Olimpijskie emocje [video]

8625.nsmed

Starachowicki turniej piłkarski Olimpiad Specjalnych przeszedł już do historii. Olimpijska rywalizacja na Stadionie Miejskim zakończyła się organizacyjnym sukcesem. W sportowej walce czwarte miejsce zajęła drużyna Arki Starachowice.

To było wielkie święto Olimpiad Specjalnych w Starachowicach. Nasze miasto po raz pierwszy w historii włączyło się do Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych i zorganizowało turniej piłkarski. Kilkugodzinna sportowa rywalizacja na Stadionie Miejskim w Starachowicach zakończyła się organizacyjnym sukcesem, a zespoły uczestniczące w turnieju w znakomity sposób spędziły swój czas na sportowej rywalizacji w duchu fair play, doskonałej zabawie, a przy okazji walce o najwyższe trofea w swoich kategoriach.

Środowa impreza sportowa w Starachowicach to bez wątpienia jedno z bardziej interesujących wydarzeń w kalendarzu imprez sportowych. Zarówno kalendarzu miejskim, wojewódzkim jak i ogólnopolskim. W ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w dwunastu województwach rozegranych zostało 14 regionalnych turniejów piłkarskich Olimpiad Specjalnych.

Turniej świętokrzyski został rozegrany w Starachowicach. Przez kilka godzin nasze miasto stało się „olimpijską stolicą” województwa świętokrzyskiego. Areną zmagań olimpijczyków był starachowicki stadion.

Idea olimpizmu

Już od wczesnych godzin porannych drużyny z całego województwa rywalizowały w Świętokrzyskim Turnieju Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych o zwycięstwa w swoich grupach. Tu jednak zwycięstwo nie było najważniejsze.

Dla olimpijczyków liczyła się możliwość udziału w wielkiej imprezie, walka na boisku o przysłowiowy każdy metr, ambitna gra, heroiczna postawa w każdym ze spotkań oraz duma z reprezentowania swojego klubu. Taka jest właśnie idea Olimpiad Specjalnych.

W starachowickim turnieju udział wzięło łącznie 14 drużyn. Na boisku zaprezentowało się 11 zespołów męskich oraz 3 żeńskie.

Jako pierwsi na Stadionie Miejskim zaprezentowali się między innymi gospodarze – reprezentanci Klubu Olimpiad Specjalnych „Arka” Starachowice. W tym samym czasie na płycie stadionu odbywały się równocześnie trzy pojedynki. W jednym z nich Arka zmierzyła się ze skarżyskim Tornado 1.

Pierwszy gol dla Arki

Grający w zielonych koszulkach gospodarze zagrali bardzo dobrze i już w pierwszych minutach objęli prowadzenie. Kapitan starachowickiej drużyny Sebastian Dziętara pokonał golkipera ze Skarżyska-Kamiennej i pewnym strzałem dał prowadzenie swojej drużynie. Gol Dziętary był pierwszym golem starachowickiego turnieju.

Podopieczni Anny Góry i Janusza Sobieckiego nie zakończyli jednak tego meczu na jednym trafieniu. Arka pokonała swoich rywali 3:1, a Sebastian Dziętara dołożył jeszcze jednego gola do swojego konta. Gola nr 3 dla naszej drużyny zdobył Karol Faber.

Zwycięstwo Arki zapewniło naszej drużynie awans do niebieskiej grupy męskiej zunifikowanej. Przypomnijmy, iż w drużynach zunifikowanych poza podopiecznymi klubów olimpiad specjalnych mogą występować również tzw. „partnerzy”, którzy swoimi umiejętnościami piłkarskimi wspierają swoich kolegów.

W finałowej czwórce poza Arką Starachowice znalazły się jeszcze Strzała Jędrzejów, Tornado 2 Skarżysko-Kamienna oraz Tempo Jałowęsy.

Po zakończeniu rywalizacji w grupie okazało się, iż nasz zespół okazał się na tyle gościnny, iż to rywale tym razem zajęli miejsca tuż przed Arką.

Starachowiczanie zajęli w swoim debiucie czwarte miejsce. Za rok staną przed szansą poprawy swojej pozycji.

Starachowicki zespół wystąpił w składzie:

ARKA Starachowice: Filip Kowalczyk, Albert Wypych, Łukasz Szmalec, Sebastian Dziętara, Wiktor Roesler, Alan Bębas, Karol Faber, Damian Grygiel, Michał Bolek.

Uczestnicy turnieju

Grupę niebieską wygrała ostatecznie drużyna Tempo Jałowęsy. W grupie białej natomiast zwycięstwo odnieśli reprezentanci Tornada Skarżysko, którzy w meczu otwarcia ulegli starachowickiej Arce. Poza Tornadem w grupie tej rywalizowały jeszcze drużyny Uśmiechu Sobów, Rywala Ostrowiec oraz Sprintera Kałków Godów.

W ostatniej z grup męskich – tzw. grupie olimpiadowej – najlepsi okazali się piłkarze z Ostrowca, którzy w tabeli okazali się lepsi od drużyn z Sandomierza i Jędrzejowa.

W grupie żeńskiej najlepsze okazały się zawodniczki Strzały Jędrzejów z kompletem 4 zwycięstw i imponującym bilansem bramkowym 28:0.

Po zakończeniu sportowej rywalizacji przyszedł czas na podsumowanie i sportowe dekoracje. Medale i nagrody uczestnikom rywalizacji wręczali: honorowy patron turnieju Prezydent Miasta Marek Materek, Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, przewodniczący Rady Miejskiej w Starachowicach Włodzimierz Orkisz, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Starachowicach Elżbieta Kowalczyk, Grzegorz Małkus prezes Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych Polska-Świętokrzyskie oraz wiceprezes ogólnopolskich struktur Olimpiad Specjalnych Grzegorz Kurkowski.

Wszyscy dziękowali uczestnikom za znakomitą postawę podczas turnieju, gratulowali sukcesów sportowych, ale przede wszystkim życzyli kontynuowania swojej pasji do sportu i wspaniałej zabawy.

Pozytywne emocje

Nie musimy bowiem przypominać, iż środowy turniej piłkarski to nie tylko sportowe emocje. To przede wszystkim wielkie święto sportu i integracji społecznej.

- Sport, zwłaszcza u osób niepełnosprawnych wpływa pozytywnie na rozwój ich sprawności fizycznej, daje sposobność demonstrowania odwagi, doświadczania radości i dumy z własnych osiągnięć, daje szansę na nowe przyjaźnie oraz możliwość pełniejszego włączenia się osób z niepełnosprawnością intelektualną w życie społeczności lokalnej – zapewniali organizatorzy turnieju.

Info/fot/video: UM Starachowice. Autor: Leszek Kowalski

Dodane: 02.06.17

Komentarze użytkowników

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie