PERŁY ZIEMI ŚWIĘTKORZYSKIEJ cz. II

347.th

Rejsy statkiem po Wiśle
Niecodziennych wrażeń i widoków dostarczy każdemu turyście podróż statkiem po Wiśle. Podczas rejsu można podziwiać urzekającą panoramę położonego na wysokiej skarpie Sandomierza, a dwugodzinne „Rejsy o zachodzie słońca” z postojem w doskonałym miejscu widokowym dostarczą niezapomnianych wrażeń. Ponadto bezpośredni kontakt z przyrodą oraz nadbrzeżnymi pejzażami zapewniają całodzienne spływy środkowym przełomem Wisły z Sandomierza do Baranowa lub Annopola.
Rejsy statkiem po Wiśle – Żegluga Śródlądowa
Grzegorz Banaś
tel. 015 832-43-85, 603-055-971
www.zeglugasrodladowa.pl 

Góry Pieprzowe i Wąwóz Królowej Jadwigi
W dolinie Wisły, na granicy Sandomierza i gminy Dwikozy leżą Góry Pieprzowe. Zbudowane są z wychodnich skał, które powstały ponad 500 milionów lat temu. Nazwa tego miejsca związana jest z barwą łupków kambryjskich, przypominających kolorem pieprz. Góry Sandomierskie tworzą unikatowy w Europie rezerwat geologiczno- przyrodniczy z największym skupiskiem naturalnie występujących gatunków dzikich róż i granatowo owocujących jałowców.
Stąd też roztacza się piękny widok na dolinę Wisły oraz skarpę Starego Miasta. Drugą osobliwością przyrodniczą Sandomierza jest głęboki, miejscami na 10 m i długi na 400 m, wypłukany przez wody opadowe lessowy Wąwóz Królowej Jadwigi. Na jego urwiskach występuje roślinność stepowa, między innymi wisienka karłowata. Wąwóz zawdzięcza swą nazwę urodzonej w 1374 roku Królowej Jadwidze, która goszcząc w Sandomierzu, zwykle się tędy przechadzała.

Wiślica
Wiślica jeden z najstarszych ośrodków plemiennych, w średniowieczu jeden z najważniejszych ośrodków grodowych, którego początki datowane są na wiek X, legendy zaś dodają jej jeszcze kilka stuleci. Wiślicę uważa się za centrum pierwszego państwa Wiślan. Z tamtych odległych czasów nie zachowało się nic, poza archeologicznymi stanowiskami w miejscach dawnego grodziska. Uwagę przykuwa ufundowana przez Kazimierza Wielkiego gotycka kolegiata pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, w której podziemiach odkryto pozostałości wcześniejszej budowli romańskiej i unikalną płytę podłogową tzw. „Płytę Orantów” z 1170 r., oraz chrzcielnicę. W obrębie zabytkowego układu urbanistycznego na uwagę zasługują m.in.: pozostałości kościoła św. Mikołaja z X-XII w., Dom Długosza z 1460 r., ufundowany przez słynnego kronikarza – jako mieszkanie dla wikariuszy kolegiaty wiślickiej oraz gotycka dzwonnica. Wiślica to także miejsce pierwszej polskiej kodyfikacji prawa – tzw. Statutów Wiślickich z 1347 roku.
Muzeum Regionalne – Dom Długosza
Plac Solny 32, 28-160 Wiślica
tel. 041 379 21 64, 0508 869 366
czynne: środa - niedziela 9.00 – 16.00
www.muzeum.wislica.pl


Krzemionki k. Ostrowca Świętokrzyskiego
Podziemne kopalnie w Krzemionkach Opatowskich odkrył w 1922 roku geolog Jan Samsonowicz. W tych pradawnych kopalniach wydobywano krzemień pasiasty, wówczas surowiec niezbędny przy wytwarzaniu narzędzi. 
Przez kilka tysiącleci był to podstawowy artykuł eksportowy, a pochodzące stąd kamienne groty do strzał i włóczni, siekierki i krajaki naukowcy znajdują w całej Europie. Na terenie neolitycznych kopalni powstał rezerwat archeologiczny z dobrze zachowanym krajobrazem nakopalnianym: hałdami i lejami poszybowymi oraz znakomicie zrekonstruowaną architekturą podziemi. Dzięki blisko 500-metrowej podziemnej trasie turystycznej odwiedzający to miejsce mogą prześledzić prawie wszystkie techniki wydobywania krzemienia pasiastego i zobaczyć unikatowe na skalę światową kopalnie komorowe. Prócz zachowanego kompleksu kopalń znajdują się tu: rekonstrukcja szybu i obozowiska przyszybowego oraz górniczej osady z chałupami społeczności kultur pucharów lejkowatych i amfor kulistych, gdzie znajdowały się magazyny żywności, mieszkali rzemieślnicy i zaczynali działać pierwsi kupcy. Teren ten jest również miejscem interesujących lekcji muzealnych.
Muzeum i Rezerwat Archeologiczno-Przyrodniczy
Krzemionki k. Ostrowca Św., 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
tel./fax 041 262 09 78
www.krzemionki.pl

Więcej zdjęć w galerii portalu.

 

Fot. wikipdia.pl

Informacje zaczerpnięte z przewodnika Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

 

Dodane: 29.04.09 | Odsłony: 2193 | komentarze (2)

Komentarze użytkowników

Yoshida | 2009-04-29 08:30:36 napisał(a):

Rejs statkiem po Wiśle brzmi bardzo zachęcająco :)

atma | 2009-04-29 12:53:37 napisał(a):

Góry Pieprzowe? wcześniej nie słyszałam

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie