Mieszkańcy „Kornatki” ponad 40 lat czekają na asfaltowy dojazd do swoich domów [VIDEO]

10532.nsmed

Mieszkańcy Osiedla Michałów oraz ulicy Kornatka w Starachowicach czują się pomijani przez włodarzy miasta, a nawet dyskryminowani ze względu na ich zdaniem brak inwestycji w ich otoczeniu. W czwartek 11 października prezydent miasta Marek Materek spotkał się z mieszkańcami „Michałowa”, natomiast w sobotę 13 października kierownik Referatu Inwestycji Miejskich i Rozwoju Gospodarczego pani Małgorzata Galas-Bąba oraz p. o. kierownika Referatu Gospodarki Komunalnej, Dróg i Ochrony Środowiska pan Kazimierz Sławek spotkali się z mieszkańcami ulicy Kornatka.

O ile w sprawie Osiedla Michałów i realizacji inwestycji (remont ulicy Lempe, remont drewnianego mostu, instalacja brakującego oświetlenia) jest już bliżej, ponieważ są wykupione grunty, są projekty. Tak dla mieszkańców ulicy Kornatka urzędnicy nie mieli dobrych wieści. W trakcie spotkania padły stwierdzenia, że mieszkańcy są na tyle zdesperowani, iż gotowi są zablokować ruch kolejowy. 

Problem wykonania asfaltowej ulicy jest tam o wiele bardziej złożony. Obecny trakt, którym mieszkańcy dojeżdżają do swoich domów, leży na terenach kolejowych, terenach Lasów Państwowych oraz gminy Starachowice. Mieszkańcy ulicy Kornatka założyli Społeczny Komitet i jako, to gremium występują z pismami do różnych instytucji z prośbą o wykonanie im dojazdu do domów na miarę XXI wieku.

Podczas spotkania z urzędnikami pokazali dwa pisma. Jedno od PKP, drugie od Lasów Państwowych. Zdaniem mieszkańców ulicy Kornatka, Urząd Miejski nie robi nic w ich sprawie, nawet w sprawie przejęcia gruntów od PKP czy Lasów Państwowych, co byłoby pierwszym krokiem do wykonania im drogi.  Przypomnijmy, że w świetle obowiązujących przepisów miasto nie może wykładać pieniędzy na remonty na nie swoich terenach. 

W ubiegłym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Skarżysku-Kamiennej, Dział nawierzchni, obiektów inżynieryjnych, budynków i budowli udzieliły odpowiedzi mieszkańcom ulicy Kornatka na ich pisma: 

Wspomniana droga faktycznie istnieje na gruncie, częściowo na gruntach PKP S.A. i Lasów Państwowych. Została ona samoistnie wyjeżdżona i użytkowana przez pobliskich mieszkańców. (…) Nadmienia się, że to do zadań własnych Gminy należy zapewnienie dojścia i dojazdów do pobliskich posesji. Na obecną chwilę nikt z Urzędu Miasta, ani z PKP nie prowadził rozmów i korespondencji w sprawie wspomnianej drogi z Naszym Zakładem. Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Skarżysku-Kamiennej. (…) Z wiadomości jakie posiada Zakład wynika, że PKP S.A. dąży do uregulowania stanów ww. działek. Najrozsądniejszym rozwiązaniem tej sprawy jest, aby Urząd Miasta w Starachowicach wystąpił oficjalnie do PKP Oddział Nieruchomości w Krakowie, bądź Lasów Państwowych o wydzielenie części gruntu pod budowę drogi łączącej ul. Kornatka z ul. Boczną. Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Skarżysku-Kamiennej deklaruje pomoc oraz ewentualny udział w spotkaniach organizowanych w powyższej sprawie. (Pismo z dnia 5.04.2017r.) 

Odpowiedź nadeszła też z Nadleśnictwa Starachowice.

Droga – ul. Kornatka w Starachowicach stanowi drogę leśną na gruntach w zarządzie Nadleśnictwa Starachowice (…). Nadleśnictwo informuje, że pismem z dnia 28.10.2010 roku biuro projektowe przedstawiło do zaopiniowania projekt Wniosku Prezydenta Miasta Starachowice z 28.10.2010r. o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej pn. „Budowa Ulicy Kornatka w Starachowicach” przebiegającej przez działki będące w zarządzie Nadleśnictwa Starachowice, kierowany do Starosty Powiatu Starachowickiego. Projekt uzyskał pozytywną opinię Nadleśnictwa Starachowice oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.(Pismo z dnia 5.05.2017r.).

W związku z otrzymanymi odpowiedziami mieszkańcy ulicy Kornatka zgodnie stwierdzili, że czują się dyskryminowani, ze względu na to, że urzędnicy nawet nie poczynili żadnych kroków w celu uwłaszczenia gruntów. – Prezydent Marek Materek zapowiadał starania o wykupienie bądź uregulowanie własności gruntów, na których jest nasza ulica. Miał się o to postarać. Nie postarał się. Wysyłaliśmy pisma do różnych urzędów, odnośnie czy były jakiekolwiek poczynania robione, niestety każdy urząd, zarówno PKP jak i Nadleśnictwo poinformowali nas w piśmie, że żadnych takich poczynań nie było. Apelujemy o to, aby droga powstała. Nie będziemy czekać w nieskończoność. (…) Nie pozwolimy na to, żebyśmy czekali kolejne 20 lat. Żądamy, aby w najbliższym czasie ta ulica była zrobiona. Serce się kraje, że jakaś ulica jest trzeci raz remontowana, a my nawet nie mamy własności gruntu. Nie mamy wydzielonej drogi, mamy samą nazwę – powiedziała organizatorka spotkania Katarzyna Sikora

Na spotkaniu obecna była również radna Marta Zięba, która przygotowała interpelację do prezydenta miasta Marka Materka. Radna w piśmie proponuje, aby Gmina skorzystała z rządowych programów, np.: z Funduszu Dróg Samorządowych. „Według zapowiedzi medialnych region świętokrzyski ma pozyskać około 200 milionów złotych. Jednostki samorządu terytorialnego będą mogły otrzymać dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych do wysokości 80% przewidywanych kosztów zadania. Dofinansowane zostaną budowy, przebudowy i remonty dróg powiatowych oraz gminnych, a także inwestycje na trasach, które mają znaczenie obronne. Wysokość dofinansowania ustali wojewoda z pomocą komisji powołanej do oceny wniosków o dofinansowanie, biorąc pod uwagę dochody samorządu. W ocenie mieszkańców ten program jest szansą dla ul. Kornatka.” – czytamy w interpelacji radnej Marty Zięby.

W mediach społecznościowych sytuację skomentował prezydent miasta Marek Materek.

- Wykonanie ul. Kornatka jest na ostatnim miejscu harmonogramu przebudowy dróg lokalnych, który przygotowaliśmy. Informowałem, że w pierwszej kolejności remontujemy główne ciągi komunikacyjne i drogi, na które mamy szansę pozyskać środki zewnętrzne. I to robimy - z roku na rok składamy kolejne wnioski, otrzymujemy kolejne środki i szybciej wykonujemy remonty dróg lokalnych. Łatwo porównać efektywność pozyskiwania środków. Przez 7 lat działania tzw. schetynówek w poprzednich kadencjach wykonano 2 zadania. W tej kadencji przez 4 lata - 5 ogromnych zadań: 1. Polna, Przeskok i Zaułek. 2. Południowa, Mjr Nurta, fragment Żytniej. 3. Moniuszki, Smugowa i Miodowa. 4. Kościelna 5. Jana Pawła II.  Wiem, że wybory są blisko i chcielibyście Państwo, żebym obiecał Państwu coś co nie jest możliwe do realizacji w najbliższych latach. Dlatego wyjaśniam: Nie będę składał żadnych obietnic bez pokrycia. Pamiętam, pierwsze nasze spotkanie w terenie na ulicy - zimą. Mówiliście Państwo, że poprzednik powiedział, że prędzej mu kaktus na ręce wyrośnie nim ta droga powstanie. Powiedziałem wtedy, że Jego słów nie powtórzę, ale realnie oceniając perspektywa budowy drogi jest bardzo odległa – skomentował prezydent Marek Materek. 

VIDEO ze spotkania w „Michałowie” [kliknij]

VIDEO ze spotkania na „Kornatce” [kliknij]

O harmonogramie, wedle którego odbywają się remonty ulic pisaliśmy już wcześniej. Ulica Kornatka jest w nim uwzględniona na ostatniej pozycji. Ostateczny wpływ na co wydawane są środki z budżetu miasta mają radni Rady Miejskiej. Za tydzień wybory samorządowe i wtedy okaże się kogo mieszkańcy wybrali do reprezentowania swoich spraw w samorządzie. 

Dodane: 14.10.18 | Odsłony: 572 | komentarze (24)
Tagi:

Komentarze użytkowników

felic | 2018-10-14 17:09:47 napisał(a):

Niestety po raz kolejny miejska władza olała ludzi. Co gorsza olewają większość okręgu III. Brak dróg, chodników , kanalizacji na niektórych ulicach....w jakich my czasach żyjemy.

pamiętam | 2018-10-14 18:02:54 napisał(a):

jak 4 lata temu Materek pozyskiwał zwolenników kłamiąc , że za jego kadencji Kornatka będzie skomunikowana z resztą miasta. Jak wyszło każdy widzi. Teraz bał się pokazać ludziom na oczy i wysłał na spotkanie urzędników . lata nie miał kto napisać nawet pisma do PKP czy nadleśnictwa.

gość | 2018-10-14 19:15:34 napisał(a):

Po obejrzeniu nagrania mam wrażenie, ze niektórym mieszkańcom chodzi o to,że na urząd prezydenta nie kandyduje ich faworyt.Zabrakło mi konkretów w wypowiedziach zebranych. Dla jednej Pani problem był w tym , że na końcowym przystanku Piątki lektor czyta, ze to koniec miasta. Wszędzie na ostatnim przystanku na peryferiach tak czyta i nikt tego nie roztrząsa. Zdziwieni, że most może runąć wiec go zamknęli- A kto zaryzykuje i puści ruch mostem? Na ich miejscu powinni się domagać- w pierwszej kolejności oświetlenia gdzie go brakuje, wykonania dróg głównych dojazdowych , utrzymania szkoły , boiska, świetlicy dla młodzieży bo stoją wieczorami pod sklepem. Fajne osiedle , daleko od szosy ale za to wszyscy się znają. Dzieciom dojeżdżającym do szkoły z Kornatki powinno się zapewnić dowóz, a mało ten problem wybrzmiał, ile tych dzieci?

Mieszkaniec | 2018-10-14 19:50:35 napisał(a):

Michałów jest fajny, to prawda wszyscy się tam znają jak łyse konie...ale na obcych od razu się poznają...ot, takie moje wrażenia po obejrzeniu relacji ze spotkania w Michałowie.

też mieszkaniec | 2018-10-14 20:07:50 napisał(a):

Problem takich peryferyjnych osiedli jest taki, że ludzie są nieufni i zamknięci w swojej skorupce. Jak ktoś wychodzi z jakąś ofertą czy propozycją to rodzi się im zaraz podejrzenie, ze oszuka i ma jakiś interes. Idę o zakład, że gdyby zrobili jakaś jedną ulicę to tym działaniem włożyliby kij w mrowisko- czemu ta a nie inna. Druga rzecz to zaniedbanie tego osiedla, możne zamiast siłowni na każdym osiedlu i tu w Michałowie coś ludziom należało zrobić? Światło na ulicach- to podstawa, a potem sukcesywnie wykonać ulice, zadbać o szkołę. Tu są duże tereny pod budowę, będą powstawać nowe domy, jeśli będzie dobra szkoła, dobra komunikacja , na obrzeżach miasta ludzie będą się osiedlać. Michałów może być "sypialnią "miasta, jeśli do tej sypialni da się dojechać, zabezpieczyć dziecko w szkole czy przedszkolu. Ma prezydent poważne wyzwanie, oby mu się udało.

racjonalista | 2018-10-14 20:27:40 napisał(a):

Prawda to jest taka, że Prezydent to nic nie chce robić na tym osiedlu, a tyle obiecywał na zebraniu cztery i dwa lata temu. Nawet najważniejszej drogi nie jest w stanie wykonać dla Michałowa. A pamiętam ile było artykułów w prasie, że pieniądze zostały niemal wyszarpane na drogę, wbrew woli szanownej władzy.

Vvvb | 2018-10-14 20:34:29 napisał(a):

Hehe cały Mareczek. Nie przyszedł bo urlop, ale na targu sterczał jak ta...

to | 2018-10-14 20:35:02 napisał(a):

ile lat potrzeba urzędnikom by uregulować- ba by napisać pismo do PKP? Ci ludzie i tak są cierpliwi , ze utrzymali nerwy na wodzach i że nie przegonili kijami tych urzędników.Przez 4 lata można było poczynić jakieś kroki w kierunku regulacji stanów prawnych PKP. Podobna sytuacja była w Kunowie i tam potrafiono dojść do porozumienia z PKP.U nas się nie da.

Kiwi | 2018-10-15 08:03:23 napisał(a):

Na spotkaniu ,,obecna,, była również radna Marta Zięba

Historia | 2018-10-15 16:38:59 napisał(a):

Z tego co mi wiadomo to Kornatka nie należy do Starachowic od 4o lat . Ani słowa o tym po co wybudowano te domy na * bez dojazdu i kto na to zezwolił. Wtedy trzeba było myśleć o drodze a nie teraz zwalać winę na Gminę Starachowice...
Dlaczego Brody nie wybudowały wcześniej tej drogi skoro była tak bardzo potrzebna?

doHistoria | 2018-10-15 16:45:26 napisał(a):

Takiej historii w gimnazjum cię uczyli czy na wagarach byłeś jak o tym w szkole mówili

do doHistoria | 2018-10-15 17:10:30 napisał(a):

Czytaj ze zrozumieniem * albo nie popisuj się na forum ...

Nie dajta się | 2018-10-15 18:03:09 napisał(a):

Nie dajta się robić w balona....

Speed112 | 2018-10-15 18:20:57 napisał(a):

A kto im kazał domy na * budować

Teges Teges | 2018-10-15 18:49:57 napisał(a):

Pływalnia, Likwidacja Manhattanu, fontanna i zagospodarowanie obok grzybka, likwidacja ubelisku, rewitalizacja rynku, 20 nowych autobusów i spokój w MZK, błonia pod skałkami, inwestycja wodociągów z nową nitką, kilkadziesiąt mikroinwestycji… to scheda po Bernatowiczu. Pomimo złego końca uczestniczymy w zmianie. Może i MM uciułał unijnej kasy, jednak żadna z planowanych inwestycji nie ma takiej rangi.

zapominalski | 2018-10-15 19:09:17 napisał(a):

Zapomniałeś o maksi-wstydzie na całą Polskę . Ale to już szczegół

Teges Teges | 2018-10-15 19:21:59 napisał(a):

Wstyd był. Ale i robota była. Kadencji wystarczyło. A teraz nawijka kwitnie.

Gość | 2018-10-16 14:59:08 napisał(a):

A dziś na instagramie e jeden z obrońców M pokazał nagą prawdę. Ciekawe czy tak przed wyborami chce zaimponować koledze :)

Gość | 2018-10-16 15:09:50 napisał(a):

Dokładnie. Nie sięga Materek, prezydentowi Bernatowiczowi do kostek.

Ojej | 2018-10-16 15:11:19 napisał(a):

Ogól się kolezko bo mamy 21 wiek... A poza tym to słabe te "walory".. Ha ha ha...

Ciekawa | 2018-10-16 15:22:03 napisał(a):

Który to taki ładny?

Mnich | 2018-10-16 17:10:06 napisał(a):

W Starachowicach potrzebna jest co najmniej jeszcze jedna przeprawa nad torami i rzeką. Najajtaniej to myknąć od huty do Piłsudzkiego.

Xar d | 2018-10-16 20:15:22 napisał(a):

Prawda jest taka i jest ona jedyna:
m2 asfaltu kosztuje jakieś 70 zł netto, m2 podbudowy jakieś 50 zł netto. Cała droga będzie kosztowała jakiś milion z hakiem. Mieszkańcy płacą podatek od nieruchomości jakieś 300 zł na miesiąc. Z tych podatków Gmina musi utrzymać szkoły, oświetlenie, odśnieżyć drogi itd. Licząc proporcjonalnie tych podatków do ogólnych wydatków Gminy, mieszkańcy na wydatki inwestycyjne na drogi płacą po kilkanaście zł rocznie. Stąd prosty wniosek: podjęcie decyzji o budowie takiej długiej drogi, na takim zadupiu z taką ilością domów jest równoczesne z podjęciem decyzji o tym że inni mieszkańcy których większość także oczekuje nowych chodników, remontów krzywych chodników, nowych dróg, odnowienia nakładek, wykonania oświetlenia niestety sobie jeszcze na to poczeka bo musi się dołożyć do budowy 1,5 km drogi dla kilku mieszkańców. Apeluję jako mieszkaniec o wybieranie do realizacji inwestycji drogowych wg natężenia ruchu na drodze lub/oraz ilości domów przy drodze w przeliczeniu na mb tej drogi.

tst | 2018-10-16 20:23:10 napisał(a):

Może jeszcze ważne jest do kogo ta droga prowadzi ? haha

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie