NAJWIĘKSZE ATRAKCJE TURYSTYCZNE WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO cz. VIII

493.th

 

STRUMIENIE HISTORII

Kielce (Stefan Żeromski)
Stefan Żeromski związany był z Kielecczyzną w sposób szczególny. Urodził się w podkieleckim Strawczynie, dzieciństwo spędził w Ciekotach, mieszkał i uczył się w Kielcach. Ziemia świętokrzyska obecna jest niemal w całej twórczości Żeromskiego. Akcja wielu znanych utworów rozgrywa się w Kielcach. Opisy tutejszych krajobrazów oraz samego miasta można znaleźć w „Syzyfowych pracach”, „Dziejach grzechu”, „Ludziach bezdomnych” i „Puszczy Jodłowej”. Dziś, w dawnej szkole przygotowawczej do Seminarium Duchownego,
późniejszym Męskim Gimnazjum Rządowym mieści się Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego założone w 1964 r., w 100-lecie urodzin pisarza. Zbiory muzealne obejmują pamiątki rodzinne, przedmioty związane ze szkołą i nauką, wizerunki rodziny, przyjaciół, młodzieńczych miłości pisarza oraz pierwsze wydania utworów Żeromskiego.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego
(oddział Muzeum Narodowego w Kielcach)
ul. Jana Pawła II 5, 25-013 Kielce , tel. 041 344 57 92
www.muzeumkielce.net

Nagłowice (Mikołaj Rej)
Mikołaj Rej – autor słynnych słów: „A niechaj narodowie wżdy postronnie znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” – zwany jest ojcem literatury polskiej, gdyż był pierwszym pisarzem tworzącym wyłącznie w języku polskim. W Nagłowicach, w których mieszkał, w dworze z około 1800 roku, znajduje się izba jego pamięci. Ekspozycja przedstawia życie i dorobek pisarski, obrazuje też związki pisarza z Nagłowicami oraz znaczenie jego twórczości dla piśmiennictwa i kultury polskiej. W zabytkowym parku angielskim otaczającym dworek zachowały się sędziwe dęby pamiętające czasy pisarza.
Dworek Mikołaja Reja
ul. Kacpra Walewskiego 7, 28-362 Nagłowice, tel. 041 381 45 70
www.ug-naglowice.webpark.pl

Bodzechów/Ostrowiec Świętokrzyski (Witold Gombrowicz)
Witold Gombrowicz – powieściopisarz, dramaturg, eseista – urodził się w Małoszycach k. Opatowa, a czas, kiedy jego ojciec był dyrektorem Zakładów Tektury w pobliskich Dołach Biskupich, spędził w Bodzechowie. „Witulin” bo tak na rzecz najmłodszego z synów - Witolda - rodzice pisarza nazwali założoną spółkę oraz życie w atmosferze „dworu ziemiańskiego” wywarły ogromny wpływ na twórczość Gombrowicza. Wiele literackich obrazów z „Pornografii”, „Ferdydurke” czy ”Ślubu” wprost przywołuje Ćmielów, Brzóstowę, Grocholice, Ostrowiec Świętokrzyski czy też wspomniany Bodzechów. Do niedawna właśnie w Bodzechowie miało tymczasową siedzibę Muzeum Witolda Gombrowicza. W porozumieniu z właścicielem obiektu przeniesiono pamiątki oraz tradycyjnie odbywający się w czerwcu Piknik Gombrowiczowski do Ostrowca. Coroczne konkursy literackie, wystawy fotografii, happeningi, występy teatrów ulicznych, turniej szachowy czy rajd samochodów terenowych „Gombrajd” to idealna droga włączenia wiedzy o życiu i dorobku literackim, autora „Trans-Atlantyku” w proces edukacyjny zarówno mieszkańców Ostrowca jak i fanów jego twórczości. Miejsca związane z dzieciństwem i młodością pisarza połączone zostały zielonym szlakiem rowerowym.

Oblęgorek (Henryk Sienkiewicz)
W Oblęgorku niedaleko Strawczyna mieści się posiadłość polskiego Noblisty – Henryka
Sienkiewicza. Majątek – przekazany aktem notarialnym z 22 grudnia 1900 r. pisarz otrzymał w darze od społeczeństwa z okazji 25-lecia pracy literackiej. Twórca „Quo vadis” bywał tu zwykle latem, od 1902 do 1914 r. Od 1958 r. działa tu muzeum poświęcone jego życiu i twórczości. Ekspozycja wiernie oddaje układ pokoi i ich wyposażenia z czasów zamieszkiwania w pałacu rodziny Sienkiewiczów. Wystawa biograficzno-literacka dostarcza wielu informacji na temat pisarza, jego działalności pozaliterackiej oraz podróżach. W muzeum znajdują się jedne z najcenniejszych pamiątek po Sienkiewiczu – albumy, adresy, dokumenty i listy przesyłane jubilatowi w dowód uznania, podziwu i czci dla jego talentu.
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
(oddział Muzeum Narodowego w Kielcach)
Oblęgorek, 26-067 Strawczyn, tel. 041 303 04 26
www.muzeumkielce.net

Informacje zaczerpnięte z przewodnika Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Dodane: 18.06.09 | Odsłony: 756

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie