Niesamowite znalezisko sprzed 250 mln lat. Czy to był prehistoryczny krokodyl?

16816.nsmed

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach wzbogaciło się o wyjątkowe znalezisko paleontologiczne - odcisk czaszki nowego, nieopisanego jeszcze rodzaju płaza z grupy kapitozaurów, sprzed 250 mln lat. 

Skamieniałość ta została znaleziona przez pana Karola Kwiatka, mieszkańca gminy Pawłów. Podczas przeglądania materiału skalnego, zakupionego pod budowę domu znalazca zauważył dziwne odciski. Zamieścił ich zdjęcia na forum paleontologicznym, na które zwrócili uwagę naukowcy z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie. Okazało się, że znalezisko to obiekt o dużej wartości naukowej, stąd został on przekazany w darze przez pana Karola Kwiatka do badań do Instytutu.  

Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce na wystawie paleontologicznej w muzealnym budynku Kotłowni dr hab. Tomasz Sulej, przedstawiciel Instytutu PAN w Warszawie, w obecności pana Karola Kwiatka – znalazcy skamieniałości i pana Pawła Kołodziejskiego – Dyrektora Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach przekazał w depozyt naszemu Muzeum ten wyjątkowy relikt –odcisk czaszki płaza z grupy  kapitozaurów - wymarłej grupy dużych płazów (do 6 metrów długości) znanych z całego triasu, wyglądem przypominających dzisiejsze krokodyle. Eksponat ten prezentowany jest na muzealnej wystawie paleontologicznej. 

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzin Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach i zobaczenia tego niecodziennego znaleziska paleontologicznego, odkrytego w Górach Świętokrzyskich.

Zobacz NAGRANIE z konferencji [kliknij].  

RemondisReklama 

Dodane: 04.12.22 | Odsłony: 561 | komentarze (4)

Komentarze użytkowników

arti | 2022-12-04 16:22:12 napisał(a):

czuję dowartościowanie przez naukowców którzy mówią że nie było nic wybuchło i zapełniło wszechświat -)brawo naukowcy a i jeszcze jedna moda na bajki dawno dawno temu / tak zaczynają się bajki/ kilka miliardów lat temu / to naukowa wiedza/

tomasz | 2022-12-04 17:26:32 napisał(a):

Do arti :
Lepsze bajki masz tam gdzie piszą że konie wyszły z mgły i tym podobne dyrdymały.

arti | 2022-12-05 09:08:08 napisał(a):

do Tomasz: widać że oglądałeś dom no cóż tej bajki też nie kupuje. ale zastanów się jak wielką trzeba mieć wiarę by wierzyć w to że nie było NIC to nic wybuchło i zapełniło wszechświat. to wiara wierzących w Boga przy tej wierze to coś niewielkiego

mukka | 2022-12-05 20:03:27 napisał(a):

@arti

nie ma żadnego boga

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie