NAJWIĘKSZE ATRAKCJE TURYSTYCZNE WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO cz. XII

588.th

 

W POSZUKIWANIU UKOJENIA

Klasztor Cysterski w Wąchocku
W Wąchocku, mieście znanym wszystkim z dowcipów, znajduje się prawdziwa perła architektoniczna – opactwo cysterskie z najlepiej zachowanymi w Polsce romańskimi wnętrzami. W latach 1218-1239 włoski warsztat cysterski brata Simona wzniósł tu kamienne opactwo wzorowane na architekturze toskańskiej. Konstrukcja niezwykle urokliwych tutejszych prostych sklepień i podpór wyznaczyła ówczesny standard rozwiązań architektonicznych, zaś klasztorny kapitularz z krzyżowo- żebrowym sklepieniem wspartym na czterech kolumnach jest bez wątpienia najpiękniejszym wnętrzem romańskim w Polsce. Do dziś – pomimo późniejszych przebudów – zachował się pierwotny, romański układ zespołu klasztornego, z przepięknym kapitularzem stanowiącym wyjątkowej wartości arcydzieło architektury romańskiej. W krużgankach znajduje się krypta grobowa mjr Jana Piwnika „Ponurego” – legendarnego dowódcy Świętokrzyskich Zgrupowań AK, a w budynku klasztornym obok furty mieści się Muzeum OO. Cystersów powstałe w oparciu o unikalną kolekcję pamiątek z okresu powstań narodowych, zgromadzonych przez ks. ppłk Walentego Ślusarczyka.
Muzeum Ojców Cystersów – Klasztor w Wąchocku
ul. Kościelna 14, 27-215 Wąchock, tel. 041 271 50 66

Klasztor Cysterski w Jędrzejowie
W 1149 r. do obecnego Jędrzejowa przybyli zakonnicy z francuskiego opactwa cysterskiego Morimond w Burgundii i wybudowali w nim pierwszy na ówczesnych ziemiach polskich klasztor cysterski. Górujące nad miastem opactwo składa się z trójnawowej bazyliki z transeptem oraz zabudowań klasztornych, z których do dziś zachowały się jedynie trzy skrzydła. We wnętrzu świątyni uwagę zwracają późnoromańskie wsporniki w kaplicach południowych oraz barokowe organy i stalle. Tutaj od 1217 r. wiódł życie zakonne Wincenty zwany Kadłubkiem, autor liczącego cztery księgi dzieła pt. „Kronika polska”, stanowiącego główne, aczkolwiek niezbyt wiarygodne źródło historii dziejów Polski tamtego okresu. W bazylice znajduje się ołtarz grobowy kronikarza wraz z relikwiami. Corocznie w sierpniu i wrześniu w klasztorze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy.
Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka
ul. Klasztorna 20, 28-300 Jędrzejów, tel. 041 386 23 08


Koprzywnica – relikty romańskie
Historia tego miejsca sięga roku 1185, kiedy to do Koprzywnicy przybył opat Teodoryk z Morimond, który dzięki środkom finansowym wojewody sandomierskiego Mikołaja Bogorii i króla Kazimierza Sprawiedliwego rozpoczął budowę kościoła p.w. Panny Marii i św. Floriana. Wzniesiona z kamiennych ciosów romańska świątynia posiada nadbudowane z cegły gotyckie szczyty oraz dobudowane w okresie baroku zakrystię, kaplicę, zachodnią fasadę z kruchtą i wieżę sygnaturkę. Bardzo efektownie prezentuje się sklepienie krzyżowo-żebrowe oraz gotyckie malowidła. Prócz kościoła, z dawnego opactwa zachowało się skrzydło klasztoru z późnoromańskim kapitularzem oraz fragmenty dworu opackiego z ok. 1615-1620 roku.
Stowarzyszenie 800-lecia Opactwa Cysterskiego w Koprzywnicy
ul. Krakowska 78, 27-660 Koprzywnica, tel. 015 847 62 02
www.kuprzyszlosci.pl


Samborzec
W miejscowości Samborzec, na wzgórzu stoi murowany kościół p.w. Św. Trójcy wzniesiony ok. połowy XIII w. przez komesa Pawła z Samborca. Świątynia odbudowywana po zniszczeniach wojen szwedzkich a następnie wielokrotnie przebudowywana, posiada wiele cech baroku z pozostałościami romańskimi. Będąc w Samborcu warto zainteresować się historią miejscowości i okolicy, która sięga ok. 5000 lat p.n.e. Z tego okresu pochodzą najstarsze ślady osadnictwa. Pozostałością po końcowych latach epoki prehistorycznej są niewielkie kurhany „Mogiła Kwacała” oraz „Kocot” w Gorzyczanach. Warto również zobaczyć grodzisko kultury złockiej w Złotej i Samborcu z ok. 4000 lat p.n.e., cmentarzysko z epoki brązu, wąwozy lessowe w Chobrzanach, Gorzyczanach i Samborcu, barokowy dwór alkierzowy oraz kościół z polichromiami z XIV w. w Skotnikach. W pierwszej dekadzie maja w Samborcu odbywa się impreza folklorystyczna – Święto Kwitnącej Jabłoni.
Urząd Gminy w Samborcu
Samborzec 43, 27-650 Samborzec, tel. 015 831 44 43, 015 831 44 67
www.samborzec.eu 


Fot. wikipedia.pl 

Informacje zaczerpnięte z przewodnika Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. 

Dodane: 17.07.09 | Odsłony: 886 | komentarze (1)

Komentarze użytkowników

Yoshida | 2009-07-17 09:27:27 napisał(a):

Samborzec????? Pierwsze słyszę. :)

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie