Ponad 30 km dróg o nawierzchni nietrwałej jest w Starachowicach

12118.nsmed

Gmina Starachowice posiada ponad 30 km dróg o nawierzchni nietrwałej. Są takie ulice, które na utwardzenie czekają dziesiątki lat. Ulica Zacisze, Wrzosowa, Kornatka, to tylko kilka przykładów ulic gdzie mieszkańcy w lato żyją w kurzu, a w pozostałe pory roku muszą zmagać się z tym co aura przyniesie, błoto, śnieg, kałuże… 

W imieniu mieszkańców ulicy Wrzosowej, o remont tej drogi, zwróciła się prezydenta miasta Marka Materka radna Agnieszka Cheda. „Mieszkańcy ulicy od kilkunastu lat borykają się z przejazdem, dojazdem do swoich posesji ze względu na zniszczoną nawierzchnię. Doraźna naprawa kolein, ubytków, wyrw jest bardzo cenna ale niestety pomaga i ułatwia przejazd przez chwilę do pierwszych opadów deszczu. Mieszkańcy wielokrotnie od kilku lat podnosili zasadność remontu drogi poprzez różne stosowne pisma. Pragnę nadmienić i zwrócić uwagę iż ulica ta praktycznie przylega do urokliwego terenu jakim jest las. Częste wycieczki mieszkańców części południowej miasta zarówno piesze jak i rowerowe dodatkowo potwierdzają konieczność i potrzebę remontu drogi. W imieniu mieszkańców ulicy Wrzosowej ale również wszystkich mieszkańców naszego miast bardzo proszę o głębsze przeanalizowanie zasadności remontu w/w drogi i pozytywną decyzję w tej sprawie.” - czytamy w piśmie radnej do prezydenta Materka.

OPOWIEDŹ PREZYDENTA: 

W odpowiedzi na Pani interpelację złożoną 02.12.2019 r. w sprawie remontu ul. Wrzosowej informuję, że w żaden sposób nie kwestionuję potrzeby modernizacji tej drogi. Nadmienić jednak należy, że Gmina Starachowice posiada ponad 30 km podobnych dróg gruntowych, których nawierzchnie są niewątpliwie często w gorszym stanie technicznym. Rokrocznie utwardzamy kilka z takich ulic. Aby zmodernizować w mieście wszystkie wymagające tego drogi, potrzeba wielu lat intensywnej pracy i ogromnych nakładów finansowych.

Jestem żywo zainteresowany jak najszybszą poprawą warunków życia mieszkańców, ale niestety muszę konfrontować potrzeby w każdej dziedzinie, za które odpowiadani, z możliwościami finansowymi Gminy. Głównym zadaniem i obowiązkiem jest realizacja przyjętego przez Radę Miejską budżetu, w którym prace z zakresu drogownictwa koncentrują się na zadaniach dotyczących ulic miejskich pełniących funkcje dróg ponadosiedlowych, stanowiących ciągi komunikacyjne wiążące obszary miejskie z drogami wyższej kategorii. Gmina przygotowując remonty i modernizacje tych dróg stara się aplikować o środki zewnętrzne, które w sposób istotny wspierają budżet miasta przy realizacji zadań własnych. Jestem przekonany, że taka polityka władz samorządowych pozwoli w przyszłości zmieniać również wizerunek dróg osiedlowych w tym wyżej wymienioną ul. Wrzosową.

Kierując się generalnie takimi zasadami, jednocześnie informuję, że w tym roku ze względu na okoliczność, że 19.06.2019 r. w wyniku nawalnego deszczu uszkodzona została nawierzchnia jezdni ul. Wrzosowej a także pobocza i dojazdy do posesji, podjąłem działania zmierzające do pozyskania środków zewnętrznych z przeznaczeniem na remont głównego odcinka tej ulicy.

Pozostaję w przekonaniu, że przyniosą one oczekiwany skutek.

Tymczasem remonty potrzebne są na ulicach w nowopowstałych osiedlach domków jednorodzinnych. W imieniu mieszkanki ulicy Diamentowej, radny Mariusz Konarski złożył interpelację do prezydenta Marka Materka.  

Zwracam się z prośbą do Pana Prezydenta o wyrównanie gruntowego odcinka drogi oraz uzupełnienie ubytków na ul. Diamentowej w Starachowicach. Mieszkańcy zwracają uwagę na stan nawierzchni który znacznie pogorszył się w ostatnim czasie. Dodatkowo lokalizacja Akademii Kwadrat w sąsiedztwie i dojazd do budynku ulicą Diamentową, zwiększył natężenie ruchu pojazdów na tym odcinku przez co obniżył się komfort jazdy co w znacznym stopniu utrudnia i tak nie łatwą komunikację tą drogą. Podobne prowizoryczne naprawy są robione na innych drogach gruntowych w naszym mieście w związku z tym proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej interpelacji.

Docelowo należy uwzględnić w/w ulicę w planie remontowym dróg gruntowych Gminy Starachowice na przyszłe lata oraz w momencie pojawiających się środków finansowych realizację tego zadania.

Dodane: 13.12.19 | Odsłony: 14

Komentarze użytkowników

GOSC | 2019-12-13 16:00:55 napisał(a):

Czyli będę płacił większe podatki,a koło mojego domu nie będę miał nowej ulicy przyobiecanej przez rządzącego jakby nie patrzył kilka lat temu.Może rządzący mi odpowie co mam mówić znajomym przychodzącym i przyjeżdżającym do mnie, że mieszkam na wsi /powiedzenie potoczne/ już się wyczerpało. Malkontentom odpowiem lubię znajomych i rodzinę nie oczekuje współczucia. Zabierzcie się wreszcie za pracę i wybudujcie Mi nową ulicę Zacisze.

mieszkaniec bloku | 2019-12-13 17:33:32 napisał(a):

sami sobie wybudujcie tak jam my budujemy dokładamy 25 procent do inwestycji i mamy uliczki i parkingi, jak by nie było generalnie to mieszkańcy tej ulicy i przyległych korzystają. No i mogą się dorzucić właściciele garaży.

GOSC | 2019-12-13 18:31:37 napisał(a):

Do miszkaniec bloku. Człowieku z betonowego bloku po to są podatki i gospodarz miasta by rządzić. Nie wyręczaj go w pracy. Czasy tego ustroju minęły i na szczęście. Napisz coś jeszcze o czynie społecznym. Każda droga i parking na terenie jakiegokolwiek miasta należącego do gminy jest finansowany przez nią. Przy blokach jest grunt należący do właścicieli mieszkań mogą robić parkingi. Sumując rządzący ma Mi zrobić nową ulicę.

Do Gosc | 2019-12-14 15:15:09 napisał(a):

Gość ma rację. Rządzący musi mu zrobić. Ja się dołożyłem, rządzący mi zrobił i korzystam. Ja mam drogę, a Gość rację.

Ja | 2019-12-14 15:39:54 napisał(a):

Mieszkaniec bloku tak się zapedzil chyba w pijanym widzie,że niedługo będzie podcinal gałęzie na przyulicznych drzewach.

jkw | 2019-12-14 18:53:53 napisał(a):

Ostatnie przykłady ul. Żytnia, Podlesie, Spadowa, Graniczna - tam mieszkańcy płacili pieniądze ?. Atak w ogóle to zbyt dużo remontów ulic na południu Starachowic włącznie z przeniesieniem liceum. Czyżby byłą tam tworzona enklawa ciszy i spokoju. Jeszcze jedno nich prezydent zrobi temu komuś tą ulicę Zacisze. Ma rację wieś to za mało. Na wsiach są drogi i chodniki. Zdarzyło mi się być i tu i tu.

Krycho | 2019-12-14 19:02:37 napisał(a):

Ten jkw ma rację.Niech prezydent zrobi mu tą ul. Zacisze. Może by tak wspomóc go na fb tworząc jakąś grupę a przynajmniej wrzucić zdjęcia tej drogi w komentarze przecież idą Święta nich ma.

Obywatel | 2019-12-14 19:13:59 napisał(a):

Panie Prezydencie zrób pn tą drogę Zacisze bo piszącego nie stać na jej budowę bo jak czytam to tylko ta osoba tam mieszka. Wstydźcie się mieszkańcy tej i pobliskich ulic Owocowa, Gruntowa wam nie zależy. Powinno tu być z milion komentarzy popierających tego-tą z Zacisza nie mówiąc o Radnych.

Zacisze | 2019-12-15 08:52:06 napisał(a):

Mieszkam na Zaciszu. Nie są potrzebne żadne komentarze. Prezydent obiecał wykonać dokumentacje a później drogę. Dokumentacja jest wykonywana teraz. Jak będzie pozwolenie będzie budował drogę. Wpisy wyżej pewnie nie są Z zacisza. Większość ludzi u nas wie co się dzieje w temacie naszej drogi.

do mieszkaniec bloku | 2019-12-15 09:51:24 napisał(a):

Zrzucacie się na to samo drugi raz, bo za pierwszym razem zrzuciliście się podatkami. Drogi, chodniki, oświetlenie - to podstawowe rzeczy. Jeśli zarządcy gminy tego nie robią, to należy ich zmienić. To są obowiązkowe zadania gminy, a nie festyny i koncerty disco polo, gazetki albo produkcja gadżetów. Wasza droga powinna być priorytetem.
Bierzemy sprawy w swoje ręce, bo ci, którym daliśmy pieniądze, wydali je na coś innego. To tak, jakbyś zatrudnił w przedszkolu intendentkę, a ona zamiast marchewki na obiad kupiłaby plastikowe klapki. Wtedy ty wydajesz swoje pieniądze, by kupić marchewkę.

Krycho | 2019-12-15 16:28:24 napisał(a):

Do Zacisza i innych wierzących w bajki, Św. Mikołaja itp. dziwi mnie twoje stwierdzenie,tak grasz jak prezydent na czas. Gdybym tam mieszkał, a nie tylko przechodził tą drogą /tym czymś/ to pisałbym bez przerwy. Więc piszę Prezydencie zrób tą drogę temu komuś bo widać reszcie na zależy. Mieszkający tam ludzie ogarnijcie się. Jak nie wy to może radni przecież was reprezentują. Panie Prezydencie tak jak pisał Krycho wcześniej święta idą.
Zacisze gdzie pracujesz bo tak piszesz "Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek". Pamiętajcie o fb kto lepsze zrobi zdjęcie może będzie jak nie droga to nagroda.

Miś | 2019-12-15 16:36:53 napisał(a):

Zacisze ale jajcarz/ra/ z ciebie ubaw niesamowity. Idę robić zdjęcia i na fejsbuka. Może tym pomogę. Dobra inicjatywa. Nowa droga Zacisze dla jednego-ej tam mieszkającego. Wielka odwaga duży format.
P.S - Zacisze ty tam nie mieszkasz zbyt ładnie i zachowawczo piszesz.

GOSC | 2019-12-15 17:49:06 napisał(a):

Do Zacisze chciałbym ciebie poznać ponieważ mieszkam na Zaciszu i interesuję się to drogą i nie wiem co jest grane czytają twoje słowa. Przed ukazaniem się artykułu na temat ulicy Zacisze/ kilka dni wstecz/ wiedziałem, że dokumentacja drogi ma być wykonana do końca października 2019 r.a najprawdopodobniej wykonana jej budowy w 2020 r.To wynikało min. ze słów jednego z radnych Mariusza Konarskiego, którego jak do tej pory cenię za zainteresowanie się tematem nie mówiąc o Panu Prezydencie, który na przestrzeni 2015-2018 roku zmieniał kolejność remontu tej drogi jak nie z 8 do na 12 miejsce. Z jego słów wynikało później, że po sprzedaży działki na ul. Na Szlakowisku część pieniędzy przeznaczy na projekt budowy przedmiotowej ulicy. Dlatego też moje obawy co do budowy tej drogi ustały. Dopiero artykuł w Net Starachowice z ostatnich dni uświadomił mi, że Prezydent kupuje sobie czas w tym przypadku na kolejne 2 lata. Mówi, że dokumentacja nie jest jeszcze wykonana wspomina też o odwodnieniu jakby to było najważniejsze, brak jest pieniędzy, a jak będą to UM Starachowice będzie się zastanawiał nad czasem jej wykonania. Powyższe opieram na artykułach jakie czytam i myślę, że każdy taki artykuł jest autoryzowany przez Prezydenta. W obecnej chwili tzw. rów melioracyjny jest zamulony zarośnięty trawą. Droga zarówno dla pieszych i pojazdów w tym garażowiczów w przeważającej części w stosunku do mieszkańców jest fatalna. Część ogrodzeń posesji przechyla się od nawożenia kruszywa i zasypywania nim dziur, które to zasypywanie jest bezsensowne bo już praktycznie po tygodniu są w tych samych miejscach dziury oraz nowe dziury. Dlatego piszący post wyżej pod ps. Zacisze nie wie oczyma pisze, a jak wie nich poda fakty. Dobrze wiem,że Prezydent obiecał i wie. Wiem to od około 4 lat czytając i słuchając jego wypowiedzi naoczną na spotkaniu min. garaże ul. Kościelna bodajże 2017 r. i co z tego. Dla UM Starachowice ta ulica jak inne gruntowe ulice z nią się łączące nie mają znaczenia i nie wierzę by były one zrobione przez najbliższe lata. Czuję się oszukany. Jeżeli się mylę podziękuję osobiście Prezydentowi jak i innym którzy wybudowaliby tą drogę. Niedawno została ukończona chyba budowa nieutwardzonej ulicy Spadowej w Starachowicach tam też mieli problem z odwodnieniem nawet nie wiem czy tam są wszystkie media oraz to czy wiedzą ludzie gdzie ta ulica jest. Można - można jak się chce.
Dodaję,że poza Radnym Mariuszem Konarskim żaden inny radny nie wykazał zainteresowania powyższym tematem. Chyba w waszym programie wyborczym było coś takiego jak kontakt z ludźmi i zajmowanie się sprawami ważnymi dla mieszkańców na co dzień czy tylko robicie to od święta tak jak przychodzą wybory mówię do tych z osiedla Młynówka.
PS. Zacisze nie idź tą drogą, zawróć.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie