Poseł Lipiec: Pełnomocnik Adam Jarubas nielegalnie zatrudniony w Urzędzie Miejskim

11205.nsmed

Tak, jak zapowiadał poseł PiS Krzysztof Lipiec zaraz po zatrudnieniu byłego marszałka Adama Jarubasa w Urzędzie Miejskim, poseł wystąpił o ekspertyzę do Biura Analiz Sejmowych w tej sprawie. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, poseł Lipiec poinformował, że pełnomocnik prezydenta Adam Jarubas jest nielegalnie zatrudniony w Urzędzie Miejskim.  

- Jasno wynika, że nie ma takich możliwości, aby pracownicy samorządowi byli zatrudniani na podstawie umowy zlecenia i na takich dziwnych stanowiskach, które polskie prawodawstwo nie przewiduje. Ustawa o pracownikach samorządowych jest pragmatykiem zawodowym, który nie określa takiego stanowiska. Natomiast jasno i wyraźnie precyzuje jakich wymaga się kwalifikacji od tych pracowników, w jaki sposób przeprowadza się nabór na stanowiska urzędnicze. I to z czym mamy dzisiaj do czynienia w Starachowicach, w kontekście „zatrudnienia” pana Adama Jarubasa na stanowisku pełnomocnika jest rzeczą nielegalną. W tej materii, z całą pewnością podejmiemy stosowne działania prawne. Na pewno wystąpimy do wojewody świętokrzyskiej, która sprawuje nadzór nad działalnością samorządową. W moim przekonaniu mamy tutaj do czynienia z sytuacją opisaną w prawie karnym, związaną z przekroczeniem uprawnień. Wydatkowanie z publicznej kasy, z podatków mieszkańców Starachowic, kwoty ponad 6 tysięcy złotych, która nie jest prawnie przewidziana, jest rzeczą wielce bulwersującą i nie powinna taka sytuacja mieć miejsca – mówił poseł Lipiec. 

- Tak bliskie sercu jest miasto Starachowice panu Jarubasowi, tylko tyle, że pobiera 6 tysięcy złotych wynagrodzenia netto i nie wiemy tak naprawdę za jaką pracę. Co robi dla Starachowic? Wiemy, że się bawi klockami Lego z panem prezydentem, bo to pokazują na Facebook-u. Natomiast wymiernych korzyści z jego pracy nie znamy – dodała radna Rady Powiatu z klubu PiS Agnieszka Kuś. 

Adam Jarubas pracuje w Urzędzie Miejskim w Starachowicach do lutego 2019 roku. Co należy do jego obowiązków? Czytaj więcej [kliknij] 


Z opinii prawnej:

Ustawa o pracownikach samorządowych nie pozwala na inne formy zatrudniania pracowników merytorycznych (pracowników na stanowiskach urzędniczych) niż w ramach stosunku pracy. Co więcej, jeśli ustawodawca zrezygnował z możliwości zatrudniania w samorządzie doradców i asystentów , to oznacza to, że pracodawca samorządowy może zatrudniać zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych  wyłącznie na stanowiskach urzędniczych oraz pomocniczych obsługi, a więc tylko w ramach stanowisk ustalonych przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2018 r., poz. 936 ze zm.).  Wśród tych stanowisk nie przewidziano stanowiska „pełnomocnik” . Zatrudnianie na takim stanowisku w ramach umowy cywilnoprawnej można ocenić jako obejście zasad, według których powinni być zatrudniani pracownicy samorządowi – w tym zasad ustalonych w zakresie naboru, kwalifikacji, obowiązków (w tym również tych, które mają zapobiegać korupcji, takich jak oświadczenia o działalności gospodarczej, czy oświadczenie majątkowe). 

(…) osoby zatrudniane na podstawie umów cywilnoprawnych nie powinny być wyposażone w kompetencje urzędnicze, a tym bardziej kierownicze w stosunku do pracowników samorządowych zatrudnionych w danej jednostce organizacyjnej. 

(…) Z przedstawionej listy zadań pełnomocnika prezydenta miasta ds. społecznych można wnioskować, że niektóre z zadań mieszczą się w czynnościach merytorycznych a nawet decyzyjnych (czyli urzędniczych), co jest sprzeczne z zasadami.

Kursywa za: Opinia prawna w sprawie możliwości zatrudniania przez wójta pełnomocników na podstawie umów cywilnoprawnych [BAS-WAP-319/19]

Dodane: 24.04.19

Komentarze użytkowników

gość | 2019-04-24 14:05:52 napisał(a):

Tak od początku uważałem i się nie pomyliłem.

Mieszkaniec | 2019-04-24 14:20:20 napisał(a):

I co na to prezydent?Jak widać ma to w poważaniu.Trafnie sytuację oceniła radna Agnieszka Kuś- zabawa klockami lego w UM-wychodzi najlepiej.Wstyd!Wstydem jest też to,że były vice prezydent-pan od gimnastyki a obecnie prezes od wody/tak,tak-takiego kogla mogla Starachowice nigdy nie miały/zajmuje stanowisko wobec strajkujących nauczycieli w godzinach swojej pracy w Pwik,biorąc udział w konferencji.Co robi pelnomocnik?Nikt nic nie wie oprócz tego jaka kasa co miesiąc wpada mu do kieszeni.Marazm trwa.

Yanusz | 2019-04-24 14:21:26 napisał(a):

Czyżby smutny początek końca Pana Prezydenta? Niemożliwe!, a taki był ładny, amerykański! Szkoda!

Czytelnik | 2019-04-24 14:34:48 napisał(a):

A może Pan Poseł powie co zrobił w sprawie Lubianki czy zabiegał u zielińskiego o pieniądze i podpis

Gość | 2019-04-24 15:31:21 napisał(a):

Czytelniku,zapytaj o to samego Zielińskiego

do czytelnik | 2019-04-24 15:35:11 napisał(a):

A skąd wiesz że nie . Czy Pani wojewoda trafiła na to stanowisko dzięki swoim zasługą w polityce? Nikt jej nie znał Była dyrektorem szkoły w Starachowicach I nagle została wojewodą.

Kret | 2019-04-24 16:36:54 napisał(a):

Współczuje posłowi tego wyboru.Chciał facet dobrze,a wyszło dziadostwo....

Janusz | 2019-04-24 16:47:11 napisał(a):

Szok ! Co za frajerskie zagranie, nawet jeśli to prawda to jest to typowe zachowanie osób które nie potrafią się z pewnymi rzeczami pogodzić a jedyne co umieją to chodzić i donosić. Dosłownie jak dzieci z przedszkola. DNO !

Do Janusz | 2019-04-24 17:07:48 napisał(a):

Typowy obraz wyborcy Materka...Janusz starachowicki...ha..ha..

Star | 2019-04-24 17:21:20 napisał(a):

A gdzie przewodniczący klubu w RM Andrzejewski?Zrezygnował z mandatu czy co?

czytelnik | 2019-04-24 19:04:59 napisał(a):

a gdzie czerwone sztandary czemu ich nie rozwinęli. Na zakończenie trzeba było międzynarodówkę zaśpiewać

Kto ich jeszcze lubi? | 2019-04-24 19:58:59 napisał(a):

Byli nauczyciele, pedagodzy, panie co rozdaja obiady w szkole i redaktor gazetki: Wiadomosci Zwiazkowe... Wielcy dzialacze spoleczni z PISu. Kto jeszcze na Was glosuje?

Dlaczego? | 2019-04-24 20:07:39 napisał(a):

Dlaczego nie zopiniowaliscie w biurze analiz: sposobu przeprowadzenia konkursu na stanowisko Dyrektora muzeum w TST, gdy dwoje ludzi wyszlo na znak protestu ? Aaaa.... juz Wiem :-) Dobrze, ze zrobila to pani Wojewoda :-)

Dlaczego bis | 2019-04-25 07:53:02 napisał(a):

Tak biblijnie szukają źdzbła w czyimś oku a w swoim belki nie widza. Dobry powyższy przykład wybór dyrektora muzeum. Z ciekawości przeczytałem uzasadnienie wyroku. Sąd ewidentnie wskazał złamanie prawa.Dziwie sie że nowy zarząd w tej sprawie nie nadał biegu prawnego. Kolejny temat ZSZ nr3. Panie Pośle Pani Krępa są artykuły i TV kablowa ma materiały jak trąbicie sukces budowy nowej hali sportowej. I co a no nic. Jak sie okazało powiat zmarnował kilkaset tysięcy złotych na dokumentacji a pieniędzy nie otrzymał bo nie miał swojego wkładu. To jak to jest nie mam pieniedzy a cos chce robić jeszcze z tych co mam wyrzucam je w błoto. I tak można by szukać. Pani Krępa brak wofy w lubiance i zaniedbania dot remontu leżą po pani stronie tak wskazują informacje.Panie Pośle o zatrudnianiu wiernych PIS ludzi nie wspomne . Nie ważne że brak kompetencji ale wierny towarzysz. Pełno im zatrudniliście w powiecie na strefie itd

No i | 2019-04-25 08:04:31 napisał(a):

Marek przyszedł do pracy. Marku nie dodałeś, że kij na każdego się znajdzie.

Judasz | 2019-04-25 08:12:33 napisał(a):

Marku ale to ty zatrudniłes Danusie w MOPS i pisałeś że wybór Marcina na Strefie, to najlepsza opcja. Ty wybrałeś Roberta G na prezesa wodociągów i z Krzysztofem L zegnales Sylwestra w Sylwestra. Nie sciemniaj, bo jak ci głosy pisu na radzie pasowały, to w jedną trabke trabiles z pisem. Ty stałes juz na dwupoziomowym molo i zbierałes lajki przed wyborami. Ty w końcu wyciagasz rączkę o pomoc a potem gryziesz publicznie tych, którzy ci pomagali.

Do Dlaczego bis | 2019-04-25 09:07:07 napisał(a):

Przecież stadion tez miał być. Nawet trybuna i pomysl na otwierany dach. Zobaczymy też jak park skończą, bo żeby nie było targowicy bis.Warto być przyzwoitym i zacząć rozliczać własne słowa.

do Dlaczego? | 2019-04-25 09:15:44 napisał(a):

Warto by też zaopiniować wszystkie transparentne konkursy i powołania w TST

Kto | 2019-04-25 10:02:31 napisał(a):

Zatrudnienie wiernych ludzi? Patrz wodociągi, MOSiR, ZEC, um, powiat, Starachowiczanka. Kto kiedykolwiek ojca z innego miasta i powiatu zatrudnił? Kto???

Gość | 2019-04-25 10:16:07 napisał(a):

I jeszcze byly prezes wodociągów jak podaje Judasz.Teraz mi się to układa.G po krótkim pobycie w Pwik awansuje do Kielc,po to,aby mieć przychylne oko w kierunku Starachowic.Dotacje na trawniki,kwiatki i rabatki płyną a M zbiera pochwały jak to potrafi zabiegać,załatwiać,organizować.Dyzma by tego nie wymyślił.

Do Gosc | 2019-04-25 10:36:27 napisał(a):

Oczywiście. Niech się pochwala spece z ZEC ile kasy dostały za odprowadzanie wycieczek z funduszu od Gliwinskiego. Powiem tylko, że w projekcie unijnym brały udział szkoły i to szkoły dostały mniejsza kasę niż starachowiccy "zecowscy szkoleniowy. Takie to są porządki. Niech admin zapyta proszę, czy Sowula i Pochec jako koordynatorzy wzięli pieniądze, czy za darmo pokazywali spalarnie.

V | 2019-04-25 11:09:17 napisał(a):

"Starachowicka ABBA" znów dała występ.

um | 2019-04-25 20:26:36 napisał(a):

Święty chłopiec żle dobrał przeciwnika.

gość | 2019-04-25 20:27:55 napisał(a):

To prawda.

@ gość | 2019-04-25 21:22:27 napisał(a):

Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach
Z-ca Przewodniczącego RN
ANDRZEJ PRUŚ
Wiceprzewodniczący Rady.
http://wfos.com.pl/o-funduszu/wladze-funduszu

Gość | 2019-04-25 22:56:56 napisał(a):

Ja pierdziu,ale stołki porozdawane rzemieniom!

Nepotyzm | 2019-04-26 07:52:14 napisał(a):

LUDZIE NIC i NIKT nie przebije OJCA w zarządzie powiatu.

Gość 2 | 2019-04-26 11:05:03 napisał(a):

Do nepotyzm . Tu należy się zgodzić.

ZEC | 2019-04-26 13:32:41 napisał(a):

A w jakich radach nadzorczych jest Pocheć? Jest gdzieś ?
I mam pytanie czy ZEC sponsorował jakieś imprezy w mieście w 2018 roku? Czy ktoś ma wiedzę na ten temat ?

Do przedmówcy | 2019-04-26 15:35:58 napisał(a):

Jest na pewno w RN Janika. Stąd pewne obawy co do "rzetelności" interesów spalarni odpadow.

Do jw | 2019-04-27 15:01:14 napisał(a):

Coś podobnego!!! Kto by się spodziewał. Nieźke się zasłużył.

Chucpa | 2019-04-28 08:35:34 napisał(a):

Poprzyjmowane w dziwny sposób w konkursach chyba tańca ( pewnie nie wszyscy) a potem na wycieczkach i imprezach wychodzi kto komu i co robi najlepiej i od jakiego czasu. Zamiast do banku z pieniążkami to w samochód i w krzaki żeby nikt nie zobaczył bo się mąż z żoną dowie i wstyd będzie i rodzina rozleci - maja rozmach SK..