„Karta za jeden uśmiech” dla niepełnosprawnych w powiecie

9100.nsmed

Trwają rozmowy w sprawie wprowadzenia w Powiecie Starachowickim tzw. „Karty za jeden uśmiech”. Dokument miałby uprawniać osoby niepełnosprawne, posiadające orzeczenie o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zamieszkałe na terenie naszego powiatu do zniżek podczas zakupów w partnerskich sklepach, ale także w miejscach związanych z kulturą, sztuką i rekreacją. Swój udział w tym przedsięwzięciu zadeklarowali już włodarze gmin w naszym powiecie.

Autorem pomysłu, a zarazem inicjatorem działań jest Prezes Fundacji „Nasze Zdrowie”, Agnieszka Polak, która zwróciła się do Powiatu o wsparcie w tym przedsięwzięciu.

Początkowo miało ono dotyczyć jedynie Gminy Starachowice, z czasem postanowiono rozszerzyć je także na inne gminy w naszym powiecie. Bo w każdej znajdują się przecież osoby niepełnosprawne. Posiadając tę kartę mogłyby swobodnie korzystać z promocji przygotowanych przez Partnerów Programu czyli różnego rodzaju organizacje i instytucje, ale także prywatne przedsiębiorstwa, punkty usługowe i sklepy, które wyrażą wolę udziału w tym przedsięwzięciu. Są już zresztą pierwsze takie podmioty, jak zapewniała podczas spotkania prezes fundacji. Każdy Partner „Karty za jeden uśmiech” otrzymałby od organizatora specjalny certyfikat i naklejkę informującą o honorowaniu Karty i uczestnictwie w Programie. Byłby zobowiązany do umieszczenia tej informacji w widocznym miejscu w swojej siedzibie. Karta działaby na podobnej zasadzie jak karta dużej rodziny czy karta seniora, funkcjonujące już z powodzeniem w Starachowicach. Podstawą do jej wydania byłoby orzeczenie o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i oczywiście wniosek. Program „Karty za jeden uśmiech” miałby mieć charakter otwarty. W każdej dowolnej chwili mogliby do niego dołączać kolejni partnerzy. Pomysł był już dyskutowany na ostatnim posiedzeniu Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, a podczas środowego (11 października) spotkania z udziałem m.in. wicestarosty Marka Pawłowskiego został szeroko omówiony w obecności przedstawicieli gmin (z wyjątkiem Gminy Brody).

Zarówno Wójt Gminy Mirzec, Mirosław Seweryn, jak i Wójt Gminy Pawłów, Marek Wojtas zadeklarowali chęć przystąpienia do tego programu.

Rolę lidera programu miałaby pełnić Fundacja „Nasza Zdrowie”, która – jak ustalono podczas spotkania – przystąpi do konkursu ofert dla organizacji pozarządowych, organizowanego przez Powiat Starachowicki.

Info: powiat.starachowice.pl

Reklama

Dodane: 12.10.17

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie