Płatna strefa parkowania bez tzw. „karty gościa”

14236.nsmed

Z Redakcją portalu skontaktował się Czytelnik w sprawie płatnego parkowania na ul. Zakładowej w Starachowicach. Chciał wiedzieć czy miasto wprowadzi tzw. „karty gościa”. 

„Gdy powstał pomysł parkometrów prezydent M. Materek w mediach mówił „Po wprowadzeniu płatnego parkowania, mieszkańcy dostaną bezpłatne karty mieszkańca i będą parkować za darmo. Podobnie będzie z ich gośćmi.” Nagle zmienił zdanie i mieszkańcy mają płacić 25zł/rok, a ich goście normalnie za godzinę. Na osiedlu Wzgórze mieszkają głównie starsi ludzie do których przyjeżdżają dzieci, rodzina... którzy teraz będą musieli płacić za wizytę.” - Napisał w wiadomości do Redakcji Czytelnik.

W imieniu Czytelnika Redakcja poprosiła o odpowiedź rzeczniczkę Urzędu Miejskiego. Poniżej treść odpowiedzi: 

Przygotowując się do wprowadzenia stref płatnego parkowania Gmina Starachowice wzorowała się na strefach funkcjonujących na terenie innych miast w kraju. Pracownicy analizowali plusy i minusy funkcjonujących rozwiązań. Zgodnie z zapowiedzią, mieszkańcy zameldowani w granicach strefy płatnego parkowania nie ponoszą kosztów z tego tyłu. Wspomniana kwota 25 zł to jednorazowa opłata związana wydaniem identyfikatora. 

Nie planujemy wydawania dodatkowej  tzw. Karty gościa. W strefie płatnego parkowania - za postój samochodu zapłacimy od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.00 do 18.00. W godzinach wieczornych i nocnych oraz w weekendy  postój jest bezpłatny, dlatego wydawanie takiej karty uważamy za bezcelowe. 

Viva UbezpieczeniaReklama

Dodatkowo zgodnie z Regulaminem Strefy Płatnego Parkowania przyjętym uchwałą Rady Miejskiej z ponoszenia opłaty za parkowanie pojazdu samochodowego SPP zwolnieni są:

1) Posiadacze karty parkingowej w rozumieniu ustawy, wydawanej osobie niepełnosprawnej, jeżeli pojazd oznaczony kartą parkingową zaparkowany jest w miejscu przeznaczonym dla tak oznaczonych pojazdów.

2) Taksówkarze w ramach wyznaczonych dla nich miejsc do postoju pomiędzy znakami D-19 (postój taksówek) i D-20 (koniec postoju taksówek) lub w czasie oczekiwania na klienta, ale nie dłużej niż 10 minut.

3) Kierujący pojazdami jednośladowymi.

4) Kierujący pojazdami samochodowymi z napędem elektrycznym lub hybrydowym.

5) Trwale zewnętrznie oznakowane pojazdy: 

a) pogotowia energetycznego, wodnokanalizacyjnego, gazowego, ciepłowniczego,

b) zarządcy systemu gospodarki odpadami komunalnymi, 

c) straży miejskiej Miasta Starachowice,

d) wojewódzkich i miejskich służb zarządzania kryzysowego.

Z obowiązku uiszczenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych zwolnione są pojazdy wymienione w art. 13 ust.3 ustawy o drogach publicznych:1) Pojazdy: Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywane przez Służbę Celno-Skarbową, służb ratowniczych.

2) Pojazdy zarządów dróg.

3) Pojazdy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a także sił zbrojnych państw obcych, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, tak stanowi.

4) Pojazdy wykorzystywane w ratownictwie lub w przypadku klęski żywiołowej.

5) Pojazdy elektryczne, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych. 

6) Pojazdy będące własnością przedstawicielstw państw obcych oznaczone symbolami CD lub CC. 

Fot. Czytelnik 

Dodane: 15.01.21 | Odsłony: 3653 | komentarze (12)
Tagi:

Komentarze użytkowników

poniżej | 2021-01-15 12:02:44 napisał(a):

należy doprecyzować, że pojazdy straży miejskiej, które nie uczestniczą w interwencji traktowane są jak zwykli uczestnicy ruchu.
Tak więc kierowca jest odpowiedzialny za wykupienie biletu.

gość | 2021-01-15 12:26:45 napisał(a):

Jak zwykle Materek naopowiadał głupot i naobiecywał a wyszło wielkie "G"

Do gość | 2021-01-15 13:21:05 napisał(a):

Dziwisz się? Nasza spolecznosc łyka wszystkie kity. Sami sie wręcz proszą zeby robic ich w lolo.

Filip | 2021-01-15 13:21:23 napisał(a):

Hipokryci z urzędu miasta, to przejaw dyskryminacji mieszkańców. Patologiczna decyzja

Kasia Kowalska | 2021-01-15 13:52:55 napisał(a):

Nie jest mi zal mieszkańców. Zostali omamieni przez radnych i prezydenta jak to będzie super, to teraz niech płaca i martwią się.

Starachowice jest chyba pierwszym miastem gdzie strefa płatna parkowania jest poza centrum. Starachowice - miasto cudów

mieszkaniec bloku | 2021-01-15 14:43:17 napisał(a):

ej znawcy tematu a może zapytajcie mieszkańców ul Zakładowej o zdanie.Moich dwóch znajomych twierdzi że jest ok ale teraz czekają jak to będzie gdy wrócił MAN do pracy . I jak wrócą uczniowie ZSZ. Wtedy wyjdzie czy zadziałało.

Do Mieszkanca bloku | 2021-01-15 17:13:30 napisał(a):

No moze i jest ok, jak Man wroci do pracy to wszyscy beda parkowac tuz za strefa parkowania. Tak to sie skonczy. Zadnych pieniedzy miasto nie zobaczy z parkowania

Cobretti | 2021-01-15 17:14:35 napisał(a):

Bo na gębę mówią co innego a przegłosowują coś zupełnie innego a już broń Boże, żeby coś skrytykowali czy poprawili.

Mieszkanka | 2021-01-15 18:03:36 napisał(a):

Tak z ciekawości zapytam. Czy parkingi na Zakładowej były budowane z pieniędzy tylko i wyłącznie mieszkańców tej strefy płatnego parkowania? Czy teraz to mieszkańcy tej strefy będą płacić za remonty parkingów i odśnieżanie? Jeśli nie to dlaczego inni mieszkańcy Starachowic mają za to płacić? Tak swoją drogą to Ja bym tam mieszkania nie kupiła. Wstyd znajomych zaprosić bo muszą płacić za parkowanie.

mieszkaniec | 2021-01-15 19:25:16 napisał(a):

Po zmianie Centrum Kultury na Park Kultury czas na kolejną zmianę Starachowice na Absurdowice.

Tom | 2021-01-18 19:49:11 napisał(a):

jak Ci mieszkańcy Warszawy Krakowa Kielc i innych odwiedzają swoich znajomych jak tam wszędzie strefa płatnego parkowania. Chyba się nie odwiedzają skoro tak piszę pani mieszkanka bo to wstyd. W weekendy za darmo i codziennie po 18:00 też.

zxc | 2021-01-19 13:59:39 napisał(a):

W Kielcach strefa płatnego parkowania jest w centrum, a nie przy osiedlach.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie