Na ulicach: Mickiewicza, Nowa oraz Duboisa nie będzie strefy płatnego parkowania. Będzie ZAKAZ

12080.nsmed

Mieszkańcy osiedli Widok i Orłowo w Starachowicach mają problem z parkowaniem samochodów w pobliżu swoich miejsc zamieszkania. Kłopot stanowi niewystarczająca ilość miejsc postojowych dla pracowników fabryki MAN, którzy korzystają z osiedlowych uliczek, zostawiając tam swoje samochody na czas pracy. Choć są i takie głosy, że parkują na osiedlowych uliczkach, by nie stać 30 minut w korku wyjeżdżając z fabrycznego parkingu…

Miejsc parkingowych jeszcze ubędzie, ponieważ na zaawansowanym etapie proceduralnym jest budowa przez ORLEN przy ulicy 1-go Maja stacji benzynowej. Firma ma już pozwolenie na budowę stacji z myjnią samochodową. 

Częściowym rozwiązaniem problemu ma być wprowadzenie płatnej strefy parkowania. Od 1 czerwca 2020 roku strefa płatnego parkowania będzie obowiązywała przy ulicach : ul. 1 Maja, ul. Zakładowa, ul. Robotnicza, ul. Widok, parking przy ul. 1 Maja (na przeciwko Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2), parkingi przy ul. Zakładowej, parking przy Starachowickim Centrum Kultury. 

Miasto chciało, aby w strefie tej były jeszcze ulice: Nowa, Mickiewicza oraz Duboisa. Chodzi oto, że kierowcy mając do dyspozycji płatną strefę, prawdopodobnie przeniosą się na kolejne uliczki, gdzie zaparkują za darmo. Stąd pomysł na rozszerzenie płatnej strefy parkowania. - Problemu nie rozwiążemy płatną strefą parkowania, ale możemy minimalizować skutki dla mieszkańców - mówi prezydent miasta Marek Materek. 

Prezydent miasta Marek Materek spotkał się w poniedziałek 2 grudnia br. po południu z mieszkańcami tych ulic, by poznać ich oczekiwania. W trakcie godzinnej dyskusji mieszkańcy podnosili w wątpliwość, że płatna strefa parkowania na ich uliczkach to dobre rozwiązanie. Padały stwierdzenia, że spowoduje to paraliż życia mieszkańców, ponieważ uliczki te są za wąskie i proponowane rozwiązanie tu się nie sprawdzi. Mieszkańcy chcieli, aby na ich ulicach pojawił się znak zakazujący zatrzymywania się z wyłączeniem tubylców. 

- Wy musicie za wszelką cenę osiągnąć porozumienie z MAN-em. Jeśli miejscowi nie chcą rozmawiać, to są władze koncernu w Niemczech. Z nimi trzeba rozmawiać. Posłem z naszego województwa jest sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Ja myślę, że jak władze koncernu dowiedzą się, że ich tutaj namiestnicy nie chcą żyć dobrze, w zgodzie z władzami lokalnymi, a to jest ważne na zachodzie… Jeżeli za tym staną czy posłowie, czy minister spraw zagranicznych będzie interweniował, to ja myślę, że ich stosunek się do tego zmieni. Zostawcie ten pomysł ze strefą płatnego parkowania. Rozważcie czy to jest zasadne czy nie wycofać się. (…) Decyzja z MANem powinna być podstawowa. Są miejsca, które można wskazać na strefie. Trzeba szukać rozwiązania nie kosztem mieszkańców. I mieszkańcy będą wam wdzięczni, jeśli to załatwicie - mówił były prezydent Starachowic, mieszkaniec rzeczonego osiedla Grzegorz Walendzik. 

- Przez kilka lat prowadziliśmy rozmowy z firmą MAN na temat rozwiązania problemu z miejscami postojowymi, dlatego że pracownicy firmy MAN zajmują miejsca w uliczkach dookoła. My przez ostatnie lata budowaliśmy miejsca postojowe wszędzie, gdzie się dało, z myślą o mieszkańcach. Nie dość, że wszystkie te miejsca, które wybudowaliśmy nie rozwiązały problemu, to wręcz przeciwnie ten problem jest co raz większy. Wszystkie linie komunikacyjne, które są dostosowane do zmian, które odbywają się w MANie, świecą pustkami. (…) Rozmowy z firmą MAN trwają kilka lat. Nie przyniosły żadnych efektów w postaci decyzji dotyczących np. parkingu wielopoziomowego. W ostatnich latach zadeklarowałem przekazanie nieruchomości należących do gminy, które leżą w bezpośrednim sąsiedztwie MANa, czyli tego zielonego terenu [wzdłuż ulicy 1-go Maja - przypis red]. To był teren, który zgodziłem się użyczyć na rzecz MANa. Bezpłatne użyczenie, wieloletnie na 20 lat. Podjęliśmy uchwałę Rady Miejskiej, która to umożliwiła. MAN z tej umowy się wycofał. Koncern w Monachium nie wyraził zgody na taką formę czyli użyczenie, a oni ponoszą nakłady inwestycyjne w postaci utwardzenia, tak żeby te samochody mogły tam parkować - mówił prezydent Materek i dodał, że udało się stworzyć kilka miejsc parkingowych na użyczonej zakładowi gminnej działce znajdującej się przy wjeździe na zakład po prawej stronie. 

- Zakład był wielokrotnie proszony, w tym władze w Monachium, o to żeby wybudować wreszcie wielopoziomowy parking dla pracowników , to się nie stało - dodał Materek. 

Na sam koniec dyskusji, zgłoszony został pomysł, aby miasto znalazło godniejsze miejsce dla Skweru Katyńskiego, a w miejscu skweru stworzyło parking. Skwer Katyński jest przy ulicy Kaczyńskiej (dawna Krzosa), vis a vis Restauracji Pod Sosnami. Tomasz Kordeusz zaproponował, żeby dla Skweru Katyńskiego miasto poszukało godniejszego miejsca, a tam stworzyło parking. - Nie poprę takiego wniosku, gdzie mielibyśmy Skwer Katyński zamienić na parking - powiedział prezydent Materek. 

Zobacz NAGRANIE ze spotkania [KLIKNIJ]

Dodane: 03.12.19 | komentarze (34)

Komentarze użytkowników

Uberek | 2019-12-03 07:56:28 napisał(a):

Doskonale. Zdecydowany sprzeciw mieszkańców. Zobaczymy, jaką gehennę będą przechodzili ludzie ze stref płatnych? MAN ma wszystkich gdzieś. Słodkie minki władzy nie działają w tym przypadku, jak na wyborców. Warto obejrzeć relacje.

Mieszkaniec | 2019-12-03 08:13:50 napisał(a):

Ale Kordeusz dowalił z przeniesieniem Skweru Katyńskiego.Pomysł z czapy.I mówi to były dyrektor instytucji kultury:sck-u i muzeum.

Miasto nad Kamienną | 2019-12-03 08:19:04 napisał(a):

No tak,teraz widać jak Niemiecki koncern traktuje polskie społeczeństwo.Mieszkałem trochę zagranicą.Tam nie takich cyrków...pracodawca ma zapewnić parking dla swoich pracowników.To jego obowiązek a u nas...proponuje więcej wazeliny...Miasto ostro powinno reagować postawić straż miejską..i zakaz wjazdu dla Tirów.A Man jak czytałem już myśli się ewakuować do jednego kraju...i chyba coś jest na rzeczy.

Ixi | 2019-12-03 08:25:04 napisał(a):

Pracodawca absolutnie nie musi zapewniać żadnego parkingu pracownikowi. To pracownika interes jak dostaje się do pracy. Zresztą gdxyes czytałam w necie iż pracownicy ze Starachowic to 25% załogi, a reszta przyjezdni.

TIR | 2019-12-03 08:25:36 napisał(a):

Jak nie ma innej możliwości to i skwer może być rozwiązaniem. W transmisji było widać o co chodzi. Mówił, że trzeba znaleźć godne miejsce dla pomnika.

@Miasto Nad Kamienna | 2019-12-03 08:27:08 napisał(a):

Zakaz wjazdu dla tirów, a palnij się w ten pusty czajnik. Nie daj bóg, gdyby MAN uciekł ze Starachowic, to upadek miasta.

Jontek z Halki | 2019-12-03 08:40:21 napisał(a):

MAN robi interesy tam, gdzie mu się podoba. Zdecyduje, to się wyprowadzi. Jednak nie po to chyba buduje hale dla produkcji autobusów elektrycznych. Nie po to uczy niemieckiego załogę. 80 procent pracowników to przyjezdni. Stąd kłopot parkingowy. Miasto jest zatkane strasznie. Nie tylko przez man-owców. Do innych zakładów też dojeżdżają. W urzędach też 50 procent ludzi z okolicznych wiosek. Powstają skwerki a nie ma obwodnic, bypasów itp.

PL | 2019-12-03 08:48:19 napisał(a):

Najbardziej mi się podobało jak Pan Grzegorz Walendzik wytknął błędy w uchwale.A najlepsze jest to,że tą uchwałę chyba podpisał Jego syn Michał Przewodniczący Rady miejskiej.

Zwykły człowiek | 2019-12-03 08:59:51 napisał(a):

Walendzik bardzo celnie zaakcentował, że cały projekt nie był zupełnie konsultowany z mieszkańcami. Młody Walendzik może i podpisał, ale tylko on doprowadził do wyłączenia tych ulic z parkometrowania. Inni radni zgroza. Brak samodzielnego myślenia. Ukłony i dusery w kierunku władzy.

materk | 2019-12-03 10:29:31 napisał(a):

Panie prezydencie parking na dolnych będzie ?? Albo wielki pod sck ???

Parkingowy | 2019-12-03 10:36:36 napisał(a):

SCK i otoczenie zostawione na sam koniec. Jak kasy styknie to się zrobi. Co do skwera, to mógłaby władza coś z estetyką zrobić. Ohydne płytki, tablice, uwłaczają pamięci pomordowanych Polaków. Byle nie tak, jak ze św. Barbarą, która wyszła z budki i już nie wróci odpustowo mažnięta sprayem.

Tomek | 2019-12-03 11:49:54 napisał(a):

Miejsce parkingowe powinny być płatne, tak w okolicy omawianej jak i na rynku oraz wokół niego.

Pieszy | 2019-12-03 12:15:22 napisał(a):

Śmigam per pedes. Parking mi zbędny. Ale w centrum... Zaraz, to miasto nie ma centrum... No to na Rynku, przy Skałce, na pasażu Staszica, na Alei...można skubać kierowców z drobnych.

Zośka | 2019-12-03 12:24:35 napisał(a):

Przenieść MDK do SCKu i rąbać rodziców na opłatach za płatny parking pod SCK! Braaaaawoooooo!

Gość | 2019-12-03 12:36:21 napisał(a):

Brawo dla Pana Walendzika. Wreszcie ktos pokazał że interesy rodzinne nie biorą góry nad społecznymi. Babickie i Materki - tego nigdy się nie nauczycie.

Tinktank | 2019-12-03 12:47:26 napisał(a):

Gdyby nie G. Walendzik nie byłoby remontu ul. 1Maja i wielu innych na Orłowie. Poważny człowiek z dobrej, starachowickiej rodziny.

czytelnik | 2019-12-03 14:09:39 napisał(a):

tak tak nie będzie Niemiec pluł nam w twarz a paszoł von szwabie. Oby tak się nie stało jak MAN zabierze zakład to dopiero będzie płacz lament i psioczenie na Niemców że zakład zabierają a nam się należny bo przegrali wojnę. beka śmiechu a ta propozycja aby poseł PIS jakiś tam w ministerstwie interweniował. he he he już to widzę jak tam w koncernie Wolksvagena padają na kolana. Ja tam kibicuje aby MAN się stad wyniósł to was rozumu nauczy.

River | 2019-12-03 14:16:45 napisał(a):

Co ci biedni wieśniacy zrobią, jak się MAN wyniesie. Pójdą wójtów na taczkach wywozić. Miastowe 20 procent jakoś se radę da. Nie takie bidy były w TST. Szkoda tylko ich podatków. Podatki wsiowych idą na wieś. Ale spokojna główka. MAN nie odejdzie. Nadal inwestuje. Wchodzi w segmenty elektryczne i samochodów dostawczych. Luzik.

@czytelnik | 2019-12-03 14:32:12 napisał(a):

Oby Cię wszystkie choroby świata dopadły za to, że źle miastu życzysz. Koniec MAN to koniec tego miasta.

Wzgórze | 2019-12-03 15:32:34 napisał(a):

Nie ma osiedla Widok w naszym mieście tylko Wzgórze.

V2 | 2019-12-03 15:43:08 napisał(a):

Teraz to będzie Wzgórze Parkometrów. Modelowa rewitalizacja.

V3 | 2019-12-03 15:55:28 napisał(a):

No i pójdą slit focie spod parkometru spod niezrewitalizowanych budynków na Widoku i Robotniczej na fejsika i zdobędą mnóstwo lajków

czytelnik | 2019-12-03 16:16:21 napisał(a):

mieszkańcy sami sobie źle życzą sami doprowadzą do końca MAN-a

Abcd | 2019-12-03 16:46:11 napisał(a):

Nie znam człowieka, który źle życzy Manowi w naszym mieście. Jeśli władza nie umie się dogadać, to może niech spuści trochę powietrza pełnego nadęcia, pochyli głowę i szuka kompromisu. To nie jest łatwe. To poważne, globalne przedsiębiorstwo. Może Strefa by pomogła? Ale udziały w Strefie opylone. Z Kwietniem, który pewnie mógłby pomóc-konkurencja. Może zwolnić teren ew parkingu wielopoziomowego z podatku od nieruchomości? Poseł Lipiec bez trudu może doprowadzić do podjęcia tematu przez rząd. Jarubas, były pracownik gminny mógłby także coś wskórać z niemieckimi kolegami. Chcieć trzeba.

Do abcd | 2019-12-03 16:52:00 napisał(a):

Czy potrafisz wymienić jedna rzecz która poseł przez tyle kadencji załatwił dla miasta?

Abcd | 2019-12-03 17:08:08 napisał(a):

No jak nie da rady to może Jarubas?

Abcd | 2019-12-03 18:01:51 napisał(a):

A co Jarubas może wskorac w grupie Volkswagen????

Czytelnik | 2019-12-03 19:26:33 napisał(a):

Ha ha w mieście jest pełno ludzi którzy psioczą na MAN liczycie na PIS uważacie niemców za idiotów nie obserwują tego jak rządzi PIS z antyniemieckim nastawieniem. Gdyby nie jeszcze niskie koszty pracy to by już tego zakładu tu nie było.

gość | 2019-12-03 19:48:42 napisał(a):

A jakie ma być to nastawienie ?Jak mają interes ,to helmuty tu będą a jak nie, to żadne włażenie im w d.... nic nie da. Taki pragmatyczny naród.

Zdzicho | 2019-12-03 19:51:23 napisał(a):

Halę budują. Nie znam Niemca, żeby wyrzucał eurasy.

Do Zdzicho | 2019-12-03 19:56:46 napisał(a):

Koło Poznania stoją puste i jakoś dają radę z tym żyć

Xxx | 2019-12-03 20:57:55 napisał(a):

Bez MANa to miasto zdechnie

maniak | 2019-12-04 14:18:59 napisał(a):

dlaczego państwo rozpowszechniacie fałszywe informacje. Są osoby które w pojedynkę dojeżdżają do MAN-a ale jest bardzo dużo które jada jednym samochodem w kilka osób z tej samej wsi gminy czy tez miasta. Dużo osób jeździ autobusami ale te nie zawsze pasują tu się kłania logiczny rozkład jazdy.Parking na terenach strefy może i tak ale strefa potrzebuje tereny pod inwestycje których już i tak nie ma w mieście na duża firmę tylko na małe i średnie.Miasto musi się jakoś porozumieć. Pewnie można mieć fontane pomysłów. np na rogatkach miasta parking a stamtąd dojazd autobusami. Tylko pytanie pokażcie miejsce gdzie można zrobić taki parking i jak by te autobusy kursowały. Na ten temat już dyskutowano w sprawie TIR -ów aby czekały na rozładunek na rogatkach miasta na takim parkingu i temat upadł. Bardzo fajnie tryskał pomysłami Pan Walendzik odwołując się do najwyższych czynników rządowych. To chyba nie tedy droga. Dajnie ze jeździ po świecie pewnikiem duże parkingi przy fabrykach widział jak był w ZSRR. Jedyna droga to rozmowy strefa miasto firmy . I tu szukanie kompromisu. Dodadtkowo trzeba się zastanowić co z samochodami uczniów ZSZ to oni w dużej mierze parkują na Zakładowej obok SCK okolicznych uliczkach aż po Sosny. Może wykorzystać planowany parking piętrowy w St-cach pod parkowanie i przyległe tereny a z dworca puścić autobus na pierwszego maja który wróci przed brama główna i pojedzie dalej np na osiedle południe. Zrobić jakiś sensowny niedrogi bilet miesięczny dla uczniów i pracowników pokonując autobusem ten odcinek. np 20 -30 zł. za bilet.Od taki na prędce pomysł wykorzystujący obecny i przyszły stan rzeczy. Zgadzam się zupełnie z mieszkańcami robię im strefy na uliczkach bez sensu z góry te konsultacje były skazane na widomy wynik. Szkoda ze miasto sprzedało teren Orlenowi bo na tym miejscu można było postawić parking piętrowy z płatnymi miejscami . Pewnikiem szybko by się ta inwestycja zwróciła i miasto by zarabiało. a może to dobry kierunek myślenia.tylko gdzie taki parking postawić. A może na strefie dadzą przedsiębiorcy wybudować taki parking szybki zwrot kasy a potem zysk. A może sama strefa zainwestuje w takie rozwiązanie. A na uliczkach postawić zakazy parkowania dla obcych . I tyle w temacie. I proszę nie szerzyć nieprawdziwych informacji o Manie.

Dolik | 2019-12-04 15:06:22 napisał(a):

Maniaku, to nie miasto sprzedało teren Orlen owi, tylko nieistniejacy PKS.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie