Odwiedź cmentarz żydowski w Starachowicach i posłuchaj o historii ludzi. Zaproszenie

9164.nsmed

W Starachowicach kilka osób wpadło na pomysł i zawiązała się akcja społeczna, by zwiedzić cmentarz żydowski mieszczący się przy ulicy Bieszczadzkiej. Niedziela 5 listopada br. o godz. 11.00. Wstęp bezpłatny. 

W wydarzeniu utworzonym na Facebooku napisali:

Kochani! Spontanicznie i w niewielkim gronie powstał pomysł spotkania się w najbliższą niedzielę 5 listopada o godz. 11.00 na cmentarzu żydowskim w Starachowicach przy ul. Bieszczadzkiej. Wielu z nas nie miało okazji być w tym ważnym dla naszej tożsamości i lokalnej historii miejscu. Cmentarz jest ogrodzony i zamknięty, a jego usytuowanie przy lokalnej drodze sprawia, że to jakże istotne miejsce umyka po prostu naszej uwadze. Pomyśleliśmy, żeby to nadrobić. Wspólnie z Beatą i Maćkiem chcemy się spotkać w niedzielę na cmentarzu. Maciej Frankiewicz - wieloletni opiekun cmentarza i kustosz pamięci żydowskiej tradycji Wierzbnika i Starachowic - otworzy swoimi wielkimi kluczami furtę cmentarza i w swoim niepowtarzalnym stylu zaprosi nas do świata, którego już nie ma. Obiecał nam gawędę o cmentarzu, o ludziach obyczajach i o świecie, którego już nie ma. Niech to będzie okazja do poznania tego miejsca, odrobiny historii. Uczcimy pamięć zmarłych i pomordowanych Żydów, których w Starachowicach nie ma kto dziś opłakiwać... W tym roku minęła właśnie rocznica tragicznych wydarzeń zagłady Starachowickich Żydów. 75 rocznica. Weźcie ze sobą kamień i tak jak Żydzi połóżmy go na macewie - jako symbol. 

Dajcie znać swoim bliskim, przyjaciołom, znajomym. Może ktoś chętnie odwiedzi cmentarz. Wspólnie bądźmy w tym magicznym miejscu. Szalom!

Dodatkowe informacje u Piotra pod nr tel. 605 485 130, alter-star@gazeta.pl 

Link do wydarzenia na FB [kliknij]

Fot. Radosław Chochół

Dodane: 02.11.17 | Odsłony: 868

Komentarze użytkowników

olek | 2017-11-02 13:10:03 napisał(a):

a dlaczego cmentarz jest zamknięty na "wielki klucz"? dlaczego nie zadbać o to miejsce i uczynić jednym z miejsc pamięci w naszym mieście? wiele ludzi przybywa do muzeum przyrody, niech po drodze wstąpią i na nasz kirkut - w innym miastach cmentarze żydowskie są odnawiane, jeżdżą do nich wycieczki (np.w kazimierzu)

Antoni | 2017-11-02 14:10:26 napisał(a):

Jestm za, tylko szkoda że Zydzi, którzy przyjeżdzają i można ich spotkać w Rynku nie zainteresują się swoimi grobami, raczej oglądają kamienice.

do Antoni | 2017-11-02 15:51:18 napisał(a):

bo Żydzi tradycyjnie nie zajmują się cmentarzami. Sprzątanie grobów to niekoszerne zajęcie..

Anastazy | 2017-11-02 17:49:45 napisał(a):

A co Antoni tak się obawiasz? Masz coś za uszami? Kto ma się opiekować grobami? Przecież Żydów wymordowali a tych co ocaleli wygnaliśmy. To nasz obowiazek dbać o tę nekropolie. Jak jedziesz ma wschód to biadolisz nad zaniedbanymi polskimi nagrobkami. A tutaj jak pod okiem to się zrzuca na innych, tak? Olek, a bedziesz otwierał i zamykał cmentarz codziennie czekajac na te tłumy turystów i chetnych obejrzec cmentarz? Dzwoń do miasta

piotr | 2017-11-03 07:30:16 napisał(a):

a po co zamykać i otwierać cmentarz, nie może być otwarty? czy nasze cmentarze są zamykane na noc?

marta | 2017-11-03 07:38:35 napisał(a):

A gdzie Polska kultura? kto za to płaci ? co mnie to interesuje. TRZEBA SIĘ ZASTANOWIĆ CO SIĘ ROBI! Nie długo święto niepodległości 11.11
pytam jaką wiedzę posiada młode pokolenie??? Kto za tą żydowską kulturę płaci i po co i na co to komu???

X | 2017-11-03 09:26:43 napisał(a):

Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości i nie ma pra­wa do przyszłości.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie