Kwesta na rzecz odnowienia zabytkowych nagrobków na starachowickich cmentarzach

7182.nsmed

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic organizuje po raz drugi zbiórkę publiczną pod nazwą „Kwesta na rzecz odnowienia zabytkowych nagrobków na starachowickich cmentarzach”. Jej celem jest zebranie środków pieniężnych na odnowienie nagrobków na naszych nekropoliach. 

Kwesta odbędzie się w Dniu Wszystkich Świętych, w godzinach od 10.00 do 16.00, na terenie wszystkich starachowickich cmentarzy. Uzyskaliśmy poparcie zarządców cmentarzy – księdza proboszcza Andrzeja Rdzanka, księdza proboszcza Marka Janasa i prezydenta Marka Materka. Podczas ubiegłorocznej zbiórki zebrano kwotę 11 726 zł. Środki te zostały wykorzystane na odnowienie dwóch nagrobków: burmistrza Stanisława Nowaka na cmentarzu przy ulicy Zgodnej i górnika Franciszka Noconia na cmentarzu parafialnym przy ulicy Radomskiej. Tegoroczna kwesta prowadzona będzie na odnowienie pochodzącego z 1911 roku nagrobka powstańca styczniowego Józefa Szaybo znajdującego się na najstarszym starachowickim cmentarzu przy ulicy Iłżeckiej. Kwestować będzie ponad 60 wolontariuszy – osób znanych i aktywnie działających na rzecz lokalnej społeczności.

Powstaniec Józef Szaybo

Jego mogiła znajduje się na cmentarzu parafialnym przy ulicy Iłżeckiej. Jest wygrodzona uszkodzonym kamiennym płotkiem. Na postumencie postawiony jest kamienny nagrobek w kształcie ostrosłupa. Pod znakiem krzyża umieszczono na porcelanie owalne zdjęcie. Niżej, przy podstawie nagrobka, jest wykuty napis: Ś. P. JÓZEF SZAYBO UR. 1841 W MAJĄTKU RODZINNYM JUROWCACH, ROTMISTRZ KAWALERYI 1863 – B. URZĘDNIK KOLEI TERESPOLSKIEJ I ZAKŁADÓW STARACHOWICKICH ZM. D. 25 LUT. 1911 R. STROSKANA RODZINA PROSI O ZDROWAŚ MARYA. 

W mogile pochowane są też jego żona Maria (1847-1917) i szwagierka Jadwiga hrabina De Fleury (1853-1920). Siostry były spokrewnione z wybitnym kompozytorem Stanisławem Moniuszką (1819-1872). Co jeszcze można ustalić o Józefie Szaybo? Wymienione na nagrobku Jurowce to obecnie wieś w gminie Wasilków w powiecie białostockim. W młodości Józef był bez wątpienia odważnym człowiekiem. W wieku 22 lat wziął udział w powstaniu styczniowym. Walczył jako kawalerzysta na terenie augustowskiego, łomżyńskiego i płockiego. Odznaczył się 21 V 1863 roku w walkach pod Kadyszem. W potyczce pod Brośnicą piętnastokonny patrol pod dowództwem Józefa Szaybo zaskoczył Kozaków, wskutek czego 4 Kozaków zginęło, a 3 zostało rannych. 12 X 1863 roku, w udanym starciu powstańców z Rosjanami pod Księżopolem, był już dowódcą kawalerii. Zapewne wówczas otrzymał wymieniony na nagrobku stopień rotmistrza. Po upadku powstania pracował jako urzędnik kolei terespolskiej. Ukończył szkołę górniczą w Dąbrowie Górniczej. Przeniósł się do Starachowic, gdzie był zarządcą zakładu metalurgicznego w Brodach. Założył rodzinę z Marią z Moniuszków. Ich dzieci nosiły imiona Renata i Józef. Wnukiem Józefa był inżynier Janusz Szaybo, urodzony 23 V 1904 roku w Starachowicach, który zginął w obozie koncentracyjnym Mauthausen 9 XI 1944 roku. Prawnukiem Józefa jest zaś Rosław Szaybo, urodzony 13 VIII 1933 roku w Poznaniu jako syn Janusza i Marii z Orłowskich. Rosław Szaybo to profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wybitny plakacista, ilustrator, fotografik, projektant okładek płytowych i książek, laureat wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych. Profesor Szaybo w jednym z wywiadów na pytanie o pochodzenie rodziny zaprezentował dość nieprecyzyjny wywód: „Niestety nie wiem. Jedyne co udało się ustalić to to, że mój pradziadek Józef Szaybo, uczestnik Powstania Styczniowego, ożenił się z córką Moniuszki – hrabiną De Fleury”... Józef Szaybo zmarł 25 II 1911 r. i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Wierzbniku. Czy w Starachowicach żyją jeszcze potomkowie Józefa Szaybo? Myślę, że nie.

Adam Brzeziński

Fot. Karol Tokaj

Informacja nadesłana

Dodane: 30.10.15 | Odsłony: 495 | komentarze (1)

Komentarze użytkowników

Maciek | 2015-10-31 06:42:00 napisał(a):

bardzo dobry pomysł
coś dobrego bezinteresownie ludzie robią
super sprawa

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie