Miasto sprzedało nieruchomość przy ulicy Rogowskiego. Kolejne wystawione na sprzedaż

12323.nsmed

Gmina Starachowice otrzymała w spadku dwie nieruchomości. Oba majątki były obciążone długami, które miasto musiało spłacić, tak stanowią krajowe przepisy. Nieruchomości zostały wystawione na sprzedaż.

Pierwsza lokalizacja, to tereny przy ulicy Ostrowieckiej 8, działki usytuowane po prawej stronie przy wjeździe na dawną bazę PKS. W ramach przetargu, który odbył się pod koniec stycznia br., miasto sprzedało nieruchomość za 602 tysiące złotych. Nabywcą jest firma KARBO ze Starachowic. 

W przypadku spadku w skład, którego wchodzi nieruchomość przy ul. Ostrowieckiej – długi spadkowe za które odpowiedzialność ponosi Gmina Starachowice wyniosły łącznie 143 619,70 zł (kwota wynikająca ze spisu inwentarza spadkowego sporządzonego przez komornika).  Po weryfikacji zostały one na dzień dzisiejszy spłacone w całości.

Druga lokalizacja, to tereny przy ulicy Rogowskiego. Przetarg odbył się z początkiem lutego. W postępowaniu osiągnięto kwotę 495 tysięcy 500 złotych i nieruchomość została sprzedana. Nabywcą jest starachowicka firma TOAST pana Sławomira Opiły. 

W przypadku spadku w skład, którego wchodzi nieruchomość przy ul. Rogowskiego – odziedziczone zadłużenie wyniosło 713 951 zł, natomiast Gmina ponosi odpowiedzialność tylko do wartości majątku spadkowego, a więc do kwoty 592 000 zł. Na dzień dzisiejszy po weryfikacji zadłużenia Gmina spłaca je na rzecz wierzycieli sukcesywnie.

Po tych transakcjach budżet miasta zostanie zasilony kwotą nieco ponad 360 tysięcy złotych. ‬

Informacje dotyczące gminnych działek na sprzedaż dostępne są w zakładce PRZETARGI w Biuletynie Informacji Publicznej [kliknij]. Obecnie na sprzedaż są m.in. działki budowlane przy ulicach: Bursztynowej, Lenartowskiej, Podlesie, Długiej, Brązowej, Bema.

Negatywnym wynikiem zakończyły się ostatnio dwa postępowania. Nie znalazł się chętny na nieruchomość przy ulicy Bugaj za cenę wywoławczą prawie 1,3 miliona złotych. Negatywnym wynikiem zakończył się też przetarg na działkę przy ulicy Żytniej. Tutaj cena wywoławcza wynosiła nieco ponad 55 tysięcy złotych. Chętni nabyć nieruchomość przy ulicy Kieleckiej, po dawnej Szkole Podstawowej nr 3 i później Gimnazjum nr 1, mają czas do 20 lutego 2020 r. na wpłatę wadium. Jest to drugi przetarg. Cena wywoławcza wynosi 5 milionów 650 tysięcy złotych. 

Pod ostatnim artykułem w portalu dotyczącym sprzedaży miejskich terenów, wywiązała się żywa dyskusja, czy miasto powinno sprzedawać niektóre działki, czy nie.

W mediach społecznościowych odniósł się do tego prezydent miasta Marek Materek:

Każda sprzedaż mienia wzbudza emocje i kontrowersje. To mnie nadal zadziwia.

Czy lepszym rozwiązaniem są stojące i niszczejące budynki, które gmina musi utrzymywać? Czy lepszym rozwiązaniem są grunty stojące odłogiem, które należy utrzymywać? Moim zdaniem to gorsze rozwiązanie.

Są oczywiście miejsca w Starachowicach, których nigdy nie chciałem i nie pozwolę sprzedać. Mimo to są przedmiotem stałego zainteresowania różnych podmiotów: Plac Pod Skałkami, teren rekreacyjny na Szlakowisku i inne.

Do każdej sprzedaży podchodzę indywidualnie. Rozpatruję różne warianty wykorzystania nieruchomości przez gminę możliwe do realizacji teraz lub w przyszłości.

Zastanawiam się i analizuję ze współpracownikami, który wariant jest korzystniejszy dla miasta sprzedaż danej nieruchomości czy wykorzystanie na potrzeby lokalnego samorządu.

Robimy wewnętrzny bilans zysków i strat. Tam gdzie w perspektywie kilku - kilkunastu lat ciężko byłoby wygospodarować środki na sensowne wykorzystanie nieruchomości decydujemy się na sprzedaż.

Plusy?

- pozyskane środki ze sprzedaży trafiają do budżetu i służą realizacji nowych inwestycji,

- uzyskujemy oszczędności wynikające z braku konieczności bieżącego utrzymania nieruchomości,

- do budżetu zaczyna wpływać podatek od nieruchomości, zazwyczaj rosną także przychody z PIT,

- pozytywnie zmienia się miejska przestrzeń, zamiast zrujnowanych budynków czy zachwaszczonych działek powstają nowe lub remontowane są stare budynki, które służą lokalnej społeczności,

W budżecie na 2020 rok po stronie dochodów zaplanowaliśmy wpływy ze sprzedaży mienia. Środki, które trafią ze sprzedaży są także zaplanowane do wydania po stronie wydatków. Zawsze konstruując budżet tak robimy. Mam nadzieję, że pozostałe nieruchomości wystawione na sprzedaż także zyskają nowych właścicieli. Informacje o wszystkich aktualnych przetargach znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej.

Jeśli poszukujecie nieruchomości pod budownictwo lub prowadzenie działalności gospodarczej zapraszam do referatu nieruchomości.

Kursywa za: FB Marek Materek

Dodane: 14.02.20 | komentarze (10)

Komentarze użytkowników

Wyprzedawczyk | 2020-02-14 13:19:32 napisał(a):

Po prostu

Mieszkaniec | 2020-02-14 13:41:19 napisał(a):

"A co będzie, jak już nic nie będzie?" CYPRIAN KAMIL KONONOWICZ

arti | 2020-02-14 16:56:40 napisał(a):

handlujmy co się da? a po nas choćby potop

Handlarz | 2020-02-14 17:21:34 napisał(a):

Sprzedawać,sprzedawać,sprzedawać,bo potrzebne pieniądze na pierdoły dla włodarza.

arti | 2020-02-14 18:51:17 napisał(a):

uparcie wraca do stołówek panie prezydencie jak to było ze stołówka w michałowie? czy to nie za twych rządów zlikwidowałeś tam stołówkę? i czy po skargach rodziców nie przywróciłeś we wrześniu i co kolejny numer to te pieniądze to na powrotne powroty stołówek? mądry uczy się na błędach!! pokorny przyznaje innym rację jeśli mają/tak jak w tej sytuacji/ skromny przeprasza gdy coś źle wymyślił!!! do których prezydencie należysz

gość | 2020-02-14 20:48:26 napisał(a):

A co się dzieje ze sprzedaną działką koło ZEC Na Szlakowisku ?Tak prężnie mięli działać.

artri: jeszcze go życie pokory nauczy! | 2020-02-14 21:41:03 napisał(a):

oznaki braku pokory:
1. Uważanie, że to co robisz lub mówisz jest zawsze najlepsze.
2. Odczuwanie zadowolenia tylko wtedy, gdy sprawy układają się po twojej myśli.
3. Kłócenie się, gdy nie masz racji, albo uparte i niegrzeczne naleganie na kogoś, gdy ją masz.
4. Wyrażanie swojej opinii kiedy nie jesteś o nią poproszony, a grzeczność tego nie wymaga.
5. Gardzenie punktem widzenia innych.

gość | 2020-02-14 21:42:10 napisał(a):

Panie Pawle co z tą działką ?Pan pewnie zna dalszy ciąg po sprzedaży.

gość | 2020-02-14 21:47:34 napisał(a):

Arti masz rację,młodzi ludzie,wszystko przed nimi ,dobre i złe też.Teraz maja wrażenie,że zaraz w kosmos odlecą a życie to życie,bywa różnie.Nasze miasto już kilkakrotnie takie różne historie widziało.Im ktoś był większy i tym bardziej się potłukł.

Er | 2020-02-14 22:11:54 napisał(a):

Panie Materek i Kumotrowie Okrutnicy - Errare humanum Est, powiedział jerz schodząc że szczotki. (...)

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie