Klik w link i gotowe. To nie było potwierdzenie płatności, a oszustwo

16491.nsmed

Kolejny raz policja ostrzega przed oszustwami w sieci internetowej. Tym razem kliknięcie w link doprowadziło do oszukania 35-letniej mieszkanki Starachowic. Kobieta zamiast zyskać na sprzedaży straciła 8 000 złotych.

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zgłosiła się 35-letnia mieszkanka miasta, która złożyła zawiadomienie, że w wyniku oszustwa internetowego w jej imieniu została zaciągnięta pożyczka w kwocie 8 000 złotych. Jak wynikało z relacji zgłaszającej, zamieściła ona wczoraj ogłoszenie sprzedaży na jednym z portali. Chwilę po tym skontaktowała się z nią osoba, która w korespondencji ze sprzedającą przesłała jej link. Kobieta kliknęła w link myśląc, że potwierdza płatność, ale niestety później okazało się że udostępniła ona dane do zalogowania się na bankowość internetową. Przestępca wykorzystał to zaciągając pożyczkę w kwocie 8000 złotych, którą od razu przelał na zagraniczne konto.  

Ostrzegamy.

Pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle przez komunikator, telefon lub e-mail.

Oszuści proszą o zainstalowanie programu do zdalnego pulpitu i zalogowanie się na konto bankowe lub kliknięcie w link, który umożliwi łatwe i szybkie sfinalizowanie transakcji.

Co zrobić, by nie dać się oszukać?

Przede wszystkim nie udostępniajmy nikomu swoich danych do logowania na konto bankowe. Natomiast jeżeli mamy do czynienia z osobą podająca się za pracownika banku lub innej firmy i żąda ona zweryfikowania naszych danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłączmy się i zadzwońmy do biura obsługi klienta banku.

Opr. PK

Źródło: KPP w Starachowicach

Dodane: 20.09.22 | Odsłony: 315 | komentarze (1)

Komentarze użytkowników

Stce | 2022-09-22 15:08:00 napisał(a):

Tyle apeli itd a ludzie swoje NIE KLIKAĆ W ŻADNE LINKI OD OBCYCH OSÓB BANK NIE WYSYŁA LINKÓW DO POTWIERDZENIA TOŻSAMOŚCI ITP

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie