Najważniejsza z najważniejszych [ZDJĘCIA, VIDEO]

11790.nsmed

Marszałek województwa świętokrzyskiego  Andrzej Bętkowski, wojewoda Agata Wojtyszek, poseł Krzysztof Lipiec, wiciminister Anna Krupka, Przewodniczący Sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś, senator Jarosław Rusiecki oraz poseł Andrzej Kryj.

Wszystkie te osoby zjechały dzisiaj po południu do Starachowic, by wziąć udział w konferencji prasowej podczas, której Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Waldemar Buda przekazał nowe, dobre informacje na temat północno-zachodniej obwodnicy Starachowic, a konkretnie mówił o pieniądzach na projekt estakady. Estakada, która jest elementem obwodnicy, a która będzie przebiegała nad rzeką kamienną i torowiskiem, mniej więcej w tym miejscu, gdzie Ci wszyscy państwo przemawiali.

Północno-zachodnia obwodnica Starachowic, to inwestycja która od wielu lat jest na ustach wielu polityków z różnych opcji. Dzisiaj działacze Prawa i Sprawiedliwości, w obliczu kampanii to polskiego parlamentu, prezentowali założenia, mówili o terminach i planowali wbijanie łopaty. Inwestycja ta jest w gestii Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, który wziął udział programie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju „Mosty dla regionów”. Projekt obronił się i ŚZD otrzyma dotację z budżetu państwa na przygotowanie dokumentacji. Całkowity jej koszt to 855 tysięcy złotych, a dofinansowanie wyniesie 684 tysiące złotych. Cała inwestycja szacowana jest na 75 milionów złotych.

- Obwodnica Starachowic jest kluczowa dla naszego regionu, miasta Starachowic, które rozwija się bardzo intensywnie i gospodarka tu kwitnie, ale bez tej obwodnicy będzie zdecydowanie trudniej. Już w tej chwili mamy bardzo zakorkowane miasto. Liczymy na to, że ten element inwestycyjny rozwiąże wiele naszych problemów – powiedziała na wstępie wojewoda Agata Wojtyszek. 

- Przyjechałem do państwa z bardzo dobrymi informacjami. Przewidzieliśmy na ten cel [w programie – przypis red.] 2,3 miliarda złotych, natomiast wniosków mamy obecnie na 4,2 miliarda złotych. Wpłynęło 70-kilka wniosków. Proszę mi wierzyć, każdy z tych wniosków dotyczy przepraw, które od lat, dziesiątek lat są oczekiwane w lokalnych społecznościach. Musieliśmy z tych wszystkich wniosków wybrać te najpilniejsze, najważniejsze z najważniejszych. (…) Pośród tych, które będziemy realizować w pierwszej kolejności, w tym pierwszym etapie jest przeprawa ma rzece Kamienna.  Dzisiaj mówimy, zaczynamy projektować. Po zakończeniu projektowania jest kolejny etap z finansowaniem całej przeprawy, która wedle naszych szacunków ma zamykać się w kwocie 75 milionów złotych – powiedział Waldemar Buda.

- Dla samorządu województwa świętokrzyskiego jest to ogromne wydarzenie, ponieważ ta inwestycja ułatwia zdecydowanie, pozwala samorządowi województwa tą inwestycję zrealizować – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski.

- To co kiedyś był rzeczą niemożliwą, dzisiaj staje się faktem. O zachodniej obwodnicy Starachowic, do tej pory tylko ciągle mówiono, nie podejmowano żadnych działań, chociaż pomysł tej obwodnicy jest stary. Przywołam śp. Prezesa strefy ekonomicznej pana Henryka Krekorę, który z tym pomysłem nigdzie nie mógł się przebić. Dopiero trzeba było rządów Prawa i Sprawiedliwości. (…) Chciałem podziękować panu ministrowi Waldemarowi Budzie i proszę o przekazanie tych podziękowań dla pana ministra Kwiecińskiego, dla pana premiera Mateusza Morawieckiego za ten prezent, który dzisiaj tutaj społeczność województwa świętokrzyskiego otrzymuje, szczególnie północna jej część – powiedział poseł Lipiec i dodał, że ma przekonanie, iż niebawem będziemy świadkami wbicia symbolicznej łopaty. 

- To jest bardzo ważny projekt i bardzo ważne remedium na problemy komunikacyjne Starachowic. Cieszę się także dlatego, że ta nowa inwestycja, ten nowy wiadukt będzie też wyjście naprzeciw barierom w rozwoju starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i barierom rozwoju przedsiębiorczości na ziemi starachowickiej. Potencjał jest bardzo duży. (…) Ogromny jest potencjał przemysłowy, ale także turystyczny. Cieszę się, że ta droga będzie otwierała Starachowice, otwierała ziemię starachowicką tak dla przedsiębiorców, ale także dla turystów  – powiedziała Anna Krupka.

 - Mówiłem kilka miesięcy temu, że jedną z pierwszych decyzji sejmiku województwa pod moim przewodnictwem było stosowne przesunięcie środków na wniosek zarządu i pana marszałka na projekt tej inwestycji. Dziś rozmawiamy tylko o bardzo ważnym elemencie całej tej inwestycji, jaką jest estakada nad torami i rzeką Kamienną, ale cała inwestycja, która będzie realizowana przez samorząd województwa też jest w trakcie projektowania i o tym od początku tej kadencji nie mówimy, a realizujemy. Dziś jeden z ważnych etapów i mam nadzieję, że już niebawem spotkamy się tutaj na wbiciu łopaty, a za kilka – kilkanaście miesięcy na otwarciu tego mostu czy estakady, prosząc państwa również o pomoc , jak tą estakadę wtedy będziemy mogli nazwać – powiedział Andrzej Pruś. 

 Marszałek Andrzej Bętkowski powiedział na zakończenie, że dokumentacja będzie gotowa na koniec maja przyszłego roku. – Chcielibyśmy, żeby w 2022 roku, żebyśmy się spotkali na tej estakadzie i spojrzeli, jak z góry wygląda dolina Kamiennej i cały przebieg tej trasy – powiedział Bętkowski. 

Zobacz nagranie z konferencji [kliknij]

***

Archiwum artykułów w temacie północno-zachodniej obwodnicy Starachowic [kliknij]

Dodane: 13.09.19 | komentarze (47)
Tagi:

Komentarze użytkowników

zagłoba | 2019-09-13 20:29:50 napisał(a):

Brawo Pani Wojewodo nareszcie ktoś zadbał o to miasto.

Io | 2019-09-13 21:00:58 napisał(a):

Brawo p. Marcin Bednarczyk autor koncepcji obwodnicy. Myśl pcha świat do przodu. Brawo dla PIS bez wymieniania.

Gość | 2019-09-13 21:04:41 napisał(a):

Żenada. Żenada. Żenada.
Wypowiedzi pisiorow, lipca i materka. To żenada. Mamy was od dawna dość.

Anka | 2019-09-13 21:41:26 napisał(a):

He he... No i co materek? Cienki jestes. Ojjjj cieniutki... I jak z twoją prawdomownoscia? Sprawdzimy.
Proszę admina żeby zapytał ministerstwo jaki był udział materka w uzyskaniu wsparcia finansowego. Chcemy wiedzieć.

Mieszkaniec | 2019-09-14 06:55:45 napisał(a):

Brawo PiS.

Lena | 2019-09-14 07:54:47 napisał(a):

I pomyśleć że ktoś się na to nabiera

Gość | 2019-09-14 07:55:50 napisał(a):

Premier ogłosił oficjalnie program na dofinansowanie w kraju obwodnic, materek twierdzi że to jego zasługa. Co tu wiecej komentować?

Pablo | 2019-09-14 07:57:17 napisał(a):

Ja tam widze ze Pis uwlaszczyl sie na starym i nie wlasnym pomysle, jak nie przekupuja ludzi ich wlasna kasa to mydla im oczy

Pablo | 2019-09-14 08:00:27 napisał(a):

Nie wiem co twierdzi materek ale ja pamietam ze przed nim nikt o tym projekcie glosno nie mówił, ani P.kwiecien ani pan B.,wiec brawo dla niego a wiadomo ze teraz beda sie lansowac ci co daja kase

iks | 2019-09-14 08:23:35 napisał(a):

A co to, o DK42 min. obwodnicy Starachowic , Wąchocka i podłączeniu STS do S7 już władza zapomniała????

gość | 2019-09-14 08:26:43 napisał(a):

A ja pamiętam jak obiecywali i już ją mięli budować z Jarubasem kilka lat temu no i zbudowali w mediach do wyborów....

Do Pablo | 2019-09-14 08:28:13 napisał(a):

Bo nikt z wcześniejszych pomysłodawców i prezydentów nie siedział na fb i nie realizował pomysłów wirtualnie.Nikt też nie przyklejał się do wszystkiego kłamaiąc że to jego zasługi. Poza kolejką linową i napisami w 3d wszystkie "pomysły"Materka nie są jego koncepcjami.

Miasto nad Kamienną | 2019-09-14 08:28:47 napisał(a):

No jak mówi stare przysłowie"psy szczekają a karawana jedzie dalej".Najważniejsze jest to,aby ten projekt został zrealizowany...a kto i co sobie przypisze,to wyborcy sami to ocenią..i tyle

drogowiec | 2019-09-14 08:48:55 napisał(a):

Nie podniecajcie się tak, od projektu do relizacji, bardzo daleka droga. Obawiam się, że jeśli w ogóle zostanie wykonany, to zasili armię tzw. "półkownikow".

Do Anka | 2019-09-14 09:10:15 napisał(a):

Jeśli nie znasz sprawy historii od momentu kiedy podjęto starania i ogłoszono projektowanie to się lepiej nie wypowiadaj. Rząd łaski nie robi, tworząc program dofinansowania na 4 miliardy, że dofinansuje samorządową inwestycję. Samorządu województwa świętokrzyskiego którego marszałkiem i przewodniczącym są lidzie z PiSu. Co ciekawe sam wiceminister nie skojarzył faktu że obwodnica jest praktycznie zaprojektowana tylko czeka na decyzję na realizację. Projekt za który już częściowo mieszkancy Starachowic, powiatu i województwa Więc czytajcie uważnie (choć może być problem ze zrozumieniem): można mieć do Materka różne pretensje, ale nie o to że za jego kadencji nic nie zrobiono. Właśnie w 2015 roku porozumieniami z powiatem i województwem można było przygotować na tyle zaawansowany projekt, dzięki czemu strona rządowa praktycznie nie ma wymówki. PiS jako rząd i jego parlamentarne zaplecze będzie można chwalić jeśli zakończy rządowe zadanie obwodnicy Wąchocka, bo przez cztery lata nic się nie działo.

trochę historii | 2019-09-14 09:36:08 napisał(a):

WS.14.10.2014r. Marek Materek
Program dla Starachowic
1. Miejsca pracy - poszukiwanie inwestorów. Uwolnienie nowych terenów pod inwestycje. Rzetelne konkursy na stanowiska, walka z korupcją i nepotyzmem.
2. Komunikacja - przebudowa układu komunikacyjnego (budowa północno zachodniej obwodnicy miasta, budowa funkcjonalnych rond ), modernizacja dróg gminnych, poprawa funkcjonowania MZK. Lobbing za rozpoczęciem przebudowy drogi krajowej 42.

I w którym miejscu jesteśmy? Pierwszy punkt zrealizowany tyle, że w odwrotnym tego słowa znaczeniu a drugi jest na etapie projektu. Tylko skakać, klaskać i fotki strzelać.

Do Pablo | 2019-09-14 10:11:05 napisał(a):

Słaba masz pamięć. Cofnij się wstecz i przesledz informacje. No właśnie. Od kiedy trwają prace nad tym projektem? Warto to wiedzieć.

Do Do Anka | 2019-09-14 10:12:01 napisał(a):

Bredzisz. Bredzisz. Bredzisz

Darek | 2019-09-14 10:27:43 napisał(a):

Jadyna godna zaufania osoba to pani Wojewoda Agata Wojtyszek

Gość | 2019-09-14 10:35:48 napisał(a):

Darek,tak,masz racje.Stała dzisiaj na targu,przy kaszach.Były też kamery,a jakże.

Jajo | 2019-09-14 10:39:50 napisał(a):

A wiatr targał jej włosy.Ale ona stała i stała.Ludziska kupowali dużo kaszy i gapili się,gapili,rozdziawiając gęby.

do Darek | 2019-09-14 11:08:44 napisał(a):

PAKS-u nie zapomnimy - "wdzięczni" pacjenci!!!

Io | 2019-09-14 11:20:35 napisał(a):

Kolejkę linową wymyślił w 93 r pan Grzegorz Walendzik. Obwodnicę jeszcze za Kwietnia Bednarczyk.Mat...wymyślił tatę a poza tym każdy pomysł ma innego autora. Co mu propagandowo pasuje bierze. Kaczkomaty, jaja...nawet Capałowa Fontanna świeci głupcom po oczach.

Targowica | 2019-09-14 11:36:18 napisał(a):

Sobota kampanijnych obietnic.Dobrze ,że nasz kochany,przemądry,przepiękny,najlepszy z najlepszych,no po prostu cud-miód gospodarz zadbał wcześniej o odpowiednią otoczkę -scenę,stosowną do tego typu wydarzeń.Zawsze pomyśli wyprzedzająco.Remont targowicy jak najbardziej był konieczny choćby dla takiego dnia jak dzisiaj!

Praktyk | 2019-09-14 11:43:53 napisał(a):

Gó..o z tego bedzie

Do Io | 2019-09-14 12:16:18 napisał(a):

Capalowa? He he. Dobre

Gość | 2019-09-14 13:33:10 napisał(a):

Jak to powiedział lipiec? Star będzie w ekstraklasie, tak? Obwodnica też będzie...

Eol | 2019-09-14 14:14:25 napisał(a):

Mówią, że przed wyborami coś wyjdzie na świat. Kominy się czyści ale pozostaje niewygodna wiedza. Co do obwodnicy to będzie na 100%. Wiaduktu nie będzie.

Narodowy socjalista Apostata | 2019-09-14 15:11:42 napisał(a):

Kocham szczerą miłością posła lipca i asystentkę jego Małgorzatę oraz asystenta jej Andrzeja i adorujących tej czcigodnej trójcy babci Danucie od mopsy i wnuczce Agnieszce od OHP Amen.

do eol | 2019-09-14 17:19:13 napisał(a):

Pewnie masz rację ,tylko a rebours niż byś oczekiwał ha ha

do do lo | 2019-09-14 17:27:32 napisał(a):

Tak bo przed wami nikogo tu nie było,tylko ugór,dopiero pojawienie się młodzieniaszka rozpoczęło działanie miasta.A inwestycji było dużo i ciekawych a nie kwiatki sadzone na zimę.Coś was na pewno zaskoczy,takie miasto.Bo poziom rozbestwienia jest gigantyczny.

Do eol | 2019-09-14 20:36:38 napisał(a):

Guzik Sadza zrobi. Wyleciał, co najlepiej pokazuje jego pozycje :)

Jaki | 2019-09-15 07:22:13 napisał(a):

Materek musi być wkurzony że go nie ma na fotkach

Eol | 2019-09-15 08:09:29 napisał(a):

Kto wie? Może masz rację, ale nie na pewno.

bez PiS | 2019-09-15 08:33:08 napisał(a):

jak mi się chcę śmiać z ludzi,którzy w to wierzą,jakie zachwyty,zapraszam na film "Kariera Nikodema Dyzmy" tacy sami jesteście ha ha ha

Do Eol | 2019-09-15 09:26:15 napisał(a):

Gdyby go jeszcze zastąpił "kimś". wybór obecnego to zagrywka - każdy, nawet nikt, byleby nie S.

Jan | 2019-09-15 19:45:07 napisał(a):

Dzięki Pani Wojewodo, niektórzy są dwadzieścia lat posłami i nic dla miasta nie zrobili.

Depilator | 2019-09-15 20:40:31 napisał(a):

Poseł zrobił wojewodą wojewodę, czyli wg logiki Jana zrobił dla miasta wiele. A skąd cuda w wykonaniu P. Woj... po prostu wykonuje co prezes zaleci. Przewrót w PIS inspirowany przez cwaniaczka, byłego Peło nie uda się.

? | 2019-09-15 21:25:19 napisał(a):

Czemu nie powstała Ikea w Kielcach ?
http://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,21575038,ikea-jednak-bedzie-u-nas-ale-nie-w-miedzianej-gorze-udana.html

Ktoś wie ?

to ci dopiero | 2019-09-16 18:57:33 napisał(a):

spęd przedwyborczy za (nasze) budżetowe pieniądze. " Dofinansowanie wyniesie 684 tysiące złotych. Cała inwestycja szacowana jest na 75 milionów złotych." Coś cieniutka ta kiełbaska wyborcza. Panie Lipiec coś nisko was cenią w tej Warszawce.Tyle głów się zjechało , a kasy przywieźli tyle co na pokropek. Nawet mniej niż 1% kosztu budowy.
Jak tak dalej będzie szło to za 100 kadencji sejmowych wybudują całą przeprawę.Taki to sukces.

zyta | 2019-09-16 22:29:35 napisał(a):

Poseł jest już 4 kadencję w sejmie, jakoś pomimo, iż Prezes jest ze Starachowic nigdy żadnej teki nie dostał. Jedyną zaletą, to tego posła to fakt, iż zbiera głosy od idiotów. Starachowice nic na tym nie zyskały. PiS i owszem ma ogromne sukcesy, ale potrzebuje nowych posłów, Ci zasiedzeni w sejmie robią to dla własnej próżności, nie dla Nas.

Gość | 2019-09-17 07:09:24 napisał(a):

Piszą w mediach o alkoholizmie w sejmie wsrod posłów. U niektórych to bardzo widoczne na twarzy...

Już wystarczy | 2019-09-18 12:02:58 napisał(a):

Zapamiętaj wyborco PiS.

KRZYSZTOF LIPIEC LIDER DO (brej) ZMIANY.

Olin | 2019-09-18 12:39:24 napisał(a):

Poseł Lipiec siedzi tyle kadencji w sejmie, a jakoś nie potrafię sobie przypomnieć choć jednej rzeczy, która dla miasta zrobił. Pamiętam iż ostatnio bajał o terminalu kolejowym w Starachowicach Wschodnich - ze 2 lata temu i jakos terminala nie ma. Mówił o Starze w ekstraklasie, a nie kto inny jak on lat temu klika przeszkodził Wojciechowi Bernatowiczowi w budowie nowego stadionu.

no tak | 2019-09-18 15:02:01 napisał(a):

Lider do zmiany.

Adam | 2019-09-21 06:45:15 napisał(a):

Ja głoduje na Jerzego Materka a moja żona na Agatę mam nadzieję, że coś się zmieni dla miasta
Zmiana powinna być bo o dotychczasowa reprezenatacja miasta niech zostanie bez komentarza

Do Adam | 2019-09-21 11:27:34 napisał(a):

Na pewno się zmieni, będzie więcej disco polo i robienia ludzi w bambuko. Klinik się juz nie da rozwalić, ale jeszcze jest szpital. Obyś Adasiu tam trafił, najlepiej z żoną i problemami z sercem. Wtedy zmiany najlepiej odczujesz pusty ****

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie