Pozamykane szkoły, problemy z budżetem, brak inwestycji, wyższe podatki. Czy to czeka Starachowice w przyszłości?

18652.nsmed

Raport o stanie Gminy Starachowice jest podsumowaniem działań samorządowych i podległych miastu instytucji w 2023 roku. Zawiera także dane statystyczne dotyczącego naszego miasta, a te jednoznacznie pokazują, że z roku na rok jest nas co raz mniej. 

„W Starachowicach wszystkie wskaźniki obciążenia demograficznego są ujemne, co oznacza, że miasto w bardzo szybkim tempie starzeje się. W porównaniu z obecną sytuacją demograficzną, w perspektywie 30 lat miasto straci jedną trzecią swoich mieszkańców. Pozamykane szkoły, problemy z budżetem, brak inwestycji, brak rąk do pracy... To tylko wybrane z całego wachlarza negatywnych konsekwencji problemy, przed którymi stanie miasto, jeśli nie wdroży działań hamujących odpływ ludności. Liczebność mieszkańców w wieku 25-35 lat kreuje przyszłość miasta. Jest to grupa wiekowa, która rozpoczyna życie zawodowe, zakłada rodziny, inwestuje  w nieruchomości oraz tworzy popyt na usługi. Niestety tych osób ubywa najwięcej” - Czytam w jednym z raportów przygotowanych przez gminę Starachowice. 

Według stanu na dzień 31 grudnia 2023 r. ogólna liczba mieszkańców Starachowic wynosi 43 883 osób. Na tę liczbę składa się 23 383 kobiet oraz 20 500 mężczyzn. W mieście utrzymuje się tendencja spadkowa dotycząca zmian demograficznych.

W porównaniu z 2022 r. liczba mieszkańców Starachowic zmniejszyła się o 838 osoby. 

W 2021 r. nasze miasto liczyło o 1663 mieszkańców więcej. Porównując aktualne dane z rokiem 2018 okazuje się, iż w tym okresie ogólna liczba mieszkańców Starachowic spadła o 4 728 osób.

W strukturze ludności widoczna jest przewaga kobiet. Na 100 mężczyzn przypada obecnie 115 kobiet. Rok wcześniej było ich 114, a w 2021 r. na 100 mężczyzn odnotowano 113 przedstawicielek „płci pięknej”.

Biorąc pod uwagę mapę naszego miasta, uwzględniającą wszystkich mieszkańców Starachowic, na koniec 2023 r. najwięcej zameldowanych osób było na osiedlu Wanacja – 6012 osób. Najmniej licznym osiedlem był Wierzbnik – 999 osób. 

Przewagę liczebną w Starachowicach stanowią osoby w wieku produkcyjnym – 54% ogółu mieszkańców. W tej grupie znajduje się 12.790 mężczyzn w wieku 18-64 lata oraz 11.061 kobiet w wieku 18-59 lat.

Biologiczna struktura ludności Starachowic wskazuje, iż w wieku przedprodukcyjnym było nas na koniec roku 6.134 osoby. Natomiast liczba osób w wieku poprodukcyjnym na koniec ubiegłego roku wyniosła 13.898 osób. W tej grupie utrzymuje się tendencja, iż kobiet w tym wieku jest ponad dwukrotnie więcej niż mężczyzn. 

W 2023 r. w Starachowicach przysięgę małżeńską złożyło 146 par. W ubiegłym roku na ślubnym kobiercu stanęło o 6 mniej par niż w roku 2022. Z kolei w 2021 r. liczba zarejestrowanych aktów małżeństwa wynosiła 184 i była najwyższym wynikiem z ostatnich lat. W ubiegłym roku zarejestrowano 95 rozwodów.

Urodzenia i zgony

W 2023 r. rodzice 525 razy rejestrowali narodziny swojego dziecka w tutejszym USC. Dzieci najczęściej rejestrowane były w marcu oraz lipcu (po 58 dzieci). Najmniej rejestracji urodzeń dzieci odnotowano w lutym oraz czerwcu – po 34 urodzenia. Rejestracje dotyczą nie tylko mieszkańców zameldowanych na terenie naszego miasta. Biorąc pod uwagę tylko mieszkańców zameldowanych na terenie Starachowic to w roku ubiegłym odnotowano 207 urodzeń. W tej grupie znalazło się 105 dziewczynek i 102 chłopców. Wynik ten jest najniższym w porównaniu do poprzednich lat. W 2022 r. odnotowaliśmy 248 urodzeń (o 41 więcej niż w 2023 r.). Najwięcej urodzeń w ostatnich latach zanotowano w 2020 r. – urodziło się wówczas 284 dzieci. W 2023 roku najbardziej popularnymi imionami wśród dziewczynek były: Hanna, Maria, Zuzanna, Maja oraz Julia. Wśród chłopców najczęściej rejestrowaliśmy Nikodemów, Janów, Wojciechów, Antków oraz Szymonów.

Statystyki opracowane przez Urząd Miejski w Starachowicach wskazują, iż w ubiegłym roku w starachowickim USC zarejestrowano 927 aktów zgonu naszych bliskich. W 2022 roku wydano 1024 akty zgonu. W 2021 roku liczba ta wynosiła 1264, a w latach 2019-2020 nie przekraczała 1000 osób (kolejno 934 i 954). W przypadku mieszkańców Starachowic odnotowano 703 zgony, w tym 340 kobiet i 363 mężczyzn. W 2023 roku liczba zgonów spadła w porównaniu z rokiem poprzednim o 60 osób.

Cudzoziemcy 

Według danych z Referatu Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych – zameldowanie stałe lub czasowe na terenie naszego miasta posiada 558 cudzoziemców. Największą grupę cudzoziemców stanowią obywatele Ukrainy – 236 osób. W grupie tej są również osoby pochodzące z Ameryki Południowej. Na terenie Starachowic zameldowanych jest 99 osób z Kolumbii oraz 58 osób z Argentyny. W minionym roku zameldowany został również jeden obywatel Paragwaju. W 2023 r. Urząd Miejski w Starachowicach nadał obywatelom Ukrainy 475 numerów PESEL ze statusem UKR. Rok wcześniej na podstawie złożonych wniosków nadano 1131 takich statusów.

Dodane: 13.06.24 | Odsłony: 5907 | komentarze (37)

Komentarze użytkowników

kadencja | 2024-06-13 08:07:02 napisał(a):

Chciałbym wiedzieć co MM zrobił przez wiele lat urzędowania aby zahamować odpływ młodych ( i nie tylko ) ludzi ze Starachowic.Tu nie ma żadnych perspektyw dla na nich ! Mamy za to miasto pełne symboli Kaczyńskich ( ulice, ronda, kościoły) . Razem z upadkiem PiS-u to miasto czeka taki sam los... O Radzie Miejskiej nawet nie wspominam, bo szkoda..

JA | 2024-06-13 08:49:36 napisał(a):

W pełni popieram "kadencję".

qqqq | 2024-06-13 09:45:08 napisał(a):

Ukrów jest tu dużo więcej plus hindusi, nepalczycy, bengale

Ewa | 2024-06-13 09:52:44 napisał(a):

A co robi Materek zeby poprawic stan rzeczy oprocz podwyzszania podatkow, kumoterstwa i nepotyznmu?

@ Ewa | 2024-06-13 10:50:10 napisał(a):

Przede wszystkim nie zrobił nic aby ściągnąć jakieś firmy zwłaszcza "inowacyjne" stąd emigracja młodych. Nawet w UM nie ma biura projektowego tylko zleca na zewnątrz opracowanie byle bzdury, które często trafiają do kosza. Marnowane pieniądze na niepotrzebne inwestycje a nawet często szkodliwe dla ludzi. itd i itd.

Kaspian | 2024-06-13 11:21:52 napisał(a):

No to poczekajmy, jak za parę lat MAN czmychnie do Turcji to wtedy będzie pogrom. Wszyscy nie zatrudnią się w UM i w Starostwie.
Budek z kebabem tez więcej nie wejdzie...

Może nasz 'pan' na starachowickich włościach zaczął by myśleć co z tym problemem robić. Powinien lobbować mając różne znajomości w świecie sexu i biznesu i ściągać do tej miejscowości firmy technologiczne produkcyjne. Mamy sporo szkół, które są w stanie przygotowywać uczniów do pracy z nowymi technologiami.

Ale oczywiście tego na fb się pokazać za bardzo nie da, tak jak zachodów słońca nad Pasternikiem :-)

do kaspian | 2024-06-13 11:36:09 napisał(a):

bierzesz fentanyl?

Kaspian | 2024-06-13 15:11:40 napisał(a):

A co skończył się w UM?

Młody Emigrant | 2024-06-13 16:52:42 napisał(a):

Mieszkam w Warszawie, mam 20-kilka lat. Z chęcia zostałbym w TST, ale to miasto typowo dla ludzi po zawodówce. Nie każdy chce pracowac fizycznie, zwłaszcza w firmie pokroju MAN, PKC, gdzie raz zwalniają, raz zatrudniają - to nie daje poczucia bezpieczeństwa. Mieszkania są ze starej płyty, coś się znajdzie, a jakby praca była, to i deweloperzy zaczeliby więcej budowac. To tylko Starachowice, przydałoby się więcej biur - wiadomo, zarobki byłyby niższe, ale to nie Warszawa - koszty utrzymania są niższe. Bugaj już dawno powinien być zabudowany nowymi fabrykami, zakładami pracy i biurami. Niestety ale odpowiedni moment na zmiany był kilkanaście lat temu, za czasów p. Bernatowicza i p. Kwietnia. A p. Materek to zmienia miasto, okej fajnie, ale głównie dla obecnych mieszkańców i seniorów - a młodzi out.A deweloperzy to zaczną budowac mieszkanai w mieście typowo pod Ukraińców.

Edi | 2024-06-13 18:40:21 napisał(a):

Najlepiej to krytykować. Inne okoliczne miasta zazdroszczą nam takiego prezydenta ale Polska natura narzekać na wszystko i wszystkich.

Do Młody Emigrant | 2024-06-13 19:00:27 napisał(a):

Tzn jakie zmiany masz na myśli?

PG | 2024-06-13 19:10:30 napisał(a):

Odpływ ludzi to jedno ale dyrektywy Unijne związane z Zielonym Ładem oraz dyrektywą budynkową dokończą dzieła. Żadne firmy nie będą inwestować nie tylko w Starachowicach ale także w całej Polsce.

Ech | 2024-06-13 19:48:42 napisał(a):

Dwójka moich dzieci wyjechała z miasta i raczej nie wrócą tu. Nie śledzę poczynań prezydenta i koterii, ale pociechy ze śmiechem podsyłają mi newsy dotyczące "inwestycji". Faktycznie, nie ma w mieście przestrzeni dla działalności gospodarczej. Przestałem śledzić wydarzenia kulturalne, bo ich po prostu brak. Te które się przydażają, to zatkaj dziury z tą samą senioralną obsadą. Podatki, wywóz smieci, woda są jedne z najdroższych w kraju. Pozyskany kapitał jest bardzo słabo zarządzany i zżerany przez "surrealistyczną" wizję dysponetna.

ps. najlepsze :-) dostałem linka-cynk, że moja dawna koleżanka pozyskawszy głosy wyborców z koalicji mającej poskramiać zapędy prezydenta "przeszła" do jego korpusu. *! i nadzieji brak na wiatr

OHM | 2024-06-13 22:03:28 napisał(a):

Burmistrz Materek może wygłaszać najpiękniejsze mowy zachęcające do zamieszkania w Starachowicach ale jakie to ma znaczenie skoro, z tego co się słyszy, sam w Starachowicach nie mieszka.

mieszkaniec | 2024-06-14 07:55:41 napisał(a):

Widocznie taka sytuacja mieszkańcom Starachowic pasuje skoro ponownie wybrali klakiera na prezydenta. Smutne to ale prawdziwe.

ewa | 2024-06-14 09:16:01 napisał(a):

Materek zamiast zajac sie przyciaganiem biznesu, to robi nam skansen. Nic nie ma sensu. Z jednej strony chce rozwijac turystke a z drugiej chce spalarnie kilka km obok.

Wezyr | 2024-06-14 10:08:05 napisał(a):

Materek nie ma bladego pojęcia co powinien robić aby miasto się rozwijało a nie wyludniało.
Pokazuje to każdego dnia.

Materek jest też odpowiedzialny swoją niekompetencją za odstraszanie inwestorów. Był swego czasu inwestor chcący wybudować w Starachowicach na własny koszt około 14 bloków korzystając(na mocy)z specustawy PiS pozwalającej budować na gruntach rolnych. Mieszkania, które nie znalazłyby nabywców zostałyby wynajmowane na długi okres tak jak to ma miejsce w krajach zachodnich.
Niestety inwestor chcący zainwestować około 180 milionów złotych własnych pieniędzy został przyjęty przez Materka w krótkim rękawku, nieprzygotowanego merytorycznie do rozmowy czterokrotnie powtarzającego, że za 10 minut ma kolejne spotkanie. Uczestniczyłem w tym spotkaniu a ile mogło być podobnych spotkań ?
Po wyjściu z gabinetu inwestor zapytał mnie, czy na pewno spotkał się z tym człowiekiem o którym mu mówiłem. Stwierdził również wychodząc z gabinetu, ze nie widzi kolejki inwestorów na korytarzu chcących zainwestować 200 milionów złotych w to miasto. Ten sam inwestor chciał na własny koszt budować 80 domków na Lubiance ale na pytanie kiedy zostanie napuszczona woda usłyszał, że może za 5 lat :)

Teraz Materek zamiast na uwolnionych terenach na Bugaju lokalizować przedsiębiorców buduje wielki PSZOK.

do Wezyr | 2024-06-14 10:38:48 napisał(a):

Wezyr akurat nie jesteś wiarygodnym źródłem informacji. Jakby taki inwestor był, to byłoby jakieś świadectwo tego w mediach.

do Wezyr | 2024-06-14 10:39:49 napisał(a):

Masz rację ! Niedługo Starachowice to będzie jeden wielki PSZOK a raczej SZOK ... Najgorszy układ z możliwych dla miasta to Rada Miejska w postaci komitetu wyborczego MM, całkowicie od niego uzależniona . Garstka opozycjonistów ma słabą pozycje aby cokolwiek zmienić a niektórzy nawet myślą aby dla świętego spokoju przystać do tego komitetu.. Miasto jest odbiciem tego układu - brud , brak pomysłu dla inwestorów i inwestycji i stopniowa ucieczka młodych ludzi... Miasto emerytów gdzie najbardziej rozbudowany jest CUS ...

Miki | 2024-06-14 11:34:30 napisał(a):

Jakoś cicho o spalarni, której budowa znacznie przyspieszyć ma wyludnianie TST. Gdzie jesteś opozycjo? Nie ma dyżurnego tematu wiaduktów, a będzie bicie piany bo nikt nie pokusił się o bycie opozycją konstruktywną. Część jej nawet została wchłonięta(kupiona) przez PMM.

do Wezyr | 2024-06-14 12:19:19 napisał(a):

Od zawsze wiadomo, że Materek to "cienki bolek", który pijarem i głupkowatym uśmieszkiem uwiódł ciemny lud, mając na względzie oczywiście wyłącznie dobro własne.

MG | 2024-06-14 14:26:43 napisał(a):

Nie wiem czy wszyscy zauwazyli ze swiat sie zmienia. Pan Materek inwestuje pieniadze ktore sa dostepne na specyficzne cele bez opodatkowania mieszkancow. Podatki w Starachowicach tak naprawde to nie istnieja... Ponadto Starachowice sa jednym z nie wielu miast w Polsce ktore maja szanse na sciagniecie mlodych ludzi bez zagranicznych inwestorow. Zycze powodzenia mlodym i starszym mieszkancom. Mniej krytyki a wiecej zaangazowania. :)

Do MG | 2024-06-14 15:04:53 napisał(a):

Chciałbym tylko zauważyć, że gdy Materek w 2014 r zostawał prezydentem Starachowice liczyły 50679, po 10 latach jego rządów liczą 43883 osoby. To by było tyle na temat polityki pana Materka.

Pablo | 2024-06-14 16:06:07 napisał(a):

Zestawiles dwa fakty, a czy jest miedzy nimi zwiazek przyczynowy? Bo ja moge powiedziec, ze w 2014 jak Materek został prezydentem bylem 10 lat młodszy. No i? Też jego wina? xD Jakie kompetencje ma samorzad, zeby poprawic płace w prywatnym sektorze czy sciagnac tych inwestorów? Tylko nie opowiadajcie bajek jak Wezyr o budowie 14 blokow w wyludniajacym sie miescie na bazie specustawy, ktora słuzyła przekrętom przez jakiegos nieznanego inwestora, tylko realnie, co byscie zrobili?

do Pablo | 2024-06-14 17:49:06 napisał(a):

Gdyby były uczciwe, nie ustawiane konkursy na różne stanowiska w UM i podległych jednostkach, spółkach, to zapewne niejeden młody miejscowy by się zdecydował. Ale tu wszystko jest poustawiane, a konkursy, to tylko przykrywka dla ciemnego ludu. Cała masa kolesi posprowadzana spoza miasta, bo taka układanka jest z góry zaplanowana.

Pablo | 2024-06-14 17:59:54 napisał(a):

No ok, ale to jest pare etatów, mówmy o potężnych inwestycjach i pracy dla duzej liczy osób, bo podobno tego brakuje.. pomysły? A, spalarnia podobno ma przyspieszyć (jeszcze bardziej?) wyludnianie TST, jakoś Kraków sie nie wyludnia, a spalarnię ma, więc to chyba nie to

Jonasz | 2024-06-14 22:22:24 napisał(a):

MM nie ma pomysłu na rozwój miasta. Fontanny, napisy widoczne dla Myszki droniarza, klomby. Jeden wielki ogródek działkowy dla emerytów. Jeszcze tężnie postawi i będzie taki mini Ciechocinek. I darmowe autobusy, żeby emeryci jeździli na targ po tanie badziewie. Powinien pograć w SimCity, może by się nauczył jak się stymuluje rozwój miasta.

Mieszkaniec | 2024-06-15 07:05:29 napisał(a):

Super zachowali się radni opozycji. Wspólne działanie i głos. Radni TST dobre wypowiedzi .Materek wypunktowany. Pani od mieszkańców * wystąpienie. Materk poniżony.Radna Rutkowska zabrała głos z apelem aby nie dokuczać Materkowi bo on tyle dobrego zrobił. Taki dobry. Pożygać się można słysząc ją. Ale zabrała głos.

Ivo | 2024-06-15 09:32:05 napisał(a):

Nie tylko radni z komitetu marka materka lecz i opozycja to tragedia. Żal czytać, te śmieszne wypociny. Kto wybiera takie osoby.
Którymi tak łatwo sterować,za stanowisko lub pracę. I dotyczy się TK wszystkich.

Do mieszkaniec | 2024-06-15 09:35:52 napisał(a):

To już lepiej jakby trzymała się nadal swoich zasad i w ogóle nie odzywała jak to było przez ostatnie 5 lat.

Mieszkanka | 2024-06-15 09:49:06 napisał(a):

Brawo radni TST. Może w końcu mieszkańcy Starachowic zaczną słuchać i przejrzą na oczy. Oglądałam wczorajszą sesję. Odpowiedzi MM żałosne. Alejki w parku niszczeją, bo takie było założenie, że będą zniszczone, parkingi będą dzierżawione, bo musi podwyżki nauczycielom zapłacić, jesteśmy na liście miast zarażonych, ale według niego to sukces, bo rząd będzie nam pomagał. A według radnej bezradnej nie wolno panu prezydentowi dokuczać, bo mu będzie przykro. Kto sesji nie oglądał niech żałuje. W końcu kilku radnych zaczęło punktować ten miejski cyrk.

Gość | 2024-06-15 10:01:18 napisał(a):

Materek rządzi 10 lat ciągle brakuje mu pieniędzy i ciągle wyciąga nauczycieli na tapetę że to przez ich rosnące pensje musi podwyższać podatki i zmuszać ludzi do wykupu miejsc parkingowych. Materek a może skoro przez 10 lat nie potrafiłeś ściągnąć do miasta inwestorów żeby zasilili budżet miasta to może sobie pensję obniż bo ewidentnie nie zasługujesz na te kilkanaście tysięcy . Może niech sobie diety też obniżą twoi klakierzy bo też pożytek z nich marny. A może wprowadź opłaty od seniorów za ich hulanki na rynku a od ludzi którzy pracują i płacą podatki żebyś ty mógł realizować swoje głupie wizje i majaki senne się odstosunkuj.

do powyżej | 2024-06-15 10:32:29 napisał(a):

Ktoś powinien sprawdzić ile wydano na sprzęt komputerowy do wszystkich szkół, który do niczego się nie nadaje i nikt go nie używa.

Do do powyżej | 2024-06-15 10:43:32 napisał(a):

Dokładnie, wystarczyło dokupić laptopów tym co nie mieli a nie kupować komputery wszystkim na których internet raz działa raz nie działa system tak chodzi że zanim człowiek się zaloguje to lekcja mija. Efekt jest taki że nauczyciele nadal pracują na często starych wysłużonych laptopach tym bardziej że większość pracy oprócz sprawdzenia listy i tak wykonują w domu. A komputery stoją biurko zagracają. Ale to trzeba mieć jakiekolwiek pojęcie i słuchać ludzi ale nie jakie słuchać ludzi przecież najmądrzejszy wie wszystko najlepiej.

Andrzej | 2024-06-16 13:50:05 napisał(a):

Gdyby Kielce miały za prezydenta Macieja Burnsteina byłaby szansa na rozwój też dla Starachowic .A tak...Mój BOZE.

Mieszkanka | 2024-06-16 19:19:21 napisał(a):

Młodzi ludzie będą wyjeżdżać z miasta bo nie ma tu dla nich żadnych perspektyw. Stanowiska w UM, starostowie urzędzie skarbowym, urzędzie pracy oraz sektorze prywatnym MAN czy PKC są opanowane przez klki rodzinne a wielkie konkursy są urządzane dla stworzenia fikcji że wygrać ma najlepszy a z góry jest ustalone kto ma zostać tym wybrańcem czy wybranką.Kilkanascie lat wstecz za poprzedniego włodarza w UM ogłoszono nabór do referatu ekonomicznego gdzie nie było jednym z podstawowych wymagań wykształcenie ekonomiczne ponieważ wybranką miała być osoba po filologii.... Oczywiście casting wygrała rzekomo posiadając najbardziej rzetelną wiedzę z dziedziny ekonomii więc nie ma się co dziwić że każda osoba młoda która nie posiada tzw. znajomości zabiera nogi za pas i ucieka byle dalej od tego kumoterstwa. Za dwadzieścia lat ( w międzyczasie Man i Pkc przeniosą swoją działalność do Turcji i Indii) zostanie miasto -dom starców ....

Alibabaaal | 2024-06-30 09:35:16 napisał(a):

A na dodatek chodzą po sklepach urzedasy z plakietka i straszą nie dość że ciężko wszystkim

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie