NAJWIĘKSZE ATRAKCJE TURYSTYCZNE WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO cz. X

536.th

 

STRUMIENIE HISTORII

Ruiny zakładu wielkopiecowego w Samsonowie
Samsonów to niewielka wieś, gdzie w 1818 roku z inicjatywy Stanisława Staszica wybudowano zakład wielkopiecowy tzw. „Hutę Józef ”. Siłą napędową wszystkich urządzeń w hucie była woda z Bobrzy, doprowadzona do zakładu sklepionym kanałem. Samsonowska huta pracowała do 1866 roku, kiedy to została zniszczona przez pożar. W centralnej części ruin znajduje się wielki piec, za nim wieża gichtociągowa, z której zasypywano piec wsadem. Resztki hal to dawne pomieszczenia modelarni, suszarni, odlewni i emalierni.
Lokalna Grupa Działania „Dorzecze Bobrzy”
Kostomłoty II 94 a, 26-085 Miedziana Góra
www.miedziana-gora.pl

Widok ogólny na ruiny huty 

Walcownia w Nietulisku Dużym
Ruiny walcowni profili drobnych i blach w Nietulisku Dużym to pozostałości jednego z zakładów kombinatu metalurgicznego nad rzeką Kamienną, stanowiącego ostatnie ogniwo tzw. „kombinatu starachowickiego”. Zbudowana w latach 1834-46 fabryka była starannie rozplanowanym założeniem urbanistycznym z osiedlem przemysłowym i układem wodnym. Składała się z walcowni, 2 suszarni, magazynu, szopy, stajni, budynku administracyjnego, wagi oraz 36 domów dla robotników i kadry kierowniczej. Zniszczona przez powódź w 1903 r. dziś jest cennym zabytkiem z fragmentami hal o arkadowych sklepieniach oraz kompletnie zachowanym układem wodnym: kanałami, tamami, przepustami.
Urząd Miasta i Gminy w Kunowie
ul. Warszawska 45 b, 27-415 Kunów
tel.041 261 31 74
www.kunow.pl

Ruiny walcowni z pierwszej połowy XIX w. 

Mur oporowy w Bobrzy
Rzeka Bobrza tworzy we wsi o tej samej nazwie urokliwy przełom. W latach 1610-1623 zbudowano tu pierwszy na ziemiach polskich wielki piec hutniczy i cztery fryszerki. Bobrza była w tym czasie głównym ośrodkiem kompleksu siedmiu kuźnic. Przetwarzano tu surowiec pochodzący z pobliskich kopalni rud żelaza. W początkach XVII wieku manufaktury podupadły. W pierwszej połowie XIX stulecia ponownie podjęto budowę pięciu wielkich pieców i kuźni. Wybuch powstania listopadowego przerwał inwestycję, której nigdy już nie wznowiono. Pozostały po niej fragmenty imponujących rozmiarów muru oporowego oraz hali fabrycznej.
Lokalna Grupa Działania „Dorzecze Bobrzy”
Kostomłoty II 94 a, 26-085 Miedziana Góra
www.miedziana-gora.pl

Pozostałości Zakładów Wielkopiecowych w Bobrzy. Mur oporowy 

Kuźnia Mechaniczna w Starej Kuźnicy
W Starej Kuźnicy nad rzeką Młynkówką znajduje się jedyna w Polsce, zachowana w pierwotnej postaci, zabytkowa kuźnia z układem wodnym z XVIII wieku. Jej serce stanowi ogromny, napędzany przez koło wodne, młot naciskowy uderzający blisko 60 razy na minutę w olbrzymie kowadło. Drewniane miechy skrzynkowe, ręczne nożyce do cięcia blachy, piec i inne narzędzia kowalskie, używane były tu nieprzerwanie aż do 1957 roku. Tuż przy drewnianym budynku kuźnicy zlokalizowany kompleks hydrotechniczny doprowadzający poprzez stawidła i drewniane koryta wodę do koła napędowego. Kuźnica stanowi obecnie obiekt muzealny.
Kuźnia Mechaniczna
Stara Kuźnica 46, 26-200 Końskie, tel. 041 371 91 87
Obiekt udostępnia od wtorku do niedzieli
mieszkający obok pan Niewęgłowski.

Fot. wikipedia.pl 

Informacje zaczerpnięte z przewodnika Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. 

Dodane: 01.07.09 | Odsłony: 884

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie