Kolejne epokowe znalezisko Grupy Ochrony Zabytków Fort

12029.nsmed

Grot datowany na około 2000 lat, z okresu wczesnych wpływów rzymskich, trafi do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Wszystko to dzięki pasjonatom z Grupy Ochrony Zabytków Fort, o czym informują w mediach społecznościowych. 

W niedziele 17 listopada celem wyprawy naszego Stowarzyszenia miało być znalezienie starego leśnego szlaku w nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski . Liczyliśmy na znaleziska typu monety z XVIII wieku, guziki itp. To co znaleźliśmy przeszło nasze oczekiwania. Kolejne mega trafienie: GROT z włóczni, najprawdopodobniej z okresu kultury przeworskiej. Szczęśliwym znalazcą jest Jacek Bombiński - poszukiwacz z wieloletnim doświadczeniem. Grot za zgodą Konserwatora został podjęty z ziemi i zabezpieczony do czasu dostarczenia do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach. 

W poniedziałek 18.11.2019 grot został przekazany do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach gdzie następnie zostanie oddany do konserwacji. Po wstępnej ocenie Kierownika Wydziału Zabytków Archeologicznych, Techniki i Rejestru Zabytków Archeologicznych, grot został wydatowany na około 2000 lat (okres wczesnych wpływów rzymskich). Grot od włóczni po etapie konserwacji zostanie przekazany do Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im.Jana Pazdura w Starachowicach. Pozdrawiamy Grupa Fort.

W czerwcu 2019 informowaliśmy o tym, że na terenie Nadleśnictwa Starachowice członkowie tej grupy znaleźli artefakty liczące 2000 lat [czytaj więcej]. 

Z WIKIPEDII

Okres wpływów rzymskich – w archeologii termin chronologii względnej określający III okres epoki żelaza, odnoszący się do obszarów Barbaricum. Następuje, w zależności od terenów, po okresie lateńskim lub młodszym okresie przedrzymskim, a poprzedza okres wędrówek ludów. Rozpoczął się w początkach n.e., wraz z ustabilizowaniem się granicy cesarstwa rzymskiego na linii Renu i Dunaju. Koniec okresu jest utożsamiany z początkiem wędrówek ludów (375) i klęską Rzymian pod Adrianopolem (378). Tradycje okresu wpływów rzymskich jednak utrzymywały się na wielu obszarach co najmniej do połowy V w.

Kursywa za: FB Grupy Ochrony Zabytków Fort

Dodane: 18.11.19 | Odsłony: 772

Komentarze użytkowników

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie