Posłanka ze Świętokrzyskiego Marzena Okła-Drewnowicz o Pakiecie Praw Kobiet

14394.nsmed

Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej przyjął w środę (18 lutego br.) stanowisko w sprawie bezpiecznego macierzyństwa tzw. Pakiet Praw Kobiet. W zespole, który zajmował się przygotowaniem stanowiska pracowała m.in. posłanka ze Świętokrzyskiego Marzena Okła-Drewnowicz.

Pakiet Praw Kobiet składa się z dwóch propozycji. Pierwsza to Ustawa „Bezpieczeństwo Kobiet”, czyli całościowe rozwiązanie kwestii zdrowotnych kobiety:

- zapewnienie bezpłatnych badań prenatalnych

- gwarancja łatwego dostępu do bezpłatnej antykoncepcji

- dostęp do tabletki „dzień po” bez recepty

- lekcje edukacji seksualnej w szkołach

- stałe wsparcie finansowe i opieka medyczna w przypadku urodzenia dziecka niepełnosprawnego

- bezpłatne in vitro.

Druga propozycja to „Nowa Umowa Społeczna”. Platforma Obywatelska opowiada się za zagwarantowaniem każdej Polce znajdującej się w wyjątkowo trudnej sytuacji osobistej prawa do podjęcia przez nią – po konsultacji z psychologiem i lekarzem – indywidualnej decyzji o ewentualnym przerwaniu ciąży do 12 tygodnia w bezpiecznych warunkach, podobnie jak w większości krajów europejskich.

RemondisReklama

- Proponowane przez nas rozwiązania są po to, by decyzji o przerwaniu ciąży było jak najmniej. Stąd proponujemy i pakiet bezpieczeństwa kobiet i nową umowę społeczną. Najpierw musimy zapobiegać tak, aby macierzyństwo było świadome. Chcemy, żeby kobiety miały możliwość do powszechnego dostępu do edukacji seksualnej, do badań prenatalnych finansowanych z budżetu państwa, do bezpłatnego leczenia niepłodności metodą in vitro. Do tego żeby można było w sytuacji, kiedy urodzi się dziecko z niepełnosprawnością liczyć na wsparcie państwa zarówno to finansowe, jak i medyczne. Zdajemy sobie również z tego sprawę, że bywa tak, że niestety kobieta zderzy się z sytuacją bardzo trudną, dramatyczną, traumatyczną wręcz dla niej i stanie przed wyborem... Chodzi o to, żeby nie ograniczać jej tego wyboru. Żeby mogła go podjąć w zgodzie również ze swoim sumieniem. Ważne jest żeby najpierw mogła porozmawiać z psychologiem i lekarzem. Żeby mogła odbyć te konsultacje po to, by w ostateczności dokonała właściwego wyboru  w jej przekonaniu - mówiła posłanka Marzena Okła-Drewnowicz.

- Jesteśmy po to, by pomóc. Jesteśmy po to, by tych decyzji o przerywaniu ciąży było jak najmniej, ale na końcu nie my politycy jesteśmy od tego, żeby zastępować sumienia kobiet - dodała parlamentarzystka. 

Dodane: 22.02.21 | Odsłony: 845 | komentarze (3)

Komentarze użytkowników

Er 22 | 2021-02-22 14:25:48 napisał(a):

XD czekam na kartę praw mężczyzn i aligatorów, kotów itp. proponuję poczytać, by pewne problemy zrozumieć ,, Etykiety Współczesnych Ideologii Wykluczenie Społeczne,, Myślę, że to pomoże. .......

Kierowca | 2021-02-22 16:08:27 napisał(a):

No super, darmowa antykoncepcja dla kobiet, bo to kobieta ma wybierac kiedy para bedzie miala dziecko kiedy nie. Czy oni sie z choinki urwali?

może ktoś mnie uświadomi. | 2021-02-23 09:27:56 napisał(a):

Może się mylę ,ale gdzieś mi się obiło o uszy że nadużywanie środków antykoncepcyjnych zwiększa szansę urodzenia dziecka z wadami.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie