Legenda STARa. Dariusz Dąbrowski odpowiada na LIST OTWARTY Jerzego Materka

19601.nsmed

Od kilkunastu dni trwa wymiana oświadczeń w sprawie organizacji 11. edycji finału imprezy pn. „Legenda STARa”. Ze szkodą dla uczestników zlotu pojawił się problem, ponieważ zlot o tej samej nazwie i w tym samym czasie planują zorganizować dwie strony: Powiat Starachowicki na czele ze starostą Piotrem Babickim oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Naukowe Regio Ferrea w Starachowicach na czele z byłym starostą i wicestarostą Dariuszem Dąbrowskim.

Były członek Zarządu Powiatu Starachowickiego Jerzy Materek wystosował LIST OTWARTY do byłego starosty i wicestarosty Dariusza Dąbrowskiego, który stoi na czele Stowarzyszenia chcącego zorganizować tegoroczną edycję imprezy pn. Legenda STARa, bowiem nie doszło do współpracy pomiędzy Powiatem Starachowickim, a właśnie Dariuszem Dąbrowskim. 

Jerzy Materek w swoim liście, którego pełna treść dostępna jest tutaj [kliknij], do pasjonatów polskiej motoryzacji oraz mieszkańców Powiatu Starachowickiego, napisał m.in.: „Pragnę zwrócić Państwa uwagę na fakt, który w mojej ocenie – w kluczowy sposób  przyczynił się do chęci zawłaszczenia przez Pana Dariusza Dąbrowskiego organizacji kolejnych edycji Legendy STARa. Faktem jest, że w ubiegłorocznych wyborach samorządowych, Pan Dariusz Dąbrowski nie uzyskał mandatu Radnego Powiatu Starachowickiego.  W konsekwencji, nie został powołany na funkcję Starosty lub Wicestarosty, a także w Radzie Powiatu - nie może pełnić funkcji, które piastował już w minionych kadencjach, tj. Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu. 

Nie wnikając w różne aspekty tej sytuacji, podjęte przez Pana Dariusza Dąbrowskiego działania - zmierzające do nieuprawnionego przejęcia organizacji Legendy STARa, są w mojej ocenie konsekwencją braku poparcia w wyborach samorządowych, a przedstawiona miłośnikom polskiej motoryzacji i opinii publicznej narracja, ma zdyskredytować Starostę i Władze Powiatu. 

W przestrzeni wirtualnej, na portalach społecznościowych wypowiada się wiele osób doceniających wkład pana Dąbrowskiego w zorganizowanie minionych edycji Legendy STARA. 

W mojej ocenie pomijają one jednak nakład pracy i zaangażowanie innych osób. Ich marginalizacja ma wytworzyć przeświadczenie, że jedyną osobą która stworzyła, organizowała i realizowała zlot jest Pan Dąbrowski. Tymczasem każdy, kto organizował podobne przedsięwzięcia doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wymagają one odpowiednich sił, środków i potencjału, które dalece wykraczają poza możliwości jednej osoby. Pracownicy Starostwa Powiatowego w Starachowicach, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, gmin powiatu starachowickiego, prywatnych firm, parlamentarzyści z naszego regionu, osoby fizyczne i nieformalne grupy miłośników motoryzacji – to oni organizowali wydarzenie”.

We wtorek rano media otrzymały odpowiedź Dariusza Dąbrowskiego, której treść przedstawiamy poniżej: 

Trudno odnosić się do zawartych w liście otwartym Jerzego Materka  złośliwych pomówień i insynuacji o rzekomym „zawłaszczaniu” przeze mnie Legendy STARa, czy też o związku całej sprawy z wynikami ubiegłorocznych wyborów samorządowych. Mógłbym skwitować je jednym słowem – kłamstwo. Jednak z szacunku do czytelników muszę odnieść się przynajmniej do kilku kwestii.

Nigdy nie pomijałem roli różnych osób i środowisk w organizacji Legendy STARa, w tym najważniejszego spośród nich – środowiska kolekcjonerów zabytkowych pojazdów. Powiat Starachowicki niewątpliwie angażował własne siły i środki, ale też czerpał korzyści w postaci wyjątkowo szerokiej promocji samorządu. Nie jest to zresztą jedyna impreza gdzie Powiat ponosi koszty związane z promocją. Jest np. promowany podczas zawodów kolarskich „Starachowicka Strzała”.

Kluczowe pytanie dotyczy praw autorskich do imprezy czy też jej elementów. Pomysł organizacji Zlotu nawiązującego do tradycji motoryzacyjnych Starachowic powstał w mojej głowie przed rokiem 2010, gdy nie pracowałem w Starostwie. Wykorzystałem go jako narzędzie do promocji powiatu - gdy zostałem Starostą Starachowickim w 2015r. Zaznaczam przy tym, że z mojej umowy o pracę w Starostwie nie wynikały obowiązki dotyczące tworzenia koncepcji i scenariuszy zlotów i konferencji tematycznych,  projektowania toru do prób terenowych czy też innych konkurencji zlotowych. Robiłem to jako entuzjasta dawnej motoryzacji po godzinach pracy, w domu. Nie oczekiwałem i nie otrzymywałem z tego tytułu żadnego dodatkowego wynagrodzenia. Być może Pan Jerzy Materek ma własne doświadczenia w tej kwestii i na ich podstawie formułuje pomówienia wobec mnie. 

Jako uczestnik wielu tego rodzaju zlotów dodam, że nie spotkałem drugiej tak „ruchliwej” imprezy jak Legenda STARa. Natomiast odnosząc się do rzekomego czerpania w lutym 2021r. przez mnie „… pomysłów innych osób” wyjaśniam, iż już w 2019r., aby niwelować „poczucie statycznej realizacji Zlotu”, wdrożyłem autorską zabawę pod nazwą próba wolnej jazdy oraz zaplanowałem w kolejnych latach jazdy terenowe w Wąchocku i jadący przez Polskę Konwój STARa. Niestety pandemia przesunęła realizację tych ostatnich pomysłów w czasie. Opowieści p. J.Materka o jego rzekomym wpływie na kształt imprezy zostały „wyssane z palca”. Już bowiem rok wcześniej - 8 lutego 2020r. prowadziłem rozmowy ze znanym kierowcą rajdowym Andrzejem Jaroszewiczem w sprawie jego udziału w próbach terenowych w Wąchocku w 2020r. Jego udział miał nawiązywać do pojedynku na Starach 266, stoczonego w tym samym miejscu, przed kamerami TVP (STUDIO 2) w 1975r. pomiędzy nim, a aktorem Józefem Nowakiem. W korespondencji tej przedstawiłem także zamysł organizacji Konwoju STARa.

Oto fragment tej korespondencji z 8 lutego 2020r., który obnaża pomówienia Jerzego Materka:

Dariusz Dąbrowski: Szanowny Panie Andrzeju, bardzo dziękuję za przyjęcie do grona znajomych. Piszę do Pana jako pomysłodawca i organizator Zlotu Pojazdów Zabytkowych "Legenda STARa", który odbywa się w Starachowicach. Nasz zlot będzie miał w bieżącym roku 6 edycję i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem odbiorców. W 2019r. w zlocie uczestniczyło 130 pojazdów, w tym prawie 30 ciężarówek. Tegoroczna impreza odbędzie się 28-30 sierpnia br., choć pojazdy ciężarowe będą zmierzać do Starachowic przez kilka dni - po drodze promując dorobek polskiej motoryzacji w różnych miastach. A wszystko to co będzie się działo po drodze będzie relacjonowane przez ogólnopolskie media… Tradycyjnie w trakcie imprezy organizujemy konferencję poświęconą historii motoryzacji. Temat wiodący na ten rok to prototypy. Wśród nich chcemy zaprezentować Syrenę Sport, gdyż mija właśnie 60 rocznica jej powstania. 

W tym roku mija także 45 lat od pamiętnego "pojedynku" na Starach 266 pomiędzy Panem i aktorem Józefem Nowakiem. W związku z tym planujemy 28 sierpnia br. o godz. 16.00 wrócić na dawny tor prób FSC w Wąchocku i rozegrać jazdy terenowe dla uczestników zlotu. Byłoby nam bardzo miło gdyby zechciał Pan usiąść za kierownicą Stara 266 i jak 45 lat temu przejechać choćby jedno okrążenie…

Andrzej Jaroszewicz: „Bardzo dziękuję za miły list. To dobrze, że są ludzie tacy jak Pan, którzy dbają o tradycje i historię polskiej motoryzacji. Bardzo dziękuję też za zaproszenie i jeśli tylko zdrowie pozwoli bardzo chętnie weźmiemy udział w Waszej imprezie. Proszę być w kontakcie!”

Oświadczam, że nigdy i nigdzie nie twierdziłem, że jestem twórcą logotypu imprezy. To kolejne pomówienie Jerzego Materka. Wiem dokładnie, że logotyp ten opracował p.Adam Kowalewski - znany grafik z Kielc i to on przekazał prawa autorskie do logotypu Stowarzyszeniu Regio Ferrea. 

Nie stosowałem także nigdy żadnych ograniczeń w „dostępie do mikrofonu” jak próbuje insynuować p.J.Materek.  To jak była prowadzona w ostatnich latach Legenda STARa oceniają widzowie, w tym zwłaszcza ci, którzy interesują się motoryzacją i uczestniczą w tego rodzaju imprezach. Złośliwe pomówienia formułowane przez p. J.Materka nie mają dla mnie żadnej wartości merytorycznej. Natomiast każdy z czytelników wie, że trudno sobie wyobrazić, aby osoba przygotowująca scenariusz imprezy, a na dodatek znająca większość jej uczestników nie brała czynnego udziału w jej prowadzeniu. Warto przy tym dodać, iż w części Zlotu wspomagał mnie mocno w tych działaniach p. Dariusz Kałwa – Prezes Zarządu Okręgowego PZM w Kielcach - wybitny znawca motoryzacji i rzeczoznawca samochodowy.

Pytania dotyczące historii Stowarzyszenia Regio Ferrea nie mają żadnego związku ze sprawą. Nikt nigdzie nie napisał, że Stowarzyszenie organizowało albo uczestniczyło w organizacji Zlotu w latach poprzednich. Informowaliśmy jedynie, iż Stowarzyszenie widząc brak działań ze strony Powiatu podjęło się organizacji kolejnej edycji Zlotu. Nim to się jednak stało próbowaliśmy spotkać się ze Starostą Starachowickim, ale próby te, jak już informowaliśmy okazały się nieskuteczne.

Proponuję aby p. Jerzy Materek zrezygnował z mentorskiego tonu i nie pouczał mnie o tym, iż Legenda STARa stanowi wspólne dobro. Panie Materek - nikt tak jak ja tego nie czuje. Zawsze uważałem, że wokół Zlotu trzeba zbudować wspólnotę złożoną ze społeczności kolekcjonerów i entuzjastów dawnej motoryzacji i zbudowałem ją. Dlatego też ta impreza powstała i istnieje. Miałem także na myśli wspólne dobro wtedy, gdy przed każdym Zlotem jak też podczas jego trwania ciężko pracowałem aby budować wspólnotę kierowców i kolekcjonerów zabytkowych aut. 

Po lekturze listu otwartego J. Materka myślę sobie, że dobro wspólne rozumiemy inaczej. Ja myślę o tym jak je tworzyć bo to jest moja pasja i nie oczekuję z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. Dowodem na to jest choćby fakt, iż w ubiegłym roku, gdy od 8 maja nie byłem już pracownikiem Starostwa, robiłem wszystko, aby 10. Legenda STARa prezentowała się jak najlepiej. Teraz także podejmowałem próby zmierzające do wspólnej pracy nad „wspólnym dobrem” lecz nieoczekiwanie okazało się, że ono już nie jest wspólne i wara od niego tym, którzy tworzyli je przez lata. 

Dariusz Dąbrowski

Fot. Archiwum Starachowice-NET.pl (Starostwo Powiatowe)

Dodane: 29.04.25 | Odsłony: 2963 | komentarze (13)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Mieszkaniec | 2025-04-29 10:19:31 napisał(a):

Brawo panie Darku!

Wezyr | 2025-04-29 10:56:06 napisał(a):

„Legenda STARa” to impreza świetnie promująca zarówno Powiat jak i miasto Starachowice.
Czy Wy ,,dzieciaki" naprawdę nie potraficie usiąść i się dogadać w tej sprawie? Dlaczego to niszczycie? Dlaczego nie siądziecie i nie przegadacie tematu. Przecież Starosta powinien się cieszyć, że są ludzie którzy chcą pomóc w organizacji tej imprezy nieodpłatnie, wspólnie pozyskiwać pieniądze na jej przeprowadzenie i do tego mają doświadczenie? Zamiast się cieszyć nakręcacie spiralę nieporozumień i rozmawiacie przez media. To takie słabe!


Nie rozumiem po co Materek senior zabiera głos w tej sprawie?
Przecież tylko się kompromituje, dziwię się Panu Dąbrowskiemu, że nie przybliżył czytelnikom kompetencji, kwalifikacji tego ,,fachofca" i jego pracy w Starostwie o której krążą legendy :)

Sułtan | 2025-04-29 11:07:35 napisał(a):

Wezyr... a skąd wiesz, że Pan Dariusz chce to zrobić za darmo? Myślę, że nie przystoi żeby osoba pracująca na etacie w starostwie uzurpowała sobie prawo do imprezy którą bądź co bądź organizowała i tworzyła również w godzinach pracy, przy udziale innych pracowników starostwa.

STRACH Prawdę pisać | 2025-04-29 11:15:57 napisał(a):

bawimy sie w usuwanie komentarzy. prawda zawsze wyjdzie na jaw

Do powyżej | 2025-04-29 11:17:26 napisał(a):

Takich"fachofwców" z ekspresową ścieżką kariery w strukturach powiatowych jest o wiele więcej . Tym już dawno powinien zająć się prokurator.

Starachowiczanin | 2025-04-29 12:17:48 napisał(a):

Jak ten człowiek ma czelność krytykować kogokolwiek. Został członkiem zarządu powiatu w drodze nepotyzmu, nie będąc nawet mieszkańcem naszego powiatu. Bez wyższego wykształcenia i podobno bez matury. Jeżeli dzisiejszy starosta ma jeszcze odrobinę kultury sam powinien zaproponować współpracę Panu Dąbrowskiemu i nie robić wstydu na całą Polskę.

Sind Bad | 2025-04-29 13:30:18 napisał(a):

Wezyr. Materek i tak posiadał wieksze kompetencje w powiecie niż ty i na pierdzistołku w Mosirze. Dobrze, że sie ciebie pozbyto. Odgrażałeś się, jakieś nagrania miały być i co? Jajco. Wszyscy już o tobie zapomnieli, ale jeszcze bulgoczesz...

Co do samej Legendy, źle sie stało że nie ma wspólnego działania. Ale do cholery, nie może być tak, że człowiek może sobie uzurpować prawa do tego co robił i ORGANIZOWAŁ powiat. Pytania JM zasadne (rzuca nowe światło), odpowiedź DD to kpina. Od tego był w starostwie, nie musiał mieć tego wymienionego w obowiązkach, żeby teraz robić zasłonę dymną. Wyciągnięte z szafy jakieś stowarzyszenie, po to by się teraz podczepić.... Może jeszcze do (z całym szacunkiem) harcerstwa, zuchów należeli... Żenada. Szkoda imprezy. A wciąganie w to uczestników imprezy, to świństwo. Nie sądziłem, że taki "kulturalny" pan jak DD jest do tego zdolny. Tak narodziła się Legenda Legendy Stara.

Do Starachowiczanin | 2025-04-29 14:52:40 napisał(a):

Obecny starosta ma tylko tyle do powiedzenia na ile dostanie zgodę M.M.
Przecież powszechnie wiadomo, że nie starosta rządzi. To budzi i niesmak i zdziwienie .

starachowiczanin | 2025-04-29 15:16:30 napisał(a):

Ej, materek, nooo znów się chłopie "popisałeś" i to na większym forum, znów dałeś show. Jesteś największym przykładem NEPOTYZMU w historii Starachowic i ziemi starachowickiej. Człowiek , którego największym osiągnięciem jest fakt, że jest ojcem prezydenta miasta i nic poza tym. Pochwal się materek swoim wykształceniem, fachowością i doświadczeniem zawodowym. Pan Dariusz Dąbrowski cieszy się od lat wielkim szacunkiem wśród pracowników Starostwa Powiatowego w Starachowicach, a ty chłopie ? Ty byłeś obiektem kpin i wielkim nieporozumieniem, że ktoś bez wykształcenia piastuje tak ważne stanowisko w Starostwie. Nie jesteś żadnym fachowcem. Nigdy bu ciebie nie przyjęli tam do pracy gdyby nie twój syn. Myślę, że powinieneś zamilczeć i zniknąć mieszkańcom Starachowic ze wzroku i pamięci.

WBJ | 2025-04-29 16:37:26 napisał(a):

Jakie tworzenie toru, przez jakiego Darka? Przez jakie Ferro Rosze? Ludzie to był tor stworzony pod zawody dla rowerów i go bez pytania rozjechaliście ciężarówkami i jeszcze jego budowę przypisaliście sobie!!!

terenowy | 2025-04-30 14:48:08 napisał(a):

Impreza nadal z niewykorzystanym potencjałem. Tu trzeba dobrej promocji, czyli kasy. Założenia fajne, oglądalność w zakresie pasjonatów i widowni lokalnej. Co do praw, jeśli stowarzyszenie je posiada, to Powiat powinien te sprawy uregulować prawnie i zwyczajnie odkupić. Pan D grzecznie współpracował z Panem M. Ludzie D nie wybrali i stał sie cud, bo jest teraz "Starą Legendą".

ak47 | 2025-05-01 09:00:28 napisał(a):

jerzyk fachura nadaje buahaha

mieszkanka | 2025-05-05 12:27:16 napisał(a):

Pytania p. Materka były konkretne odnoszące się do działalności stowarzyszenia i organizacji przez niego imprez. Jeśli to stowarzyszenie było organizatorem to przecież powinno być to w sprawozdaniach. Nie widzę w wypowiedzi p. DD odpowiedzi na zadane pytania a wiele by naświetliły odnośnie prawidłowego działania stowarzyszenia.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie