Obchody w Starachowicach 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego

9288.nsmed

Władze powiatu uczciły 150. rocznicę urodzin ojca polskiej niepodległości, Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wpisując się w szereg uroczystości, jakie odbywały się w kraju 5 grudnia br., złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości w Starachowicach.

Wielki patriota i mąż stanu. Założyciel Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, naczelny wódz Armii Polskiej, pierwszy Marszałek Polski, Naczelnik Państwa i  premier. Człowiek, dzięki którego determinacji i wyjątkowym umiejętnościom, możliwe stało się odzyskanie niepodległości, po 123 latach niewoli. Marszałek Józef Piłsudski. To właśnie jego, 150. rocznicę urodzin obchodzono 5 grudnia br. w całym kraju, również w Starachowicach. Uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Niepodległości, z inicjatywy Starosty Starachowickiego Danuty Krępy. Uczestniczył w nich poseł na Sejm Rzeczpospolitej Krzysztof Lipiec. Władze powiatu reprezentowane były przez starostę Danutę Krępę, której towarzyszyły Członkinie Zarządu Powiatu: Monika Nowak oraz Dorota Nowakowska –Boska. Obecny był również Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Starachowicach, Tomasz Andrzejewski.

- Świadczy to o tym, że losy Ojczyzny są bliskie waszemu sercu, a Wasi nauczyciele i wychowawcy prowadzą Was w dobrym kierunku – mówiła w swym wystąpieniu. Bo właśnie młodzież, co podkreślała starosta, będzie nieść dalej idee patriotyzmu, przekazując je  następnym pokoleniom. Dlatego tak ważna jest pamięć o ludziach, którym zawdzięczamy  niepodległość.

- Wódz Józef Piłsudski to wielka postać i wielki patriota, który może być wzorem dla nas wszystkich. Dziś nie potrzeba nam walczyć z bronią w ręku, bo mamy wolną Ojczyznę.  Mamy demokratyczny kraj, w którym czujemy się bezpieczni. Ale musimy pamiętać o tym, że niepodległość nie jest nam dana na zawsze, musimy ją pielęgnować i o nią zabiegać – mówiła starosta, przypominając też o rocznicy 100 –lecia odzyskania Niepodległości, jaką będziemy świętowali za rok.

- Myślę, że wszyscy tu zgromadzeni będziemy w sposób szczególny poczuwać się do udziału w tych wydarzeniach. Musimy dać z siebie wiele, by sprawić prezent naszej Ojczyźnie – przekonywała starosta.

Głos zabrał też poseł Krzysztof Lipiec, dla którego marszałek Józef Piłsudski stanowi niedościgniony wzór wielkiego patrioty i twórcy państwa polskiego.

- Mam nadzieję, że to dzisiejsze spotkanie umocni nas wierze, że warto dla Polski żyć i warto dla niej pracować – mówił poseł K. Lipiec. - Jesteśmy dumnym narodem w rodzinie wielu narodów. Musimy pamiętać wolność i niepodległość nie zostały nam dane na zawsze a zadane i musimy z tego zdać dzisiaj egzamin.

Po przemówieniach, złożono kwiaty i znicze pod Pomnikiem Niepodległości.

Całość zakończyło wspólne odśpiewanie Roty.

Źródło: Starostwo Powiatowe


 Reklama

Dodane: 06.12.17

Komentarze użytkowników

Matka Starachowiczanka | 2017-12-06 09:54:09 napisał(a):

I znowu przemówienia...kwiaty...pomniki...
Szkoda...
O wiele fajniejsza byłaby jakś inscenizacja
Taka jak kiedyś prezydent Bernatowicz zrobił na Szlakowisku
To była lekcja historii... a nie te przemówienia...kwiaty i znicze... :(

gość | 2017-12-06 14:40:05 napisał(a):

I czyżby w tym gronie był ktoś, kto nie sprzeciwia się kiedy uchwalane są nie konstytucyjne ustawy? Coś niebywałego!

Demokracja | 2017-12-06 15:22:44 napisał(a):

Jesteśmy tak durnie dumnym narodem, że ta duma niebawem spowoduje naszą izolację na całym świecie !!! Kłamstwo i obłuda to dominujące cechy tego towarzystwa !!!Zawracają Polskę na drogę dyktatury, której pozbyliśmy się wielkim wysiłkiem 27 lat temu !!! Prokurator stanu wojennego jest twarzą tych przemian !!! Ludzie obudźcie się zanim będzie naprawdę za późno !!!

Iga | 2017-12-06 15:53:18 napisał(a):

Piłsudski patriotą był, przyczynił się do odzyskania niepodległości przez Polskę.....ale nie we wszystkim trzeba brać z niego przykład o czym nasz poseł wiedzieć powinien. Kobieciarz, rozwodnik, nie przepadał za klerem i potrafił zignorować zamierzenia duchownych. A jeszcze był człowiekiem biorącym bezpośredni udział w walce na polu bitwy....o czym nasi przywódcy..nawet marzyc nie mogą

@gośc | 2017-12-08 08:34:46 napisał(a):

A ty gościu czytałeś kiedyś konstytucję?

Gość | 2017-12-08 08:53:37 napisał(a):

Obchody.... Spędzili jedna klasę ze szkoły a lipiec do nich przemawiał..? Bareja to mało. Żenada. Młodzież bardzo skorzystała... bo zerwali się ze szkoły.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie