#koronawirus w powiecie starachowickim. Kolejne dwie osoby z zakażeniem

12958.nsmed

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 301 osób, w tym 182 chorych wykryto na Śląsku. Zmarło pięć kolejnych osób – podało w środę rano Ministerstwo Zdrowia. Łącznie zanotowano dotąd 19 569 przypadków zakażenia, zmarły 953 osoby.

Nowe potwierdzone wynikami badań laboratoryjnych przypadki zanotowano w województwach: śląskim (182), wielkopolskim (84), dolnośląskim (10), opolskim (8), podlaskim (6), pomorskim (4), świętokrzyskim (2), małopolskim (2), lubelskim (2) i w zachodniopomorskim (1).

Resort poinformował jednocześnie o śmierci kolejnych pięciu osób. Zmarli to: 86-letnia kobieta w Raciborzu (mieszkanka woj. małopolskiego); 89-letnia kobieta i 88-letni mężczyzna w Zgierzu; 77-letnia kobieta w Poznaniu; 91-letni mężczyzna w Chorzowie. Ministerstwo podało, ze większość z nich miała choroby współistniejące.

W Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 19 569 osób. Wyzdrowiało 8 183 chorych, 953 osoby zmarły.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała /tor/ joz/

Treść powyżej: PAP

***

W województwie świętokrzyskim potwierdzono dzisiaj 20 maja br. dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem. To dwaj mężczyźni – młody i starszy – z powiatu starachowickiego.

W województwie odnotowano też 7 nowych ozdrowień. Chorobę pokonali mieszkańcy powiatów: jędrzejowskiego - 1, kieleckiego - 3, koneckiego - 1, starachowickiego - 2. W sumie na terenie województwa świętokrzyskiego potwierdzono 355 zachorowań na COVID-19, w tym 19 zgonów oraz 219 ozdrowień - informuje rzecznik prasowy wojewody świętokrzyskiego Ewa Łukomska.

***

Od Redakcji: 

Od początku epidemii liczba osób z powiatu starachowickiego, u których doszło do zakażenia koronawirusem, to 52, z czego ponad 40 postępowań epidemiologicznych prowadzi starachowicki Sanepid. Pozostała część osób, to mieszkańcy naszego powiatu, ale do zakażenia doszło u nich, kiedy przebywali poza powiatem starachowickim i ich postępowania epidemiologiczne prowadzone są przez inne stacje sanitarno-epidemiologiczne. 

W komunikatach, które przesyłają władze, nie ma informacji, gdzie u danej osoby doszło do kontaktu z wirusem. Często Sanepid musi przeprowadzić dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić tą informację. O osobach, u których doszło do zakażenia w kwietniu, Redakcja portalu informowała we wcześniejszych artykułach [czytaj więcej]. 

Zakażenia w maju 2020 r.: 

3 maja, dziewczynka - źródło zakażenia jest powiązane z ogniskiem zakażenia w DPS w Wierzbicy.

5 maja, kobieta w sile wieku oraz starsza kobieta 

7 maja, kobieta w sile wieku 

8 maja, cztery kobiety w sile wieku oraz młody mężczyzna. Komunikat PZOZ: U 5 pracowników Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, a u 1 osoby wynik jest wątpliwy.

8 maja, komunikat popołudniowy: starsza kobieta 

9 maja, młoda kobieta i młody mężczyzna 

12 maja, mężczyzna w sile wieku, młody mężczyzna .

15 maja, starszy mężczyzna

16 maja, kobieta w sile wieku 

18 maja, kobieta w sile wieku, starszy mężczyzna 

20 maja, dwaj mężczyźni – młody i starszy

Odpowiedź Sanepidu na pytania Redakcji, gdzie u osób zakażonych w maju doszło do kontaktu z wirusem. Odpowiedzi udzieliła dyrektor Ewa Dróżdż:

Przypadki zakażenia koronawirusem w większości dotyczą sytuacji gdzie do zakażenia doszło poprzez kontakt z osobami z personelu metodycznego, lub personelu z DPS, w pojedynczych sytuacjach źródło zakażenia jest nieznane.

W obecnej sytuacji epidemiologicznej, gdzie dochodzi do transmisji poziomej wirusa, ważnym jest nadal zachowanie maksymalnej ostrożności w kontaktach międzyludzkich, zostawanie w domu, nie spotykanie się ze znajomymi, z dalszą rodziną, nie goszczenie się, im bardziej się będziemy izolować tym szybciej zwalczymy pandemię. Nie bez znaczenia wydaję się niezbędne noszenie maseczek zakrywających usta i nos (nie na brodzie czy szyi). Przez noszenie maseczek chronimy siebie i innych zapobiegamy transmisji wirusa z człowiek na człowieka w przestrzeni publicznej. Zwalczenie pandemii wirusa zależy od nas samych.

Dodane: 20.05.20

Komentarze użytkowników

COVID | 2020-05-20 18:45:48 napisał(a):

A może należałoby przebadać pracowników ANIMEX , żebyśmy czasem nie mieli kolejnej kopalni.

gość | 2020-05-20 19:07:30 napisał(a):

No chyba ktoś za to odpowiada?

Gość | 2020-05-20 22:36:07 napisał(a):

Zdecydowanie pod lupę Animex.

xy | 2020-05-21 07:42:25 napisał(a):

Coraz częściej czuje się w tym mieście jak za PRL.

Jr | 2020-05-21 11:35:12 napisał(a):

Powinny być zrobione testy na COVD dla pracowników największych zakładów w Starachowicach aby uniknąć tego co dzieje się na Śląsku.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie