List Otwarty Prezydenta Miasta Marka Materka w sprawie sytuacji z komunikacją miejską

10270.nsmed

Szanowni Mieszkańcy oraz Pasażerowie Miejskiego Zakładu Komunikacji

Przykro mi, że stali się Państwo zakładnikami protestu kierowców Miejskiego Zakładu Komunikacji. Przepraszam za to. Nigdy do takiej sytuacji nie powinno dojść i zrobię wszystko, by taka sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości.

Postulaty kierowców są słuszne, każdy z nich wykonuje odpowiedzialną pracę i powinien otrzymywać za nią godziwe wynagrodzenie, z tym zgadzamy się wszyscy. Przedstawiając swoje oczekiwania płacowe trzeba jednak pamiętać w jakiej kondycji finansowej znajduje się  Miejski Zakład Komunikacji.

Tu należy wyjaśnić co zmieniło się w Spółce przez ostatnie cztery lata. Gdy obejmowałem funkcję Prezydenta Miasta Spółka ta nadawała się do natychmiastowej likwidacji. Jej zobowiązania przekraczały wartość majątku, a zobowiązania wymagalne (przeterminowane płatności) rodziły kolejne koszty w postaci wysokich odsetek. Spółka zalegała także z płatnościami wobec pracowników. Podjąłem wtedy ryzykowną decyzję, by mimo to, podjąć próbę ratowania Spółki. Robiłem to przede wszystkim z myślą o jej wieloletnich pracownikach, ale również Pasażerach – Mieszkańcach Starachowic, przywiązanych do miejskiego przewoźnika.

Dzisiejsze problemy finansowe MZK mają bezpośredni związek z projektem unijnym realizowanym ok. 10 lat temu, wówczas to spółka została zmuszona do zaciągnięcia kredytu, który przeznaczono na pokrycie wkładu własnego. To spowodowało perturbacje finansowe, których skutki są odczuwalne do dziś. Gdyby nie kredyty zaciągnięte w latach ubiegłych, które spółka musi spłacić - wystarczyłoby na spełnienie oczekiwań płacowych kierowców. To, że sytuacja stała się lepsza nie oznacza, że Spółka może pozwolić sobie na zaprzestanie regulowania innych zobowiązań, w tym spłaty kredytu.

Wspólnymi siłami udało nam się ustabilizować sytuację ekonomiczną miejskiego przewoźnika. Spółka na bieżąco spłaca kredyt i inne zobowiązania, wypłacono zaległe pieniądze pracownikom, zakład zaczął przynosić zyski, a nie tylko straty, jak to miało miejsce przez wiele ostatnich lat.

Efektem poprawy sytuacji ekonomicznej jest zrealizowanie oczekiwanych regulacji płacowych,  kolejne są zaplanowane w najbliższym czasie. Pracownicy otrzymali propozycje podwyżek o ok. 450 - 600zł brutto. W toku konsultacji ustalono trzy grupy dla kierowców dla których wynagrodzenia wynosiłyby odpowiednio:

- pierwsza grupa tj. 2250 zł brutto + 10% premii + nadgodziny, czas za pracę w niedzielę i święta, godziny nocne.

- druga grupa tj. 2350 zł brutto + 10% premii + wszystkie dodatki za nadgodziny.

- trzecia grupa tj. 2550 zł brutto + 10% premii.

Kolejne regulacje płacowe miały nastąpić po połączeniu Spółki  MZK z Zakładem Energetyki Cieplnej i wygenerowaniu z tego tytułu oszczędności.

Udało się także pozyskać rekordowe środki unijne na: zakup nowego ekologicznego taboru autobusowego, modernizację warsztatu i myjni na terenie  MZK, systemu informacji pasażerskiej, nowego centrum zarządzania dyspozytorskiego, nowych wiat przystankowych i wreszcie wykonanie centrów komunikacyjnych w Dolnych Starachowicach i przy Dworcu Starachowice Wschodnie. 

Cały projekt będzie realizowany przez Gminę Starachowice, nie przez MZK. Czemu jest to istotne? Projekt zostanie zrealizowany niezależnie od tego czy przewozy będzie realizowała miejska Spółka czy też inna firma wybrana w procedurze przetargowej. 

Obecnie najbardziej przykry jest fakt, że pracownicy nie doceniają prób ratowania Spółki i w zamian za podjęte działania, również w ich interesie, fundują olbrzymie problemy Pasażerom MZK.

Szanowni Państwo,

To jest droga donikąd. Spółka może nie przetrwać kolejnego kryzysu, mieszkańcy stracą miejskiego przewoźnika, a Pracownicy swoje stałe miejsca pracy. Firma nie utrzymuje się ze sprzedaży biletów, ale przede wszystkim z dotacji od Gminy, która z roku na rok jest coraz większa. Pochodzi ona z podatków płaconych przez wszystkich mieszkańców, także tych, którzy nie są i nigdy nie byli Pasażerami transportu publicznego.

Docierają do mnie sygnały, że szantaż z Pasażerami w tle jest związany ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi i informacją o pozyskanych środkach unijnych na transport publiczny.

Dlatego wyjaśniam, że niezależnie od tego, czy wybory są blisko czy daleko nigdy nie pozwolę na to, aby Miasto było szantażowane a komunikacja sparaliżowana przez grupę osób.

Z poważaniem

Prezydent Miasta Starachowice

Marek Materek

Informacja nadesłana: UM Starachowice

Reklama

Dodane: 09.08.18 | komentarze (54)

Komentarze użytkowników

Jamajka | 2018-08-09 12:53:03 napisał(a):

Firma jest w kiepskiej kondycji więc przymierajcie głodem. Szantaż itd to się pod pomówienie łapie...

ela | 2018-08-09 13:02:24 napisał(a):

Ten ,,malutki,, gość to samo pasmo sukcesów .
Gdzie rodzą się tacy zadufani w siebie ludzie?
Ludzie zobaczcie jaką menażerie sprowadził do Starachowic. Same odpady z okolicznych wiosek i mieścin. No i oczywiście ten wspaniały tabor z Kielc od przewodniczącej rady nadzorczej. MZK pod jego rządami kwitnie.

aa | 2018-08-09 13:13:35 napisał(a):

A czy za wynajem stacji paliw na terenie MZK opłaty wpływają na bieżąco ? To też jest dochód dla MZK

Jola | 2018-08-09 13:29:36 napisał(a):

Postulaty kierowców są słuszne, a na końcu, że to "szantaż z pasażerami w tle". Czy to pisze jedna i ta sama osoba, bo czegoś tu nie rozumie?

Obserwator | 2018-08-09 13:31:53 napisał(a):

Jestem tak mądry i wspaniały, źe tylko za mojej kadencji zastrajkowali kierowcy. Dość narcyzmu w tym mieście!!! A te bzdety transportowo-rowerowe, to wciskaj sobie człowieku fejsbukowym wielbicielom!!!

trzeźwy | 2018-08-09 13:34:20 napisał(a):

Kierowcy odpowiadają za życie pasażerów i nie mogą zarabiać tyle, co kot napłakał. Płace na rękę w Starachowicach to od 2500 wzwyż, bez pracy w soboty i niedziele. Wracaj do rzeczywistości chłoptasiu.

Jkl | 2018-08-09 13:38:05 napisał(a):

Ile do spłaty zostało tego kredytu pod środki unijne 10l to może juz na finiszu jest MZK PANIE prezydencie jak żyć z tej zapomogi? W ZEC maja inne inne zoladki

gość | 2018-08-09 13:40:44 napisał(a):

Nie kombinuj człowieku nikt nie robi nagonki na ciebie przed wyborami.Po prostu strajk MZK czy żądania płacowe w PWIK które trwają od tygodnia pokazują nieudolność zarządzania miastem.Nie zwalaj winy na poprzedników bo to zakrawa już na groteskę a takie tłumaczenia pokazują że nie dorosłeś koleś do funkcji którą sprawujesz.Zachowaj się jak prawdziwy mężczyzna i weż to na klatę a nie jak "panienka na wydaniu" obrażasz się na wszystkich.Nie dziw się że kierowcy żądają podwyżek bo sam napędziłeś tą spiralę decydując o połączeniu ZEC i MZK w jedną firmę.Porównaj średnie pensje w Zec-u i Mzk to sam sobie odpowiesz dlaczego ci ludzie strajkują.Już nie mówię abyś porównał pensje np radnego-kierownika i innych kolesi z zec z pensją kierownika w Mzk.Teraz zderza się właśnie nepotyzm z rzeczywistością a w oddali słychać jak wali się fejsbookowy świat mirażu który zafundowałeś koleś mieszkańcom.

Co za pustak | 2018-08-09 13:48:08 napisał(a):

Te pisma M to poracha. Każdy jest zły. M a ty obniżyłes swoją pensje? Szkoda co było tysiaka oddać choć ustawa jest. Ci ludzie muszą utrzymać domy, rodziny i nikt im nie sprzeda mieszkanka po preferencyjnych warunkach.

Gość | 2018-08-09 13:56:38 napisał(a):

Pasażerowie nie są przywiązani do mzk. Większość czeka aż wreszcie będzie normalna komunikacja jak w cywilizowanym mieście. Nie ważne czy pod szyldem mzk czy prywatnych podmiotów.

Marek | 2018-08-09 14:03:01 napisał(a):

Spójrz na zarobki Twoich zastępców sekretarza skarbnika oświadczenia majątkowe są jawne niektóre z nich w ciągu roku zmieniły się o kilkanaście tys zł

olek | 2018-08-09 14:27:34 napisał(a):

Zbawco wracaj z urlopu miasto czeka. Zrobimy disco spółki zapłacą.

Kod | 2018-08-09 15:05:48 napisał(a):

Do Marka Materka, prezydenta miasta Starachowice,wstyd i rzenada jak czytam pańskie komentarze na Facebooku, ludzie pracuję jak niewolnicy za grosze ,pan ma czelność straszyć ludzi że nie będzie nagród , że będzie prywatny przewoźnik, jest pan obłudny, wstrętny hipokryta, zatrudnił pan swojch kolegów na dobrych stołkach za dobre pieniędzy wystarczy wejść w oświadczenia majątkowe.Kończ pan wstydu oszczeć ,cytat dnia"nie jestem sznurek nie jestem przywiązany do urzędu"Marek Materek

Jkm4eva | 2018-08-09 15:12:42 napisał(a):

Kierowcy wiedzieli ile będą zarabiać. #sprywatyzowacMZK

Jhf | 2018-08-09 15:24:33 napisał(a):

Dopiero jak strajk to podwyżki a wcześniej

pobudka | 2018-08-09 15:38:17 napisał(a):

to dobrze, że tylko strajkują, a nie zmienili pracy z dnia na dzień. Bo taka jest teraz rzeczywistość. Ale żeby to wiedzieć trzeba mieć chociaż jakieś mgliste pojęcie o czymkolwiek.

Banan | 2018-08-09 15:41:52 napisał(a):

Co to za podwyżki o 500zl brutto więc kierowca zarobi teraz 2 tys netto.Żaden szanujący się kierowca i znający ryzyko jakie niesie za sobą ten zawód nie powinien się zgodzić na takie warunki płacowe! Może Dyrektorowi MZK oraz całej reszcie biurokracji dać najniższą krajową bo najwyraźniej na więcej nie zasługują

Tvewfr | 2018-08-09 15:45:31 napisał(a):

Panie Prezydencie trzeba robić swoje i nie dać się
Czy to prawda że osoby z zarządów związków maja kilka dni w miesiącu w których nie świadczą pracy ze względu na to ze są w związkach ? Czy za takie dniówki płaca podatnicy ?
Ja ostatni raz autobusem jechałem 30 latvtemu.
Podatki płace i chce mieć dobre drogi a nie ......

dobre sobie | 2018-08-09 15:48:43 napisał(a):

To Prezydent Mareczek już będzie do nas listy pisał jak Miłosz do Giedrojcia ?

Bolek | 2018-08-09 15:52:22 napisał(a):

To te postulaty są słuszne, czy nie słuszne? Jeżeli nie słuszne, to kierowcy nich idą pracować gdzie indziej, a w MZK miasto niech otworzy lunapark lub centrum rowerowe.

Dziad | 2018-08-09 15:54:49 napisał(a):

Początek końca euforii, sukcesów, toż to nie możliwe?

ciekawe | 2018-08-09 15:55:04 napisał(a):

Kiepska kondycja MZK nie przeszkadza w trzymaniu masy zbędnych osób w Biurze na Radomskiej, w wymianach zarządu Spółki, a nawet w organizowaniu dni bezpłatnych przejazdów ?

Jamaj | 2018-08-09 16:18:18 napisał(a):

Ja odnoszę wrażenie że ten protest jest na rękę władzy. Ogłosi się przetarg na świadczenie usług komunikacji wybierze firmę zewnętrzną, w MZK zostaną same urzędasy od brania kasy i tak się to będzie kręcić. Podwyżka cen biletów będzie nieunikniona a wtedy władza powie że za takie pieniądze nikt nie będzie woził ludzi. Zwali wtedy winę na kierowców MZK - wtedy już byłych kierowców MZK że nie chcieli pracować za jałmużnę... Problem zniknie, dopłaty beda mniejsze. Pisanie że pensje są niskie ale wyższe nie będą bo firma jest w kiepskim stanie to pisanie: wezidz gdzieś indziej to Ci lepiej zapłacą a my zlikwidujemy transport i pozbędziemy się problemu... Ale wina będzie wasza, że nie chcieliście jeździć za grosze a my umyjemy rączki i tyle. Za często.jest wspominane o prywatnym przewoźniku i o tym że kasa na zmiany w komunikacji itp będzie niezależnie kto będzie woził ludzi. Przemyślcie to ludzie czy to nie o to chodzi.

Szybki Bill | 2018-08-09 16:27:31 napisał(a):

No i się doigrali! Baba z wozu koniom lżej!

do Jamaj | 2018-08-09 16:29:05 napisał(a):

A Ostrowiec ma i MPK, i prywatną komunikację (busy), bilety są taniej niż u nas, a nikt nie protestuje. To jak to jest ?

Jamaj | 2018-08-09 16:30:30 napisał(a):

A jakie mają pensje? Ile ludzi mieszka w Ostrowcu?

do Jamaj | 2018-08-09 16:31:32 napisał(a):

W Ostrowcu mają podobne lub niższe pensje niż u nas, a mieszka 70 tysięcy ludzi !

Jamaj | 2018-08-09 16:40:48 napisał(a):

W MPK mają niższe pensje? Nie wierzę. Kto by chciał pracować za takie pieniądze... Tego protestu nie można rozpatrywać tak że podli kierowcy protestują i nie mam czym jeździć. Wg mnie trzeba to rozpatrywać tak: niech władza się z nimi dogadać żeby wróciło wszystko do normy. Trzeba widzieć więcej niż czubek własnego nosa. Prawo jazdy D odpowiedzialność za ludzi, niszczejący sprzęt. Warunki rewela...

Prawy | 2018-08-09 16:41:08 napisał(a):

Ja to bym się przyjrzał się kto te L4 wystawia
A Prokuratura powinna zbadać czy to faktycznie epidemia czy zwolnienia dla zdrowych ludzi bo skoro piszą że to protest czy odmiana strajku to te L4 wyglądają jakby były potwierdzaniem nieprawdy. Może warto sprawdzić co to za lekarze ?

Do związkowców | 2018-08-09 16:44:01 napisał(a):

Michalczewski Pl

Jamaj | 2018-08-09 16:44:50 napisał(a):

Już widzę jak do MZK przychodzi kandydat na kierowcę autobusu a prezes mu mówi dam panu 2300zl brutto. No szaleństwo... W każdej jednej firmie facet mający jaja dostanie sporo większe pieniądze. W cerradzie by ich wszystkich chętnie przyjęli na jakiekolwiek stanowiska od kierowcy po pracownika produkcyjnego za ponad 3 tysiące. Chcecie tego? To nie zdziwcie się jak u prywaciarza za bilet 4zł zapłacicie....

Pro bono | 2018-08-09 16:45:11 napisał(a):

M pytam jeszcze raz-dlaczego sobie nie obniżyłes pensji jak reszta prezydentów w Polsce? Dlaczego zeznania roczne twoich kolegów z roku na rok są większe? Czy to naprawdę przypadek że jedyną do przetargu na mieszkanie stanęła twoja dziewczyna? Za kogo ty się uważasz? Sodówa aż tak ci uderzyła że nie rozumiesz o co chodzi tym ludziom? Jesteś taki sam je.. op, jak twoi fani.

Kaiądz | 2018-08-09 16:45:40 napisał(a):

A temu Materkowi to niech się ręce świecą niech mu Bóg da zdrowie I siłę do walki ze złem!

Co się wyprawia? | 2018-08-09 16:46:36 napisał(a):

Co się w tym mieście wyprawia? Sprzedaż udziałów w Wodociągach i połączenie ZEC z MZK ?

Biznesplan | 2018-08-09 16:49:50 napisał(a):

Mam propozycję do związkowców MZK kupcie sobie Riksze!
A od Naszego Prezydenta to wara!!!

Krystyna z11 | 2018-08-09 19:45:50 napisał(a):

Nadszedł czas aby ,pewne środowiska się porozumiały i wystawili wspólnego kandydata na fotel prezydenta miasta.Czas na zmianę MM nie daje rady już i Jego zastępca .Czas na nowego prezydenta ,czas na prezydencką emeryturę panie MM.

Obermeister | 2018-08-09 19:50:16 napisał(a):

Ni ma kandydata. To straszne, żeby w mieście nie znalazł się jakiś odpowiedni. Tak dla higieny.

Ohm | 2018-08-09 21:35:22 napisał(a):

Niespodziewałem się, że kierowcy MZK zarabiają tak mało, nie dziwię się że strajkują. Prezydent takimi propozycjami tylko się ośmiesza.

Klasyk | 2018-08-09 21:50:04 napisał(a):

I mamy typowy dla gospodarki socjalistycznej problem łaski.
Gmina robi łaskę firmie, bo daje jej wyłączność i finansowanie. Dzięki temu firma może robić łaskę kierowcom, bo ich zatrudnia. Kierowcy robią łaskę, gdy w ogóle przyjdą do pracy, a autobusem to oni już jeżdżą chyba tylko z sentymentu, bo z tego sami mówią, im się to w ogóle nie opłaca! Dlatego, żeby im się przyjemniej jeździło (tzn. bez łaski), żądają większych pieniędzy za swój sentyment.
I tak już od lat wszyscy dbając o dobro mieszkańca/pasażera robią mu łaskę, bo jakaś „komunikacja” w mieście ostatecznie jeszcze jest.
Cóż, w kapitalizmie to jednak nikt nikomu by łaski nie robił.

Klasyk 5 | 2018-08-09 21:58:20 napisał(a):

I właśnie warto by prezydent przeniósł ten stan w XXI wiek wprowadzając w ten sposób zasady rynkowe bo to co jest to Bareja
Panie prezydencie jestem z Panem i proszę skończyć z socjaluzmem bo jak by ktoś nie zauważył mamy kapitalizm od prawie 30 lat

To | 2018-08-09 22:25:12 napisał(a):

Tydzien im dac i jak beda dalej chorowac to przetarg na wszystko zrobic

Przedsiębiorca | 2018-08-09 22:32:17 napisał(a):

Żadna firma prywatna nie może przynosić strat. MZK straty przynosi, więc z kapitalizmem nie ma nic wspólnego.

gość | 2018-08-10 06:14:52 napisał(a):

Panowie z MZK,tak trzymać i dać odpór temu przedszkolu w TST.

do przedsiebiorca | 2018-08-10 08:10:41 napisał(a):

Nie masz gościu pojęcia o funkcjonowaniu transportu publicznego.

do do przedsiębiorca | 2018-08-10 08:31:13 napisał(a):

Gościu! daliśmy się nabrać i wybraliśmy przedszkolaka, który bawi się naszym pieniędzmi. Miał być pracowity i uczyć się ale w pokorze, a jest arogancki, butny i nie ma pojęcia o prawach rynku. Cieszmy się, że ci kierowcy nie zwolnili się z dnia na dzień, bo ta spółka by padła na pysk.

kapitalista | 2018-08-10 08:56:56 napisał(a):

Przenieść tych biurokratów z biurowca na szlakowisku do biurowca MZK.SPRZEDAĆ TEN NA SZLAKOWISKU I MAMY KILKA BANIEK NA INWESTYCJE.

KAPITALISTA | 2018-08-10 09:01:40 napisał(a):

NA MZK PODNIEŚĆ STAWKI ZA CZYNSZE STANOWCZO ZA NISKIE.
SKŁAD CELNY NA MATRANSIE PŁACIŁ OKOŁO 30 TYŚ.

Obywatel | 2018-08-10 09:07:45 napisał(a):

Prezydentura Marka Materka jest dydkusyjna na pewno jest inaczej niż zapowiadał. Z jednej strony zrobił bardzo dużo ściągając środki zewnętrzne ruszają kolejne inwestycje. Zrobiono dużo ulic remontów. Co do.MZK podjął próbe jego ratowania.Aby to zrobić muszą za tym iść drastyczne kroki wynikające z prawa rynkowego. Z drugiej strony zaprzeczył swoim działanie tym co mówił po wyborach w wywiadzie TVN. Nie odchudził zatrudnienia w UM miał naturalnie zmniejszać zatrudnienie nie prxyjmujac osób na miejsce tych co odeszli. Miało nie być usadawiania radnych w podległych UM podmiotach. I tu młody prezydent poległ. Sowula ZEC Garbarczyk STBS Zieba przez pewien czas ZEC.Andrzejewski EKO MEDIA. Itd. Tak więc są duże plusy i minusy. Dużym minusem sa spółki. MZK jako najsłabsza teraz ponosi konsekwencje bardzo bolesne poprzedników. Jezeli ma przetrwac to musi sie pogodzic z takimi działaniami. A tak na marginesie od lat nikt nie zmienił tego idioty który układa rozkłady jazdu on działa na szkode

Do kapitalista | 2018-08-10 09:53:04 napisał(a):

Zainteresuj się wynajmującym z Wierzbicy. Tym co go łączy z koleżanką narzeczonej i gdzie ona podnajmuje teren pod dzierżawę. Może Ci się rozświetli dlaczego podwyżek nie ma za placowe.

Do obywatel | 2018-08-10 09:54:50 napisał(a):

Dlaczego jesteś prostakiem? Twój koniec juz niedługo!

do obywatel | 2018-08-10 11:13:14 napisał(a):

Gość rzeczowo i merytorycznie opisuje rzeczywistość a ty nie mając nic do powiedzenia w tym temacie wyzywasz go od prostaków. To tylko świadczy o twej kulturze !!!!!!!!!!!!!!

Do do obywatel | 2018-08-10 12:32:37 napisał(a):

Ty mądrala idź do szkoły i naucz się czytać ze zrozumieniem

Pro bino | 2018-08-11 06:43:01 napisał(a):

Materek czy w kontekście twoich wypowiedzi na fb dotyczących walki ludzi z naszego miasta do uczciwego wynagrodzenia, możesz powtórzyć "zawsze warto być przyzwoitym"?Piszesz "nikt nikogo nie zmusza do pracy". Ty *******. Kiedyś skończy się to sielanka bo życie weryfikuje cwaniaczkow.

Kupię Starachowice | 2018-08-11 16:03:38 napisał(a):

Kupię TACZKI w rozmiarze XXL. M.M.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie