Nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi Szkoły Podstawowej nr 11 nie wyrażają zgody na przeniesienie ZSZ nr 3 do budynku Gimnazjum nr 3

10767.nsmed

Do naszej Redakcji wpłynęło pismo, które zostało wystosowane do prezydenta miasta Marka Materka przez nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi Szkoły Podstawowej nr 11 w sprawie przeniesienia Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 z ulicy Szkolnej do budynku gimnazjum przy ul. Leśnej. Poniżej jego treść: 

Grono Pedagogiczne oraz pracownicy administracji i obsługi Szkoły Podstawowej nr 11 im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Starachowicach nie wyrażają zgody na przeniesienie Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 do budynku Gimnazjum nr 3.

1. Budynek obecnego Gimnazjum nr 3 powstał jako rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 11 w celu stworzenia optymalnych warunków do nauki uczniów szkoły podstawowej  - z pracowniami przedmiotowymi i zapleczem sportowym. Powstała wtedy możliwość rozdzielenia dzieci kl. 0 – III i IV – VIII. Obecnie jest szansa na to, aby nasza szkoła stała się nowoczesną szkołą podstawową z klasopracowniami i z profesjonalnym zapleczem sportowym. 

W bieżącym roku szkolnym prowadzone są innowacje pedagogiczne z wychowania fizycznego: koszykówka dziewcząt, piłka siatkowa chłopców. Cieszą się one dużym zainteresowaniem naszych uczniów i mogą być podstawą do tworzenia klas sportowych.

Powrót i zagospodarowanie przez Szkołę Podstawową nr 11 budynku Gimnazjum nr 3 daje gwarancję zapewnienia wysokich standardów nauczania, jednozmianowości, która jest bardzo korzystna dla uczniów, oddzielenie dzieci młodszych od starszych w celu utrzymania bezpieczeństwa.

2. Budynek Gimnazjum nr 3 został przystosowany do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Od dwóch lat w naszej szkole funkcjonują klasy integracyjne. Uczniowie tych klas na poziomie II etapu edukacyjnego będą mogli korzystać z dostosowań wprowadzonych w tym budynku (toalety dla niepełnosprawnych, podjazdy, sala do ćwiczeń rehabilitacyjnych itp.)

3. Uczniowie klas V – VIII korzystają i będą mogli w dalszym ciągu korzystać z dobrze wyposażonych klasopracowni – biologicznej, chemicznej, fizycznej, geograficznej - które są nam niezbędne i do których pomoce dydaktyczne zostały zakupione z finansowych zasobów gminnych, nie powiatowych. Takie rozwiązania zdobyły uznanie kontrolera Najwyższej Izby Kontroli, który podkreślił, że szkoła jest bardzo dobrze przygotowana do reformy oświaty.

4. Przeniesienie Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 do budynku Gimnazjum nr 3 spowoduje utrudniony lub niemożliwy dostęp do zaplecza sportowego - hala i boiska, które również zostały sfinansowane z budżetu gminy, a nie powiatu. W przypadku, gdyby zaistniała możliwość skorzystania z hali sportowej dochodzić będzie do sytuacji, że w tym samym czasie będą tam przebywać dzieci i osoby pełnoletnie (wejście na halę prowadzi przez teren szkoły podstawowej). Problem „mieszania się” uczniów obu szkół powstanie też w sytuacji korzystania uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 ze stołówki i kuchni w szkole podstawowej. Jest to niekorzystne ze względów wychowawczych i zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym.

5. Pozostawienie Szkoły Podstawowej nr 11 w tzw. starym budynku może spowodować ciasnotę na korytarzach, zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa uczniów i narażanie ich na dwuzmianowość, kontakt z uczniami pełnoletnimi, obniżenie standardów nauczania biologii, fizyki, geografii, wychowania fizycznego (brak dostępu do klasopracowni i hali sportowej).

6. Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych dojeżdżają do szkoły własnymi samochodami. Spowoduje to wzrost natężenia ruchu drogowego w okolicy, zwiększoną wypadkowość i brak miejsc postojowych dla mieszkańców osiedla, rodziców dowożących dzieci i pracowników szkoły.

Podsumowując przedstawione argumenty uważamy, że niemożliwe jest całkowite oddzielenie obydwu szkół – podstawowej i zawodowej. Uczniowie będą spotykali się na korytarzach, w toaletach, na boiskach, w hali sportowej, w drodze do i ze szkoły.

Problemy wychowawcze uczniów dorosłych  mają inny wymiar niż problemy dzieci młodszych. Wiemy o tym zarówno my, pedagodzy jak i rodzice naszych dzieci. Młodsi uczniowie mogą być narażeni na niewłaściwe zachowanie uczniów dużo starszych od siebie.

Popieramy stanowisko Grona Pedagogicznego Zespołu Szkół Zawodowych nr 3. Taka zamiana jest niekorzystna dla obydwu szkół. Mamy wielkie obawy, że negatywnie wpłynie ona na wizerunek naszej szkoły i odbije się na rekrutacji do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych.

Panie Prezydencie!

Apelujemy o przeanalizowanie przedstawionych argumentów. Jako nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 11 mamy swoje propozycje na zagospodarowanie budynku po Gimnazjum nr 3, które chętnie przedstawimy w trakcie merytorycznej i partnerskiej dyskusji.

Z poważaniem Grono Pedagogiczne Pracownicy administracji i obsługi Szkoły Podstawowej nr 11 im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego w Starachowicach 

Informacja nadesłana

***

Poprzednie artykuły:

Zespół Szkół Zawodowych nr 3 ze Szkolnej na Leśną?

Będą przenosiny szkół? ZSZ nr 3 z ulicy Szkolnej na Leśną. LO III z ulicy Glinianej na Osiedle Południe

Grono Pedagogiczne oraz pracownicy administracji i obsługi Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 mają obawy, co do zmiany lokalizacji szkoły

Na obawy pracowników i nauczycieli ZSZ nr 3 odpowiada prezydent Marek Materek

Stanowisko Zarządu Powiatu w sprawie zmiany lokalizacji III Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach

Rodzice ze Szkoły Podstawowej nr 11 wyrażają kategoryczny sprzeciw wobec planów przeniesienia ZSZ nr 3 z ul. Szkolnej do budynku Gimnazjum nr 3 przy ul. Leśnej

Dodane: 12.12.18 | komentarze (5)
Tagi:

Komentarze użytkowników

zatroskany | 2018-12-13 06:43:53 napisał(a):

Brawo! zabrali głos - w naszym mieście to akt odwagi! Naturalnym i oczywistym jest powrót budynku dydaktycznego do rodzimej szkoły SP 11, tym bardziej, że jest on kompleksowo wyremontowany, przystosowany dla uczniów niepełnosprawnych, wyposażony w sprzęt i pomoce dydaktyczne, właśnie do etapu szkoły podstawowej. Trudno zrozumieć działania władz zmierzające do wtłoczenia uczniów do starego budynku, w którym się przecież nie mieszczą i na co dzień korzystają z gimnazjalnych pracowni oraz sali gimnastycznej. Dziwi również fakt, że w sytuacji kiedy uczniowie w jedenastce mają fatalne warunki do przebierania się(dwa ciasne pomieszczenia na 450 uczniów), szatnie w gimnazjum stoją w większości puste i robi się z nich urzędowe magazyny. Podzielam obawy nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły, że działania te negatywnie wpłyną na wizerunek szkoły i odbije się to negatywnie na rekrutacji . Jeśli weźmiemy po uwagę już „ciche” przekazanie szkolnej sali gimnastycznej MOSIR, należałoby się zastanowić, czy w zamyśle pomysłodawcy nie jest w przyszłości likwidacja SP 11, bo na pewno nie jej rozwój. STOP!

Slawomir | 2018-12-13 08:00:22 napisał(a):

Gdzie jest rozum przenosić do dzieci dorosłych ludzi. Już z gimnazjum były problemy a teraz jeszcze szkołę średnią. A czym chce ich M.M. dowodzić do tych szkół jak tabor Ś.P. MZK w rozsypce i nowe autobusy to tylko te 3 "hybrydy" 15letnie.
Za staw przenieść obydwie szkoły tam będzie pusty budynek. I jak będą św licea to wiekowo nie bedzie nikomu przeszkadzać. No chyba ze ta szkołą za stawem już komuś obiecana tak jak stadion.

obserwator | 2018-12-13 11:50:09 napisał(a):

I bardzo dobrze, że bronicie dobra dzieci. Tej władzy ze szczególną starannością należy patrzeć na ręce, gdyż jej działania są bardzo chaotyczne i bardzo często bezsensowne.

aa | 2018-12-13 14:55:41 napisał(a):

Popieramy rodziców i pracowników. Walczcie o dobro waszych dzieci

Aaaa | 2018-12-13 20:30:06 napisał(a):

Tylko po to żeby sprzedać stadion żydowi który zniszczy kolejna historie Starachowic obudźmy się żebym nie było za pozno bo z tego co wiadomo to zostanie wszytko wyprzedane za pół darmo bo chcą się wzbogacić naszym kosztem pozdrawiam

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie