Od kilkunastu dni trwa wymiana oświadczeń w sprawie organizacji 11. edycji finału imprezy pn. „Legenda STARa”. Ze szkodą dla uczestników zlotu pojawił się problem, ponieważ zlot o tej samej nazwie i w tym samym czasie planują zorganizować dwie strony: Powiat Starachowicki na czele ze starostą Piotrem Babickim oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Naukowe Regio Ferrea w Starachowicach na czele z byłym starostą i wicestarostą Dariuszem Dąbrowskim.
Poniżej prezentujemy LIST OTWARTY Jerzego Materka:
Do pasjonatów polskiej motoryzacji oraz mieszkańców Powiatu Starachowickiego.
W minionych tygodniach doszło do wydarzeń, które negatywnie mogą wpłynąć na organizację kolejnych edycji Legendy STARa, a także co nie jest bez znaczenia, negatywnie rzutują na kolebkę polskiej motoryzacji, tj. Starachowice oraz organizatorów, współorganizatorów jak i społeczności, która od 10 lat współtworzyła Legendę STARa.
Nie ulega wątpliwości, że Legenda STARa, to jedno z najważniejszych wydarzeń, które corocznie było organizowane przez Powiat Starachowicki i na stałe wpisało się w kalendarz spotkań pasjonatów polskiej motoryzacji z całej Polski.
Zabieram głos w tej spornej kwestii, gdyż w świetle ww. zagrożeń i znanych mi faktów, nie mogę milcząco przyglądać się wydarzeniom, które budzą niepokój u wielu osób.
Tym bardziej, że mam za sobą ponad pięcioletnią pracę jako Członek Zarządu Powiatu Starachowickiego, a w latach 2019-2024 współuczestniczyłem w procesie decyzyjnym związanym z organizacją Legendy STARa. Nadmienię, że nie jestem stroną w konflikcie, gdyż w wyniku zaufania społecznego zostałem powołany na funkcję Radnego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
Tu pragnę zwrócić Państwa uwagę na fakt, który w mojej ocenie – w kluczowy sposób przyczynił się do chęci zawłaszczenia przez Pana Dariusza Dąbrowskiego organizacji kolejnych edycji Legendy STARa.
Faktem jest, że w ubiegłorocznych wyborach samorządowych, Pan Dariusz Dąbrowski nie uzyskał mandatu Radnego Powiatu Starachowickiego. W konsekwencji, nie został powołany na funkcję Starosty lub Wicestarosty, a także w Radzie Powiatu - nie może pełnić funkcji, które piastował już w minionych kadencjach, tj. Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu.
Nie wnikając w różne aspekty tej sytuacji, podjęte przez Pana Dariusza Dąbrowskiego działania - zmierzające do nieuprawnionego przejęcia organizacji Legendy STARa, są w mojej ocenie konsekwencją braku poparcia w wyborach samorządowych, a przedstawiona miłośnikom polskiej motoryzacji i opinii publicznej narracja, ma zdyskredytować Starostę i Władze Powiatu.
W przestrzeni wirtualnej, na portalach społecznościowych wypowiada się wiele osób doceniających wkład pana Dąbrowskiego w zorganizowanie minionych edycji Legendy STARA.
W mojej ocenie pomijają one jednak nakład pracy i zaangażowanie innych osób. Ich marginalizacja ma wytworzyć przeświadczenie, że jedyną osobą która stworzyła, organizowała i realizowała zlot jest Pan Dąbrowski. Tymczasem każdy, kto organizował podobne przedsięwzięcia doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wymagają one odpowiednich sił, środków i potencjału, które dalece wykraczają poza możliwości jednej osoby. Pracownicy Starostwa Powiatowego w Starachowicach, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, gmin powiatu starachowickiego, prywatnych firm, parlamentarzyści z naszego regionu, osoby fizyczne i nieformalne grupy miłośników motoryzacji – to oni organizowali wydarzenie.
Należy pamiętać, że Legenda STARa mogła zaistnieć w tak znaczący sposób dzięki finansowaniu jej przez budżet Powiatu Starachowickiego, pomoc firm prywatnych oraz ich sponsoring.
Pan Dariusz Dąbrowski, któremu nie odmawiam zaangażowania, wykonywał swoje zadania jako pracownik Starostwa Powiatowego w ramach swoich obowiązków, za które pobierał wynagrodzenie finansowane przez podatników.
Warto zauważyć, że w latach 2017-2018 Starostwo Powiatowe zorganizowało dwie udane edycje Legendy STARa, które odbyły się bez udziału Pana Dariusza Dąbrowskiego, gdyż w tym okresie nie był pracownikiem etatowym Starostwa Powiatowego w Starachowicach.
Jako przykład przypisywania sobie przez Pana Dariusza Dąbrowskiego pomysłów innych osób podam wydarzenia z dnia 9 lutego 2021 roku, w którym podczas posiedzenia Zarządu Powiatu Starachowickiego, omawiając organizację kolejnej edycji Legendy STARa, wyraziłem swoją negatywną ocenę dotychczasowej formuły, która jak argumentowałem była „zbyt statyczna”. Szczególnie krytycznie oceniałem ekspozycję pojazdów – na parkingu przed budynkiem Starostwa, gdzie w słoneczny dzień uczestnicy zlotu w 2019 roku – „siedzieli, a raczej stali jak na patelni”.
Wskazywałem, że pasjonaci motoryzacji jeżdżą po całej Polsce i biorą udział w licznych zlotach oraz imprezach, które cechuje ruch, dynamika i przebywanie na łonie natury, co jest istotne – szczególnie dla osób posiadających samochody terenowe, w tym samochody STAR.
Zaproponowałem m.in., aby w kolejnych edycjach zorganizować jazdy terenowe wykorzystując tor off-roadowy, który utworzony został na wyrobisku piachu na Kornatce, i na którym od kilkunastu lat organizowane są imprezy off-roadowe. Nadmienię, że zgodnie z decyzją Władz Miasta Starachowice, terenem tym od 2021 roku zarządza - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starachowicach i corocznie są tam organizowane imprezy off-roadowe.
Warto tu jeszcze zauważyć, że wykorzystanie do jazd terenowych terenu na Kornatce, otwierało nowe perspektywy np. urządzenie całorocznego toru prób dla samochodów modernizowanych i produkowanych przez starachowickie firmy STAR SAN DUO oraz AUTOBOX, czy też organizację imprez off-roadowych dla samochodów ciężarowych.
Jeśli chodzi o logo wydarzenia, to tu także mam wrażenie, że z premedytacją ukrywany jest wkład innych osób, a całe zasługi przypisywane są Panu Dariuszowi Dąbrowskiemu.
Dotyczy to między innymi pomysłu i opracowania logo Legendy, które nie są „własnością intelektualną” Pana Dąbrowskiego. Pominięto informację, że logo naszkicował Pan Piotr Gos – pracownik Starostwa Powiatowego w Starachowicach.
Pozwolę sobie zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt, a mianowicie to, że podczas minionych edycji Pan Dariusz Dąbrowski bardzo konsekwentnie ograniczał innym osobom „dostęp do mikrofonu”, uzurpując sobie prawo do wyłączności występowania w roli „twarzy” imprezy a nawet mianując się „komandorem zlotu”. W mojej ocenie pozwoliło to Panu Dariuszowi Dąbrowskiemu zmarginalizować udział innych osób, a jednoczenie odbywało się ze szkodą dla Legendy STARa i jej identyfikacji z Powiatem Starachowickim jako głównym organizatorem.
W ten sposób Legenda STARa przekształcać się miała w „Legendę Dariusza Dąbrowskiego”, czego konsekwencją są obecne roszczenia i uzurpacje Pana Dariusza Dąbrowskiego.
Dlatego nie mogę zgodzić się z argumentami przedstawianymi przez Pana Dariusza Dąbrowskiego i Sebastiana Markowskiego, że jedynym i najlepszym organizatorem kolejnych edycji ma być Dariusz Dąbrowski i Stowarzyszenie Regio Ferrera.
Wydaje się właściwym aby przed podjęciem decyzji o uczestnictwie w tegorocznej Legendzie Stara (uwaga: ta właściwa, to 11 edycja organizowana przez Powiat Starachowicki przy współudziale Muzeum Przyrody i Techniki EKOMUZEUM, im. Jana Pazdura w Starachowicach) wyjaśnić jaki był dotychczasowy wkład Zarządu i Stowarzyszenia Regio Ferrera.
Brak rzetelnego wyjaśnienia czy i jaki był dotychczasowy wkład Stowarzyszenia Regio Ferrera oraz obiektywnej oceny wszystkich uwarunkowań, może spowodować paraliż tegorocznej edycji Legendy STARa, co byłoby ze szkodą dla wszystkich stron, a szczególnie kultywowania pamięci i popularyzacji polskiej myśli technicznej i motoryzacji.
Tak więc, na koniec formułuję kilka pytań, na które warto oczekiwać jednoznacznej odpowiedzi:
1) W którym roku powstało Stowarzyszenie Regio Ferrera i ilu miało Członków Założycieli?
2) Czy w latach 2015-2024 Stowarzyszenie Regio Ferrera prowadziło działalność statutową i czy wśród zadań ujęta była organizacja Legendy STARa? Jeśli tak, to ile razy?
3) Kto w sierpniu 2024 wchodził w skład Zarządu Stowarzyszenia Regio Ferrera?
4) W jakiej dacie Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia dokonało wyboru aktualnego składu osobowego Zarządu Stowarzyszenia i czy Zarząd ten jest wpisany do KRS Stowarzyszeń ? Jeśli tak, to w jakiej dacie został dokonany ostatni wpis?
5) Czy w latach 2015-2024 – Zarząd Stowarzyszenia odbywał spotkania i czy którekolwiek z nich było poświęcone Legendzie STARa? Jeśli tak to ile razy?
6) Czy w latach 2015-2024 Stowarzyszenie Regio Ferrera było organizatorem (względnie współautorem) Legendy STARa? Jeśli tak, to ile razy i w których latach?
7) Czy w minionych latach były corocznie organizowane spotkania Członków Stowarzyszenia, na których Zarząd Stowarzyszenia przedstawiał sprawozdanie z działalności za miniony rok oraz czy w tych sprawozdaniach ujęta była organizacja Legendy STARa?
Czy w latach 2015-2024 Zarząd Stowarzyszenia Regio Ferrera prowadził korespondencję i spotykał się z Zarządem Powiatu Starachowickiego, w sprawie organizacji lub współorganizacji Legendy STARa? Jeśli tak, to ile razy i kiedy?
9) Czy w latach 2015-2024, do Organizatora Legendy STARa kiedykolwiek wysłano oficjalne zgłoszenie udziału Przedstawiciela Stowarzyszenia, ale nie jako osoby fizycznej, tylko jako Przedstawiciela Regio Ferrera? Jeśli tak to ile razy i kiedy?
10) Czy w 2025 roku Zarząd Stowarzyszenia Regio Ferrera skierował oficjalną korespondencję w sprawie organizacji lub współorganizacji Legendy STARa? Jeśli tak, to kiedy? Proszę o upublicznienie kopii pisma.
11) Czy Starosta Starachowicki lub Zarząd Powiatu kiedykolwiek powiadomił Zarząd Stowarzyszenia Regio Ferrera o rezygnacji z organizacji 11 edycji Legendy STARa? Jeśli tak to kiedy?
12) Kto i kiedy opracował logo Legendy STARa?
13) Kto pokrył koszty związane z opracowaniem logo oraz graficznej identyfikacji Legenda STARa?
Mam nadzieję, że powyższe informacje pozwolą Państwu na bardziej obiektywną ocenę zaistniałej sytuacji, opadną rozbudzone emocje, zwycięży prawda i dbałość o wspólne dobro jakim jest Legenda STARa.
Jerzy Materek
Dodane: 28.04.25 | Odsłony: 3243 | komentarze (11)do filutek | 2025-04-28 13:28:33 napisał(a):
Jeden pajac i dugi pajac . Obaj chcą aby w mediach tylko ich pokazywać i chwalić.
król julian | 2025-04-28 13:40:34 napisał(a):
po co ten człowiek się odzywa?
nie ma sensu czytać tych wypocin
niech się marywilem zajmie
jozin z bazin | 2025-04-28 13:47:58 napisał(a):
niech pan już idzie sobie jak najdalej
i syna weźmie
Ja | 2025-04-28 15:59:28 napisał(a):
Ja mam pytanie następujące: kiedy wreszcie zajmiecie się rozwiązywaniem spraw ważnych dla nas mieszkańców? Limit niekompetencji i dziecinady już dawno się wyczerpał! Wstyd!
do jozin z bazin | 2025-04-29 09:06:33 napisał(a):
Święte słowa. Oby jak najszybciej..
Mieszkaniec | 2025-04-29 10:20:24 napisał(a):
Myślę że ten pan w ogóle nie powinien się wypowiadać
Kto to jest ? | 2025-04-29 18:15:43 napisał(a):
O panu J.Materku wiem tyle, że został wciśnięty przez M.Materka do Zarządu Powiatu. Innych jego zasług nie znam ..
Hipotryta | 2025-04-30 06:32:01 napisał(a):
Co za hipokryzja, do zarzad powiatu został wciśnięty przez syna pomimo iż w tamtym czasie nie uzyskał w wyborach żadnego mandatu a innym teraz wypomina "Faktem jest, że w ubiegłorocznych wyborach samorządowych, Pan Dariusz Dąbrowski nie uzyskał mandatu Radnego Powiatu Starachowickiego. W konsekwencji, nie został powołany na funkcję Starosty lub Wicestarosty, a także w Radzie Powiatu - nie może pełnić funkcji, które piastował już w minionych kadencjach, tj. Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu. "
Erudyta | 2025-04-30 09:09:42 napisał(a):
Ale o co ci chodzi? Nie jest u władzy, więc nie podejmuje decyzji. Może się wypowiedzieć zarówno Dąbrowski jak i Materek odnośnie tego co i jak robiono, jak byli u władzy. Obecnie to Dąbrowski, a nie Materek chce decydować o imprezie organizowanej przez Powiat.
Materek pełniąc funkcję radnego sejmiku województwa, niezależnie od tego może się interesować, a my mu zgłaszać problemy do postawienia na sesjach sejmiku, bo stąd został wybrany.
W cyrku | 2025-05-01 09:12:32 napisał(a):
Byłem,cyrk widziałem za obecnych rządów cyrk poznałem
a co tam robi mm? kolejna okazja na fotkę?
"prezes pwik jerzy miśkiewicz wyjaśnił, że...
jak wybucha jakaś afera w spólce gminy...
https://starachowice.eska.pl/kryzys-wodny-w-sta...
proszę o statystyki z przychodni ile osob...
filutek | 2025-04-28 13:08:25 napisał(a):
panie Materek,daj pan spokój,działaj pan w kielcach,ewentualnie w kaszanowie