Minister Elżbieta Rafalska z wizytą w Starachowicach [zdjęcia]

9821.nsmed

W niedzielę 22 kwietnia br. w Starachowicach gościła Elżbieta Rafalska - Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wizyta trwała od rana. Najpierw pani minister była w starachowickim Domu Pomocy Społecznej, następnie w Środowiskowym Domu Samopomocy, a w samo południe spotkała się liczną grupą mieszkańców w Starostwie Powiatowym. Minister Rafalskiej towarzyszyli wojewoda Agata Wojtyszek, posłanka PiS Anna Krupka, poseł PiS Krzysztof Lipiec, senator PiS Krzysztof Słoń oraz starosta starachowicki Danuta Krępa.

W sali Starostwa Powiatowego licznie zebrali się mieszkańcy, wśród nich byli też m.in. radni PiS Rady Powiatu, radni PiS Rady Miejskiej.

Najpierw minister Rafalska pokrótce omówiła rządowe działania w sferze społecznej. Następnie zgromadzeni mogli zadawać pytania. Była mowa o zbyt niskich emeryturach EWK czyli emeryturach wypłacanych na podstawie rozporządzenia rady ministrów z dnia 15 maja 1989r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury osób opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki. – Za te 870 zł to jest wegetacja, to nie jest  życie. Apeluje, abyście to Państwo wreszcie usystematyzowali. Potraktujcie nas poważnie, aby nasz byt się polepszył. Chciałabym, aby Państwo Polskie zagwarantowało mi i synowi godne życie – mówiła Alicja Czarnecka – matka niepełnosprawnego 40-latka oraz prezes stowarzyszenia „Niepełnosprawni Plus Starachowice”. Pani Czarnecka przekazała też w formie pisemnej swój apel na ręce minister Rafalskiej. 

- Co się otworzy szufladę, to wychodzą błędy poprzedników. Uprzednio zrobiono błędne rozwiązanie. Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego i nie można różnicować niepełnosprawnych. Naprawienie tego stanu rzeczy nie jest łatwe i proste – odpowiedziała minister Rafalska. 

Na spotkanie z minister Rafalską przyjechała pani mająca w pieczy zastępczej 10-latka. Żaliła się na to, że bez przerwy jest nękana przez różne urzędy, co odbija się negatywnie szczególnie na psychice jej 10-letniego podopiecznego. W trakcie rozmowy wyszło, że kobieta podlega pod Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu, dlatego jej sytuacja nie była znana starachowickim urzędnikom. Minister Rafalska obiecała, że rozpozna sytuację i podejmie interwencję.

Radna z klubu PiS w Radzie Miejskiej Marta Zięba pytała o ustawę dotyczącą zakazu aborcji ze względów eugenicznych. - Czy jeszcze w tej kadencji Sejmu doczekamy się procedowania ustawy zakazującej aborcji ze względów eugenicznych? – Pytała radna Zięba.

- Projekt ustawy jest procedowany w Sejmie. To są decyzje parlamentu, to nie są decyzje rządu. To był projekt obywatelski. Zależy to od decyzji parlamentarnych – odpowiedziała minister Rafalska. 

- Cieszę się, że chcecie rozmawiać ze zwykłymi ludźmi, bo kiedy zamykano w Starachowicach Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, to nikt nie chciał nas wysłuchać. Dlaczego pani wojewoda zamknęła przed nami urząd? Starachowice straciły na dostępności do lekarzy kardiologii i chirurgii naczyń. Okradziono nas pacjentów z 24 milionów złotych, nie potrafimy tego zrozumieć. Ja przekaże pani minister 8000 podpisów obywateli, którzy oczekują reaktywacji kliniki – mówił były prezydent Starachowic Zenon Krzeszowski. Wtedy z sali ktoś zapytał: SLD jak rządziło panie Krzeszowski? 

Minister Rafalska odpowiedziała, że ochrona zdrowia to nie są jej kompetencje, ale przekaże otrzymaną dokumentację ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu.

Jeden z przybyłych na spotkanie starachowiczan pytał czy rząd rozważa możliwość, aby 500 zł mogli otrzymywać rodzice również na pierwsze dziecko. W odpowiedzi usłyszał, że taki krok nie jest brany pod uwagę, ponieważ potrzebne byłoby dodatkowe 17 miliardów złotych. – Mówiliśmy 500 zł na drugie dziecko, bo chodziło o impuls zachęcający do posiadania drugiego dziecka – odpowiedziała minister Rafalska. 

Z rąk starachowickiej rodziny z pięciorgiem dzieci, minister Elżbieta Rafalska otrzymała drobny prezent oraz podziękowania, za to, że rząd wspiera polskie rodziny. 

Reklama

Więcej zdjęć [kliknij]

Dodane: 22.04.18 | komentarze (7)

Komentarze użytkowników

Ha ha | 2018-04-23 11:26:08 napisał(a):

Ciemnu lud to kupi

aa | 2018-04-23 15:16:34 napisał(a):

do ha ha chyba ciemny mówisz o sobie, bo nie potrafisz poprawnie napisać, ha ha

iga | 2018-04-23 15:37:16 napisał(a):

Za Krzeszowskiego można było sie dostać do kardiologa w ciągu 4 godzin, dziś ( za Tygodnikiem)podaję informację - 157 dni. To faktycznie dobra zmiana

ala | 2018-04-23 15:49:41 napisał(a):

a czemu nie napisano, że Pan Krzeszowski poinformował, że Wojewoda nie wpuściła pacjentów PAKS-u do Urzędu Wojewódzkiego i ...do toalety szło się z policjantem

Asia | 2018-04-23 16:23:05 napisał(a):

Ciekawe jakie będą wyniki jesienią

Do Ala | 2018-04-23 18:27:06 napisał(a):

PAKS to prywatne konsorcjum i państwo nie powinno wspierać dobrze postąpiono. Pytam gdzie był towarzysz Krzeszowski jak Pan Chaja siedział ile osób mogło stracić pracę? Kto się wstawił? Pisać można wiele to że dziś źle się dzieje ze szpitalem to dobrze ? Nikt się temu zarządowi powiatu nie przeciwstawi ? Kto dziś stanie w obronie reumatologii zakaźnego dziecięcego ? Nie bijcie piany mleko się rozlało ratujmy to co pozostało - szpital

do Ala | 2018-04-23 19:53:19 napisał(a):

takich prywatnych obiektów w Starachowicach mamy wiele- Vita, Visus, Wamed, teraz nawet ZDZ ( rehabilitacja), klinika pani Dębickiej i nikomu to nie przeszkadza. PAKS nie powstał z pieniędzy starachowickiego podatnika, ale służył mieszkańcom. Kto tego nie rozumie, to znaczy, ze ma kłopoty z logicznym myśleniem. Nie bardzo rozumiem co przeciętny obywatel ma wspólnego z Chają , ze należało go chronić. Pacjenci z EKOSERCA walczą i o szpital. I właśnie Pan Krzeszowski stoi na ich czele. To zadanie dla wielkich społeczników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie