Pojawia się szansa na poprawienie oferty przewozowej dla rejonu Starachowic w kontekście nowej linii kolejowej i Centralnego Portu Komunikacyjnego

18266.nsmed

Na zlecenie Centralnego Portu Komunikacyjnego Sp. z o.o. firma Databout Sp. z o.o. realizuje Rozszerzone Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe dla projektu pn.: „Budowa linii kolejowej nr 84 na odc. Radom – Iłża – Kunów”. Celem opracowania jest przygotowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla rekomendowanego przebiegu nowej linii kolejowej.

Ogłoszenie wariantu rekomendowanego do realizacji przedmiotowej inwestycji planowane jest na przełomie IV kwartału 2024 r. / I kwartału 2025 r.

Przeznaczeniem linii kolejowej jest zaspokojenie nowych potrzeb transportowych zarówno w podróżach dalekobieżnych, jak i połączeniach regionalnych. Planowana linia kolejowa jest elementem ciągu nr 6, tj. CPK – Grójec – Radom – Ostrowiec Św. – Stalowa Wola – Rzeszów – Krosno/Sanok wraz z zestawem powiązań z istniejącą siecią kolejową. Linia ma za zadanie umożliwić atrakcyjną komunikację pasażerską i towarową dla głównych ośrodków województw mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego.

1 marca 2024 r. o godzinie 17 w Sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbędzie się spotkanie informacyjno-konsultacyjne z mieszkańcami.

Z Redakcją Starachowice-NET.pl skontaktował się Czytelnik zarzucając bierność samorządowcom w  tym temacie. Poniżej treść jego wiadomości, którą także przekazaliśmy do Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miejskiego z prośbą o wypowiedź lokalnych włodarzy.

Szanowni Państwo, bardzo proszę o jak najszybsze rozpowszechnienie wśród mieszkańców Starachowic informacji o szansie na poprawę skomunikowania naszego powiatu z całym krajem. Szansę taką stwarza możliwość realizacji jednego z wariantów przebiegu nowej linii kolejowej prowadzącej z kierunku Rzeszowa do CPK i Warszawy. Chodzi o tak zwaną 6 (szóstą) szprychę a dokładnie o planowany przebieg linia kolejowa będący elementem ciągu nr 6, tj. CPK – Grójec – Radom – Ostrowiec Św i dalej. Tylko wariant 7B tego przebiegu włącza obsługę Starachowic i stwarza szansę na zwiększenie liczby pociągów umożliwiających mieszkańcom powiatu starachowickiego korzystanie z częstszych i bardzo szybkich połączeń kolejowych z całym krajem. Niestety nie odnalazłem informacji o działaniach Starosty ani Prezydenta które zmierzałyby do wykorzystania tej szansy, nie odnalazłem informacji o spotkaniach z mieszkańcami którzy mogą (powinni) być zainteresowani tą sprawą. Szczegóły znajdziecie Państwo na stronach CPK a szczególnie tu: https://www.cpk.pl/pl/budowa-linii-kolejowej-nr-84-na-odc-radom-ilza-kunow 

Są to informacje o wariantach przebiegu CPK w naszej okolicy oraz o czasie i miejscu spotkań z mieszkańcami. Zobowiązuję Państwa do niezwłocznego i jak najszerszego opublikowania tych informacji pośród mieszkańców naszego miasta i powiatu. 


Dodane: 12.02.24 | Odsłony: 1522
Tagi:

Komentarze użytkowników

Wezyr | 2024-02-12 17:16:42 napisał(a):

Pojawiła się szansa to trzeba ją spróbować wykorzystać. Co robi w tej kwestii Prezydent z Statostą? A później będzie kolejna niewykorzystana szansa i plucie sobie w brodę jak z obwodnicą Starachowiec.

kolejarz | 2024-02-12 17:41:21 napisał(a):

otóż nie są to mrzonki ani sen wariata, o ile budowa gigantycznego portu lotniczego budzi ogromne wątpliwości to budowa sieci nowoczesnej kolei która pozwoli na bardzo szybką podróż po prawie całym kraju jest jak najbardziej potrzebna i akceptowalna przez większość polityków różnych opcji, zatem albo ta nowoczesna kolej będzie jeździła przez Starachowice albo będziemy musieli dojeżdżać do Ostrowca lub po staremu do Skarżyska przez które już nie będzie przejeżdżało tyle pociągów co teraz, to dla nas szansa którą powinniśmy za wszelką cenę wykorzystać a lokalne władze powinny wykorzystać każdą możliwość aby doprowadzić do wyboru wariantu ze Starachowicami

filutek | 2024-02-12 20:18:13 napisał(a):

wezyr a co mogą zrobić obaj?,mogą poruszać palcem w bucie,czyli nic

kryspin | 2024-02-12 20:57:51 napisał(a):

Chyba Was * jeśli myślicie, że ktoś w miejscowościach na północ od Starachowic pozwoli zniszczyć swój spokój przez tą linię! Takiego wała jak pójdą tędy pociągi!

xyz | 2024-02-13 07:52:39 napisał(a):

Zapomnijcie o CPK, szybkiej kolei oraz obwodnicy w ciągu dk42. Nierząd tuska wszystko wywali w kosmos.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie