Morawiecki: koszt zakupu szczepionki przeciwko COVID-19 to od 5 do 10 mld zł

14045.nsmed

Koszt zakupu szczepionki na COVID-19 to od 5 do 10 mld zł - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że to bardzo wysoki koszt dla Polski, "ale stać nas na niego; musi nas być na niego stać". Dokonaliśmy odpowiednich zmian w budżecie - poinformował szef rządu.

Premier był pytany w środę na konferencji prasowej o koszty zakupu szczepionki przeciwko COVID-19.

"Koszt zakupu to od 5 do 10 mld zł w zależności od tego, ile jeszcze szczepionek dodatkowo kupimy" - powiedział. Zaznaczył, że "budżet państwa polskiego musi być dostosowany do największych wyzwań".

"COVID-29 to największe wyzwanie, dlatego dokonaliśmy oszczędności w wielu innych miejscach budżetowych po to, żeby mieć od razu środki na zapłatę za te szczepionki" - powiedział szef rządu.

Przyznał, że koszt zakupu szczepionki jest bardzo wysoki dla Polski. "Ale stać nas na niego. Musi nas być na niego stać i dokonaliśmy odpowiednich zmian w budżecie, oszczędności, by szczepienia mogły się odbywać natychmiast, jak Europejska Agencja Leków zatwierdzi szczepionkę"- powiedział Morawiecki.

Premier poinformował wcześniej, że zostało złożone zamówienie na 45 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19; szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.

Szef KPRM Michał Dworczyk dodał, że według oszacowań rządu, w pierwszej turze szczepień - obejmującej szczepienie osób najbardziej narażonych poważnymi konsekwencjami dla zdrowia lub zgonem w przypadku zakażenia koronawirusem, czyli personelu medycznego, pensjonariuszy DPS-ów, przedstawicieli służb mundurowych oraz osób starszych - łącznie powinno zostać zaszczepionych od 6 do 5-7 mln osób.

Zaznaczył, że "to jest uzależnione od dostawców szczepionki. Dworczyk dodał, że rząd chciałby, aby zaszczepienie "w pełni" tych najważniejszych czterech grupy, trwało między dwa a trzy miesiące.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ mok/

Artykuł: PAP (licencja)

Viva UbezpieczeniaReklama

Dodane: 03.12.20 | Odsłony: 362 | komentarze (4)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Koszty | 2020-12-03 07:51:13 napisał(a):

Oczywiście o wiele lepiej byłoby przekazać te pieniądze dla TVP. A swoją droga takie widełki 5 -10 mld to dowód głębokiej niewiedzy co do kosztu szczepionki. Wstyd.

Luka | 2020-12-03 08:14:07 napisał(a):

Od 5 do 10mld? Nie zły rozstrzał cenowy

lena | 2020-12-03 08:40:49 napisał(a):

Wpłaty na kościół dużo większe. Tam można zaoszczędzić

Tea | 2020-12-03 14:33:13 napisał(a):

Nie ma szczepionki - źle. Jest szczepionka - też źle.

Co za ludzie (bo nie naród).

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie