Pierwszy koncert w ramach Dni Muzyki Organowej i Kameralnej

13662.nsmed

Koncert inaugurujący Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. S. Ratusińskiego w Starachowicach - „PAPIEŻ PRZEBACZENIA” - 4 października (niedziela), godzina 19.00 kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy - Al. Jana Pawła II 21, Starachowice. Wystąpią: Alicja Węgorzewska i Maciej Miecznikowski - śpiew, Anna Drela - narrator, Robert Grudzień - organy, fortepian. 

Podczas koncertu usłyszymy pieśni sakralne i patriotyczne oraz autorską muzykę Macieja Miecznikowskiego. 

2020. Rok Świętego Jana Pawła II, który zmieniał Europę i świat. W tym roku przypada setna rocznica narodzin papieża - Polaka.

Jego pamięć uczczą Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej w Starachowicach Alicja Węgorzewska - śpiewaczka (mezzosopran), urodzona w Szczecinie. Absolwentka klasy fortepianu Liceum Muzycznego w Szczecinie i Wydziału Wokalno - Aktorskiego Akademii Muzycznej w Warszawie. Doktor habilitowany Sztuk Muzycznych. Debiutowała na scenie wiedeńskiej, następnie otrzymała angaż w Neue Oper Wien, a także w Theater an der Wien. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych festiwalach i galach operowych. Bardzo prędko zdobyła też uznanie w kraju. Występowała w łódzkim Teatrze Wielkim, w Operze Krakowskiej, na deskach Filharmonii Narodowej, na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Opery Bałtyckiej i wielu innych. Ważny w jej karierze był rok 2010 - Rok Chopinowski. Nagrała wówczas dla Hungarotonu Classic i Fuzeau Classique wraz z wybitnym węgierskim wirtuozem Alexem Szilasi wszystkie pieśni Chopina. Promuje sztukę operową także poza murami teatrów i sal koncertowych. Często gości w mediach. Wystąpiła jako gość w wielu programach telewizyjnych tj. „Śpiewające fortepiany”, „Jaka to melodia”, przeznaczając wygrane fundusze na cel charytatywny, zasiadała też w fotelu jury wielu telewizyjnych show. Pisuje felietony o operze; założyła i prowadzi Fundację STARTSMART, która zajmuje się świadomą i szeroko pojętą edukacją dzieci oraz rozwijaniem ich potencjałów językowych i artystycznych Od lat z sukcesami produkuje Festiwale, Wydarzenia Telewizyjne i Znaczące projekty Kulturalne. Od kilku lat komentuje dla TVP słynne Noworoczne Koncerty Wiedeńskie. Jest laureatką niezliczonej ilości nagród i wyróżnień, wręczanych jej na całym świecie. Jest tegoroczną laureatka nagrody  Women in Cinema Award przyznanej podczas 77. Festiwalu Filmowego w Wenecji W 2015 roku została powołana na dyrektora Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie. Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej od 2017 roku.

Maciej Miecznikowski - muzyk i wokalista, autor piosenek, aktor, showman i osobowość telewizyjna. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Multiinstrumentalista - śpiewa akompaniując sobie na fortepianie i gitarze, gra też na trąbce, flecie i akordeonie. Obdarzony głębokim i mocnym głosem, dzięki któremu jest w stanie z wdziękiem i charyzmą oryginalnie zinterpretować niemal każdy utwór z dowolnego repertuaru. Choć wychował się na muzyce klasycznej i jazzie, to uprawiał wiele gatunków muzycznych, swobodnie poruszając się w różnych konwencjach. Laureat wielu prestiżowych nagród bluesowych i jazzowych. Od 2000 roku wokalista znanego zespołu rozrywkowego Leszcze, wraz z którym otrzymał także nagrody dziennikarzy i publiczności na festiwalach w Opolu. Wziął udział w dziesiątkach różnorodnych projektów muzycznych: wydawnictw płytowych, koncertów oraz programów telewizyjnych. Od 2012 występuje również pod własnym nazwiskiem, w recitalach solowych lub w koncertach z trio. Jako aktor potwierdza swój talent w znakomitych rolach teatralnych. Od kwietnia 2019 roku jest też gościnnie artystą Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie brawurowo zadebiutował w „Weselu Figara” W.A.Mozarta.

Viva UbezpieczeniaReklama

Anna Drela - historyk, dziennikarz, autorka scenariuszy. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, obecnie w trakcie studiów doktoranckich na Wydziale Nauk Humanistycznych, na kierunku historia. Od 2012 roku prowadzi warsztaty dziennikarskie dla studentów na Uniwersytecie Technologiczno - Humanistycznym w Radomiu. Uczestniczy w ogólnopolskich projektach historyczno - edukacyjnych Roberta Grudnia „Spotkania z historią i sztuką” jako autorka scenariuszy czytanych przez sławy polskich scen teatralnych i filmu m. in. Jerzy Trela, Maciej Zakościelny, Anna Seniuk, Grażyna Barszczewska. Obecnie bierze udział w cyklu debat, odbywających się w Roku Niepodległej, organizowanych przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty.

Robert Grudzień - światowej sławy wirtuoz gry na królewskim instrumencie - organach, pianista i kompozytor. Edukację muzyczną rozpoczął w Ognisku Artystycznym w Radomiu w klasie baletu prof. Heleny Stadnickiej oraz fortepianu prof. Jadwigi Drobieckiej. Naukę kontynuował w PSM w Radomiu w klasie prof. Barbary Pachuty. Ukończył Liceum Muzyczne w Lublinie. Studia na Akademii Muzycznej w Łodzi oraz w Duesseldorfie. Jako artysta koncertuje na całym świecie. Występuje m.in. z Małgorzatą Walewską, Alicją Węgorzewską, Maciejem Zakościelnym, Jerzym Zelnikiem, Krzysztofem Pendereckim i Krzesimirem Dębskim. Posiada na koncie nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe. Dyrektor Fundacji im. Mikołaja z Radomia. W roku 2020 zorganizował cykl koncertów i festiwali z okazji 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II. Skomponował Oratorium „Bóg Ciebie ochrzcił, Bóg dał Ci siłę” w 1050 rocznicę Chrztu Polski, Misterium Dźwięku Czerwca `76, muzykę do spektaklu „Słowo Zbigniewa Herberta” wg scenariusza Krzysztofa Kolbergera. Dyrektor wielu ogólnopolskich festiwali muzycznych i teatralnych. Nagrodzony medalem Brata Alberta, Biskupa Jana Chrapka oraz Ministra Kultury „Zasłużony dla kultury Polskiej”. Kierownik artystyczny starachowickiej „organówki”. W roku 2019 wystąpił na zaproszenie Warszawskiej Opery Kameralnej z cyklem koncertów z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, natomiast w roku 2020 z cyklem koncertów papieskich. Organizuje ogólnopolski projekt autorski „Zrozumieć Niepodległą”. Nagrał ponad 50 płyt CD.

Komunikat prasowy: Park Kultury

Dodane: 30.09.20 | Odsłony: 1751

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie