Premier: zamówiliśmy 45 mln dawek szczepionki; będą darmowe i dobrowolne; są widoki, by szczepienia rozpoczęły się od lutego

14054.nsmed

Mamy złożone zamówienia na 45 mln dawek szczepionki na Covid-19; szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe; są widoki na to, by szczepienia rozpoczęły się od lutego - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu złożył w środę wizytę w hurtowni farmaceutycznej Urtica i Pharmalink – grupa Pelion S.A. w Łodzi, gdzie podczas konferencji prasowej przedstawił informację dotyczącą szczepionek na Covid-19.

"Polska podpisała odpowiednie umowy i mamy już złożone zamówienia na 45 mln dawek z firmami takimi jak Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Johnson&Johnson" - poinformował Morawiecki. Zapowiedział, że "szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe".

Zaznaczył, że Polska jest gotowa podpisać kolejne umowy i czeka jedynie na sygnał ze strony Komisji Europejskiej. Poinformował też, że obecnie przygotowywany jest system logistyczny dotyczący szczepień.

"Sprawa jest najwyższej wagi. Już od lutego, powiedzmy na to są widoki, ale czekamy na ostateczne decyzje Europejskiej Agencji Lekowej, od niej zależy ten moment startu, to naciśniecie guzika +start+ i wtedy rozpoczynamy szczepienia, my będziemy na pewno na to gotowi" - oświadczył.

Premier zapowiedział, że w pierwszej kolejności możliwość zaszczepienia się na Covid-19 będą miały służby medyczne, mieszkańcy domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych a "w następnej kolejności czy równolegle" - przedstawiciele służb mundurowych, którzy - jak mówił - udzielają się "bardzo intensywnie w walce z Covid-19, ale także Wojska Obrony Terytorialnej, wojska operacyjne, czy inni pracownicy mundurowi".

"Wreszcie - największa grupa, populacja - to wszystkie osoby starsze powyżej pewnego progu wiekowego. Wiemy doskonale, że Covid-19 jest najbardziej groźny, najbardziej śmiertelny dla osób powyżej 70-75 roku życia. Ale w zależności od dostępności szczepionek i tempa ich wwozu do Polski, będziemy chcieli szczepić jak najszersze rzesze naszych seniorów powyżej 65. roku życia, to jest około 6,5 mln osób" - powiedział premier.

Viva UbezpieczeniaReklama

Podkreślił, że proces szczepień rozpocznie się więc od grup osób najbardziej zagrożonych poważnymi konsekwencjami dla zdrowia lub zgonem w przypadku zakażenia koronawirusem.

Proces szczepienia ma wyglądać w ten sposób - mówił szef rządu - że najpierw będzie "rejestracja online przez internet dla tych, którzy będą sobie tego życzyli, a dla tych, którzy nie chcą się taką metodą posłużyć będzie możliwość również zgłoszenia metodami tradycyjnymi". Punkt drugi - dodał - to zgłoszenie do punktu szczepień, a "sam moment pierwszego zaszczepienia to punkt trzeci", natomiast "punkt czwarty to po 21 dniach powtórzenie szczepienia".

Premier zaznaczył, że cała logistyka związana z dystrybucją szczepionki na koronawirusa jest organizowana przez kilka podstawowych podmiotów na czele z wybranymi ministerstwami i Agencją Rezerw Materiałowych.

Morawiecki podkreślił, że szczepienia to nie tylko powrót do normalności z punktu widzenia naszego życia codziennego, społecznego, ale też szybszy powrót do normalnego funkcjonowania takich branż jak gastronomia czy turystyka. "Będą mogli tym szybciej wrócić do normalności, im więcej osób szybko się zaszczepi" - stwierdził szef rządu. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ mok/

Artykuł: PAP (licencja)

Fot. FB MorawieckiPL

Dodane: 03.12.20 | Odsłony: 426 | komentarze (7)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Olin | 2020-12-04 07:55:11 napisał(a):

Niech się szczepi pisiorstwo niesprawdzonym preparatem

Ja | 2020-12-04 08:06:54 napisał(a):

A po co ten JAD. Przecież pisze że szczepienia nie są obowiązkowe

Sygnał | 2020-12-04 08:30:12 napisał(a):

Pinokio będzie czekał na sygnał z Komisji Europejskiej , którą teraz odżegnuje od czci i wiary zapowiadając weto budżetu Unii. To jest taka podwójna moralność PiS-u. Jak są w potrzebie to będą skamleć w Brukseli ale jednocześnie podkładać nogę.Co za zakłamany rząd.

Zakup | 2020-12-04 08:33:34 napisał(a):

Trzeba to koniecznie zlecić Szumowskiemu . On ma wpływowych znajomych np. instruktora narciarskiego i handlarza bronią. To będzie tak udany zakup jak maseczki i respiratory. Bez atestu ale za to bardzo drogo..

wilk | 2020-12-04 11:53:05 napisał(a):

Jeszcze raz powiem jak podda się wyszczepieniu gubernator Angeli,"wielki"mały człowiek,rezydent Belwederu oraz ich rodziny losowo wybraną ampułką tegoż specyfiku to ja to zrobię za cztery lata.Jak mówią eksperci"pani z kosą"żniwo zbierze za cztery lata.

zenek z gazowni | 2020-12-04 13:42:11 napisał(a):

i po co tyle zamawia? przeciez kazda zdrowo myslaca osoba raczej poczeka az przetestuja szczepionke na innych. Lepiej poczekac, zatrzymac sie i zobaczyc co bedzie sie dzialo, a nie wyrzucac pieniadze w bloto na szczepienie ktorego nikt nie bedzie chcial.

arti | 2020-12-04 16:25:44 napisał(a):

kłamczuch już kolejny termin podaje!

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie