NAJWIĘKSZE ATRAKCJE TURYSTYCZNE WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO cz. XVII

704.th

 

W RYTMIE HISTORII


Turniej Rycerski „O szablę Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego”
Zwykle ponad 200 kg prochu zużywa się podczas nocnej bitwy ze Szwedami o zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Widowiskowe i skuteczne prowadzenie ognia z aż 50 muszkietów i co najmniej piętnastu armat wymaga, prócz tego głośno eksplodującego „wsadu”, także
zastępów dzielnych i gotowych do walki rycerzy. Turniej rycerski na zamku w Ujeździe o szablę Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego odbywa się nieprzerwanie od 1997 r. Co roku toczone są tu ciężkie walki, a zmagający się konno lub pieszo, pojedynczo lub grupami rycerze muszą wykazać niebywałą sprawność fizyczną i umiejętność władania bronią. Rokrocznie na podzamczu odbywa się zjazd pospolitego ruszenia, Tam rozbijany jest obóz, dokonywany przegląd oddziałów i uzbrojenia, pokaz musztry wojskowej i fechtunku, zaś na zamkowym dziedzińcu odbywają się pojedynki szermiercze, turniej łuczniczy i zmagania kuszników. Wokół wśród kupieckich i płatnerskich kramów, ale też komnat tortur, trwają zabawy plebejskie, rozlegają się wiwaty artyleryjskie, słychać muzykę. Można obejrzeć profesjonalnie wykonywane tańce z epoki a także dobrze zjeść. Niezwykle widowiskowym zakończeniem imprezy jest kończący inscenizację bitwy z wojskami Szwedzkimi pokaz - rozświetlających Krzyżtopór – ogni sztucznych.
Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Ujazd 73, 27-570 Iwaniska, tel. 015 860 11 33
www.krzyztopor.eu 

Międzynarodowy Turniej o Miecz Zawiszy Czarnego
Turniej rycerski o miecz najznakomitszego rycerza średniowiecznej Europy, pochodzącego z pobliskiego Garbowa - Zawiszy Czarnego rokrocznie gromadzi w Sandomierzu znamienitych zbrojnych ale też bardów, minstreli, trubadurów. Barwny pochód rycerzy pieszych i na koniach na czele z Zawiszą Czarnym, w asyście dam dworu i paziów, przemierza sandomierską Starówkę, by po paradzie rozpocząć zacięte walki na miecze i topory czy turniejowe zmagania na łuki i kusze. Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej – pierwsze bractwo rycerskie w Polsce, współorganizator imprezy - przygotowuje z tej okazji ciekawe pokazy taktyki i techniki walk XV-wiecznych formacji wojskowych: halabardników i pikinierów oraz artylerii dawnej. Turniejowi towarzyszą gonitwy rycerskie z kopią, „żywe szachy” i łagodząca bitewny zgiełk – muzyka z epoki. Turniej o Miecz Zawiszy Czarnego to prawdziwe święto miłośników rycerstwa i kultury dworskiej.
Urząd Miejski w Sandomierzu
Plac Poniatowskiego 3, 27-600 Sandomierz
tel. 015 644 01 00
www.sandomierz.pl 

Spotkania z Kulturą Żydowską
Historia i kultura Regionu Świętokrzyskiego od wieków współtworzona była przez społeczność żydowską. Konglomerat polskiego folkloru, miejscowych zwyczajów i żydowskich tradycji nadawał specyficzny charakter zarówno małym osadom jak i miastom takim jak: Pińczów, Szydłów, Jędrzejów czy Chmielnik. I właśnie w Chmielniku podjęto udaną próbę odtworzenia dawnego wyglądu i klimatu żydowskiego miasteczka organizując (od 2003 r.) coroczne „Spotkania z Kulturą Żydowską”. Barwna i z rozmachem przygotowywana impreza przyczynia się do wzmocnienia identyfikacji z miejscem pochodzenia, jego dziedzictwem kulturowym oraz wieloletnim procesem przenikania się kultur na tym terenie. Podczas „Spotkań …” prezentowane są wystawy: ceramiki, rzeźby, fotografii i malarstwa. Chmielnicki rynek i uliczki wokół niego pełne są stylowych stoisk z artykułami spożywczymi charakterystycznymi dla kuchni żydowskiej (m.in. pieczywo), a w Domu Kultury serwowane są żydowskie potrawy m.in.: gęś pieczona, kugiel, ryba, ciulent. Trwają występy zespołów klezmerskich, prezentacje
dzieci i młodzieży chmielnickich szkół oraz pokazy tańców żydowskich.
Chmielnickie Centrum Kultury
ul. Starobuska 10, 26-020 Chmielnik, tel. 041 354 23 97
www.chmielnickie.ck.prv.pl

Święto Śliwki

Zwykle w ostatniej dekadzie sierpnia śliwka staje się prawdziwą gwiazdą w Szydłowie. To wokół niej i na niej koncentruje się zainteresowanie publiczności oraz odbywające się wówczas na dziedzińcu Zamku Kazimierzowskiego prezentacje, konkursy i koncerty. Szydłów jawi się jako stolica polskiej śliwki. Promocji owoców, które stały się symbolem gminy, pomaga włączone w Dni Szydłowa – Święto Śliwki. Śliwki świeże i suszone, przetwory śliwkowe i wykonana według starej receptury szydłowska śliwowica, rozsławiają miasto i region. Na uczestników festynu czeka wiele atrakcji: degustacja śliwek i przetworów śliwkowych, pokaz starodawnego suszenia owoców „na laskach”, wystawy sprzętu sadowniczego, środków ochrony roślin oraz kiermasze rękodzieła ludowego i koncerty gwiazd estrady.
Urząd Gminy w Szydłowie
ul. Rynek 2, 28-225 Szydłów
tel. 041 354 51 25
www.szydlow.pl

Informacje zaczerpnięte z przewodnika Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. 

Fot. wikipedia.pl 

Dodane: 20.08.09 | Odsłony: 716

Komentarze użytkowników

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie