Nowy wóz dla Straży Pożarnej w Starachowicach

9281.nsmed

O nowy samochód ratowniczo – gaśniczy wzbogaciła się Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. W jego zakupie pomógł Powiat Starachowicki, który przekazał na ten cel prawie 100 tys. zł. Wóz będzie wszechstronnie wykorzystywany, począwszy od gaszenia pożarów - poprzez likwidację skutków wypadków drogowych i usuwanie zagrożeń chemiczno - ekologicznych.

Auto zostało zakupione w ramach rządowego programu modernizacji służb mundurowych. Kosztowało  blisko 1 mln, z czego prawie 100 tys. zł przekazał Powiat Starachowicki. Pozostałe pieniądze pochodziły z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a także Gminy Mirzec.

Jest to średni samochód ratowniczo - gaśniczy na podwoziu MAN TGM.

Pojazd posiada nowoczesną zabudowę strażacką opartą na kompozytach w kieleckiej firmie "Stolarczyk", ponadto zbiornik wody o pojemności 4600 litrów, podczas gdy jego poprzednik miał zbiornik o pojemności 2500 litrów. Umożliwi to prawie dwukrotnie dłuższe podawanie środka gaśniczego bez zasilania z zewnątrz. Auto wyposażone jest również w bardzo wydajną autopompę o wydajności 4000 litrów wody na minutę. Napędza je silnik wysokoprężny o pojemności 7 litrów i mocy 341 koni mechanicznych. Masa całkowita samochodu wynosi 14 ton. Jego załogę stanowi 6 osób: dowódca, kierowca i 4 strażaków.

Oficjalne przekazanie pojazdu nastąpiło 30 listopada br. w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, w obecności Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, gen. Leszka Suskiego, Wojewody Świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek oraz Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, st. bryg. Adama Czajki. Dokonał tego Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Błaszczak. 4 grudnia br. wóz został uroczyście zaprezentowany przez Komendanta Powiatowego PSP w Starachowicach, st. bryg. Wiesława Ungiera w obecności Starosty Starachowickiego Danuty Krępy i Posła na Sejm, Krzysztofa Lipca.

Samochód będzie miał wszechstronne zastosowanie - począwszy od gaszenia pożarów - poprzez likwidację skutków wypadków drogowych i usuwanie zagrożeń chemiczno – ekologicznych.

- Chociaż chcielibyśmy, żeby niebezpiecznych zdarzeń z udziałem ludzi było jak najmniej, to – jak pokazuje życie – w każdym miesiącu czy roku, zdarzeń takich jest bardzo dużo. Wówczas liczy się dobry sprzęt, umiejętności i szybkość działania – mówiła starosta Danuta Krępa, która jest przekonana, że nowy nabytek wesprze strażaków w codziennej służbie.

Poseł Krzysztof Lipiec podkreślał, że jest jego zakup był możliwy dzięki funkcjonowaniu dobrego programu modernizacyjnego służb mundurowych.

Ten rok, podobnie jak i poprzedni okazał się bardzo owocny dla naszej straży.

- W ramach środków z Narodowego Funduszu  Ochrony Środowiska zmodernizowany został budynek komendy. Na początku roku jednostka otrzymała łódź, a dzisiaj wóz. To dobre inwestycje na terenie powiatu - ocenił poseł, który jest przekonany że do naszej jednostki trafią jeszcze nie jedne pieniądze.

Info: powiat.starachowice.pl


 Reklama

Dodane: 05.12.17

Komentarze użytkowników

Pajacyk | 2017-12-05 11:40:51 napisał(a):

Samochód kupiony z pieniędzy podatników!
W takich sytuacjach politycy powinni mieć zakazane fotografować się na jego tle!

sylwia | 2017-12-06 07:32:55 napisał(a):

Jacy politycy? poplecznicy i Starachowicki wataszka

? | 2017-12-06 19:52:59 napisał(a):

a gdzie ksiundz z kropidłem?

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie