Koalicja, opozycja w starachowickiej polityce. Kulisy podziału „stołków”

10948.nsmed

Rada Miejska kadencji 2018-2023 to 21 osób. W ubiegłorocznych, jesiennych wyborach samorządowych Komitet Wyborczy Wyborców Marka Materka uzyskał 13 mandatów, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość – 7 mandatów oraz jeden mandat przypadł KKW SLD Lewica Razem. W Radzie Miejskiej komitet prezydenta rządzi samodzielnie.

W Radzie Powiatu również zasiada 21 osób. Mieszkańcy zdecydowali się powierzyć 9 mandatów dla osób z KWW Marka Materka, 8 mandatów dostało Prawo i Sprawiedliwość. Dwa mandaty dla KW PSL oraz dwa mandaty dla KWW Razem dla Mieszkańców – Porozumienie. Tutaj zawiązała się koalicja. 

Prawo i Sprawiedliwość w opozycji

- Po wyborach samorządowych tak się akurat ułożyło, że mimo tego, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyło tutaj lepsze wyniki w porównaniu do wyborów z 2014 roku, to zostaliśmy skazani na funkcjonowanie w opozycji. Jesteśmy opozycją konstruktywną. Jesteśmy bardzo otwarci na te wszystkie głosy, które od mieszkańców płyną. Mam takie przekonanie, że z tej pozycji opozycji w jakiej funkcjonują dzisiaj radni PiS zarówno w mieście, jak i powiecie, można pokazać, że też można dobrze funkcjonować w życiu publicznym. Na początku tej kadencji obroniliśmy kilka ważnych spraw. Gdyby nie zdecydowana, silna postawa naszych radnych, którzy wsłuchiwali się w głos mieszkańców, już na samym starcie, bylibyśmy postawieni w bardzo trudnych sytuacjach, szczególnie w kontekście funkcjonowania szkolnictwa w naszym mieście i powiecie – powiedział poseł Krzysztof Lipiec podczas konferencji zorganizowanej w jego biurze w czwartek 7 lutego br.  

- Dziś trudno mówić, aby władze samorządowe powiatu starachowickiego były naszymi sojusznikami – dodał Andrzej Pruś.

- Aktywność nasza, jako opozycji… Chociaż my z góry nie zakładaliśmy, że będziemy opozycją. Myśmy chcieli współpracować z panem prezydentem, taka była deklaracja. Natomiast po pierwszych spotkaniach, zostaliśmy w tej roli postawieni. Chcemy być opozycją konstruktywną, przyglądać się co jest robione dla miasta, wspierać to co jest dobre dla miasta, dobre inicjatywy – powiedział radny Tomasz Andrzejewski.

Jak wyglądały rozmowy koalicyjne? Mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej prezydent miasta Marek Materek. 

- Absolutnie nie uważam, żeby Prawo i Sprawiedliwość zostało zepchnięte do opozycji w tej kadencji. Po wyborach samorządowych prowadziłem rozmowy koalicyjne ze wszystkimi partnerami, którzy swoich reprezentantów wprowadzili do Rady Powiatu Starachowickiego, w tym także z Prawem i Sprawiedliwością. W rozmowach koalicyjnych zaproponowałem przedstawicielom PiS-u, aby w nowym Zarządzie Powiatu objęli stanowiska: wicestarosty i członka Zarządu Powiatu. Ta propozycja nie spotkała się z akceptacją. Dostałem inną propozycję, aby to Prawo i Sprawiedliwość obsadziło stanowiska: starosty, członka Zarządu, nieetatowego członka Zarządu i przewodniczącego Rady Powiatu. Pragnę zauważyć jednocześnie, że nasze ugrupowanie zdobyło więcej mandatów w Radzie Powiatu, bo dziewięć czyli najwięcej w powiecie. Natomiast do Rady Miasta samodzielnie wprowadziliśmy 13 mandatów i tak naprawdę nie potrzebujemy żadnego koalicjanta. Ukłon w stronę partii rządzącej zrobiłem, ponieważ zaproponowałem współpracę nie tylko w powiecie, ale także w mieście. Propozycja nie spotkała się z akceptacją, w związku z tym, tymi partnerami zostały mniejsze ugrupowania, „Razem dla Mieszkańców-Porozumienie”, które wprowadziło dwa mandaty do Rady Powiatu i Polskie Stronnictwo Ludowe, które do Rady Powiatu wprowadziło także dwa mandaty. Udało się doprowadzić do porozumienia w ramach, którego 13 osób tworzy koalicję większościową w powiecie. Jeśli ktoś został zepchnięty do opozycji, to tylko i wyłącznie ze względu na swoje decyzje, a nie na moje propozycje, bo jakby moje propozycje wydają mi się uczciwe i partnerskie. Natomiast propozycje, które zostały złożone do mnie uważam, że były mało partnerskie w kontekście tego, że nasze ugrupowanie wygrało wybory do Rady Miasta i mogło rządzić samodzielnie, a do Rady Powiatu wprowadziliśmy większość mandatów w porównaniu do ugrupowania rządzącego – powiedział prezydent miasta Marek Materek.

Dodane: 08.02.19 | komentarze (23)

Komentarze użytkowników

gość | 2019-02-08 20:47:00 napisał(a):

SANDOMIERZ TO PIĘKNE MIASTO.

Aa | 2019-02-08 21:00:11 napisał(a):

Jezu tego człowieka juz nie da się słuchać. Najpierw wypiera się ze nie miał wpływu na to ze ojciec jest członkiem zarządu powiatu teraz opowiada jak rozdawał karty i proponował Pis stanowiska wicestarosty I członka zarządu. To ciekawy jestem kto zaproponował ojca który przegrał w wyborach do sejmiku województwa. Kiedy sie skończy ta starachowicka farsa w reżyserii tego pana.

Podróżnik | 2019-02-08 21:01:01 napisał(a):

Ja jadę do Sandomierza na weekEND.Te tematy to już po temacie....ha...ha...

kika | 2019-02-08 21:05:24 napisał(a):

Ile trzeba mieć jadu w sobie-ludzie opamiętajcie się !!!!!

muzzy | 2019-02-08 21:20:34 napisał(a):

pochodze z okolic sandomierza ale dopiero niedawno bylem zwiedzac podziemia sandomierskie. cos pieknego i kawal polskiej historii. polecam goraco. sandomierz jest piekny. pozdrawiam

Turysta | 2019-02-08 21:26:23 napisał(a):

Koalicję, opozycję, to już musztarda po obiedzie....czekam na Ojca Mateusza i piękne pejzaże malowniczego Sandomierza.

BRAWO DLA PIS | 2019-02-08 21:29:40 napisał(a):

BRAWO DLA PIS. NIE GODZILI NA PROPOZYCJE MATERKA I SZACUNEK ZA TO. JAK WIDAĆ NIE LGNELI DO KORYTA ŻEBY TYLKO BYĆ. BĘDĄC WICESTAROSTA I CZŁONKIEM ZARZĄDU NIGDY BY SIĘ NIE ZGODZILI NA TO ŻEBY TATUŚ BYŁ CZŁONKIEM ZARZĄDU. BRAWO MAJĄ SWOJ HONOR. INNI ŻEBY BYĆ PRZY KORYCIE POSZŁI NA TEN UKŁAD. I PODNOSZĄ NA SESJI ŁAPKI DO GÓRY.

Teatrolog | 2019-02-08 21:32:21 napisał(a):

Chadzą słuchy,że wszystkie lalki kukiełkowe bardzo się zdenerwowały i zbuntowały, nawet te w teatrze Kubuś.Ponoć nie lubią jak wywiesza się afisze tuż przed próbą generalną premiery....ale jaja...

Gość | 2019-02-08 21:57:25 napisał(a):

To dziecko oszalało.Drogi ojcze to nie stres,to szaleństwo,paranoja maniakalna czy jak sobie pan to nazwiesz.Pokazując pismo sadowe z użyciem nazwiska Pani Prokurator w celu rozpetania wśród swich chamskich wielbicieli hejtu /dostalo się i Pani Prokurator/ to nic innego jak właśnie szalenstwo.Ratuj pan diecko,bo to rzeczywiście choroba.W.g mnie z rodzaju przewlekłych,nieuleczalnych,beznadziejny przypadek.

Mieszkaniec | 2019-02-08 22:01:57 napisał(a):

No i dziwić się,że lalki się wkurzyły...nawet to rozumiem.

Wizje | 2019-02-08 22:43:42 napisał(a):

Prezydent realizuje swoje wizje...podkreślam "swoje"...tak mówił w kampanii,dlatego potrzebny był KWMM i większość by realizować te chore pomysły jak np:wyprzedawanie majątu i chociażby ostatni pomysł mini Stary.To nie jest koncepcja na rozwój Starachowic!Radni Materka czy Wy macie swoje zdanie w ogóle???Czy dalej będziecie siedzieć na sesjach jak myszy pod miotłą ????

M. | 2019-02-09 09:03:51 napisał(a):

Pokazane pismo z prokuratury na fb przez prezydenta miasta - no takich cudów to w Polsce jeszcze nie było. Nie wiem do czego to się nadaje ale na pewno do prasy. Szanowna Rado z KMM -apeluje o własne zdanie w głosowaniach. To na was ludzie głosowali nie na Waszego szefa który to miasto a i powiat doprowadza do - sami chyba widzicie do czego.

Iza | 2019-02-09 10:54:41 napisał(a):

A ja wrócę do klinik polsko- amerykańskich tzw PAKS-u, które uratowały życie wielu mieszkańcom i zostały zniszczone przez polityków różnych opcji, a szczególnie PiS-u. Dostajemy dotacje na szpital i niektóórzy pieją z zachwytu, ale sprzęt kupiony na kardiologię jest z niskiej półki, specjalistów brak, a obok wszystko czeka, aparatura, personel. Co należy zrobić, aby rządzący naszym miastem i powiatem zrozumieli, że zdrowie jest najważniejsze. Może zorganizowac pikiety, zablokować dwa urzędy i wtedy zostanie naprawione zło. Bo ta forma widać skutkuje, szkoły nie będą przenoszone, stadion zostaje. Czynny protest może przyniesie skutek . A inicjtywa dla Starachowic jakie ma zdanie wobec PAKS-U?

Kielczanin | 2019-02-09 11:48:42 napisał(a):

Trochę mi was szkoda Starachowiczanie. Daliście się podejść jak dzieci, nabraliście się na uśmieszek, zdjęcia z przedszkolakami, a nawet noworodkami. Ten człowiek to cyniczny gracz, wykształcony pijarowo, on nie ma pojęcia o waszych rzeczywistych potrzebach, które bardzo często są przyziemne i niezbyt prezentują się na fotkach. Nie liczcie, że cokolwiek zrealizuje na czym wam zależy, będzie brylował na konferencjach, w przeróżnych mediach, będzie się chwalił cudownymi programami, które w rzeczywistości wcale nie działają i pomoże niezliczonej rzeszy kumpli w dojeniu waszego, skromnego budżetu. Proszę przyjąć wyrazy szczerego współczucia. Pamiętajcie, że istnieje coś takiego jak referendum, choć nie sądzę, aby społeczeństwo o tak niskim poziomie potrafiło z niego skorzystać. Prokuratura tu nic nie wskóra na podstawie papierów, które z całą pewnością są w porządku. Musieliby badać wszystko w naturze, ilość robót, ich rodzaj, użyte materiały itp.

Tajemnica korespondencji | 2019-02-09 12:11:55 napisał(a):

https://www.google.com/amp/s/www.gazetaprawna.pl/amp/1057940,naruszenie-tajemnicy-korespondencji-to-nie-tylko-przeczytanie-cudzego-listu.html

Jest dobrze | 2019-02-10 15:49:10 napisał(a):

Kabaret.

obserwator | 2019-02-10 17:22:55 napisał(a):

Już wiemy kto dał tatusiowi stanowisko.

Czy to prawda | 2019-02-10 17:26:41 napisał(a):

Że syn jednego z dzialaczy Pis dostał pracę Wodociągach Miejskich , nic nie robi tylko na telefonie siedzi , może wypowiedziedzą się pracownicy na ten temat.

Gosia | 2019-02-10 18:24:10 napisał(a):

Do czy to prawda:O czym mówisz?Pracownicy to mają pampersy,zeby ze strachu nie popuscic.To nie kierowcy.

R | 2019-02-11 08:31:04 napisał(a):

Jak to jest ,syn zostaje zatrudniony w Wodociągach Miejskich ,ludzie z PiS-u w radach nadzorczych spółek miejskich co to za gra ?Tu plują na siebie a współpraca kwitnie w najlepsze.
Ps. Do prawników Wodociągów nie macie jaj to boicie się Marczekacza i spółki
Krótko pracuje syn Pana P czy nie?

Starachowiczanin do Kielczanina | 2019-02-11 11:25:29 napisał(a):

Choć przykra, ale to bardzo trafna diagnoza.

tst | 2019-02-11 18:12:20 napisał(a):

Zgadam się z Izą PIKIETA,malował oczy prezydent starachowiczanom, że nie ma wpływu na decyzje w sprawie PAKS, a teraz jasno widać ułożony był dawno z wojewodziną i byłym marszałkiem województwa panem J, OBRZYDLISTWO

Do Iza i tst | 2019-02-17 08:02:42 napisał(a):

W medycynie sprzęt 10-letni to złom tym bardziej andiograf , tomograf itd. Gdzie jest Dzik i reszta ? W szpitalu było i jest miejsce dla specjalistów. Tylko ile oni chcieli kasy..?po za tym to już historia

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie