„Legenda STARa”. List otwarty Jerzego Materka

19598.nsmed

Od kilkunastu dni trwa wymiana oświadczeń w sprawie organizacji 11. edycji finału imprezy pn. „Legenda STARa”. Ze szkodą dla uczestników zlotu pojawił się problem, ponieważ zlot o tej samej nazwie i w tym samym czasie planują zorganizować dwie strony: Powiat Starachowicki na czele ze starostą Piotrem Babickim oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Naukowe Regio Ferrea w Starachowicach na czele z byłym starostą i wicestarostą Dariuszem Dąbrowskim.

Poniżej prezentujemy LIST OTWARTY Jerzego Materka:

Do pasjonatów polskiej motoryzacji oraz mieszkańców Powiatu Starachowickiego. 

W minionych tygodniach doszło do wydarzeń, które negatywnie  mogą wpłynąć  na organizację kolejnych edycji Legendy STARa, a także co nie jest bez znaczenia, negatywnie rzutują na kolebkę polskiej motoryzacji, tj. Starachowice oraz organizatorów, współorganizatorów jak i społeczności, która od 10 lat współtworzyła Legendę STARa.

Nie ulega wątpliwości, że Legenda STARa, to jedno z najważniejszych wydarzeń, które corocznie było organizowane przez Powiat Starachowicki i na stałe wpisało się w kalendarz spotkań pasjonatów polskiej motoryzacji z całej Polski. 

Zabieram głos w tej spornej kwestii, gdyż w świetle ww. zagrożeń i znanych mi faktów, nie mogę milcząco przyglądać się wydarzeniom, które budzą niepokój u wielu osób. 

Tym bardziej, że mam za sobą ponad pięcioletnią pracę jako Członek Zarządu Powiatu Starachowickiego, a w latach 2019-2024 współuczestniczyłem w procesie decyzyjnym związanym z organizacją Legendy STARa. Nadmienię, że nie jestem stroną w konflikcie, gdyż w wyniku zaufania społecznego zostałem powołany na funkcję Radnego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. 

Tu pragnę zwrócić Państwa uwagę na fakt, który w mojej ocenie – w kluczowy sposób  przyczynił się do chęci zawłaszczenia przez Pana Dariusza Dąbrowskiego organizacji kolejnych edycji Legendy STARa. 

Faktem jest, że w ubiegłorocznych wyborach samorządowych, Pan Dariusz Dąbrowski nie uzyskał mandatu Radnego Powiatu Starachowickiego.  W konsekwencji, nie został powołany na funkcję Starosty lub Wicestarosty, a także w Radzie Powiatu - nie może pełnić funkcji, które piastował już w minionych kadencjach, tj. Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu. 

Nie wnikając w różne aspekty tej sytuacji, podjęte przez Pana Dariusza Dąbrowskiego działania - zmierzające do nieuprawnionego przejęcia organizacji Legendy STARa, są w mojej ocenie konsekwencją braku poparcia w wyborach samorządowych, a przedstawiona miłośnikom polskiej motoryzacji i opinii publicznej narracja, ma zdyskredytować Starostę i Władze Powiatu. 

W przestrzeni wirtualnej, na portalach społecznościowych wypowiada się wiele osób doceniających wkład pana Dąbrowskiego w zorganizowanie minionych edycji Legendy STARA. 

W mojej ocenie pomijają one jednak nakład pracy i zaangażowanie innych osób. Ich marginalizacja ma wytworzyć przeświadczenie, że jedyną osobą która stworzyła, organizowała i realizowała zlot jest Pan Dąbrowski. Tymczasem każdy, kto organizował podobne przedsięwzięcia doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wymagają one odpowiednich sił, środków i potencjału, które dalece wykraczają poza możliwości jednej osoby. Pracownicy Starostwa Powiatowego w Starachowicach, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, gmin powiatu starachowickiego, prywatnych firm, parlamentarzyści z naszego regionu, osoby fizyczne i nieformalne grupy miłośników motoryzacji – to oni organizowali wydarzenie. 

Należy pamiętać, że Legenda STARa mogła zaistnieć w tak znaczący sposób dzięki finansowaniu jej przez budżet Powiatu Starachowickiego, pomoc firm prywatnych oraz ich sponsoring. 

Pan Dariusz Dąbrowski, któremu nie odmawiam zaangażowania, wykonywał swoje zadania jako pracownik Starostwa Powiatowego w ramach swoich obowiązków, za które pobierał wynagrodzenie finansowane przez podatników. 

Warto zauważyć, że w latach 2017-2018 Starostwo Powiatowe zorganizowało dwie udane edycje Legendy STARa, które odbyły się bez udziału Pana Dariusza Dąbrowskiego, gdyż w tym okresie nie był pracownikiem etatowym Starostwa Powiatowego w Starachowicach.    

Jako przykład przypisywania sobie przez Pana Dariusza Dąbrowskiego pomysłów innych osób podam wydarzenia z dnia 9 lutego 2021 roku, w którym podczas  posiedzenia Zarządu Powiatu Starachowickiego, omawiając organizację kolejnej edycji Legendy STARa, wyraziłem swoją negatywną ocenę dotychczasowej formuły, która jak argumentowałem była „zbyt statyczna”. Szczególnie krytycznie oceniałem ekspozycję pojazdów – na parkingu przed budynkiem Starostwa, gdzie w słoneczny dzień uczestnicy zlotu w 2019 roku – „siedzieli, a raczej stali jak na patelni”. 

Wskazywałem, że pasjonaci motoryzacji jeżdżą po całej Polsce i biorą udział w licznych zlotach oraz imprezach, które cechuje ruch, dynamika i przebywanie na łonie natury, co jest istotne – szczególnie dla osób posiadających samochody terenowe, w tym samochody STAR. 

Zaproponowałem m.in., aby w kolejnych edycjach zorganizować jazdy terenowe wykorzystując  tor off-roadowy, który utworzony został na wyrobisku piachu na Kornatce, i na którym od kilkunastu lat organizowane są imprezy off-roadowe. Nadmienię, że zgodnie z decyzją Władz Miasta Starachowice, terenem tym od 2021 roku zarządza - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji                                  w Starachowicach i corocznie są tam organizowane imprezy off-roadowe.  

Warto tu jeszcze zauważyć, że wykorzystanie do jazd terenowych terenu na Kornatce,  otwierało nowe perspektywy np. urządzenie całorocznego toru prób dla samochodów  modernizowanych i produkowanych przez starachowickie firmy STAR SAN DUO oraz AUTOBOX, czy też organizację imprez off-roadowych dla samochodów ciężarowych. 

Jeśli chodzi o logo wydarzenia, to tu także mam wrażenie, że z premedytacją ukrywany jest wkład innych osób, a całe zasługi przypisywane są Panu Dariuszowi Dąbrowskiemu. 

Dotyczy to między innymi pomysłu i opracowania logo Legendy, które nie są „własnością intelektualną” Pana Dąbrowskiego. Pominięto informację, że logo naszkicował Pan Piotr Gos – pracownik Starostwa Powiatowego w Starachowicach. 

Pozwolę sobie zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt, a mianowicie to, że podczas minionych edycji Pan Dariusz Dąbrowski bardzo konsekwentnie ograniczał innym osobom „dostęp do mikrofonu”, uzurpując sobie prawo do wyłączności występowania w roli „twarzy” imprezy a nawet mianując się „komandorem zlotu”. W  mojej ocenie pozwoliło to Panu Dariuszowi Dąbrowskiemu zmarginalizować udział innych osób, a jednoczenie odbywało się ze szkodą dla Legendy STARa i jej identyfikacji z Powiatem Starachowickim jako głównym organizatorem.     

W ten sposób Legenda STARa przekształcać się miała w „Legendę Dariusza Dąbrowskiego”, czego konsekwencją są obecne roszczenia i uzurpacje Pana Dariusza Dąbrowskiego.   

Dlatego nie mogę zgodzić się z argumentami przedstawianymi przez Pana Dariusza Dąbrowskiego i Sebastiana Markowskiego, że jedynym i najlepszym organizatorem kolejnych edycji ma być Dariusz Dąbrowski i Stowarzyszenie Regio Ferrera. 

Wydaje się właściwym aby przed podjęciem  decyzji o uczestnictwie w tegorocznej Legendzie Stara (uwaga: ta właściwa, to 11 edycja organizowana przez Powiat Starachowicki przy współudziale Muzeum Przyrody i Techniki EKOMUZEUM, im. Jana Pazdura w Starachowicach) wyjaśnić jaki był dotychczasowy wkład Zarządu i Stowarzyszenia Regio Ferrera. 

Brak rzetelnego wyjaśnienia czy i jaki był dotychczasowy wkład Stowarzyszenia Regio Ferrera oraz obiektywnej oceny wszystkich uwarunkowań, może spowodować paraliż tegorocznej edycji Legendy STARa, co byłoby ze szkodą dla wszystkich stron, a szczególnie kultywowania pamięci i popularyzacji polskiej myśli technicznej i motoryzacji. 

Tak więc, na koniec formułuję kilka pytań, na które warto oczekiwać jednoznacznej odpowiedzi: 

1) W którym roku powstało Stowarzyszenie Regio Ferrera i ilu miało Członków Założycieli? 

2) Czy w latach 2015-2024 Stowarzyszenie Regio Ferrera prowadziło działalność statutową i czy wśród zadań ujęta była organizacja Legendy STARa? Jeśli tak, to ile razy?

3) Kto w sierpniu 2024 wchodził w skład Zarządu Stowarzyszenia Regio Ferrera? 

4) W jakiej dacie Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia dokonało wyboru aktualnego składu osobowego Zarządu Stowarzyszenia i czy Zarząd ten jest wpisany do KRS Stowarzyszeń ?  Jeśli tak, to w jakiej dacie został dokonany ostatni wpis? 

5) Czy w latach 2015-2024 – Zarząd Stowarzyszenia odbywał spotkania i czy którekolwiek z nich było poświęcone Legendzie STARa? Jeśli tak to ile razy?  

6) Czy w latach 2015-2024 Stowarzyszenie Regio Ferrera było organizatorem (względnie współautorem) Legendy STARa? Jeśli tak, to ile razy i w których latach?   

7) Czy w minionych latach były corocznie organizowane spotkania Członków Stowarzyszenia, na których Zarząd Stowarzyszenia przedstawiał sprawozdanie z działalności za miniony rok oraz czy w tych sprawozdaniach ujęta była organizacja Legendy STARa?

Czy w latach 2015-2024 Zarząd Stowarzyszenia Regio Ferrera prowadził korespondencję i spotykał się z Zarządem Powiatu Starachowickiego, w sprawie organizacji lub współorganizacji Legendy STARa? Jeśli tak, to ile razy i kiedy? 

9) Czy w latach 2015-2024, do Organizatora Legendy STARa kiedykolwiek wysłano oficjalne zgłoszenie udziału Przedstawiciela Stowarzyszenia, ale nie jako osoby fizycznej, tylko jako Przedstawiciela Regio Ferrera? Jeśli tak to ile razy i kiedy? 

10) Czy w 2025 roku Zarząd Stowarzyszenia Regio Ferrera skierował oficjalną korespondencję w sprawie organizacji lub współorganizacji Legendy STARa? Jeśli tak, to kiedy? Proszę o upublicznienie kopii pisma.

11) Czy Starosta Starachowicki lub Zarząd Powiatu kiedykolwiek powiadomił Zarząd Stowarzyszenia Regio Ferrera o rezygnacji z organizacji 11 edycji Legendy STARa? Jeśli tak to kiedy?         

12) Kto i kiedy opracował logo Legendy STARa? 

13) Kto pokrył koszty związane z opracowaniem logo oraz graficznej identyfikacji Legenda STARa?

Mam nadzieję, że powyższe informacje pozwolą Państwu na bardziej obiektywną ocenę zaistniałej sytuacji, opadną rozbudzone emocje, zwycięży prawda i dbałość o wspólne dobro jakim jest Legenda STARa. 

Jerzy Materek

Dodane: 28.04.25 | Odsłony: 3243 | komentarze (11)
Tagi:

Komentarze użytkowników

filutek | 2025-04-28 13:08:25 napisał(a):

panie Materek,daj pan spokój,działaj pan w kielcach,ewentualnie w kaszanowie

do filutek | 2025-04-28 13:28:33 napisał(a):

Jeden pajac i dugi pajac . Obaj chcą aby w mediach tylko ich pokazywać i chwalić.

król julian | 2025-04-28 13:40:34 napisał(a):

po co ten człowiek się odzywa?

nie ma sensu czytać tych wypocin

niech się marywilem zajmie

jozin z bazin | 2025-04-28 13:47:58 napisał(a):

niech pan już idzie sobie jak najdalej
i syna weźmie

Ja | 2025-04-28 15:59:28 napisał(a):

Ja mam pytanie następujące: kiedy wreszcie zajmiecie się rozwiązywaniem spraw ważnych dla nas mieszkańców? Limit niekompetencji i dziecinady już dawno się wyczerpał! Wstyd!

do jozin z bazin | 2025-04-29 09:06:33 napisał(a):

Święte słowa. Oby jak najszybciej..

Mieszkaniec | 2025-04-29 10:20:24 napisał(a):

Myślę że ten pan w ogóle nie powinien się wypowiadać

Kto to jest ? | 2025-04-29 18:15:43 napisał(a):

O panu J.Materku wiem tyle, że został wciśnięty przez M.Materka do Zarządu Powiatu. Innych jego zasług nie znam ..

Hipotryta | 2025-04-30 06:32:01 napisał(a):

Co za hipokryzja, do zarzad powiatu został wciśnięty przez syna pomimo iż w tamtym czasie nie uzyskał w wyborach żadnego mandatu a innym teraz wypomina "Faktem jest, że w ubiegłorocznych wyborach samorządowych, Pan Dariusz Dąbrowski nie uzyskał mandatu Radnego Powiatu Starachowickiego. W konsekwencji, nie został powołany na funkcję Starosty lub Wicestarosty, a także w Radzie Powiatu - nie może pełnić funkcji, które piastował już w minionych kadencjach, tj. Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu. "

Erudyta | 2025-04-30 09:09:42 napisał(a):

Ale o co ci chodzi? Nie jest u władzy, więc nie podejmuje decyzji. Może się wypowiedzieć zarówno Dąbrowski jak i Materek odnośnie tego co i jak robiono, jak byli u władzy. Obecnie to Dąbrowski, a nie Materek chce decydować o imprezie organizowanej przez Powiat.

Materek pełniąc funkcję radnego sejmiku województwa, niezależnie od tego może się interesować, a my mu zgłaszać problemy do postawienia na sesjach sejmiku, bo stąd został wybrany.

W cyrku | 2025-05-01 09:12:32 napisał(a):

Byłem,cyrk widziałem za obecnych rządów cyrk poznałem

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie