NAJWIĘKSZE ATRAKCJE TURYSTYCZNE WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO cz. XV

657.th


SWOJSKIE KLIMATY

Agroturystyka
Niezwykle bogata i urozmaicona jest oferta gospodarstw agroturystycznych województwa świętokrzyskiego. Zlokalizowane w najciekawszych zakątkach regionu gospodarstwa świadczą przybywającym tu wczasowiczom nie tylko tanie usługi noclegowe ale także zapewniają wyśmienitą kuchnię regionalną i szereg dodatkowych atrakcji. Gospodarze dbają o wysoki standard pokoi i pomagają zorganizować interesujące wycieczki po okolicy. Wciąż żywa kultura ludowa oraz bogactwo zwyczajów i tradycji świętokrzyskiej wsi zainteresują każdego, kto zdecyduję się tu przyjechać na krótszy lub dłuższy wypoczynek. A warto, tym bardziej, że w czasach otwartych granic i swobodnego podróżowania w modzie na agrowczasy zaczyna pojawiać się nowy trend, przyciągający w te strony euro agrowczasowiczów.

Świętokrzyskie smaki
Świętokrzyskie to raj dla smakoszy. Dzionie, Kasioki, Byki, Pasternocek, Spyrok, Pasztet Kurozwęcki, Pokrzywianka, Bomby, Sośniak czy też Bzówka nie mają nic wspólnego z masową produkcją żywności, ujednoliconymi zapachami czy smakami. Każda z tych potraw, często o bardzo oryginalnej nazwie, ma własną historię i tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Każda z nich to wyjątkowy specjał gwarantujący nowe, nieznane mieszczuchowi wrażenia smakowe i zapachowe. Różnorodne i pożywne, przygotowywane ze składników wyprodukowanych we własnym gospodarstwie albo zebranych w lesie, stanowią nieodłączny element bogatego, regionalnego dziedzictwa kulinarnego. Świętokrzyskie to region, gdzie dużą popularnością cieszyły się potrawy z kapusty, ziemniaków, kaszy, mleka, potrawy i przetwory, których próżno szukać w książkach kucharskich. Wytwarzane na ogół przez gospodarstwa, które przeznaczały je na własne potrzeby lub do bezpośredniej sprzedaży na lokalnym rynku. Wyróżnia je naturalny sposób produkcji i przetwarzania. Specyficzne cechy wynikają również ze środowiska przyrodniczego, wykorzystania lokalnych odmian roślin uprawnych czy ras zwierząt. Świętokrzyskie smaki to chlubne dziedzictwo oraz smaczna wizytówka regionu.
Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach
ul. Piotrkowska 30, Modliszewice, 26-200 Końskie 
tel. 041 372 22 84 do 86
www.sodr.pl 

Ośrodek Tradycji Garncarstwa
Chałupki to niewielka wieś położona w odległości 18 kilometrów na południe od Kielc, w gminie Morawica. Wioska słynie z tradycji garncarskich sięgających połowy XVI wieku, gdzie rodzinne tajniki toczenia garnków przekazywano z pokolenia na pokolenie. Działalność Chałupek, jako ośrodka garncarskiego, osiąga swój szczyt pod koniec XIX wieku, w niewielkiej wsi istniało wtedy aż 69 warsztatów garncarskich. Aby uchronić od zapomnienia tak cenny dla kultury ludowej żywy skansen, w 1988 roku podjęto decyzję o stworzeniu tu Ośrodka Tradycji Garncarstwa. Zwiedzający mogą obejrzeć wyroby gliniane, które wyrabiali lokalni mistrzowie tego rzemiosła. W Ośrodku corocznie odbywa się festyn etnograficzny. Prócz okazałych wystaw: mis, donic, wazonów, ale też durszlaków, garnków do gotowania, patelni do smażenia, niewątpliwą atrakcją jest niepowtarzalna okazja przyjrzenia się, jak powstaje wazonik czy misa oraz możliwość wypróbowania swoich sił w sztuce lepienia garnków. „Chałupkowym Garncynkom” towarzyszą występy lokalnych zespołów artystycznych, kiermasz rzeźb i wyrobów z gliny oraz konkurs na najładniejszą pracę z gliny wykonaną przez dzieci.
Ośrodek Tradycji Garncarstwa
ul. Ceramiczna 13, Chałupki, 26-026 Morawica
tel. 041 311 87 02

Muzeum Siekier

W sercu Gór Świętokrzyskich, niedaleko Bodzentyna znajduje się Muzeum Siekier – prowadzi je Adolf Kudliński, który te narzędzia kolekcjonuje od 25 lat. Zebrał już ponad 2500 eksponatów: maczug, siekier, toporów, oszczepów. Wszystkie eksponowane są w niewielkim zameczku, który został zbudowany na miejscu schronu, pochodzącego prawdopodobnie z okresu powstania styczniowego. Adolf Kudliński prowadzi także kuźnie, w niej lekcje kowalstwa i płatnerstwa. Ale siekiery i kuźnia to nie jedyne atrakcje w jego gospodarstwie. Kontynuując tradycję przodków, zajmuje się ziołolecznictwem. Produkuje ćmagę świętokrzyską – eliksir z ziół i wina na dolegliwości żołądka i dróg oddechowych, hoduje króliki i konie huculskie. Zbudował też piramidę, 50-krotnie mniejszą od Cheopsa w Egipcie.
Muzeum Siekier (gospodarstwo agroturystyczne p. Kudlińskiego)
Orzechówka 16, 26-010 Bodzentyn, tel. 041 312 00 18, 0603 427 282
www.orzechowka.com


Tokarnia – Park Etnograficzny Muzeum Wsi Kieleckiej
Jadąc z Kielc w kierunku Krakowa napotkamy usytuowany w przepięknym miejscu Park Etnograficzny – Muzeum Wsi Kieleckiej. Powstały w 1977 roku skansen jest jedną z największych placówek tego typu w kraju. Rozległy obszar pozwolił na stworzenie w skansenie odległych od siebie i wyraźnie zaakcentowanych sektorów: budownictwa małomiasteczkowego, dworsko-folwarcznego, wyżynnego i świętokrzyskiego. Jest tu przeniesiony z Rogowa nad Wisłą kościółek p.w. Matki Boskiej Pocieszenia z 1761 roku. Obok niego stoi dom organisty z Bielin, w którym umieszczono XIX-wieczny zakład krawiecki oraz równą mu wiekiem aptekę. W „sektorze dworskim” niepodzielnie króluje drobnoszlachecki, drewniany, kryty gontem dwór z Suchedniowa z 1812 roku. Na zapleczu dworu znajduje się o wiek starszy, drewniany spichlerz ze Złotej, w którym usytuowana została wystawa narzędzi rolniczych. Spacerując po skansenie nie można pominąć chałupy z Bukowskiej Woli z okazałą wozownią, w której urządzono wystawę prac znakomitego twórcy ludowego Jana Bernasiewicza. Z innych ciekawostek jakie można zobaczyć w skansenie na uwagę zasługują m.in. stanowisko do wytopu ołowiu, kapliczki oraz figury świętych. Na terenie skansenu znajduje się również Wystawa Pojazdów Konnych Dworu i Wsi Kieleckiej. W skansenie w Tokarni organizowane są imprezy festynowe i folklorystyczne, związane z charakterem parku etnograficznego.
Park Etnograficzny – Muzeum Wsi Kieleckiej
Tokarnia 303, 26-060 Chęciny, tel. 041 315 41 71
www.mwk.com.pl

Fot. www.mwk.com.pl

Informacje zaczerpnięte z przewodnika Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Dodane: 07.08.09 | Odsłony: 817

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie