Kolejna bezpłatna akcja profilaktyczna organizowana przez Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach

6589.nsmed

6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy. W roku 2015 tematem akcji profilaktycznych zainicjowanych przez Stały Komitet Łącznikowy Terapeutów Mowy/Logopedów UE są „Nabyte zaburzenia neurologiczne komunikacji”. 

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach włącza się w tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Logopedy organizując Dzień Bezpłatnych Diagnoz i Konsultacji Logopedycznych. W dniu 6 marca 2015 roku specjalista z zakresu neurologopedii mgr Karolina Pożoga (doktorantka  w Zakładzie Logopedii i Emisji Głosu UW) będzie konsultować zarówno małych, jak i dorosłych mieszkańców Powiatu Starachowickiego. 

Diagnoza i poradnictwo udzielane będzie m.in. w zakresie: 

- wczesnej interwencji logopedycznej (ocena logopedyczna  przed 1 r. ż., zwłaszcza u dzieci z obciążonym wywiadem ciążowym i okołoporodowym, wrodzonymi wadami bądź zespołami genetycznymi);

- logopedii przedszkolnej i szkolnej (m.in. dzieci z opóźnionym bądź niespecyficznym rozwojem mowy, wadami wymowy, trudnościami w nauce czytania i pisania);

- logopedii dorosłych z trudnościami w generowaniu mowy lub/i jej odbioru (m.in. z zaburzeniami mowy o charakterze afazji, dyzartrii bądź z dysfagią). 

Zapraszamy Państwa do skorzystania z bezpłatnych konsultacji specjalistycznych, które udzielane będą 6 marca 2015 roku (piątek) w godzinach od 8.00 do 15.00 w Pracowni Logopedycznej zlokalizowanej na I piętrze w Zakładzie Rehabilitacji Leczniczej – pokój nr 11 na końcu korytarza.

Wszystkie osoby zainteresowane uczestnictwem w Dniu Bezpłatnych Diagnoz i Konsultacji Logopedycznych dla dzieci i dorosłych prosimy o zgłoszenie chęci uczestnictwa w Punkcie Informacyjnym zlokalizowanym na parterze Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej (ul. Radomska 70) tuż przy centralnej Rejestracji, bądź telefonicznie pod numerem 41 273 99 02. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o zapisie decyduje kolejność zgłoszeń.

Reklama

Celem akcji profilaktycznej jest ułatwienie dostępu do profesjonalnej diagnozy osobom z zaburzeniami mowy, rozpowszechnianie wiedzy logopedycznej, stworzenie warunków do szybkiej i rzetelnej konsultacji, informacji i diagnozy oraz pomoc osobom zainteresowanym w rozwiązywaniu problemów z komunikacją słowną.

Warto wiedzieć:

*Logopedia jako dyscyplina naukowa istnieje w Polsce od kilkudziesięciu lat. Wyraźny jej rozwój nastąpił w latach 60-tych, kiedy rozpoczęło swoją działalność Polskie Towarzystwo Logopedyczne i pierwsze w Polsce Podyplomowe Studium Logopedyczne w Lublinie.  

*Zadaniem logopedii teoretycznej jest wskazywanie możliwości wykorzystania w praktyce badań, a także wprowadzanie metod i narzędzi służących diagnozowaniu wszelkich zaburzeń mowy oraz opracowywanie programów oddziaływań profilaktycznych i terapeutycznych. Zaś zadaniem logopedii praktycznej (stosowanej) jest rozwijanie kompetencji językowej i komunikacyjnej oraz zapobieganie nieprawidłowościom przebiegu tego procesu. 

*W ramach zadań logopedii ogólnej mieści się kształtowanie prawidłowej mowy i doskonalenie wymowy już ukształtowanej. Natomiast zadania logopedii specjalnej to: usuwanie wad wymowy, nauczanie mowy (mówienia i rozumienia) w przypadku jej braku lub utraty, usuwanie zaburzeń głosu, usuwanie trudności w nauce czytania i pisania.

Info: PZOZ

Dodane: 20.02.15 | Odsłony: 756

Komentarze użytkowników

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie