Korek na ulicy Radomskiej, a budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Radomskiej i Batalionów Chłopskich

8870.nsmed

Przy skrzyżowaniu ulic Batalionów Chłopskich i Radomskiej w Starachowicach do końca 2017 roku ma powstać rodno. 

W czerwcu br. na temat projektu ronda i rozwiązań technicznych wypowiadało się Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych „NASZE MIASTO”, którego zdaniem rondo na ww. skrzyżowaniu powinno być takie, jak np. w Starachowicach Dolnych obok marketu Brico [czytaj więcej]. W odpowiedzi na stanowisko stowarzyszenia wypowiedział się również Zarząd Powiatu [czytaj więcej].

Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych „NASZE MIASTO” przysłało na skrzynkę Redakcji portalu Starachowice-Net.pl kolejne swoje stanowisko, którego treść przedstawiamy poniżej:

Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych „Nasze Miasto” od kilku lat apeluje do decydentów ruchu drogowego w naszym mieście, aby pozwolili się wypowiadać zainteresowanym mieszkańcom w sprawie usprawniania ruchu drogowego. W Starachowicach drogi maja różnych zarządców gminę, powiat, województwo, drogi krajowe. Kiedyś był pomysł, aby przedstawiciele zarządców dróg stworzyli zespół, który opracowuje koncepcje remontów i przebudowy ulic. 

Szkoda, że zarząd powiatu starachowickiego nie odpowiedział na żaden z naszych apeli o konsultacje i nie podjął żadnej dyskusji. Realizując zadnia statutowe reprezentujemy opinie, jakie do nas docierają. Nie zajmujemy stanowiska nie popartego opiniami mieszkańców i grup zawodowych. Nasze zdanie w temacie ul. Radomskiej powstało po zasięgnięciu opinii taksówkarzy, kierowców karetek pogotowia ratunkowego, autobusów MZK, policjantów.

Mamy świadomość, że nie mamy wystarczającej wiedzy, aby dyskutować o wszystkich szczegółach dotyczących ruchu drogowego i chcielibyśmy być przekonani w rzetelnej, merytorycznej dyskusji. Celem nadrzędnym  naszych wniosków było usprawnienie ruchu drogowego od skrzyżowania przy ul. Konstytucji 3 Maja do planowanej  północno-zachodniej obwodnicy z planowanymi rondami tylko tam, gdzie byłyby wolne przestrzenie. W stanowisku Zarządu Powiatu z dnia 26 czerwca br. jest nieprawdziwy zarzut, że  forsowane są cztery pasma na wspomnianym wyżej odcinku – to są tylko propozycje dotyczące wyłącznie jednego fragmentu odcinka od ul. Szkolnej do ul. Batalionów Chłopskich. Nie mamy nic przeciwko budowie rond a wręcz jesteśmy za ich budowaniem. Niemniej jednak uważamy, że budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Radomskiej z ul. Batalionów Chłopskich w proponowanej wersji jest nieprzemyślana, bo nie jesteśmy my i mieszkańcy miasta przekonani, że takie rozwiązanie się w pełni sprawdzi. Powielenie ronda wzorcem ze Starachowic Zachodnich w niewielkiej kwestii usprawni ruch, ale też utrudni płynność przejazdu karetek pogotowia  oraz ewentualnych przejazdów dużych gabarytów do znajdujących się tu przedsiębiorstw i SSE. Podana argumentacja przez zarząd na przykładzie innych rond w mieście nie jest przekonująca, gdyż każde ma inne rozwiązania komunikacyjne natężenia ruchu i ruch pojazdów. Proponowane rondo na skrzyżowaniu ulic Batalionów Chłopslich i Radomskiej, w godzinach szczytu i tak będzie zblokowane, gdyż korki tworzą się od Starachowic Zachodni do cmentarza.  Rondo w tej wersji utrudni dojazd karetek. Jak obserwujemy w Polsce w takich miejscach buduje się płaskie ronda, azyle które nie utrudniają przesuniecią się pojazdów. W proponowanej wersji ronda, jak i przebudowy ul. Radomskiej zapomniano o rowerzystach, na projekcie nie widać połączonych ciągów pieszo-rowerowych. Czy ktoś pochylił się nad tym i zobaczył ile osób dojeżdża rowerami do firm, na cmentarz oraz turystycznie na drogi leśne?

Cała wina  zakorkowania ul. Radomskiej na całej jej długości według zarządu powiatu spada na znajdujący się w Starachowicach Zach przejazd kolejowy. Nie zgadzamy się z tą opinią,  to jest częściowa przyczyna. Duży wkład  na tą sytuacje  ma sztandarowy bubel przebudowy i organizacji ruchu, jaki kilka lat temu został wykonany w Starachowicach Zachodnich i mniemamy, że decydenci o tym doskonale wiedzą. Przed dokonaną zmianą mieliśmy tylko korek do przejazdu kolejowego i można było przejechać  ul. Marszałkowską. Po tej genialnej przebudowie zakorkowano obie ulice i w ten sposób  zablokowana jest w przypadku zamknięcia przejazdu znacząca cześć miasta  na bardzo ważnym odcinku i tworzy się gigantyczny korek. Drugi częściowy bubel, gdzie nie uwzględniono zgłaszanych sugestii, to brak prawo skrętu od Starachowic Zachodnich przy rondzie Kaczyńskiego. Znamy kulisy sporu, jaki toczyła jedna z dużych firm w SSE, której i tak wniosków nie uwzględniono. Jak to wygląda, gdy się nie rozmawia z mieszkańcami i nie liczy się z ich potrzebami  a potem są problemy. Podajemy przykłady; ww. rondo im. L. Kaczyńskiego, remont ul. Szkolnej przy skrzyżowaniu z Radomską - można było wykonać prawo skręt zamiast zostawić chodnik lotnisko, ul. Mrozowskiego  nie wybudowanie drugiej zatoczki autobusowej  przy SP nr 9 w dalszym ciągu jest problem wysiadaniem dzieci, przy ul. Kieleckiej  nie uwzględniono głosów działkowców ogródków „Wójtówka” do parkowania samochodów wybudowano im barierę chodnikową itd. itd. Mieszkańcy mogą mnożyć przykłady. To są ogólne uwagi do całości problemu, w zależności od zarządcy.

Planowana Obwodnica nie rozwiąże w pełni problemów ul. Radomskiej ludzie z gmin Pawłów, Brody Iłż. jadący w kierunku Ostrowca Św. będą jeździć przez miasto. Tylko kompleksowe rozwiązania, usunięcie  istniejących złych rozwiązań wpłynie na rozwiązanie tego problemu. Na pewno warto się pochylić nad wdrożeniem w życie zaproponowanego wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Wydaje się, że jest to realne rozwiązanie, które będzie miało wpływ na udrożnienie tej części miasta. 

Niniejsza opinia jest stanowiskiem całego zarządu Stowarzyszenia Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych, a nie opinią jednego z jego członków.

Zarząd Stowarzyszenia

Spółdzielców I Wspólnot 

Mieszkaniowych „Nasze Miasto”

Zdjęcie poglądowe, jak powinno wyglądać rondo na skrzyżowaniu ulic Radomskiej i Batalionów Chłopskich

Stanowisko oraz fotografię otrzymaliśmy na skrzynkę Redakcji od Stowarzyszenia Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych „Nasze Miasto” 

Dodane: 04.08.17 | komentarze (1)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Szofer | 2017-08-06 16:04:01 napisał(a):

W najbliższym czasie u Nas, przez powiat będą budowane DWA ronda oba podobne do siebie - ronda powinny być przystosowane do miejsca terenu czy sytuacji w ruchu poj. (np. poj uprzywilejowane) panującej w miejscu budowy.
Myślę że jest jeszcze czas dokonać pewnych zmian z droższych zrobić ronda tańsze w budowie i co najważniejsze tańsze w eksploatacji (brak nasadżeń krzewów itp.) Widać jak na dłoni do czego prowadzi brak dyskusji i konsultacji na temat rozwiązań komunikacyjnych ( przyk. miasto Rewitaryzacja), ale dopóki w powiecie w wydz. kom. będzie pan który jest nie reformowalny , on ma zawsze rację tak będzie w mieście i powiecie- oceńcie Państwo Sami?

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie