Miasto o krok od zakupu „starego szpitala” pod budownictwo mieszkaniowe

14290.nsmed

19 stycznia 2021 r. przeprowadzone zostały negocjacje mające na celu uzgodnienie warunków sprzedaży przez Powiat Starachowicki na rzecz Gminy Starachowice „starego szpitala” i przyległych działek. 

Jeszcze tylko jutrzejsza decyzja radnych Rady Miejskiej i miasto stanie się właścicielem „starego szpitala” przy ul. Radomskiej w Starachowicach. W sumie miasto kupi działki nr: 9/69 o pow. 0,2045 ha, 9/70 o pow. 0,0145 ha, 9/73 o pow. 1,2995 ha, działka nr 9/88 o pow. 0,0791 ha, na cele budownictwa mieszkaniowego. 

Ustalona pomiędzy stronami cena nabycia wymienionych nieruchomości wynosi 2.400.000,00 zł, którą Gmina wypłaci w dwóch ratach rocznych w sposób następujący:

1) w 2021 r. I ratę w kwocie 1.000.000,00 zł, płatną nie później niż do dnia zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości,

2) w 2022 r. II ratę w kwocie 1.400.000,00 zł płatną do dnia 31 marca. 

Rozłożona na raty część ceny podlega oprocentowaniu według stopy redyskonta weksli, stosowanej przez Narodowy Bank Polski. Do ceny doliczony zostanie należny podatek VAT.

W skład powiatowej komisji negocjacyjnej wchodzili pracownicy Starostwa Powiatowego oraz starosta Piotr Babicki i nieetatowy członek Zarządu Powiatu Ryszard Nowak. Ze strony gminy byli to: prezydent miasta Marek Materek, zastępca prezydenta ds. gospodarczych Ewa Skiba oraz pracownik Urzędu Miejskiego.

Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu radna Joanna Główka z klubu Prawa i Sprawiedliwości, zarzucała staroście Piotrowi Babickiemu brak przejrzystości w pracach tej komisji. Miesiąc temu klub PiS zgłaszał wniosek, aby w pracy komisji brała udział także ich radna Agnieszka Kuś, jednak tak się nie stało. 

„Stary szpital” nadal widnieje na liście zabytków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach. 

Od 2009 roku powiat starachowicki zorganizował 25 przetargów na sprzedaż nieruchomości zabudowanej „starym szpitalem” w Starachowicach.

Dodane: 28.01.21 | Odsłony: 3029 | komentarze (18)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Cobretti | 2021-01-28 13:40:04 napisał(a):

"Z uwagi na małą podaż tanich mieszkań Gmina zamierza wykorzystać te nieruchomości, nabywane
na korzystnych warunkach finansowych, na cele budownictwa mieszkaniowego. Prezydent Miasta przedkłada"
Radzie Miejskiej projekt niniejszej uchwały

Może coś dokładniej trzeba określić, jakiego rodzaju mieszkania, jasno sprecyzować ,że to gmina będzie inwestorem ,żeby nie wyszedł z tego handel a nie budownictwo gminne...Bo "cele budownictwa mieszkaniowego" to bardzo pojemne pojęcie. Rozumiem ,że finansowo ratowany przez gminę jest powiat , który bardzo cienko przędzie a wysokie spłaty rat kredytowych co raz bliżej. Takie tęgie głowy są w zarządzie to niech sobie radzą, chcieli władzy to mają.

Demokracja | 2021-01-28 13:47:25 napisał(a):

Całkowite pomieszanie z poplątaniem. Gmina powinna budować tanie socjalne mieszkania dla osób w trudnych sytuacjach życiowych, a nie robić za nasze pieniądze konkurencję deweloperom. Należy stwarzać warunki do zainteresowania się naszym miastem, a nie wyręczać komercyjnej działalności, to jest zresztą zabronione ustawowo.

lena | 2021-01-28 13:54:10 napisał(a):

Przecież to będzie dużo drożej niż zbudować od nowa

Olin | 2021-01-28 13:59:51 napisał(a):

Osoby w trudnych sytuacjach życiowi h niech się wezmą w garść i za pracę, a nie czekają tylko na darmowe mieszkania.

Cobretti do demokracja | 2021-01-28 13:59:58 napisał(a):

Ma pani rację ,ale wiadomo po sposobie rozumienia przez nich samorządu, że nie zdecydują się nigdy na budowę mieszkań socjalnych, taka ta władza i taka prawda...

Cobretti do lena | 2021-01-28 14:04:10 napisał(a):

Może taki jest plan i oto chodzi. Te "cele budownictwa mieszkaniowego " też wywołują co najmniej dziwne skojarzenia... ha ha

viki | 2021-01-28 15:13:17 napisał(a):

Na prawdę trzeba być po prostu głupim aby przejmować niszczejący budynek który jest wpisany do rejestru zabytków. Zeby cokolwiek zrobić na tym obiekcie np wbić w ścianę przysłowiowego gwożdzia trzeba mieć zgodę konserwatora zabytków . Wszystkie prace remontowe ,elewacyjne wymagają odpowiednich materiałów zgodnie z katalogiem konserwatorskim. Takie obostrzenia średnio podnoszą koszt takich inwestycji o 25-30% więc o tanich mieszkaniach socjalnych lub pod wynajem zapomnijcie. Zamiast wróżeniem z fusów czy deweloperką zajmijsię pan panie Materek problemami które dręczą mieszkańców.Bo dzięki pana działaniom za chwilę Starachowice stracą dzielnicę Michałów . Dla nas wszystkich lepiej byłoby aby mieszkańcy Michałowa zostali w Starachowicach a odszedł stąd Materek.

Przetargi | 2021-01-28 20:07:14 napisał(a):

Teraz 26 przetarg zorganizuje gmina i efekt będzie podobny. Jak widać nie ma żadnego planu działania rozpisanego na poszczególne lata tylko pomysł na kupno tego pobojowiska...

Cobretti | 2021-01-28 20:15:21 napisał(a):

Pomysł polega na zapłaceniu powiatowi i podkręceniu mu wyniku. Przecież byłaby ogromna tragedia gdyby kiepski wynik obciążał miedzy innymi tatusia z Suchedniowa. Trochę to byłoby niezręczne ,prawda ?

Mieszkanka | 2021-01-28 20:52:50 napisał(a):

A co z zabytkiem na konstytucji"Pałacyk" ? Trudno doszukać się logiki w działaniu. Po co miastu kolejny zabytek? O co tu chodzi?

Demokracja | 2021-01-28 21:51:37 napisał(a):

Nie ma tu co gadać po próżnicy, trzeba iść na sesję RM i zaprotestować. Ktoś się wybiera?

Do demokracja | 2021-01-28 22:00:34 napisał(a):

Chyba tylko Pani, Pani Mario się wybiera. Przykro mi.

Demokracja | 2021-01-29 08:11:04 napisał(a):

A Pan Prezydent to nie ma nic innego do roboty, tylko przeprowadzanie licytacji na WOŚP i bieganie w przerwach do TVpis Kielce??? Oczko się odlepiło temu misiu.

sd | 2021-01-29 08:58:56 napisał(a):

Inwestycja w mieszkalnictwo to dobra inwestycja dla rozwijającego się prawidłowo miasta. Krytykować zawsze można.

do sd | 2021-01-29 09:36:10 napisał(a):

To jest tylko pusta gadanina która Materek uprawia od 6 lat . Dla tych którzy dali sie złapać na te bzdety przypomnę: bloki na Szlakowisku, bloki na Kościelnej, bloki na Wojska Polskiego-też miały być. Zacznijcie kochani trochę myśleć a nie wierzyć we wszystko co klepnie ten kacyk.

@do sd | 2021-01-29 10:31:45 napisał(a):

Biorąc pod uwagę niedawne słowa poseł Wojtyszek, wydaje się że jest to jak najbardziej możliwe i gmina robi dobry ruch z tym szpitalem.

"Gmina mając swoje grunty z przeznaczeniem pod budowę mieszkań może przekazać je inwestorowi, który zagospodaruje ten teren. Dzięki temu gmina zyskuje mieszkania lub cały budynek na potrzeby mieszkańców. To rozwiązane korzystne i dla gminy i dla inwestora, który buduje. Dla gminy to 10 proc. dofinansowania do infrastruktury towarzyszącej, by poprawić komfort życia mieszkańców. To ważne biorąc pod uwagę obecne zapotrzebowanie na mieszkania - dodała poseł Wojtyszek"

I dalej:
"Społeczny pakiet mieszkaniowy to 1,5 mld zł do wzięcia do 2022 roku. Zakłada on:

- wyższe finansowe wsparcie budownictwa społecznego i komunalnego oraz łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę,

- zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach,

- poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach,

- dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań,

- wakacje czynszowe w Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych (SIM) – obecne TBS,

- możliwość dojścia do własności w nowo budowanych mieszkaniach w SIM,

- powstanie Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa – o wartości 1,5 mld zł – jako wsparcie dla gmin w budowie mieszkań na czas epidemii COVID-19,

- nowe tytuły wydatkowe, w związku z którymi właściciele książeczek mieszkaniowych będą mogli otrzymać premię gwarancyjną,

- pomoc dla najemców dotkniętych ekonomicznymi skutkami COVID-19,

- cyfryzacja procesu budowlanego."

do@sd | 2021-01-29 12:44:07 napisał(a):

Pani poseł ma prawo opowiadać wszelakiej maści brednie bo za to nie poniesie zadnej konsekwencji. Już raz zasłużyła się naszemu miastu likwidując Kliniki Serca. Już miały być tysiące mieszkań plus czy minus, tanie budownictwo i tym podobne. My wiemy że Materek jest powiązany z PIS-em bo to wiadać słychać i czuć ale nic dobrego dla mieszkańców z tego nie wynika. Więc skończ opowiadać brednie.

Do do demokracja | 2021-01-29 13:15:30 napisał(a):

I komu jest teraz przykro? Hahaha

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie