NAJWIĘKSZE ATRAKCJE TURYSTYCZNE WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

407.th

 

KIELCE – STOLICA REGIONU

Karczówka
Karczówka to malownicze, porośnięte starodrzewiem sosnowym wzgórze, położone w zachodniej części Kielc. Na szczycie znajduje się piękny pobernardyński klasztor z XVII wieku ufundowany przez biskupa Marcina Szyszkowskiego jako wotum wdzięczności za uratowanie Kielc przed epidemią cholery. Do wzniesionego tu w latach 1624-28 wczesnobarokowego kościoła sprowadzono relikwie świętego Karola Boromeusza, później świątynię rozbudowano a karczówkowski zespół architektoniczny powiększono o budynki klasztorne. Dziś w kościółku warto zobaczyć figurę świętej Barbary – patronki górników, wykonaną z jednej bryły galeny – rudy ołowiu, wydobytej nieopodal Karczówki. Znajdziemy tu też obraz przedstawiający Szwedów na Karczówce w 1655 r. i portret fundatora klasztoru – Marcina Szyszkowskiego. Przed klasztorem ulokowana jest kaplica MB Fatimskiej. Obok znajduje się punkt widokowy skąd przy dobrej pogodzie podziwiać można panoramę miasta oraz Gór Świętokrzyskich.
Klasztor na Karczówce
25-602 Kielce, skr. poczt. 17, tel. 041 345 05 38, 041 368 38 09

Muzeum Narodowe
Siedzibą Muzeum Narodowego w Kielcach jest barokowy pałac, jeden z symboli miasta, była rezydencja biskupów krakowskich, wzniesiona na Wzgórzu Zamkowym w latach 1637-1641. To najlepiej zachowany obiekt architektoniczny w Polsce z czasów Wazów. W salach na piętrze zachowały się oryginalne wnętrza, stropy belkowe, malowidła i fryzy malowane na ścianach. W 1816 r. Stanisław Staszic stworzył tu Szkołę Akademiczno-Górniczą. Pałac pełnił również rolę sztabu legionowego Józefa Piłsudskiego, biura werbunkowego, drukarni, poczty, biura przepustek i siedziby redakcji lokalnego dziennika. Działające tu od 1971r. muzeum posiada ekspozycje stałe: zabytkowe wnętrza z XVII i XVIII w., dawne uzbrojenie europejskie i wschodnie, Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, galerię malarstwa polskiego i sztuki zdobniczej (od pocz. XVII w. do lat 50. XX w. – m.in. P. Michałowski, J. Kossak, J. Brandt, J. Chełmoński, J. Malczewski). Z tyłu pałacu, zrekonstruowany zamkowy Ogród Włoski.
Muzeum Narodowe – Pałac Biskupów Krakowskich
Plac Zamkowy 1, 25-010 Kielce
Kasa biletowa: tel. 041 344 23 18, 041 344 40 14
www.muzeumkielce.net
czynne: wt. 10.00 – 18.00, śr.-niedz. 9.00 – 16.00

Katedra
Historia kieleckiej katedry sięga II połowy XII wieku. W 1171 r. roku biskup krakowski Gedeon ufundował tu świątynię zbudowaną w stylu romańskim. Po licznych zniszczeniach, odbudowach i przebudowach prowadzonych od XIII do XIX wieku zyskała obecny wygląd wczesnobarokowej, trójnawowej bazyliki na planie krzyża, którego poprzeczne ramiona stanowią wieże z małymi bocznymi nawami. Efekty prac modernizacyjnych prowadzonych szczególnie intensywnie w latach 1726-1765 można oglądać do dzisiaj: wykonany przez krakowskich rzeźbiarzy barokowy ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Wniebowziętej pędzla Szymona Czechowicza, ołtarze boczne, ambonę czy loże biskupie. Odwiedzając kielecką katedrę należy też zwrócić uwagę na gotycki tryptyk przedstawiający koronację Matki Bożej oraz postacie świętych Wojciecha i Stanisława; polichromie z 1898 r. czy galenową płaskorzeźbę Marii Panny. W nawie bocznej (południowej) znajduje się słynący łaskami obraz Matki Boskiej Łaskawej Kieleckiej. We wrześniu 1971 w 800-lecie świątyni decyzją papieża Pawła VI nadano jej tytuł bazyliki mniejszej, zaś turystom udostępniono do zwiedzania skarbiec i podziemia katedralne.
Katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Plac Marii Panny 3, 25-013 Kielce, tel. 041 344 33 91
Skarbiec katedralny czynny po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym

Georaj
Kielce uznawane są za miasto o wybitnych walorach geologicznych, na terenie którego znajdują się aż cztery rezerwaty geologiczne. Najbardziej znanym jest Kadzielnia, skalne wzgórze zbudowane z wapieni górnodewońskich. Występują tu liczne skamieniałości koralowców, głowonogów i innych zwierząt morskich sprzed 350 mln lat oraz ciekawe przykłady różnorodnych zjawisk tektonicznych, mineralizacyjnych i krasowych. Kadzielnia stanowi największe skupisko grot i jaskiń na Kielecczyźnie. W tym niezwykłym miejscu znajduje się także malowniczo położony amfiteatr kielecki. Rezerwat skalny „Ślichowice” to odsłonięty przy eksploatacji kamienia profil geologiczny z obalonym dużym fałdem skalnym, obrazujący hercyńskie procesy tektoniczne Gór Świętokrzyskich. W leżącym na wschodnim krańcu Pasma Kadzielniańskiego dawnym kamieniołomie, dziś rezerwacie przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego znajdują się wapienie górnodewońskie o zmiennej grubości ławic, w których występuję szczątki fauny ramienionogów, koralowców, ślimaków, małży, trylobitów, lilowców i ryb pancernych. Interesująco prezentuje się również najmniejszy z kieleckich rezerwatów – Biesak-Białogon, obejmujący fragment lasu wraz ze znajdującym się na jego terenie wyrobiskiem po nieczynnym kamieniołomie, w którym ochronie podlegają wychodnie ordowickie i kambryjskie.
GeoPark Kielce
ul. Strycharska 6, 25-659 Kielce, tel. 041 367 66 54
www.geopark-kielce.pl


Muzeum Zabawek i Zabawy
Muzeum Zabawek i Zabawy mieści się w zabytkowym XIX-wiecznym budynku dawnych hal targowych. Jest największym i najstarszym muzeum zabawek w Polsce. Najcenniejszą część jego zbiorów stanowią zabawki historyczne, wśród których znaleźć można m.in. lalki z przełomu XIX/XX w., pochodzące z XIX wieku: żołnierzyki ołowiane, niemiecką miniaturową maszynę do szycia, rzutnik na szklane przezrocza, pokoiki dla lalek, zestawy mebelków lalkowych, zagraniczne i polskie klocki, są też lalki Barbie, modele samochodów, samolotów, statków, kolejka elektryczna i marionetki teatralne. Placówka posiada również interesujące wystawy stałe takie jak: Wesoła Gromada, Popołudniowa herbatka, Wystawa zabawek pluszowych, Na babcinym strychu, Kolejka elektryczna, W świecie motoryzacji, Wystawa klocków lego, Świętokrzyski stragan, Mój teatr itp.
Muzeum Zabawy i Zabawek
pl. Wolności 2, 25-367 Kielce 
tel. 041 344 40 78
www.muzeumzabawek.eu 

Więcej zdjęć w galerii portalu.

Fot. wikipedia.pl

Informacje zaczerpnięte z przewodnika Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. 

Dodane: 20.05.09 | Odsłony: 870

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie