Niebezpieczne przejścia dla pieszych w Starachowicach powinny być „aktywne”

9162.nsmed

Ostatnio w Starachowicach zostały zainstalowane dwa aktywne przejścia dla pieszych. Jedno na ul. Konstytucji 3-go Maja obok poczty, drugie na ul. Jana Pawła II w okolicy Szkoły Podstawowej nr 13.

Na październikowej sesji Rady Miejskiej, radni zwracali uwagę i kierowali wnioski do prezydenta z prośbą o wykonanie takich instalacji jeszcze na wielu innych niebezpiecznych przejściach dla pieszych. Radny Krzysztof Różycki mówił m.in. o przejściu na Alei Armii Krajowej obok Galerii Skałka. Radny Marcin Sowula monitował o poprawienie bezpieczeństwa na przejściu na Majówce obok Biedronki oraz na ul. Kopalnianej - gdzie w pobliżu kończy się ogrodzenie Szkoły Podstawowej nr 12. Prezydent też wymienił kilka lokalizacji, m.in. na ulicy Radomskiej. 

Prezydent Materek poinformował, że za Aleję Armii Krajowej odpowiada Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Gmina może aplikować o środki na dofinansowanie tylko na drogi, które ma we władaniu. - Jestem bardzo otwarty w tej kwestii, aby starachowicka policja i Straż Miejska wytypowały najbardziej niebezpieczne przejścia, abyśmy w przyszłym roku mogli aplikować o pieniądze na wykonanie 6 aktywnych przejść - powiedział Materek. Zdaniem radnego Krzysztofa Różyckiego wypadki zdarzają się coraz częściej, a proszenie i apelowanie do wyższych instancji to za mało. Głos zabrał także komendant policji Paweł Szczepaniak. - Policja prowadzi analizy wszystkich zdarzeń i wnioskuje własnymi kanałami do odpowiednich zarządców dróg. Ten temat jest traktowany priorytetowo - powiedział komendant. - Możemy wykonać aktywne przejścia dla pieszych za naszych partnerów wyższego rzędu, którzy zarządzają niektórymi drogami w mieście. Możemy udzielić pomocy finansowej czy rzeczowej województwu, ale to państwo radni musicie o tym zdecydować - wyjaśniał prezydent. - Mam rozwiązanie - powiedział radny Sylwester Kwiecień. - Zaniechajmy upiększania miasta, a przekażmy te środki na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. A wyższe instancje niech się zajmą upiększaniem. W przyszłym roku skończmy z kwiatkami, a pomyślmy nad wydatkami na bezpieczeństwo - mówił. 

Tymczasem na przejściu dla pieszych na Alei Armii Krajowej, w okolicy Galerii Skałka we wtorek 31 października br. w godzinach porannych doszło do kolejnego potrącenia. Jak powiedziała oficer prasowy z KPP Starachowice Monika Kalinowska, ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 67-letni kierowca Renault, potrącił na pasach 77-letnią kobietę, która z urazami trafiła do szpitala. Kierowca był trzeźwy, poszkodowana również. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy i teraz sprawą zajmie się sąd powiedziała Kalinowska.

Podczas konferencji prasowej we wtorek 31 października br. prezydent Materek powiedział, że będzie prosił radnych, aby w przyszłorocznym budżecie ujęli wydatek kilkunastu tysięcy złotych na poprawę bezpieczeństwa na tym przejściu dla pieszych, jeśli Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich nic nie zrobi w tej kwestii. 

Natomiast Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w odpowiedzi na pismo starachowickich urzędników w sprawie wykonania aktywnego przejścia w tym miejscu, odpisał, że tworzenie aktywnych przejść, tam gdzie nie są one potrzebne, może spowodować, iż kierowcy przestaną zwracać uwagę na standardowe oznakowanie przejść dla pieszych: „Aktywne znaki D-6 stosuje się przy przejściach dla pieszych, które z racji ich lokalizacji wymagają, aby mogły być zauważone odpowiednio wcześniej przez kierującego pojazdem np. poza obszarem zabudowanym z ograniczoną widocznością  przejścia, przy szkołach lub ze względu na wyższą dopuszczalną prędkość poruszania się pojazdów na drodze. Stosowanie sygnalizacji ostrzegawczej w postaci aktywnych znaków D-6 winno być realizowane z dużą rozwagą aby nie doprowadzić do deprecjacji zastosowanego elementu bezpieczeństwa ruchu. Zastosowanie aktywnych znaków na przejściach dla pieszych na niewielkiej odległości spowoduje, że kierujący pojazdami przestaną traktować przedmiotowe miejsca jako te, które wymagają szczególnej uwagi.” 

Kursywa za: ŚZDW

Dodane: 02.11.17 | Odsłony: 468 | komentarze (9)

Komentarze użytkowników

Jasiu | 2017-11-02 08:34:05 napisał(a):

to aktywne światło wczoraj wieczorem na ulicy Konstytucji 3 Maja , jakos nie " mrugało"strażoki miejskie powinni sprawdzać te światła i interweniować gdzie trzeba.

krajan | 2017-11-02 08:48:53 napisał(a):

Juz były 3 potrącenia w tym miejscu ostatnio, w tym jedno gdzie zginął człowiek. Oby nie skonczyło sie na gadaniu.

Przejście na Konstytucji się psuje. Gdy ktoś wchodzi na pasy od poczty, nie działa! Gdy ciemno, masakra bo nic nie widać że ktoś idzie. Strasznie tam ciemno a piesi już idą na pewniaka. Zaczyna świecić gdy ktoś schodzi z jezdni od strony zielarni. Chyba czujnik od strony poczty nie działa.

jak kura pazurem | 2017-11-02 11:16:26 napisał(a):

i Kwiecień ma racje....

Matka Starachowiczanka | 2017-11-02 11:44:33 napisał(a):

Na tym przejściu powinna być sygnalizacja świetlna żeby piesi musięli nacisnąć przycisk żeby zrobiło sie dla nich zielone
Tam jest bardzo duży ruch i takie światła by się przydały

bond | 2017-11-02 13:59:59 napisał(a):

Nie kilkanaście tysięcy złotych na jakieś światełka, tylko nakaz jazdy w prawo dla wyjeżdżających z Galerii. Nie będzie się tworzył korek przed Galerią i przez przejście będą przejeżdżać kierowcy widzący pieszych z daleka i na wprost.

Pieszy | 2017-11-03 13:21:27 napisał(a):

W rynku wychodząc na niektore pasy nie widać jadacych aut. Bo samochody stojące na chodniku zaslaniaja. Czy nie da się tam postawić jakiś słupków żeby nic nie zaslanialo widoczności? Mozna latwo tam wpasc pod samochod. Mało brakowalo by mnie potrącił samochód na pasach. Wychodzac zza zaparkowanych aut nic nie widać. Troche pospiechu i byłoby nieszczęście. Kierowca też nie widzial najwidoczniej bo wyhamowal juz na pasach. Przy pasach kolo Krawczyka i przy spółdzielczym powinny być zakazy parkowania. Tam dochodzi do takich sytuacji bardzo często.

kierowca | 2017-11-03 13:48:44 napisał(a):

Brak miejsc do parkowania szczególnie w okolicach Rynku jest największą bolączka tego miasta. Pusty przez większość roku betonowy plac i mnóstwo samochodów wokół bez możliwości zatrzymania się. Rynek to jeden z większych bubli tego miasta.

Pusty plac to zabytek | 2017-11-03 14:05:09 napisał(a):

Problem w tym że ludzie chcieliby niemal wjechać do sklepu bo tak wygodniej. Betonowy plac nie może być parkingiem ponieważ to serce rynku w dodatku miejsce upamiętniające. Jaki to problem zaparkować przy dworcu lub pod kamienną i przejść te parę metrów? Przy pasach powinny być słupki. Ten plac jest bardzo ładny i przemyślany. Jest w jego projekcie zapisana historia okolic. Większość widzi tylko beton a to genialny projekt tylko trzeba trochę się wysilić aby rozczytac. Geologia, kamienie naturalne z różnych miejsc i okresów. Nazwy miejscowości powiązane z miastem. Tropy dinozaurów itd. Plac rynku to opowieść i kawał historii.

kierowca | 2017-11-03 18:01:39 napisał(a):

zabytki powinny znajdować się w muzeum. Rynek to miejsce użytkowe, to plac handlowy. Licząc wiele sklepów wokół, to największy market w Starachowicach. To nie problem, że ludzie chcą zaparkować jak najbliżej sklepu, to dziś norma wymuszona tempem życia. Kiedyś mieliśmy, albo nie mieliśmy telefony stacjonarne, dziś mamy komórki i ciągle się spieszymy. Dla skansenu z dinozaurami i kamieniami z różnych miejsc i okresów lepszym miejscem byłoby muzeum lub skwer w parku, a nie Rynek!

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie