Mieszkańcy z Osiedla „Skałka” przegrali. Deptak dostanie nazwę

12069.nsmed

Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej radni zajmowali się projektem uchwały, który nadawał imię deptakowi łączącemu ulice Kopalnianą z ulicą Kościelną w Starachowicach. Na sesję Rady Miejskiej przyszli zarówno mieszkańcy z Osiedla Skałka, jak i obecni byli piłkarze starszych i młodszych pokoleń STARu. 

Na samym początku sesji głos w imieniu mieszkańców zabrała Joanna Matysek. Poniżej treść jej wystąpienia. 

Delegacja z Osiedla „Skałka” przybyła na dzisiejszą sesję Rady Miejskiej, aby zaprotestować przeciwko projektowi uchwały, nadającej nazwę Edwarda Pietrasińskiego deptakowi pomiędzy ulicą Kościelną i Kopalnianą.

Inicjatywa wyszła od radnego Bronisława Palucha, który jak stwierdził na łamach mediów lokalnych: „zakochał się w drużynie Stara”, a szczególnym uznaniem obdarzył postać rewelacyjnego napastnika II-ligowego Stara. My jednak tej miłości nie podzielamy. Nikt nie kwestionuje talentu piłkarza, a o osobach zmarłych mówi się dobrze, albo nie mówi się wcale. Mieszkańcy Osiedla „Skałka” nie chcą żadnej nazwy oprócz tej, która przyjęła się samoistnie - deptak różany.

Przez 30 lat przemieszczaliśmy się po żużlowej nieestetycznej nawierzchni, latem skurzonej, a po każdym deszczu pełnej kałuż. Nieoświetlony deptak był miejscem wykroczeń, gdzie często dochodziło do napaści, szczególnie na kobiety, a także azylem dla smakoszy napojów alkoholowych. Nikt się nim nie interesował, ani Urząd Miejski, a tym bardzie Starachowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa, której prezesem był obecny radny. Rada Osiedla „Skałka” przez lata prosiła o dostosowanie deptaka do potrzeb mieszkańców. Wreszcie do Budżetu Obywatelskiego został zgłoszony projekt, który uzyskał poparcie największej ilości głosów w mieście. Wnioskodawcami byli mieszkaniec ul. Kopalnianej - p. Ryszard Przybylski oraz radni: Jadwiga Piątek i Marcin Sowula. Obecnie mamy estetyczne przejście z pięknymi różami, które obficie kwitną i cieszą nasze oczy. To my, zdecydowaliśmy o jego kształcie i formie i dlatego nikt nie ma prawa narzucać nam nazwy bez konsultacji. A takie się nie odbyły. Chcemy ten fakt mocno podkreślić, bo niektórzy radni zostali wprowadzeni w błąd, że przeprowadzono rozmowy z mieszkańcami Osiedla „Skałka”.

Deptak jest zadbany, bo z jednej strony graniczy z terenami poszczególnych nieruchomości SSM, które systematycznie są pielęgnowane z pieniędzy mieszkańców danych nieruchomości, a nie gminy. To także jest argumentem do liczenia się z opinią mieszkańców osiedla.

Nestor Rady Miejskiej [Bronisław Paluch - przypis red.] zna dobrze struktury SSM. Powinien przybyć na Radę Osiedla, przedstawić swoją propozycję, wysłuchać opinii, zapytać o zgodę. Żyjemy w demokratycznym kraju, mamy Prezydenta Miasta, który w różnych kwestiach pyta o zdanie mieszkańców. Dlaczego radny nie skorzystał z dobrych wzorów? 

To, że on kocha piłkę nożną, nie znaczy, że wszyscy na osiedlu mają akceptować jego wybór. Każdy z nas w zależności od upodobań znalazłby wiele osób, które zasługują na swoje ulice, place. Np. nauczyciele tajnego nauczania, którzy z narażeniem własnego życia czyli w trudnym okresie niemieckiej okupacji.  Ich trud nie poszedł na marne, przygotowali kadry, które mogły rozwijać Starachowice. Posiadanie tylko umiejętności piłkarskich nie jest dla wszystkich wyznacznikiem, aby zostać patronem np. ulicy.

Radny Paluch został zaproszony na dodatkowe spotkanie Rady Osiedla „Skałka”. Przyszło wielu członków nieruchomości, ale niestety inicjator tej uchwały nie przybył, mimo wcześniejszej deklaracji o udziale w spotkaniu. Wszyscy poczuli się zniesmaczeni, że widocznie brakło rozsądnych argumentów, aby stanąć oko w oko z niedawnymi wyborcami. Którzy zgodnie opowiedzieli się za tym, by nie nadawać żadnego imienia. Nie może o naszym osiedlu decydować osoba, która na co dzień nie zna jego problemów, bo mieszka gdzie indziej. Nie rozumiemy także słów Pana Tadeusza Nowaka zamieszczonych w lokalnych mediach: „by to szczególne miejsce przypominało o legendarnym zawodniku”. To nie jest żadne miejsce szczególne, ale deptak pieszy, obok którego wyprowadzane przez mieszkańców psy załatwiają swoje potrzeby. To ciąg pieszo-rowerowy stworzony dzięki inicjatywie ludzi z Osiedla „Skałka”. A przewidywany patron nie był ani biegaczem, ani kolarzem.

Uważamy, że radni ze względu na trudną sytuację ekonomiczną w samorządzie powinni zająć się ważnymi sprawami, a nie wyszukiwaniem patronów bez konsultacji z mieszkańcami osiedla. Nic o nas bez nas. Kto tak kocha MKS „Star” powinien zadbać o wygląd stadionu, który straszy zardzewiałą bramą.

Rada Osiedla jest organem statutowym w SSM i jej głos jest decydujący we wszystkich kwestiach dotyczących jego mieszkańców. A nasz głos już wybrzmiał dwukrotnie - raz w piśmie do Prezydenta Miasta, drugi raz do Przewodniczącego RM i Państwa radnych. Nie akceptujemy żadnej nazwy dla deptaka, a miasto ma wiele obiektów, które można obdarzyć patronem.

Prosimy, aby uszanować wolę suwerena, który swojego dzieła nie chce oddać w żadne obce ręce. Chcemy chodzić deptakiem różanym od Kościelnej do Kopalnianej.

Nie jest ujmą dla radnych, którzy podpisali się pod interpelacją zainicjowaną przez radego Paluch zmienić zdanie, na podstawie rzetelnej wiedzy o formie przygotowania tej interpelacji. Wybrani zostaliście Państwo przez mieszkańców w demokratycznych wyborach w nadziei, że będziecie reprezentować wszystkie grupy społeczne, a nie tylko sportowców jednej dyscypliny.

Mieszkańcy osiedla „Skałka” zadają sobie pytanie dlaczego zawodnicy, miłośnicy i kibice piłki nożnej nie chcą, aby jednemu z obiektów sportowych nadać imię Edwarda Pietrasińskiego? To może dawać dużo do myślenia.

Panie Prezydencie, Panie przewodniczący, Państwo radni. Czy naprawdę nie ma w naszym mieście miejsca związanego ze sportem, które zostałoby uhonorowane nazwiskiem Edwarda Pietrasińskiego, osoby tak ważnej dla starachowickich piłkarzy?

*** 

W trakcie dyskusji radnych pojawiły się głosy, aby imieniem Pietrasińskiego nazwać nowe boisko przy ulicy Szkolnej czy Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Padł też pomysł zmiany nazwy ulicy Szkolnej na Pietrasińskiego. 

W trakcie głosowania 12 radnych było za, 2 osoby były przeciw. 4 osoby wstrzymały się od głosu. Uchwała została przyjęta, tym samym deptak dostanie nazwę „Edwarda Ireneusza Pietrasińskiego”.

- Nie powinno być antagonizmów między mieszkańcami a przedstawicielami różnych grup społecznych np. sportowych. Dlatego zawsze potrzebne są rozmowy i konsultacje. Uważam, że zacięta walka sportowców powinna rozgrywać się w ramach fair play, między drużynami danej dyscypliny w miejscu zawodów sportowych, a zwycięstwo winno być rzeczywistą radością. Nie zawsze się wygrywa, ale każda walka sportowa na boisku, na ringu czy na lodowisku jest zawsze bardzo ważna. Zwycięstwo przedstawicieli sportowców nad mieszkańcami  w takiej sprawie nie jest chwalebne, ale jeśli w ten sposób trzeba było się dowartościować, to ja nie będę gratulować - powiedziała radna Jadwiga Piątek. 

                         Ogłoszenie

Dodane: 29.11.19

Komentarze użytkowników

Mieszkaniec | 2019-11-29 12:12:39 napisał(a):

Po raz kolejni radni pokłonili się kibolom, a mieszkańców i zwykłe rodziny maja głęboko w poważaniu.

Gość | 2019-11-29 12:52:53 napisał(a):

Kosmos, deptak Pietrasinskiego a boisko, stadion kogo, FSC, STARA 200 ?

Mieszkaniec | 2019-11-29 12:58:15 napisał(a):

A stadion imienia wędkarzy ha ha. Bo i tak ..ja złowią tak jak star awansuje do ekstraklasy :)

Zbyszek | 2019-11-29 13:07:26 napisał(a):

W mieście rządzi SSM i Materek musi klękać bo by nie miał większości. Ale jak znam życie przed końcem kadencji dadzą popalić tak jak Bernatowiczowi.

po co? | 2019-11-29 13:26:57 napisał(a):

po co te konsultacje społeczne, jak i tak robią, co chcą?co ma deptak do piłki?

Do Zbyszek | 2019-11-29 13:29:18 napisał(a):

A jak dali popalić Bernatowiczowi?

Mieszkanie | 2019-11-29 13:36:00 napisał(a):

Radny Paluch niech zajmie się sprawami ważnymi dla miasta a nie tylko podnosi łapę jak chce władza

Waldi | 2019-11-29 13:42:48 napisał(a):

Tekst wystąpienia dobry, mieszkańcy nie urazili pamięci dobrego piłkarza, ale człowieka z wadami typowo męskimi. No cóż taka prawda. Zatrudnienie w FSC fikcyjne, zero pracy, dobre zarobki, premie za gole, a później.....i śpiew. Niektórzy mu wtedy zazdrościli, że ich droga z chłopskiej chaty była inna.Ale nadrobili przynależnością do właściwej partii

Zdzich | 2019-11-29 13:51:58 napisał(a):

Fajnie się rozmawia o niczym.Żeby pchać się na sesję i rozmawiać o tak mało istotnych sprawach?Po prostu mistrzostwo świata.Ludzie,czy wy się widzicie?Materkowi tacy goście są bardzo na rękę,nie ma pytań w sprawach ważnych dla miasta,jest zabawa na podwórku.Dorośli ludzie a zachowanie szkoła podstawowa,nie,to przedszkole.

mark | 2019-11-29 16:24:50 napisał(a):

widać jak radni mają w * zdanie mieszkańców, tylko zgłaszać projekty budżetu obywatelskiego a te nieroby nic nie będą robić tylko nazwy znajomych nadawać miejscom.

przykre to | 2019-11-29 16:26:54 napisał(a):

Po raz kolejny mamy do czynienia z arogancją władzy i ignorancją mieszkańców,którzy o ironio byli inicjatorami tej inwestycji.Radny Paluch, co się z Panem stało, tak niedawno pierwszy krytykował Pan i szczegółowo punktował działania obecnej władzy , a dzisiaj jest Pan jej pierwszym orędownikiem. Boi się Pan spotkania z mieszkańcami? Proponuję spółdzielcom aby zaproponowali Panu przecięcie wstęgi przy nadawaniu imienia, było by bardzo miło. Idąc tokiem myślenia prezydenckich radnych, możecie sobie nadać imię "Deptak Różany" ścieżce przy torach. Przykre to.

Mieszkaniec | 2019-11-29 16:31:15 napisał(a):

Ale nawet niby w tak mało istotnej sprawie mieszkańców głos nie został wzięty pod uwagę. To co z tymi ważnymi? Ciekawe kto teraz będzie dbał o ten teren. Bo powinien radny z piłkarzami.

Gosc | 2019-11-29 18:05:14 napisał(a):

Paluch pokazał mieszkańcom palec.

zbych | 2019-11-29 18:13:29 napisał(a):

Wiek radnego Palucha upoważnia do zniżek i pierwszeństwa. Wpuście go błagam w kolejkę do lekarza "sportowego".

Gość | 2019-11-29 18:19:50 napisał(a):

A nie można było poczekać i dać tej nowej mordowi co powstaje w parku imienia Pietrasa. Sporo czasu tam spędził, pewnie więcej niż w klubie.

Mieszkaniec - zainteresowany | 2019-11-29 20:19:38 napisał(a):

Radni znów w BREW woli mieszkańców podjęli nazwę nie mającej nic wspólnego z terenem tak jak ulica Kaczyńskiej i rondo radni gdzie wy macie głowy i rozum, a radny Paluch znów zagłosował wbrew WOLI mieszkańców "brawo"

wkurzony | 2019-11-29 21:37:00 napisał(a):

Byłem dziś na sesji RM, bywałem też w przeszłości, ale tak znudzonego, beznadziejnego towarzystwa, niepodejmującego żadnej dyskusji, czy polemiki jeszcze nigdy nie widziałem. A władca rozparty na krześle z przyklejonym ironicznym uśmieszkiem to policzek dla mieszkańców tego miasta. Kogo wyście ludzie wybrali???

gość | 2019-11-29 22:04:28 napisał(a):

Słabizna.Kogo oni się tak boją ?Śmiać mi się chce jak radnych poucza jak Lenin ha i wymądrza się jak np.o tych zadaszeniach.Ojciec sprawca ha

um | 2019-11-29 22:07:59 napisał(a):

Zasłona dymna w postaci nazwy pasażu czy smogu,najciekawsze zwykle jest czego nie widać...

fan | 2019-11-29 22:08:40 napisał(a):

Do wkurzony:ironiczny uśmieszek na pyzatym licu,ha,jeszcze testuje gawiedź.Jak długo jeszcze.Okazuje się,że wszystko gra,dziedzic jest zadowolony.

gość | 2019-11-29 22:11:38 napisał(a):

Pyza to PWST.

Skałka | 2019-11-29 22:14:03 napisał(a):

Radny bardzo wieloletni prezes Spółdzielni Mieszkaniowej pobierający kiedyś pensję dzięki mieszkańcom spółdzielni zadziałał teraz przeciwko tym mieszkańcom!

Skałka II | 2019-11-30 08:46:50 napisał(a):

A gdzie jest obecny prezes Spółdzielni Mieszkaniowej,czy on jeszcze reprezentuje mieszkańców? zapomniał, przez kogo został zatrudniony?

Ja | 2019-11-30 09:13:47 napisał(a):

Słucha poprzednika

Skałka II | 2019-11-30 10:42:30 napisał(a):

Słucha go nie od dzisiaj, ale co gorsza wciąga nas, mieszkańców spółdzielni w działania polityczne i właśnie widzimy tego efekty. Czy ma jakieś zdanie na temat "Mieszkańcy z Osiedla „Skałka” przegrali"? kogo dziś reprezentuje? oto jest pytanie!

Skałka | 2019-11-30 11:13:33 napisał(a):

Można zapytać bo radny w poprzedniej kadencji to że spółdzielców był i niby miał dbać o interesy spółdzielców. Teraz ma nas w ...

Bidula | 2019-11-30 11:20:26 napisał(a):

Nie głosować na funkcyjnych. Prezesów, kierowników i innych grzejących ławy od wielu kadencji. Na wyfiokowane baby i krawaciarzy. Wybierajcie spośród siebie. To jest fotelowe towarzystwo. Kompletnie bez wartości. Dla nich jesteśmy szarą masą. Dla władzy zrobią wszystko.

Widz | 2019-11-30 12:42:49 napisał(a):

Oglądałem tą rade na necie czasami jest nie do śmiechu aż żal słuchać.Kogo wybraliśmy na radnych. Chyba po to aby sie kasy nachapać. Ta hucba z deptakiem komu to potrzebne trzeba było zrobić tak jak chcieli mieszkańcy radna Piątek to miała jaja niech tak trzyma jeżeli ją Materek wystawi w kolejnych wyborach mandat ma w kieszeni. Trzeba było obiekt sportowy nazawć. A radny Lipiec poczciwy ale wali na każdej radzie babole jak by spadł z księżyca. Zmiana nazwy ul Szkolnej a może trzeba było zamienić Kaczyńskiej na Pietrasińskiego lub Pracowników FSC.A kto by krył koszty zmian. No i Radny Andrzejewski rok jest radnym i nie wie kto w komisjach zasiada chyba chłop zarobiony. Panie radny wejdz pan na BIP co zrobiłem. Gminna komisja rozwiazywania problemów alkoholowych fziała od nowej kadencji rady miasta a nie tak jak powiedział Jedynak który też składu nie zna .Mało tego zasiada tam sześciu radnych i dwie osoby jako przedstawiciele społeczni. Tylko w Starachowicach zasiada tylu radnych gdzie indziej są to przedstawiciele społeczni. Totalna kompromitacja. No i Fachowiec Kwiecień zawsze błyszczy hipokryzjom. Harata w gałe na Orliku w SP nr 9 jak wielu dorosłych byków zajmując boisko dzieciom.A może tak te stare byki może by społecznie dali kasy na doraźne remonty Bo tam graja stare konie które maja tłuste pensje policja straż biznesmeni prokuratorzy i inne wynalazki . Rzuć Pan troche kasy z kumplami kup klamke i plastikowe poszycie. Gracie to niszczycie obiekt. No i radny Adamus coś tam powiedział co wiedział. Reszta radnych nimowy. Gratulacje.

Do widz | 2019-11-30 14:04:06 napisał(a):

Błyszczy hipokryzjom?

Zgrzyt | 2019-11-30 14:45:14 napisał(a):

Taki klub ma Materek.Piątkowa i Paluch są od Niego.Acha czy to prawda,że Paluch jest niezadowolony z zarządu powiatu i bardzo krytykuje starostę Babickiego?

Skałka | 2019-11-30 15:18:13 napisał(a):

I nie tylko oni. To nie znaczy że nie może ktoś mieć zdania w imieniu mieszkańców. To dzięki wyborcom starachowic tam są. I co? Piłkarze na 1 miejscu. Reszta się nie liczy. Chyba że sami piłkarze w mieście

Ciekawy | 2019-11-30 15:27:30 napisał(a):

Czyżby Materkowi klub się sypał?To co zrobili to śmiech na sali.

Do ciekawy | 2019-11-30 15:39:46 napisał(a):

W życiu, uważasz że interesują go takie sprawy jak nazwa pasażu? On się karmi wzajemną nienawiścią, podsyca konflikty i niesnaski. W sprawach które mu leżą na wątrobie i w mieście i w powiecie kończy się własne zdanie radnych.

Skała II | 2019-11-30 17:25:57 napisał(a):

Chcemy usłyszeć zdanie i wsparcie prezesa Skiby. Stulił uszy ?

Mieszkaniec - zainteresowany | 2019-11-30 22:52:41 napisał(a):

Mieszkańcy oś. Skałka odwołajmy się do Sądu - przykładem ul. 8-go Maja. że nie było żadnej konsultacji z mieszkańcami?

Mieszkaniec skałki | 2019-12-01 08:28:38 napisał(a):

Idźmy na radę osiedla Skałka. Na inne też. Dzisiaj olano nas a innym razem kolejnych tak załatwią. Ktoś wie kiedy będzie?

mieszkaniec nie skałki | 2019-12-01 21:16:49 napisał(a):

A może by tak zamiast o nazwach skwerków podyskutowali na tej radzie na temat przygotowania do zimy. Znów jak co rok będą ślizgawki na pasażach, chodnikach i ulicach. Nie ważne pod czyim szlachetnym patronatem połamiemy nogi. Gdzie można znaleźć informacje dot. przygotowania infrastruktury drogowej do zimy?

Akcept | 2019-12-02 10:00:18 napisał(a):

Deptak różany? Bardzo ładnie brzmi i pasuje! Pietrasiński powinien mieć ulicę!

Gore | 2019-12-02 11:05:54 napisał(a):

A może pasaż alkoholików. Mogą być byłymi sportowcami. Rondo Ciuły np.

Skałka | 2019-12-02 12:41:00 napisał(a):

Zanim zrobiono ten deptak to były tam chaszcze na skałkach i doborowe towarzystwo spożywające. Wtedy nikt nie dbał i nie nazywał. Jak zrobione dzięki mieszkańcom to wbrew nam przypięto się. Smutne

zbych | 2019-12-02 15:15:16 napisał(a):

do Gość: Paluch chyba zapomniał o nieodłącznym przyjacielu Pietrasinskiego słynnego producenta napojów i nie mniej zasłużonego dla strachowickiej palestry prokuratora Stanisława A.

zdziwiony | 2019-12-02 21:28:18 napisał(a):

Jak to, mieszkańcy przegrali z radnymi których sami wybrali? o co chodzi?

Do Zbych | 2019-12-02 21:50:22 napisał(a):

Ta pseudo rada dużo zapomniała. Przede wszystkim tego -
Radny winien być wzorem i przykładem do naśladowania. Nie może pozwolić sobie na niestosowne zachowanie, ponieważ jest reprezentantem mieszkańców i takie zachowanie godzi również w dobre imię samorządu, który reprezentuje. Ślubując rzetelne sprawowanie swoich obowiązków zobowiązuje się do sumiennego i aktywnego działania nie tylko w samych obradach rady i komisji, ale i poza nią. Radny został wybrany po to żeby sam działał i aktywizował do działania innych. Zobowiązuje się do solidnego wykonywania swoich obowiązków.Radny powinien za każdym razem szczegółowo uzasadniać wszystkie podejmowane decyzje i przedstawiać czynniki, które były ich podstawą. Działania radnego powinny być na tyle skonkretyzowane, aby mógł być z nich rozliczany. Powinien działać w sposób jawny, publicznie przedstawiać swoje plany i zawsze być gotowym ponieść konsekwencje swoich działań.Radny wykonuje swoje obowiązki z myślą o wspólnocie samorządowej i mieszkańcach. Nie podejmuje działań mając na uwadze tylko swoją popularność i własne interesy. Radny wykonuje swoje obowiązki rzetelnie poprzez działalność na wielu płaszczyznach, a kontakty z mieszkańcami są tylko jedną z nich. Bardzo ważne są dobre relacje z pozostałymi radnymi, współpraca z wójtem, zarządem powiatu, aktywność podczas prac w komisjach, obecność na sesjach rady i składanie interpelacji.

W Europejskim Kodeksie Radnych zwraca się również uwagę na rzetelne wykonywanie obowiązków w sferze budżetowej i finansowej, np. z zakresu kontroli gospodarki finansowej i wykonywania budżetu w ramach funkcjonujących komisji rady, przy udzielaniu absolutorium.Uczciwe wykonywanie obowiązków

Uczciwe wywiązywanie się z obowiązków można rozumieć w kilku aspektach. Pierwszy z nich to uczciwe postępowanie wobec wyborców. Radny powinien jasno przedstawiać nawet najtrudniejsze sprawy, szczerze mówić o problemach i zagrożeniach. Nie może zwodzić swoich wyborców, ani świadomie gmatwać spraw, licząc, że w przyszłości „same się rozwiążą”. Jeśli czegoś nie udaje mu się przeforsować w radzie lub jej komisjach, powinien o tym otwarcie powiedzieć wyborcom. Mieszkańcy łatwiej zrozumieją np. przesunięcie terminu kosztownej inwestycji gminnej, jeśli o jego powodach będą informowani na bieżąco i w sposób przekonywujący.Drugi aspekt uczciwości to niewykorzystywanie do swoich prywatnych celów pozycji, jaką daje funkcja radnego. Radny jest przedstawicielem mieszkańców i reprezentuje ich interesy. Na ich rzecz pracuje i z ich kredytu zaufania korzysta. Dlatego nie może wykorzystywać piastowanego stanowiska do realizacji swoich własnych interesów, korzystać z funkcji po to, by osiągać finansowe lub inne materialne korzyści dla siebie, swojej rodziny czy przyjaciół. Ponadto radny ma obowiązek ujawnienia wszystkich sytuacji, w których jego interes prywatny jest w konflikcie z interesem publicznym

Mieszkaniec | 2019-12-02 21:55:48 napisał(a):

Niestety 12-tu o tym nie wie lub zapomniało?

Mieszkaniec | 2019-12-02 22:09:59 napisał(a):

14 podpisało się pod interpelacją ale 2 z nich nie było

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie