Nieznajomość przepisów czy dyskryminacja.

467.th

Jak donosi naszej redakcji jedna z czytelniczek, nie wszystkie starachowickie firmy są uczciwe wobec kandydatów na pracowników, a nawet posuwają się do dyskryminacji. 
Otóż nasza czytelniczka – Pani Danuta W. chcąc podjąć pracę w prywatnej firmie produkcyjnej, skontaktowała się z jej przedstawicielem w celu uzyskania szczegółów dotyczących podjęcia ewentualnej pracy. Pierwszym pytaniem jakie zostało zadane Pani Danucie, było pytanie o jej wiek. Po odpowiedzi, że ma 53 lata przedstawiciel firmy odpowiedział, że w tej chwili zakład potrzebuje osób pracujących wyłącznie na trzecią zmianę, a przepisy unijne stanowią, że pracę w nocy mogą podejmować tylko kobiety, których wiek nie przekracza 50 roku życia. Pani Danuta przyjęła tą wiadomość, zdając sobie sprawę, że skoro takie są wymogi unijne, to nie ma żadnych szans na znalezienie pracy również w innym miejscu. Jednak za namową rodziny postanowiła zadzwonić do Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach, aby upewnić się czy rzeczywiście w Polsce istnieją przepisy zabraniające kobietom po pięćdziesiątce pracować w czasie ciągłym na 3 zmianę. W odpowiedzi urzędnik z Państwowej Inspekcji Pracy powołując się na ustawy jednoznacznie stwierdził, że o tym czy kobieta po pięćdziesiątce powinna pracować czy nie, może decydować wyłącznie lekarz, którego opinia może zabronić pracy w określonych warunkach, ze względu na stan zdrowia pracownika lub kandydata. Stanowczo również dodał, że postawa poszukującej kandydatek do pracy firmy jest dalece niewłaściwa, nazywając ją wprost dyskryminacją, a selekcja kandydatek ze względu na ich wiek jest zwyczajnie łamaniem prawa pracy. 
 
Redakcja portalu postanowiła znaleźć dla Państwa odpowiednie przepisy regulujące powyższą sprawę. Podajemy je Państwu ku pewności, aby nie dać się oszukać potencjalnym pracodawcom. W podobnych przypadkach, jak Pani Danuty należy pytać o dokładną podstawę prawną regulującą przepisy, na które powołuje się pracodawca, aby skonfrontować z rzeczywistością to co nam podaje. 

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych kobietom 
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 30 lipca 2002 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu prac wzbronionych kobietom. 

Jest niemal pewne, że w przypadku Pani Danuty firmie chodziło o znalezienie kandydatek młodych, na które można łatwo będzie wpłynąć oraz których wiek świadczy, że mogą okazać się bardziej wydajne. 
Oczywiste - o pracę bardzo trudno, ale nie należy ulegać wszystkim stwierdzeniom pracodawców, które celowo mogą wprowadzać kandydata w błąd. Kodeks Pracy jest równy dla wszystkich i każdy ma prawo powoływać się na jego regulacje. 
Podajemy Państwu numer telefonu do Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach 041 34-03-239

Fot. wikipedia.pl

Dodane: 09.06.09 | Odsłony: 739 | komentarze (2)

Komentarze użytkowników

urka | 2009-06-09 09:46:35 napisał(a):

za takie zachowania to jest sąd pracy i on to powinien załatwić

Marcin | 2009-06-09 13:10:22 napisał(a):

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule to - dyskryminacja. Że też się pracowadwcy nie boją tak kłamać...

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie