Muzyczne Talenty z III LO

3989.nsmed

Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. K.K.Baczyńskiego - Michał Zielonka i Łukasz Kaptur odnieśli sukces w Międzyszkolnym Przeglądzie Pieśni Wojennej i Powstańczej zorganizowanym przez Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Lipsku.

Konkurs był skierowany do uczniów szkół, którym patronują Krzysztof Kamil Baczyński i Bohaterzy Powstania Warszawskiego. Uczestnicy musieli przygotować dwa utwory o tematyce z czasów II wojny światowej a zwłaszcza Powstania Warszawskiego lub związane z osobą patrona. Nasi uczniowie wystąpili w kategorii zespół wokalno- instrumentalny : Michał – wokal i klawisze, Łukasz – gitara. Wykonali utwór „Biały krzyż” – słowa Janusza Kondratowicza, muzyka Krzysztofa Klenczona i „Znów wędrujemy” do słów K. K. Baczyńskiego z muzyką Grzegorza Turnaua. Jury oceniając poszczególnych wykonawców brało pod uwagę dobór repertuaru, emisję głosu, dykcję, intonację, interpretację i aranżację przedstawionego utworu oraz ogólne wrażenia artystyczne. Ostatecznie zespół reprezentujący III LO wywalczył I–sze miejsce w swojej kategorii - chłopcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i odtwarzacze mp3. „Sam przegląd był profesjonalnie przygotowany” – wspominają nasi zwycięzcy. „W czasie każdego występu organizatorzy wyświetlali prezentację multimedialną – związaną tematycznie z wykonywanymi utworami. W trakcie obrad jury, w którym zasiadali nauczyciele i instruktorzy muzyczni, uczniowie goszczącego nas gimnazjum zaprezentowali montaż słowno- muzyczny nawiązujący do postaci K. K. Baczyńskiego, jego żony Barbary Baczyńskiej i kilkorga ich przyjaciół – uczestników walk w Powstaniu Warszawskim. Mieliśmy też okazję wysłuchać kilku piosenek do słów K. K. Baczyńskiego w wykonaniu miejscowego chóru.”

Michał i Łukasz to pasjonaci muzyki. Chętnie biorą udział w szkolnych i pozaszkolnych uroczystościach i konkursach, warsztatach i programach muzycznych. Łukasz Kaptur jest tegorocznym maturzystą i jako jedyny w mieście będzie zdawał na egzaminie dojrzałości historię muzyki. Jego marzeniem jest dostać się na Akademię Muzyczną Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydział instrumentalistyki z gitarą jako instrumentem przewodnim. Przygoda z tym instrumentem rozpoczęła się w pierwszej klasie gimnazjum, gdy dostał od cioci w prezencie gitarę klasyczną. Potem były lekcje gry pod okiem instruktorów – Waldemara Dziury i Krzysztofa Stanika, warsztaty muzyczne, gra w scholi oraz w pierwszym zespole SKALA, z którym Łukasz był na przesłuchaniu w programie „Must be the music”. Michał Zielonka ma jeszcze rok na podjęcie decyzji o wyborze studiów gdyż jest obecnie w klasie drugiej. Ma wiele pasji, interesuje się botaniką, zoologią a zwłaszcza herpetologią , w domu ma nawet gekony lamparcie, ale również chciałby związać swoją przyszłość z muzyką. Ukończył szkołę muzyczną I stopnia. Gra na pianinie (dwie godziny dziennie) oraz na etnicznych instrumentach bongosach i djembe. Doskonali także głos a jego ulubionym gatunkiem muzycznym jest reggae. Śpiewa w zespole muzycznym K-Bum! Marzy o studiach muzycznych w Krakowie na kierunku inżynieria muzyczna, ale najpierw chce skończyć fizykoterapię i szkołę muzyczną II stopnia.

„Udział w imprezie dał nam nie tylko okazję do prezentacji umiejętności wokalno- muzycznych ale także do wymiany pomysłów i doświadczeń w pracy artystycznej młodych wykonawców piosenek. Był to również bardzo dobry pretekst do integracji szkół, którym bliskie są ideały przedstawicieli „pokolenia Kolumbów”. Organizatorzy zapewnili nas, ze w kolejnych latach to przedsięwzięcie będzie kontynuowane i my z pewnością za rok znów się tam stawimy”- mówi opiekunka uczniów mgr Joanna Kumon. Wpierw jednak zdolny duet z III LO weźmie udział w Wojewódzkim Międzyszkolnym Turnieju Piosenki Satyrycznej i Lirycznej Wojciecha Młynarskiego w Busku Zdroju, obchodzonym w 70 rocznicę urodzin poety, tłumacza, reżysera i wykonawcy piosenki autorskiej. Turniej odbędzie się 29 marca w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, a gościem honorowym będzie sam Wojciech Młynarski. Życzymy kolejnego sukcesu!

Dodane: 12.03.12

Komentarze użytkowników

rodzic | 2012-03-12 20:07:53 napisał(a):

Gratulacje dla uczniów i nauczycieli III LO. Te sukcesy dowodzą, że szkoła rozwija talenty, powodzenia.

Analolij Sofronow | 2012-03-12 20:27:02 napisał(a):

Pozytyw. Nie samymi aferami żyje to miasto :)

Ochódzki Ryszard | 2012-03-13 13:56:03 napisał(a):

ciekawe skąd autor posiadł wiedzę ze nikt poza Łukaszem nie będzie zdawał na maturze historii muzyki. Ja znam osobiście jeszcze jeden taki przypadek.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie