Miasto ma nowego weterynarza

17436.nsmed

Na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Starachowicach dla realizacji Programu Opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, na terenie Miasta Starachowice oraz zapewnienia całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt Gmina Starachowice zawarła w dniu 12 maja 2023 roku stosowną umowę. 

Gmina podpisała tę umowę z Konsorcjum Przedsiębiorców tj. 

- Przychodnia dla Zwierząt „Cztery Łapy” Blicharz Augustyn, ul. Murarska 1 A, Starachowice. 

- Gabinet Weterynaryjny „Danwet” Agnieszka Dańko-Maciąg, ul. Hauke-Bosaka 3/3, Starachowice. 

Zakres usług na zlecenie Gminy, to między innymi: znakowanie elektronicznym identyfikatorem zwierząt bezdomnych z terenu Gminy Starachowice, rejestracja chipa w ogólnodostępnej międzynarodowej bazie danych w ciągu 14 dni od zaczipowania zwierzęcia, sterylizację i kastrację psów i kotów na zasadach określonych w Programie. 

- Warto podkreślić, iż Program Opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt przewiduje możliwość dofinansowania do sterylizacji i kastracji zwierząt w wysokości 50 % wartości tego zabiegu. Szczegółowe informacje na ten temat oraz wnioski umożliwiające uzyskania wsparcia można uzyskać w Referacie Ochrony Środowiska UM - informuje rzecznik magistratu Leszek Kowalski. 

Wykonawca jest zobowiązany prowadzić punkty (gabinety weterynaryjne) przyjęć psów i kotów na terenie Miasta Starachowice, umożliwiające wykonywanie usług weterynaryjnych wymienionych w umowie. W przypadku potrzeby podjęcia niezwłocznego działania uzasadnionego względami humanitarnymi, koniecznością sanitarną lub zagrożeniem dla zdrowia lub życia ludzkiego a także zwierząt, usługę wykonywać będzie również na zgłoszenie Policji, Straży Miejskiej lub służb weterynaryjnych, o czym niezwłocznie informuje Zamawiającego. 

Konsorcjum ma również zapewnić całodobową (także w soboty, niedziele i święta) opiekę weterynaryjną w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt oraz stały dostęp do usług weterynaryjnych utrzymując specjalny (alarmowy) telefoniczny numer kontaktowy, który będzie dostępny dla przedstawicieli Zamawiającego, Policji, Straży Miejskiej lub służb weterynaryjnych. Konsorcjum zapewni odpowiednie warunki zoohigieniczne dla każdego gatunku bezdomnego zwierzęcia w okresie ich czasowego przetrzymywania w trakcie leczenia.

RemondisReklama 

Jak informuje Referat Ochrony Środowiska wszelkie decyzje dot. przyjmowania do lecznicy zwierząt i reagowania na zgłoszenia zwierząt będzie podejmować właściwy referat lub po godzinach jego pracy Straż Miejska. 

Nie będzie już możliwe przyprowadzanie zwierząt do weterynarza. Bezdomne zwierzę ma być zostawione w miejscu znalezienia i zgłoszone. Z tego samego miejsca ma być bezpiecznie odłowione przez osoby z uprawnieniami i odpowiednimi umiejętnościami. 

W przypadku przyprowadzenia zwierzęcia przez osobę domniemać należy, że zwierzę nie jest bezdomne, a jego "opiekun", skoro się go nie obawia, to zna zwierzę. Po odłowieniu zwierzę trafia na kwarantannę i przez dwa tygodnie nie podlega adopcji. 

Jeśli w tym czasie nie znajdzie się właściciel to zwierzę jest przekazywane do adopcji. Jeśli natomiast właściciel się odnajdzie to jest on zobowiązany pokryć koszty dotychczasowego utrzymania zwierzęcia jakie poniosła Gmina. 

Dodane: 28.05.23 | Odsłony: 1962 | komentarze (3)

Komentarze użytkowników

Czytający | 2023-05-28 12:37:05 napisał(a):

Warto podać numer alarmowy na który można zgłosić zwierzę. Dzwoniąc na straż miejską otrzymuje się informację, że nie mają już pojazdu do przewozu zwierząt i najlepiej dzwonić do UM do Kępy, gdzie nikt nie podnosi nawet słuchawki...

xxx | 2023-05-28 21:40:35 napisał(a):

Moim zdaniem beznadziejna decyzja, że nie będzie można przyprowadzać zwierzaka do weterynarza. Być może "opiekun" po prostu ma podejście do zwierząt, a zwierzak szuka pomocy i daje się złapać.

Spodtuszyna | 2023-05-29 11:10:01 napisał(a):

Po co to ogłaszać,będą zostawiać psiny w mieście i odjeżdżać,potem dzwonić do rakarzy

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie