Ogólnomiejska debata Młodzieży pn. „Młodzież mówi STOP wandalom!”

6288.nsmed

W ubiegłym tygodniu w Urzędzie miejskim w Starachowicach odbyła się debata młodzieży zorganizowana przez Młodzieżową Radę Miasta Starachowice oraz Zespół Zarządzający projektu „Starachowice – bezpieczne w praktyce!”.

Młodzież reprezentowała niemal wszystkie szkoły ponadgimnazjalne i gimnazjalne ze Starachowic. Obecny był także Samorząd Uczniowski ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach. Każda z uczestniczących w debacie szkół delegowała na spotkanie swoich przedstawicieli, którzy mieli okazję spotkać się z ciekawymi gośćmi, zapoznać z interesującymi materiałami, wymienić poglądy i wziąć udział w dyskusji.

Wśród zaproszonych przez młodzież ekspertów byli: Sylwester Kwiecień – Prezydent Miasta Starachowice, Andrzej Matynia – Starosta Starachowicki, Tomasz Chamera – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Starachowicach wraz z członkami Zespołu Prewencji Kryminalnej Starachowickiej KPP oraz insp. Jan Mameła – przedstawiciel Straży Miejskiej w Starachowicach.

Spotkanie prowadzili: Piotr Matla z Młodzieżowej Rady Miasta oraz Piotr Amborszczyk – koordynator projektu.

Młodzież zapoznała się z założeniami projektu „Starachowice – bezpieczne w praktyce!” a w szczególności z ideą kampanii STOP wandalom! Wielkie zainteresowanie, wrażenie i głębokie refleksje wywołał pokaz materiału operacyjnego z monitoringu miejskiego zaprezentowany przez Straż Miejską w Starachowicach oraz wyniki sondy ulicznej przeprowadzonej przez młodzież wśród mieszkańców miasta 2 tygodnie wcześniej.

Następnie młodzież zadawała szereg pytań do Prezydenta i Starosty oraz komendanta Policji. Wśród najczęściej poruszanych przez młodzież problemów były: „możliwość zwiększenia wymiaru kar dla wandali, kierowanie akcji informacyjnej nie do spokojnej młodzieży lecz do samych wandali, czy można zgłosić akt wandalizmu anonimowo, jak skorzystać ze znakowania roweru, dlaczego monitoring nie obejmuje swym zasięgiem całego miasta, itp.

Prezydent Sylwester Kwiecień wyraził zadowolenie z faktu rozumienia przez młodzież potrzeby włączenia się w działania mające na celu ograniczenie zjawiska wandalizmu. Wyraził również nadzieję, że w przyszłości wandalizm zostanie całkowicie wyeliminowany i nie będzie trzeba zamykać na spusty i klucze obiektów użyteczności publicznej w obawie przed ich zniszczeniem i dewastacją. Jako przykład podał kulturę i poszanowanie w korzystaniu z kompleksu sportowego ORLIK w pobliskim Kunowie, gdzie mieszkańcy tak wszystko szanują i o to dbają, że nie ma potrzeby niczego tam zamykać na klucze ani stawiać żadnych kamer.

Starosta Starachowicki Andrzej Matynia wspólnie z Prezydentem Miasta udzielili młodzieży odpowiedzi i wyjaśnień na interesujące ich zagadnienia. Pytali o potrzeby młodych ludzi, żeby wykorzystać tę wiedzę do lepszego dostosowania zadań publicznych do potrzeb młodzieży: atrakcyjne zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne, atrakcyjne i bezpieczne miejsca spotkań dla młodzieży, więcej zewnętrznych siłowni, itp.

Tomasz Chamera Zastępca Komendanta Powiatowego Policji i aspirant sztabowy Janusz Kowalewski odpowiedzieli na pytania uczniów, potwierdzili że istnieje możliwość wykonani zgłoszenia o przestępstwie czy akcie wandalizmu przy zachowaniu anonimowości przez zgłaszającego. Młodzież wymieniła poglądy z Policjantami na różne kwestie związane z bezpieczeństwem w mieście oraz co do odpowiedzialności karnej za wandalizm i chuligaństwo.

Młodzi ludzie zgłaszali miejsca dla nich niebezpieczne, zgłaszali potrzebę patrolowania lub objęcia monitoringiem tych miejsc.

Na zakończenie delegacjom szkół przybyłym na spotkanie podziękował w imieniu Młodzieżowej rady Miasta Starachowice jej Przewodniczący w VI kadencji – Damian Chochół.

Debata pn. „Młodzież mówi STOP wandalom !” stanowiła element kampanii społecznej będącej częścią projektu Starachowice – bezpieczne w praktyce!”.

Piotr Ambroszczyk - koordynator projektu, Urząd Miejski

Info: UM Starachowice

Dodane: 23.10.14 | Odsłony: 554

Komentarze użytkowników

kij w mrowisku | 2014-10-23 09:39:27 napisał(a):

wandalizm to żyć za 1200 zł

mieszkaniec wsi starachowice | 2014-10-23 12:27:54 napisał(a):

"Młodzi ludzie zgłaszali miejsca dla nich niebezpieczne, zgłaszali potrzebę patrolowania lub objęcia monitoringiem tych miejsc." A miasto, zamiast tych młodych ludzi posłuchać i zainwestować w nowe kamery, to wyrzuca kupę kasy w błoto na przenoszenie centrum monitoringu z KPP do urzędu... Coś mi się obiło o uszy, że za pieniążki przeznaczone na poprawę bezpieczeństwa remontują pomieszczenia w straży wiejskiej, żeby tam zrobić centrum monitoringu, a przecież pomieszczenie w KPP jest w dobrym stanie i nikt ich stamtąd nie wygania. Dlatego śmieszą mnie takie spotkania i konsultacje z młodzieżą, z mieszkańcami miasta itp., bo nic konstruktywnego dla miasta z nich nigdy nie wynika, tylko się przy okazji pan prezydent w mediach polansuje, a potem i tak robi co mu się podoba...

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie