Piachy i Lubianka to nie wszystko… cz. I

1883.th

Wszyscy Ci, którzy lubią spędzać wolny czas nad wodą, a niekoniecznie chcą czy mogą się wybrać nad morze czy Mazury mają możliwość do wypoczynku nad jednym z kilkudziesięciu zbiorników wodnych znajdujących się na terenie naszego województwa.

Poniżej podajemy lokalizacje oraz opisy miejsc, do których warto się wybrać w celu rekreacji nad wodą. Cykl będzie się składał z trzech części.

Andrzejówka

Zalew rzeki Miławki. 5 km od Chmielnika przy drodze 73 Kielce – Busko, w miejscowości Śladków Mały. Na skraju lasu. Piaszczysta plaża, boisko do piłki nożnej. Gastronomia.

Bolmin

Jeden z najmłodszych i najczystszych akwenów na terenie województwa. Około 20 km od Kielc przy drodze Kielce - Małogoszcz. Dawna piaskownia. Duża piaszczysta plaża, dno piaszczyste. W większej części zbiornika głębokość nie przekracza 2-3 m. Kąpielisko strzeżone. Wypożyczalnie rowerów wodnych i kajaków.

Borków

Zalew na rzece Belniance. Gmina Daleszyce. Kąpielisko strzeżone, parking płatny, na miejscu gastronomia, wypożyczalnia sprzętu pływającego.

Borowa Góra (Kaniów)

Niewielki zalew na dopływie Bobrzy, około 1,5 km od centrum Zagnańska. Kilka małych kilkumetrowych piaszczystych plaż z łagodnym zejściem do wody. Dojazd drogą nr 750. Kąpielisko strzeżone, plac zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki, parking, mała gastronomia.

Cedzyna

Wokół akwenu jest kilka kilkunastometrowych plaż. Wypożyczalnie kajaków, rowerów wodnych oraz żaglówek. W promieniu 2 km od plaży kilka luksusowych hoteli, a w pobliskich wsiach Cedzyna i Leszczyny liczne gospodarstwa agroturystyczne.

Chańcza

Zalew rzeki Czarnej Staszowskiej koło Chańczy. Największy akwen w województwie świętokrzyskim. Kilkanaście piaszczystych plaż okolonych lasem. Największa, strzeżona plaża znajduje się około 500 m od tamy. Chańcza nadaje się do żeglugi i uprawiania windsurfingu. Turyści mogą korzystać z kajaków, motorówek, nart wodnych, łodzi wiosłowych i rowerów wodnych. Liczne małe gastronomie, sklepy z artykułami spożywczymi i grille koło plaży, restauracja w ośrodku Cztery Wiatry.

Chycza

Koło Nagłowic. Kąpielisko strzeżone, wokół las, wypożyczalnia sprzętu pływającego, obok ośrodek wczasowy "Oksa" (domki), gastronomia.

Ciekoty - Żeromszczyzna

Niewielkie jeziorko przy trasie Kielce - Święta Katarzyna. Strome, porośnięte trawą brzegi. Kąpielisko niestrzeżone. Na miejscu mała gastronomia i bar piwny. Nazwę przybrał od Stefana Żeromskiego, który spędzał tu dziecięce i młodzieńcze lata.

Źródło: Wrota Świętokrzyskie

Dodane: 21.07.10 | komentarze (2)

Komentarze użytkowników

atma | 2010-07-21 13:30:37 napisał(a):

Właśnie niedawno zastanawiałam się na te temat :) Sporo tego, jest w czym wybierać :)

**BnDzr** | 2011-07-27 22:17:15 napisał(a):

Ja osobiscie polecam Chańcze.Jest to nie daleko ale tam jest pięknie....jestem tam prawie co weekend są plaże...bary , zjeżdzalnia poprostu super:)

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie