Portamento zaśpiewa w Bułgarii

10003.nsmed

Starachowicki Chór Portamento działający przy Młodzieżowym Domu Kultury już jutro rozpoczyna swój udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Czarnomorski zvutsi – Czarnomorski dźwięk”. Festiwal odbywa się w Bułgarii.

Starachowickie „Portamento” jest jednym z 20 chórów biorących udział w festiwalu. Na liście uczestników konkursowej rywalizacji znajduje się 20 zespołów z 10 krajów europejskich.

Nasz chór jest jedynym zaproszonym przez organizatorów chórem z Polski. Poza naszym krajem swoje umiejętności zaprezentują chórzyści z Bułgarii, Macedonii, Estonii, Finlandii, Rosji, Litwy, Chorwacji, Ukrainy i Holandii.

Festiwal w Balcziku rozpocznie się 6 czerwca i potrwa do niedzieli.

- Podczas trwania imprezy chór „Portamento” będzie miał możliwość dotarcia do bardzo różnorodnej międzynarodowej publiczności. Balczik to miasto w północno-wschodniej Bułgarii nad Morzem Czarnym, bardzo popularne wśród turystów z całej Europy. Dobry wizerunek, ciekawy repertuar oraz potwierdzony licznymi nagrodami na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym poziom artystyczny chóru Portamento na pewno zainteresuje uczestników festiwalu również naszym miastem – zapewniają przedstawiciele Stowarzyszenia Promocji Talentów przy Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach.

Przypomnijmy, iż dyrygentem starachowickiego chóru jest pani Bożena Magdalena Mrózek. „Portamento” ma na swoim koncie wiele osiągnięć na licznych festiwalach. Największe swoje sukcesy starachowicki chór świętował na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" (Złote, Srebrne i Brązowe Harfy Eola). Chór zdobywał również nagrody i wyróżnienia w Będzinie, Łodzi, Rzeszowie czy Tarnowie.

W repertuarze chóru ze Starachowic dominuje muzyka dawna, głównie renesans i wczesny barok, a także elementy muzyki współczesnych kompozytorów, kolędy czy musicale.

- W programie festiwalu w Bułgarii nie zabraknie licznych atrakcji dla uczestników. Oficjalne otwarcie zaplanowane jest w miejscowym Ogrodzie Botanicznym. Przesłuchania konkursowe odbywać się będą w różnych miejscach malowniczo położonego miasta i jego okolicach. Na zakończenie festiwalu organizatorzy przewidzieli wspólny koncert – dodają uczestnicy festiwalu.

Autor: Leszek Kowalski, UM Starachowice

Reklama

Dodane: 05.06.18

Komentarze użytkowników

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie