Niedzielski: kategoryczny brak akceptacji dla szczepień poza przyjętymi zasadami

14179.nsmed

Wyrażamy kategoryczny brak akceptacji dla szczepień niezgodnych z ustalonymi regułami - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do dodatkowych szczepień przeprowadzonych w WUM. Zapowiedział w związku z tym kontrolę w szpitalu uniwersyteckim.

Warszawski Uniwersytet Medyczny poinformował w czwartek, że z puli dodatkowych 450 dawek szczepionek, które niezależenie od etapu zerowego szczepień obejmującego personel medyczny otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych i które musiały być wykorzystane do końca roku, zaszczepił m.in. 300 pracowników szpitali WUM oraz grupę 150 osób obejmującą rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM, w tym 18 znanych postaci kultury i sztuki, które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień.

Minister zdrowia podczas konferencji prasowej w piątek skrytykował decyzję dotyczącą kryteriów dodatkowych sczepień w WUM. "Były one błędne, nietrafione i w żaden sposób nie przyczyniły się do promocji szczepień, tylko raczej budowania poczucia, że istnieje jakaś uprzywilejowana grupa" - podkreślił Niedzielski.

"Chcemy wyrazić kategoryczny brak akceptacji dla sytuacji, kiedy szczepienia są wykorzystywane niezgodnie z naszymi ustalonymi regułami. Absolutnie nie akceptujemy takiej postawy, kiedy szczepienie jest wykorzystywane dla pewnych osób, które są wybrane według klucza ustalonego przez nas wspólnie, tylko według jakichś kryteriów uprzywilejowania, które narzucają lokalni dyrektorzy jednostek leczniczych, czy inne osoby odpowiedzialne na miejscu w szpitalach za proces szczepienia" - powiedział Niedzielski.

Viva UbezpieczeniaReklama

Minister zdrowia poinformował też, że poprosił prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o przeprowadzenie szczegółowej kontroli w jednostkach związanych z WUM. Jak dodał kontrola ma rozpocząć się w poniedziałek 4 stycznia. "Podczas tej kontroli zweryfikujemy, jakie osoby zostały zaszczepione, tzn. ile szczepionek zostało wykorzystane na szczepienie medyków (...) i przeanalizujemy również, czy osoby zaszczepione poza personelem medycznym rzeczywiście były zaszczepione w ramach wykorzystywania pewnych nadwyżek" - dodał Niedzielski.

Zwrócił przy tym uwagę, że wyjątki od podstawowej zasady kolejności szczepień zostały bardzo konkretnie sprecyzowane. Jak podkreślił, dopuszczono do szczepienia ewentualnie pacjentów, którzy są w danym szpitalu węzłowym albo członków rodzin pracujących lekarzy. "Jeżeli te kryteria nie zostaną spełnione będę oczekiwał, że rektor WUM wyciągnie konsekwencje wobec osób, które podjęły te decyzje" - wskazał szef MZ.

Niedzielski zapewnił też, że rząd będzie robił wszystko, żeby jedynymi uprzywilejowanymi grupami były te, które są najsłabsze i najbardziej narażone na ryzyko zarażenia.

O dodatkowej puli dawek, odrębnej wobec etapu zerowego szczepień, WUM informował już w środę. "Pomimo zrozumienia dla korzyści ze szczepień przeciw COVID-19 wiele osób wyraża obawy co do bezpieczeństwa szczepionek. Tym większą rolę odgrywa udział naszej społeczności w promowaniu akcji szczepień. Zgodnie z sugestią NFZ szczepieniami w dniu dzisiejszym objęto też szereg osób ze świata kultury m.in. aktorów, kompozytorów, reżyserów, którzy będą promować w Polsce ideę szczepień przeciw COVID-19" - czytamy w zamieszczonym na stronie WUM komunikacie.

Komentarze na temat szczepień osób, które nie są pracownikami ochrony zdrowia, wywołała m.in. informacja o zaszczepieniu się byłego premiera, europosła SLD Leszka Millera. O zaszczepieniu przeciw COVID-19 poinformowała też aktorka Krystyna Janda. (PAP)

Autor: Mateusz Mikowski

mm/ mhr/

Artykuł: PAP (licencja)

Dodane: 02.01.21 | Odsłony: 617 | komentarze (20)
Tagi:

Komentarze użytkowników

co | 2021-01-02 12:24:37 napisał(a):

Co na to pan kaleta który złamał prawo i jako nie lekarz polecił się zaszczepić. Jakie konsekwencje wyciągnie starosta bo to przecież przestępstwo, kiedy zostanie odwołany?

master of chaos | 2021-01-02 13:24:54 napisał(a):

Dyrektor szpitala pracuje w starachowickim szpitalu i ma kontakt ze wszystkimi pracownikami szpitala. Dlaczego nie miałby się zaszczepić?

Głupota | 2021-01-02 14:18:16 napisał(a):

Minister zdrowia zamiast martwić się o to aby jak najwięcej osób się zaszczepiło bawi się w detektywa i bada kolejność szczepień.Tak to jest kiedy zamiast lekarzy tępy urzędnik decyduje o ilości zgonów w kraju ...

wilk | 2021-01-02 15:34:26 napisał(a):

Pierwsza dostawa szprycy to ulepszone,poświęcone placebo dla wybranych.Doktor J.Mengele dobrze wiedział że medycy nie będą się chcieli szprycować nie sprawdzonym płynę.Woda poświęcona nieszkodliwa.

rm | 2021-01-02 18:29:39 napisał(a):

Pan dyrektor ma kontakt z wyszkami pracownikami ?? Kto to pisał chyba on sam jest to jeden z gorszych dyrektorów jakich widział ten szpital i to miasto!!!!!!

Do wilk | 2021-01-02 20:05:18 napisał(a):

Nie szczep się to ja będę mógł wcześniej. Bo zrobię to jak tylko będzie taka możliwość

mieszkaniec | 2021-01-03 13:41:22 napisał(a):

42% społeczeństwa wyraża chęć zaszczepienia się.Do kraju dotarło ponad 300 tys. szczepionek,zostało zaszczepionych ~50 tys. obywateli,w tym z grupy ,,0"~ 30 tys.-personel medyczny. ~20 tys ?? Ważne w tym wszystkim jest to ,aby szczepionki które docierają do naszego kraju ,nie leżały w magazynach ,tylko jak najszybciej dotarło do osób które się chcą szczepić,a jest ich miliony,także służby do tego powołane do roboty.

Do wilk | 2021-01-03 14:05:02 napisał(a):

Serdecznie współczuję.

c.d. | 2021-01-03 14:37:24 napisał(a):

miesiąc styczeń -pokaże ,jak będzie z płynnością tych szczepień.Na dzień 1.stycznia 2021 mamy w kraju ~310 tys.dawek szczepionki,następne 300 tys.za 4 dni ,w ciągu tygodnia zużyto ~ 50 tys dawek szczepionki.
W styczniu będą nowe szczepienia, oraz wizyta pacjentów po do szczepienie drugą dawką. Oby nie wyszło ,że wydolność systemu szczepień to ~150-200 tys/m-c,a chętnych ml.

tomasz | 2021-01-03 16:15:11 napisał(a):

szkoda że Kaczyński się nie zaszczepił poza kolejnością.
Wylali by go z pisu jak tego faceta z Opatowa i wtedy po pisie :-)

wilk | 2021-01-03 17:36:45 napisał(a):

Życzę miłych chwil po szprycy oraz zdrowia.

Do wilk | 2021-01-03 17:51:47 napisał(a):

Zycze poprawy zdrowia psychicznego, ale mam wątpliwości czy sie spełni.

handlowiec | 2021-01-03 21:35:59 napisał(a):

to i tak pikus z tym co zobaczycie niedlugo na sklepowych półkach. jak zobaczycie nowe ceny towarow po wszystkich podwyzkach i podatkach to te pisowskie podwyzki na nic wam sie zdadza. dostaniecie 200zl brutto a stracicie 500zl. zanim doczekacie sie na szczepionki to wyladujecie pod wiaduktem. pozdrawiam

Ciekawe | 2021-01-04 08:42:00 napisał(a):

Ciekawe jakie ma zdanie minister Niedzielski na temat licznych afer PiS-u m.in.przemielenia bezmyślnie setek milionów złotych na tzw. "szpitale polowe" , zaginionych bezpowrotnie respiratorów od handlarza bronią czy bezużytecznych maseczek sprowadzonych przez Pinokia z Chin ? Ta medialna zadyma na temat nielicznej grupy zaszczepionych osób ma przykryć choćby na chwilę te wszystkie brudy rządzących aktualnie Polską ...

mieszkaniec | 2021-01-04 10:05:31 napisał(a):

dziś do Polski dotarła następna partia szczepionki w ilości 360tys.dawek ,także łącznie do kraju dotarło 670tys dawek,które wyniku umowy pomiędzy Unią Europejską ,a producentem Polska dostaje przydział z ogólnej puli.Z tego co piszą w internecie NASZ KRAJ NA DZIEŃ DZISIEJSZY WYKONAŁ ~60TYS SZCZEPIEŃ.Zachowując proporcje użycia dawek1/2 można zaszczepić dziś ~330tys obywateli.Tak mi się wydaje z obserwacji poczynań ministerstwa zdrowia,że problem nie leży w tym ,że ktoś złamał procedurę kolejności szczepienia grup-kilkanaście dawek celebryci ,politycy z pierwszych stron gazet,(to jest naganne,ale chyba nie najważniejsze) obawiam się czego innego obym się mylił ,że U.E. wstrzyma kolejne dostawy do czasu wykorzystania tych które już mamy w kraju. Brakuje informacji takiej jak przy wykrywaniu wirusa każdego dnia tj.ile mamy dawek do szczepienia w danym dniu, ile osób zaszczepiono w danym dniu w skali kraju,pozwoli to zwykłemu Kowalskiemu obliczyć kiedy ewentualnie może liczyć na szczepienie,czy za pare m-c ,czy może lat

kombinatorstwo to cecha ludzi upadłych | 2021-01-04 11:28:45 napisał(a):

Wyć ,skamleć,przebierać nóżkami a karawana idzie dalej.Wyobraźmy sobie tylko co by było jakby rządziła totalna opozycja.Az strach pomyśleć.

do przedmówcy | 2021-01-04 12:25:18 napisał(a):

Zajmij się wnikliwie przekrętami obecnej władzy, której tak wiernie służysz. Szczepionkowy bałagan ala PiS dopiero się zaczyna . Przypomnę, że nadal nie wiadomo , kiedy zostaną zaszczepieni przeciw grypie seniorzy , którzy zapisali się w zeszłym roku na ten zabieg. Przecież to organizują ci sami nieudolni ludzie więc jak ma być lepiej ..?

Er 18 | 2021-01-04 17:15:28 napisał(a):

Po co się tak emocjonujące?. Całe to ,,zamieszanie,, z celebrytami, to element kampanii propagandowej. Oczywiście nasz Dyrektor jest w tej socjotechnice porzytecznym głupkiem. Widzicie jak ludzie znani chcą się szczepić?. Wy teraz też będziecie chcieli?. Wyluzujcie proszę.

Er 18 | 2021-01-04 17:59:11 napisał(a):

https://youtu.be/L-zPEdD-5rc

mieszkaniec | 2021-01-04 18:54:46 napisał(a):

najważniejsze jest to, że szczepionka dostarczona do punktu szczepień w ciągu 120 godzin musi trafić do pacjenta ,gdyż w innym przypadku trafi do zlewu ,i tu jest rola służb aby jej nie zmarnować,reszta to pikuś

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie