podpisy, aby referendum mogło się w ogóle odbyć, szacowało koszty na poziomie60 tysięcy złotych.

Teraz przyszedł czas na podsumowanie. Informuje rzecznik Urzędu Miejskiego Iwona Tamiołło: 

Na koszty związane z przeprowadzeniem referendum składają się: diety członków Miejskiej Komisji Referendalnej oraz Obwodowych Komisji Referendalnych, wynagrodzenia oraz umowy - zlecenia dla osób obsługujących głosowanie, wydatki na usługi transportowe, druk obwieszczeń, kart, zakup parawanów, materiałów kancelaryjnych i inne wydatki rzeczowe. 

Prezydent Miasta zobowiązał pracowników do minimalizacji kosztów i dzięki wprowadzonym oszczędnościom udało nam się obniżyć wydatki na organizację głosowania referendalnego z pierwotnie zakładanej kwoty około 100 tys zł do 65 744 zł. 

Oszczędności uzyskaliśmy dzięki obniżeniu diet pobieranych przez osoby zasiadające w Obwodowych Komisjach Referendalnych, ich wysokość została ustalona na 50 % pełnej kwoty wynagrodzenia – co dało nam oszczędności w wysokości 22 920 zł. 

Ponad 14 tysięcy złotych zaoszczędziliśmy zmniejszając liczbę członków OKR z 10 do 6 osób, stosowną uchwałę w tej sprawie podjęła Miejska Komisja ds. Referendum. 

Nie ponosiliśmy kosztów związanych z zakupem pieczęci dla komisji referendalnych wykorzystując te, które pozostały z poprzedniego referendum i które spełniały wymogi ustawowe. Nie ponosiliśmy również kosztów związanych z transportem na głosowanie osób niepełnosprawnych, ponieważ nie było takiego zapotrzebowania.

Dodane: 04.10.19 | komentarze (13)
Tagi:

Komentarze użytkowników

gość | 2019-10-04 07:32:33 napisał(a):

Nieważne ile kosztowało to jest uprawnienie ustawowe i po to go uchwalono żeby można było z niego korzystać.A ile już kosztowały przygotowania do projektu ,którego najprawdopodobniej nigdy ZEC nie zrealizuje? Proszę zapytać spółkę.Ile razy więcej ?A ile inne niezbyt mądre inwestycje ?

Jan_Dzban | 2019-10-04 07:51:08 napisał(a):

Wszystkie inwestycje są mądre jeśli przyniosą wartość dodaną. A z tego co obserwuję tak właśnie jest.
Czy ZEC zrealizuje czy nie poczekał bym na rozwój wydarzeń A nie czarno proroczył. Jestem za budową tej spalarni Ale rozumiem protestujących bo gdybym mieszkał blisko sam bym protestował.
Cieszy mnie to natomiast, że przeprowadzając to referendum też patrzono na koszty.

gość | 2019-10-04 08:29:21 napisał(a):

A wszystkie przyniosą ?Nie widzę tego ale może nie wiem co to jest ta wartość dodana?

Kto chce to znajdzie | 2019-10-04 08:34:38 napisał(a):

Napisze krótko STARACHOWICE na wiadukcie koszt ok 3 mln zł. Targowica koszt prawie 4 mln zł. Molo na Dolnych koszt ok 100 tys. Wynajem największej szkoły w mieście łącznie z placem 5 tys zł.

Profesor Ciekawski @ Kto.... | 2019-10-04 11:50:21 napisał(a):

"Rekiny biznesu" z powiatu suchedniowskiego....nic dodać nic ująć :). I takich bubli mamy więcej, ale na FB Prezydenta tym w "białej koszuli" i tym w "kolorowej koszuli" wszystko jest zacne i ładne, nawet skwer przy rondzie na prezentacje w TV był pięknie zamieciony (zapraszam dzisiaj na oględziny). A Panu włodarzowi miasta proponuję założenie kolejnego profilu - "bez koszuli" i korzystanie ze wszystkich trzech po godzinach pracy w urzędzie, bo nie za to podatnicy Panu Materkowi płacą!!!!!

do Kto zechce.. | 2019-10-04 13:39:11 napisał(a):

Masz jakieś dane wyssane z brudnego palca i popisujesz się na forum. Zawitaj do Urzędu Miejskiego , przedstaw się i poproś o prawdziwe dane. Póki co * jak poparzony...

Do do Kto zechce | 2019-10-04 13:48:52 napisał(a):

Ta już widzę jak w UM podają informacje. Chyba kpisz, albo masz brudne uszy i nie słyszysz o czym ludzie coraz głośniej mówią.

gość | 2019-10-04 19:29:58 napisał(a):

Nikt nie robi łaski ,dane może otrzymać każdy na zasadzie dostępu do informacji publicznej,to nie jest zamek i święte krowy tylko samorząd i transparentne działania.Żeby tylko nie okazało się ,że jest gorzej...

Czytelnik | 2019-10-05 19:01:11 napisał(a):

To referendum od samego początku było bez sensu. Ta inwestycja spalarni staje pod wielkim znakiem zapytania bo ZEC nie ma kasy.Ale radni zagłosowali bo stołeczki radnych trzeba trzymac a ty 5 tys mieszkanców podpisało. Brak ekonomicznego myślenia co tam 100 tysiaków. No a stowarzyszenie chciało lans nie wyszło słabo

do Czytelnik | 2019-10-06 10:52:43 napisał(a):

Ty lansu raczej szukaj gdzie indziej, a stowarzyszenie? dobrze, że są jeszcze w tym mieście ludzie którym na sercu leży dobro miasta, a do tego mają odwagę o tym mówić i nie skaczą jak zaślepieni pajace na sznurkach. Szacunek dla Państwa. Co do radnych całkowita racja, choć większość trudno nazwać radnymi.

do Czytelnika | 2019-10-06 16:42:37 napisał(a):

Od tego Stowarzyszenia to prosze sie OD****DO-lić raz a dobrze.

gość | 2019-10-06 18:33:33 napisał(a):

Były podpisy,znaczy mieszkańcy chcieli referendum a ono jest ustawowe. Tyle w temacie.Zajmijcie się innymi środkami wydawanymi tak celnie.A młody pan obrażalski w ogóle na mnie nie działa.

Mieszkanka Starachowic | 2019-10-10 15:30:44 napisał(a):

Nie wiem kto i gdzie informuje mieszkańców o takich referendach .Jak zwykle tworzą się kliki i towarzystwa adoracji które tak działają jak im wygodnie .

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie